Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Ovo me je podsetilo na lovačke priče sa tužnim krajem. Komšija lovac je imao terijerku (ili tako neku jamarsku rasu) koju je ožalio kao najrođenijeg, ludo srčana u jurnjavi za plenom, zaglavila se u jami i nije mogla nazad, spuštali su sondu sa kamerom i baš je otišla duboko, nisu mogli da je iskopaju,  tu je pas i uginuo.

Link to comment

ovo na snimku je bilo neko kliziste. 

 

sve lovacke price su sa tuznim krajem, narocito za lovinu i zlostavljane pse. jamarenje je inace zabranjeno, ali cisto sumnjam da je krivicno odgovarao. 

Link to comment

Love jazavce zbog masti bez obzira na lovostaj, to je kao neki lek i to jako skup, populacija koja ga koristi spremna je da dobro plati, pa nikakve pretnje krivičnim prijavama ne pomažu. Uostalom, ko sa srpskim naoružanim seljakom ima posla, zna  da bi jedino Kobre mogle da zavedu red među tim življem.

Link to comment

kuja ima malu posekotinu na gornjoj usni,pretpostavljam da ju je zaradila od neke macke..e sad ja pretpostavljam da ce to samo zarasti od njene pljuvacke a nemam pojma ni cime bih mazala..ali juce ju je raskrvarila kada smo se dobacivali lopticom,jer budala nece da pusti pa se otimamo pa sam se samo malo zabrinula

ali kontam da ce biti ok ako iskuliramo lopticu narednih nekoliko dana?

Link to comment

ako je spolja posekotina, mozes je ocistiti povidon jodom, pa staviti flogocid mast. polizace odmah, ali delovace protiv potencijalne infekcije. 

Link to comment

S obzirom da je invazija komaraca već počela, a da će ove godine izvesno biti jača nego prethodnih godina, prenosim jednu važnu informaciju:

 

Još jedna neprijatnost koja je posledica velikih kiša i sada visokih temperatura svakako jesu komarci. Lete, zuje, sišu krv i prenose razne bolesti. Jedna od tih bolesti koja se u zadnje vreme sve češće dijagnostikuje na našim prostorima jeste BOLEST SRČANOG CRVA.
Ovu bolest izaziva parazit i to najčešće kod pasa, mačaka i divljih mesojeda, prenosi se komarcima koji se hrane krvlju životinje koja je inficirana ovim parazitom. Nakon dve nedelje razvijanja u komarcu larve mogu inficirati drugu životinju prilikom hranjenja komarca. Zarazna larva se razvija u odraslog parazita za odprilike 6 meseci. Prva tri meseca larva putuje kroz telo domaćina dok se na kraju ne skrasi u srcu gde izaziva patološke promene. Ceo proces od ujeda komarca i unošenja larvi u organizam životinje pa do formiranja odraslih parazita, njihovog razmnožavanja i oslobađanja u krvotok novih larvi (mikrofilarija) traje oko 6,7 meseci kod pasa a 8 meseci kod mačka. 
Odrasli oblici parazita žive u psu 5-7godina. Mikrofilarije u krvotoku žive do 2 godine. Mikrofilarije ne mogu da pređu u odrasli oblik bez komarca kao prelaznog domaćina u kome se odvija deo sazrevanja larve.
Znaci bolesti: ono što ovu bolest čini posebno opasnom jeste to što psi najčešće ne pokazuju nikakve konkretne znake oboljenja. Najčešći znaci bolesti jesu nespecifični simptomi poput smanjenog apetita, gubitka težine, tromost. Kod ozbiljnih infekcija javlja se kašalj, zatim smanjenje izdržljivosti pri fizičkim naporima, kod nekih dolazi do nakupljanja tečnosti u abdomenu (bačvast stomak).
Postoje specifični testovi koji se rade radi detekcije ovog parazita.
Terapija je moguća ali zavisi od dosta faktora i nije uvek uspešna pa je stoga prevencija,kao i uvek ono o čemu treba razmišljati.
Kod nas na tržištu postoje razni peparati koji se koriste u prevenciji. Oni koji su se u praksi pokazali kao najdelotvorniji svakako jesu spot on preparat Advocate od Bayer-a i Scalibor ogrlica (Intevet). Advocate deluje na larvene obilke srčanog crva (kao i na još neke spoljne i unutrašnje vrste parazita koje ovom prilikom nećemo spominjati) a Scalibor ogrilca deluje odbojno na komarce (kao i na buve i krpelje).
Ukoliko imate neka dodatna pitanja slobodno nas kontaktirajte ili nas posetite
Zaštitite svog ljubimca, budite odgovoran vlasnik!

 

 

https://www.facebook.com/DarvinVeterinarskaordinacija/posts/1502792193267849

Edited by Aće
Link to comment

mislim, odmah brzo je usvojen on tamo, nego sam zaboravio da obavestim. inace je zavrsio kod pevaca jednog benda koji fura samo mjuzu kao na ploci :D

Link to comment

Moj pas ima neki otok na vratu, sa donje strane, izgleda ko da ima adamovu jabučicu, samo što je ovo mekano. Ne boli je. Da li ima razloga za paniku?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...