Jump to content
IGNORED

Fotografija - Razno


jms_uk

Recommended Posts

Dajte neku pocetnicku online literaturu. Pazario sam Nikon D3200, sa standardnim 18-55mm objektivom.

Nemam neke umetnicke aspiracije, mada ako me ubedi neka modelsica kao ove indijeve  :naughty:

 

Poslednje sto sam citao o fotografiji je:

 

1165119714152354f0b060763c77.jpg

Link to comment

Машала. Ајд кад имаш Никона - објективи

 

Oво је јако добро

 

1 Djulijano Belic - Skola fotografije - SVJETLO (http://www.pcelinjak.com/baza_podataka/skola_fotografije/1_Djulijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_SVJETLO.pdf)
2 Djulijano Belic - Skola fotografije - FOTO APARAT I BLIC (http://www.pcelinjak.com/baza_podataka/skola_fotografije/2_Djulijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_FOTO_APARAT_I_BLIC.pdf)
3 Djulijano Belic - Skola fotografije - FOTOGRAFSKA KOMPOZICIJA (http://www.pcelinjak.com/baza_podataka/skola_fotografije/3_Djulijano_Belic_-_Skola_fotografije_-_FOTOGRAFSKA_KOMPOZICIJA.pdf)

 

http://www.slrphotographyguide.com/

http://digital-photography-school.com/digital-photography-tips-for-beginners

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm

http://os-fkrezme-os.skole.hr/upload/os-fkrezmeos/images/static3/887/attachment/osnove_fotografije.pdf

 

А имаш и овде на форуму само је без реда. И форумаше који се далеко боље разумеју. Лично, скупљао бих одмах паре макар за половне боље објективе, нпр

 

Едит: код дигиталаца апарат и сликање је тек пола посла, мука почиње после у разним фотошоповима, а то је тек наука за коју треба живаца

Edited by kapetanm
Link to comment

Fala lepo! Nesto si zeznuo kod ovih objektiva, ali nema frke, tesim se da necu imati vremena za jos jedan skup hobi.

 

 

Едит: код дигиталаца апарат и сликање је тек пола посла, мука почиње после у разним фотошоповима, а то је тек наука за коју треба живаца

 

to je to, odustajem :)

Link to comment

 mada ako me ubedi neka modelsica kao ove indijeve  :naughty:

 

 

 

:)

 

 

 

to je to, odustajem :)

:(

 

Nije to nista tako komplikovano, tj. ne mora da bude. Mozes da pocnes vrlo jednostavno (jedan aparat, jedan objektiv - to sto vec imas, minimum obrada slika), pa da vidis gde ce to da te odvede.

Link to comment

Fala lepo! Nesto si zeznuo kod ovih objektiva, ali nema frke, tesim se da necu imati vremena za jos jedan skup hobi.

 

 

to je to, odustajem :)

Не знам шта је с линком - ево прерађеног сличног текста. Преузето са ПЦ форума

 

 

 

 

Oznake na objektivima – NIKON

 

AF-I : Internal auto-focus, ono o cemu smo vec pricali, motorce za odradjivanje mehanike autofokusiranja ugradjeno u sam objektiv. AF-D/G with auto-focus motor

AF-S : Nikonovo vidjenje ugradjenog ultrasonik motora radi tihog i brzog rada, sa naglaskom na tihi. Na modelima D40/40x/60 zivot je krajnje interesantan i iritantan ako objektiv nema ovu oznaku. U smislu neke realne upotrebljivosti u praksi, korisnici ovih entry-level tela (e da, entry-level otprilike oznacava nivo privikavanja na visi stepen fotografije, u nasem slucaju na DSLR za korisnike koji do tada nisu menjali objektive, kao i sve sto prati to u sirem smislu) zaista treba da se okrenu iskljucivo AF-S markiranim objektivima. Nije nemoguce bez njih ali prava radost autofokusa moze se osetiti samo sa uz ovako oznacen objektiv. Rucni fokus (manuelni) zahteva odredjna odricanja a rezultat je proizvod iskljucivo rukovaoca i to je prilicno dobitna kombinacija za napustanje DSLR sveta i pre pravog ulaska u njega….kod autofokusa je jedna od prednosti sto za svaki omasen fokus covek moze okriviti tehniku i time dobiti na vremenu…za raspravu sa samim sobom kad vec peti primerak po redu bude falican :)

 

ASP : Oznaka za tip stakla koje solidno koriguje greske boja na prelazima (ivicama) a narocito kod sirokougaonog podrucja u kome zbog vece “scene” koju upamti senzor bude primetnija pojava hromatskih aberacija. U praksi ovo jeste dobitak, posebno za one koji ne koriste RAW format za naknadnu obradu fotografije. Naravno, kao i kod svakog unapred predefinisanog procesa, korisnost nikako ne moze biti 100%-tna ali je uglavnom dovoljna da se u opstem primeru moze i tako posmatrati. Dakle, pomaze.

 

CRC : Close Range Correction – nesto sto me uvek cudilo da ne spada u redovne poslove stakala…u sustini, kod fotografisanja sa malih distanci nudi dosta (navodno, ovo ja realno ne mogu da potvrdim naspram vlastitog iskustva) bolji kvalitet slike, kao i izvesno sirenje fokusa, odnosno fokusne ravni u kojoj je fotografija kasnije najostrija. Ja se nisam bas nesto preterano odusevio ovom tehnologijom na jednom matorom 28mm prajmu svojevremeno ali uglavnom zato sto sam naprosto mislio da tako i treba da radi taj objektiv. Tek kad se uporedi, onda se vidi da li je nesto napredak ili ne. Najprakticnije se pokazuje na sirokom planu i u makro-sferi fotografisanja gde ovoj oznaci i lezi najveca upotrebna vrednost.

 

D (AF-D): oznaka zbog koje je moguce kriviti ponovo tehnologiju sto je fotografija podeksponira i slicno. Elektronska sposobnost merenja udaljenosti slikanog u odnosu na aparat i odredjivanje parametara fotografisanja u predefinisanim modovima. Za modove slikanja u kojima sami odredjujemo parametre i dalje je upotrebljiva za one koji nisu bas dovoljno vicni pa kao ja, umesto da iscupaju sebi kosu kad treca fotka zaredom ne bude dobra, prebace na automatski rezim fotografisanja pa onda iscitaju parametre koje je sam aparat odredio i onda krenu od njih ne bi li dospeli sami do bolje fotke…eto, izleteh se malo i o vlastitim malim tajnama :) U svakom slucaju, sigurno korisna stvar ali joj je upitna cena posmatrajuci to kao jedinu razliku izmedju stakala.

 

DC : Defocus-image Control omogucava fotografu da napravi umetnicku fotografiju i bez pretvaranje fotke u crno-belu… :) Naime, ova opcija omogucuje na objektivu kontrolu stepena sfernog odstupanja sto pojedine planove, narocito siroke, moze uciniti mnogo interesantnijim za gledanje. Svakako korisna opcija samo ponovo upitna vrednost kad je na drugom tasu novac, odnosno razlika u ceni u odnosu na priblizni ekvivalent bez ove opcije.

 

DX : Digital eXpanded stakla za tzv. krop tela. Delimicno upotrebljiva i za FF format ali samo ako ih covek vec ima ili ih dobija po izuzetnoj ceni.

 

ED : Extra-low Dispersion oznaka kojom proizvodjac tvrdi da je smanjio izoblicenja boje (hromatske aberacije, CA) boljim fokusiranjem odbijenog svetla ka senzoru aparata, i to pre svega smanjenjem disperzije svetla prilikom odbijanja (disperzija – rasipanje, rastur). Cesta oznaka, dosta zbunjujuca dok se ovakva definicija ne spozna. Uglavnom dosta korisna stvar ali posmatrano kroz lupu one fotografije u kojoj najpre dolazi do ovih izoblicenja koje ED objektivi smajnuju – siroki i makro plan. Korisna oznaka na objektivima uvek, samo joj je nivo korisnosti za pojasnjavanje.

 

G : (AF-G) oznaka idealna za ignorisanje, Nikkor se hvali time da nije stavio prsten za blendu na ovakve objektive. Vala, kao zutu traku kad nakacis coveku oko ruke….invalidan objektiv je dobio i oznaku. Ako neko zna prednost ove amputacije, neka se dopise slobodno ovde. Srecom, ovi objektivi ne kostaju nista vise zbog svoje sakatosti :)

 

IF : Internal Focus Ovu opciju smo vec pominjali, kao i njenu upotrebljivost u praksi, interna fokusna grupa se pomera cime omogucuje fokusiranje bez menjanja fizickih dimenzija objektiva. Prakticno se ne izvlaci objektiv i nema sanse da slucajno izbijete oko modelu kome slikate maskaru :)

 

N : Nano coating oznaka za stakla koja su zahvaljujuci posebnom premazu smanjila svoju refleksiju unutar samog sociva, sto omogucuje da uz primetno manje rasipanja sva odbijena svetlost padne na senzor sto doprinosi ne samo ostrini vec mozda i kolicini korisnih detalja. Ovo zadnje je vise teoretska pretpostavka jer uz uslov da objektiv uspe da “vidi” detalje, odnosno nijanse, on to na dovoljno velik senzor moze da zabelezi ali jasnoca ovih detalja zavisi i od refleksije i disperzije prilikom odbijanja kroz socivo na sam senzor. E tu dolazi do izrazaja N tehnologija u sustini. Svakako korisno poboljsanje performansi stakla ali iz ugla nekog mog iskustva, tesko merljiva prakticna vrednost ove tehnologije. Zapravo, kad je Nikon u pitanju, nisam siguran da bi se bez najsnaznijih perjanica ovog proizvodjaca moglo znacajnije uociti razlika izmedju objektiva nosilaca N oznake i njihovih ekvivalenata. Pretpostavljam da sa D80 pa cak i D200 ovo ne moze da se primeti, cisto sumnjam, ali to ne mora biti tacno, da bi se na moglo lako uociti i na modelima 5000 a narocito 3000.

 

SWM : Silent Wave Motor – Tiho, tise, najtise….pozitiv, komparativ i superlativ primenjeni na motor odgovorne za mehanizam autofokusa. Ova oznaka vuce ka superlativu u sustini…nemam licnih iskustava sa ovom tehnologijom pa ne umem da ocenim sam ucinaka u praksi, ali koliki god da je, ja tesko da mogu da nadjem opravdanje za neku iole znacajniju razliku u ceni. Ako oznaka vec postoji, kolateralna je korist, osim za spijunske poslove i poneki reporterski, nema potrebe obazirati se na nju.

 

VR : Vibration Reduction – bez sumnje najbitnija oznaka na objektivima ovog proizvodjaca. Razlika u ceni zasigurno postoji ali ne onoliko koliko je to u prvi mah moguce pomisliti. U praksi su objektivi sa oznakom VR dobili i druga poboljsanja pa je tesko izdvojiti za koji deo cene su odgovorna ta poboljsanja a za koji sam VR. Najupotrebljiviji VR postaje u zoni tele snimka kao i u uslovima ogranicenog svetla. Nezamenjiv modni detalj na objektivima profesionalaca iz reporterske branse :)

 

 

Иначе, не одустај

Link to comment

:(

 

Nije to nista tako komplikovano, tj. ne mora da bude. Mozes da pocnes vrlo jednostavno (jedan aparat, jedan objektiv - to sto vec imas, minimum obrada slika), pa da vidis gde ce to da te odvede.

 

+1

 

"minimum obrada slika" sto u prevodu znaci, osnovni alat, a on se nauci tako sto vidis sta ti ne valja na fotki i u skladu sa tim, korigujes. npr. ako ti je fotka podeksponirana - pretamna ili tamna, a zelis da je posvetlis, koristis odredjeni alat za to. mozes i da guglas u datom trenutku za bilo koju osnovnu tehniku i sve osnove naucis za najvise mesec dana.

 

edit: one tri knjige sto je kapetanm preporucio: "djulijano bijelic" samo ti to treba i nista vise. tekst je tako pisan da mogu da ga razumeju prosti i oni koji su na zavidnom nivou umnih sposobnosti. bolje nije mogao da ti preporuci.

Edited by hoffnung
Link to comment

^ Ovo za objektive uzeti sa velikom rezervom, otprilike kao clanke na temi "Zivot" na portalu B92.

 

Sve je jako prozivoljno, a ima i bas gluposti nastalih zbog nerazumevanja originalnog teksta.

Link to comment

Hvala svima  :thumbup: bacam se na studije

 

 

 

:(

 

Nije to nista tako komplikovano, tj. ne mora da bude. Mozes da pocnes vrlo jednostavno (jedan aparat, jedan objektiv - to sto vec imas, minimum obrada slika), pa da vidis gde ce to da te odvede.

 

Ma, necu da odustanem, a osecam da cu ubrzo posedovati ovako nesto, na ustrb nekog letovanja  :isuse:

 

644741.jpg

Link to comment

ne bacaj novce uzalud. uzmi ovo i pravac na plažu.

518832449_ebe8040c81.jpg

 

ovo gore će ti retko kad zatrebati. robert kapa - magnum je lepo rekao, ako fotografija nije dobra znači da nisi bio dovoljno blizu.

 

Robert20Capa20-20Republicanos20dura.jpg

 

Link to comment

ali vr je dobra stvar, zar ne? ili je kod objektiva tog tipa bolja varijanta manuelni fokus?

 

 

 

 

ovo gore će ti retko kad zatrebati. robert kapa - magnum je lepo rekao, ako fotografija nije dobra znači da nisi bio dovoljno blizu.

 

U prilici sam da slikam neke divlje zivotinjke, kojima ne mogu da pridjem i da imam muda :)

Link to comment

Oko tog sto si ti postavio, samo da jedno - obrati paznju na 70-200/4 afs vr. Opticki je isto sjajan, mnogo je laksi, sto ce ti znaciti za prirodu, a vr mu radi fantasticno. nije nevazno ni to sto je skoro duplo jeftinij.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...