Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

+1 za radišinu konfu, za osnovne potrebe sasvim dovoljna, a štedljiva < 150W tako da je i kme "400W" (realnih 250-300W) dovoljan - jedina loša strana ovog načina kupovine je garancija na celu mašinu od 36 meseci koja kupca primorava da npr dodatni hard kupi kod istog prodavca jer će u drugom slučaju poništiti garanciju, te da kada jedna od komponenti eventualno rikne treba nositi celu mašinu u servis i tako ostati bez kompa par nedelja

Link to comment

mislim da je većina firmi fleksibilna po tom pitanju, tj. da ne mora da nosi da mu ugrade ali to mora da proveri. A i ovako, šta god da mu rikne, kuc kuc daleko bilo, bi ostao bez kompa na par nedelja (do 45 dana)... Ok je konfa. Mada bi u budžetu mogao brži hdd ili E5xxx procesor...Ima li kod nas da se kupi starter->home premium kit?

Link to comment

pa aznam baš koliko bi on bio spreman da čeka na garanciju ako bi problem napravilo napajanje od 10-12€, što je ovde 99% najslabija karika (najpodložnija crkavanju) ili ako probleme napravi jedan od štapova memorije

Link to comment

Znam šta hoćeš da kažeš ali garancija je garancija :)BTW, verujem da u fajnprintu piše da je na kućište i napajanje godinu dana, i da će prodavac da napomene da je za najskuplje i najbitnije komponente tri godine uz širok osmeh, dodavši da im se od sto samo jedan vratio a i taj je mušterija sama spalila...

Link to comment
Imam do 23 hiljade dinara, ne bih više davao. Za te pare mi se čini da mi se ne isplati da sastavljam računar od odvojenih komponenti, nego da kupim gotov proizvod koji ceo ima tri godine garancije. svakako ne bih uzimao odvojenu grafičku, nakon svega što ste napisali. Gledao sam po gigatronu, winwinu i comtradeu, i nude svašta ali je većina ponuda obesmišljena time što uvaljuju windows ili office starter. Evo recimo ovo mi je palo na pamet:http://www.gigatronshop.com/racunari/gigatron_best_buy-opcija je i ovo: http://www.gigatronshop.com/racunari/gigatron_skynet-8131ima manji hard što nije problem ako se dobija bolji procesor.jesu li ove stvari proverene što se tiče napajanja? pošto ne kupujem odvojeno napajanje, ne mogu imati uvid u deklaraciju, ali pretpostavljam da ne lažu. sad ste me zbunili sa tom snagom. Kao što vidite, računar koristim za prilično bazične stvari pa su i performanse računara s tim usklađene. Puno hvala na pomoći.
S obzirom na pare, jasno je da si ogranicen. Ali ipak bih rekao da je kupovina gotovih, posebno tih best buy!!!, varijanti losa opcija. Davno smo i ovde o tome pricali, to sluzi izmedju ostalog da se zavalja nesto sto niko nece. Ex kolega je u isto vreme kad i ja uzeo masinu za 40k, isto kod Gigatrona, i morao je posle par meseci da reklamira. OK, moze da ti iskrsne problem i kad sam odvojeno nesto kupis, ali bar ne moras da nosis celu masinu. Uopste, znam jos primera da je nesto gotovo kupljeno pravilo probleme. Imas onu poslednju Vapadovu opciju koja se uklapa u cenu...
Link to comment

Moj drugar je kupio dve Gigatronove gotove konfiguracije, u roku od godinu dana su mu crkla oba hard diska, na jednom je pogubio sve podatke, ojadila ga mašina. Ko zna šta te srpske nazovi IT kompanije stavljaju unutra.Mnogo više mi se dopada Razmatazova ideja s laptopom.

Link to comment

Nikako ali nikako ne uzimaj gotove kombinacije! Prvo sto kazu ko zna koji krs unutra stavljaju a drugo ne mozes da dodas nista van te firme u kojoj kupujes. Nadji nekog drugara koji se razume u to pa nek krene u kupovinu ili vidi sa nekim forumasem koji je u bg verovatno ce ti pomoci u zamenu za flajku dve piva :D

Link to comment

Neke firme besplatno sklapaju komponente. Onaj Grk se začudio kad sam pokupio komponente i otišao, hteo je on da sklopi mašinu. Treba se raspitati, u svakom slučaju.

Link to comment
Neke firme besplatno sklapaju komponente. Onaj Grk se začudio kad sam pokupio komponente i otišao, hteo je on da sklopi mašinu. Treba se raspitati, u svakom slučaju.
I ja sam jednu masinu kupio tako, ali su svejedno stavili 'nalepnicu' da je njihova.
Link to comment
I ja sam jednu masinu kupio tako, ali su svejedno stavili 'nalepnicu' da je njihova.
Слично али не дам: кад сам куповао кола, агенција која је сређивала папире гледала да ми ували оквир за таблице, наравно са својим потписом (њихов део посла је, иначе, коштао 600 динара). Одбих са индигнацијом, "ничију рекламу не носим бесплатно".
Link to comment
Moj drugar je kupio dve Gigatronove gotove konfiguracije, u roku od godinu dana su mu crkla oba hard diska, na jednom je pogubio sve podatke, ojadila ga mašina. Ko zna šta te srpske nazovi IT kompanije stavljaju unutra.
Ovaj, ti znaš firmu koja prodaje hd-ove neke kompanije koji nikada ne crkavaju? Kvari se i seagate i maxtor i WD i ranije quantuum, zavisi kako kome zapadne koja serija. Da li je dotični obelodanio kakva mu je električna instalacija na mestu gde ih je držao? Ako neko drži važne podatke samo na jednom hardu i ne pravi backup i ne koristi ups i zaslužuje sve što mu se desi. Vreme kada je svaka šuša prodavala pc računare je bilo 1989 kada je moglo da ti se desi da ti prodaju mašinu gde 3,5 inčni hard bez ležišta visi u kućištu. Od tada je domaća it industrija prešla dalek put. Naravno, uvek je lakše okriviti nekog drugog za sopstvenu aljkavost.
Nikako ali nikako ne uzimaj gotove kombinacije! Prvo sto kazu ko zna koji krs unutra stavljaju a drugo ne mozes da dodas nista van te firme u kojoj kupujes.
Gotove konfiguracije su uvek ono čega najviše ima na lageru,za šta se provereno zna da radi međusobno i za šta se očekuje da će se masovno kupovati. Gotovo svaka veća firma ima dovoljno "dubok" katalog da zadovolji skoro svakoga. Nije ovo 1993 pa da postoje tri tipa monitora i četiri modela harda u celom gradu. Pomirite se sa tim da se ovde uglavnom nabavlja roba trećeg i četvrtog ranga kvaliteta koja se češće kvari od prve i druge. Zato i služi garancija. Hoćete kvalitetnije? Onda pljunite par hiljada dolara i uzmite firmiranu konfiguraciju tipa HP. Koliko para toliko muzike. evo kratkog aktuelnog spiska,u rangu 200-299 evra. http://www.itsvet.com/konfiguracije_kriterijum/200/299btw. ova Radišina konfiguracija bi bila sasvim ok za početak, da integrisana grafika nije GMA X4500, dakle ništa od hd filmova. Dodaj neku grafiku do 4000 dinara i bićeš miran. Ja bih se uvek opredelio za nvidiju, ali to je samo moje mišljenje.
Link to comment
Ovaj, ti znaš firmu koja prodaje hd-ove neke kompanije koji nikada ne crkavaju? Kvari se i seagate i maxtor i WD i ranije quantuum, zavisi kako kome zapadne koja serija. Da li je dotični obelodanio kakva mu je električna instalacija na mestu gde ih je držao? Ako neko drži važne podatke samo na jednom hardu i ne pravi backup i ne koristi ups i zaslužuje sve što mu se desi. Vreme kada je svaka šuša prodavala pc računare je bilo 1989 kada je moglo da ti se desi da ti prodaju mašinu gde 3,5 inčni hard bez ležišta visi u kućištu. Od tada je domaća it industrija prešla dalek put. Naravno, uvek je lakše okriviti nekog drugog za sopstvenu aljkavost.
Evo stoje mi u fioci jedno 30 HD-ova i na poslu još toliko, čija starost varira od 5 do 20 godina, crkla su svega dva, a svi oni su radili godinama maltene po ceo dan, ali sa Čiftek ili sličnim napajanjima, uglavnom. Bekap naravno treba raditi, ali to sasvim druga tema, ovde se radi o dva kompjutera, čija su oba HD-a crkla u roku od godinu dana, nisam u životu čuo da se nekom nešto slično desilo. Električna instalacija je čoveku sasvim normalna, već dve godine mu kompjuteri normalno rade, od kako sam mu zamenio napajanja i stavio nove HD-ove. Mislim da je moje pravo da ne preporučujem jeftina kineska napanja od 15 evra (koja upadaju u takve konfiguracije), neću to ni ubuduće činiti.
Link to comment
Слично али не дам: кад сам куповао кола, агенција која је сређивала папире гледала да ми ували оквир за таблице, наравно са својим потписом (њихов део посла је, иначе, коштао 600 динара). Одбих са индигнацијом, "ничију рекламу не носим бесплатно".
Ni ja, ali nije to poenta nalepnice, nego da su komp oni sklopili i da imas garanciju samo na ceo kompjuter, tj. da ne smes da ga otvaras.
Link to comment
Mislim da je moje pravo da ne preporučujem jeftina kineska napanja od 15 evra (koja upadaju u takve konfiguracije), neću to ni ubuduće činiti.
Potpuno si u pravu, napajanje i matična ploča su po meni dve najvažnije komponente. Čitajući tvoj odgovor zaključio sam da ta osoba jednostavno nije imala sreće sa diskovima. Meni je prošle godine crkao Seagate i to je prvi seagate disk za koji znam da je crkao od 1989. Znam ja jedan ST 251 koji i dalje radi (nostalgija, aktivna xt mašina sa herkulesom) ali složićeš se da su tada stavljali nešto kvalitetnije komponente nego sada.Mnogostruko veća proizvodnja u odnosu na tadašnje kompletno tržište ima i svoju ružnu stranu, manje MTBF vrednosti.Uvek možeš uzeti neki serverski heavy duty disk. I tada si imao izbor mada ne verujem da je bilo ko uvozio IBM ili Micropolis diskove. Dođe i serija loših ploča, kao kada je Intel uvaljivao defektne eide kontrolere na milionima ploča.Remarkirani procesori, ploče sa lažnim kešom koji se otkrije tek pod rentgentskim zracima. Ne možeš okriviti prodavca za takve stvari(bar ne automatski, ima onih koji su svesno prodavali falš procesore). Lepo aktiviraš garanciju, zameniš komponentu i voziš dalje.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...