Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

draga braco, dosao je trenutak da svoj crt koji mi je oci izeo zamenim nekim kvalitetnijim prikazom slike.imam na umu ova 2 modela:http://www.winwin.rs/-monitor-236-viewsonic-vx2450wm-led.66.html?productId=28910http://www.pcpractic.rs/proizvodi/lcd-monitori/6103-dell-u2311h-23-ultrasharp-lcd-ipsdaklem, prvi izidje 20k sa popustom, drugi je 18k.sta biste pre uzeli, ako pretpostavimo da volite pre svega odgledati film u visokoj rezoluciji, kao i da cete biti prinudjeni da nekada satima buljite u manje zanimljive stvari na ekranu?

Link to comment

fala.ma malo me sjebase komentari na bencmark forumu.navodno ima dosta defektnih primera.http://forum.benchmark.rs/showthread.php?252966-Dell-U2311H-IPS/page18

Link to comment

Pazi, pročitao sam svih 22 strane na Benchu, i zapravo samo dvojica kukaju, onaj što ima IPS glow, i onaj mučenik što je ubo pet defektnih zaredom, svi ostali su happy... Mislim da nemaš razloga za stra'.

Edited by historian
Link to comment

19 hiljada. Ja ga platio 280e pre 8 meseci. O zivote :(. Ja sam relativno happy, ali ga nisam kupio u Srbiji. Relativno, jer sam svestan da to i dalje nije to, ali za te pare je to dobra kupovina, posebno u poredjenju s tim sta si mogao da kupis pre par godina.

Link to comment

proveri kako su mehanicki odradjeni (nogara)imam neki samsung koji ima super panel, al noga mu je najvece govno koje sam video na monitoru...

Link to comment
... Meni je prošle godine crkao Seagate i to je prvi seagate disk za koji znam da je crkao od 1989. Znam ja jedan ST 251 koji i dalje radi (nostalgija, aktivna xt mašina sa herkulesom) ali složićeš se da su tada stavljali nešto kvalitetnije komponente nego sada.Mnogostruko veća proizvodnja u odnosu na tadašnje kompletno tržište ima i svoju ružnu stranu, manje MTBF vrednosti.Uvek možeš uzeti neki serverski heavy duty disk. I tada si imao izbor mada ne verujem da je bilo ko uvozio IBM ili Micropolis diskove. ...
Tesko je reci za diskove po kucnim racunarima. Lakse je za heavy duty po firmama.3 proizvodjaca : Seagate, Hitachi (bivsi IBM HDD business), Maxtor.Ocekivani MTBR (mean time between failure) je od 0.19 do 0.23. Znaci, od hiljadu diskova, godisnje crkne ~2 komada.To za diskove koji rade 24x7, u eksternim SCSI serverima (storage arrays). Pravi serveri i nemaju lokalne diskove - cak se i bootuju sa eksternih.Tu proizvodjaci prave pare, ne na "consumer electronics" diskovima. Nesto kao, koliko su dobri u Formuli 1, toliko su i u Toyotama.Fiber Channel disk kosta nekih 4,000US$, za 146GB SCSI. Sto tu unaprede, to se prenese i na jeftine diskove za kucne racunare i laptopove, istina u manjoj meri.Proizvodne linije za razne nivoe pouzdanosti. Cak i najgori diskovi u 99.99% slucajeva nikad ne crknu za 3 godine.Ako postoji bas los batch, onda ti diskovi idu na prodaju po snizenoj ceni, ko kupi iz te grupe diskova, moze da vidi i 0.5% crkavanja. Tako se i odredjuje cena.Tako i CPU: na primer, Intel Pentium ima 1.8Ghz, 1.9, 2.2, 2.4? Ista tehnologija. Kako to? Tako sto su oni sa visim Ghz jednostavno "got lucky".Nije namerno pravljen taj raspon, nego testiranje istih chipova posle proizvodnje ih svrsta u te grupe i tako idu u prodaju sastav;jacima racunara.Edit: Ocekivani MTBF (mean time between failure) je u stvari Mean Time Between Replacement (MTBR). Slicna stvar samo ovo novo odslikava ocekivanu zamenu, ne katastrofu. Edited by Yoyogi
Link to comment

Ljudi, hvala na pomoći. Ipak su se stvari malo promenile - neko naredno vreme će u upotrebi biti stanoviti laptop tako da je kupovina desktop računara privremeno odložena. Mašina je inače skroz dobra pa se nadam da će to privremeno potrajati nešto duže :D Korisnih informacija ima ovde, moraću da malo češće posećujem ovaj topik!

Link to comment

hmmm elem situacija sa napajanjem je "rešena",ortak ima višak neko "phantom" napajanje koje je bez ventilatora ...ali rekao da ako hoću da "ubijem" buku, onda moram da nabavim tiše hlađenje za procesor ...tako da sad postavljam pitanje: Koji hladnjak za CPU da uzmem?Uslovi: da bude nečujnoda bude od 5000 rsdprvi predlogdrugi predlogtreci predlog** nisam siguran da je ovaj predlog u opste za PC kućište :unsure:

Edited by eye of the beholder
Link to comment

Kad sam ja trazio cooler, ispostavilo se da je taj Freezer Extreme u stvari kanta za te pare, mada lepo izgleda. Ja sam uzeo OCZ Gladiator Max i realno se ne cuje, a nije ni toliko skup. Kuciste je ispod stola i zatvoreno, no svejedno, ni nocu ga ne cujem. Sad pored otvorenog prozora (a ne desava se napolju nista, vec onako, dolazi neka sitna buka iz daljine) nema teoretske sanse da ista cujem.

Link to comment

Uopste, kad se predje sa kulera koji stize s procesorom, sve je premija. Zao mi je sati koje sam potrosio citajuci opise; na kraju sam ionako kupio onaj koji je bio na snizenju, posto nista pametno nisam naucio/zakljucio. Ponekad je 100 opisa, 100 razlicitih misljenja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...