Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Je l imate problem da uhvatite psa kad ga pustite? Ja u principu ne, osim kad nađe nešto da glođe. Jutros je zgrabila neko parče hleba i jurila sa tim u zubima kao pomahnitala, trebalo mi 20 minuta da je uhvatim. A trebalo bi mi verovatno i više da nije raskomadala taj hleb pa više nije imala sa čim da jurca. Ovo se desilo još jednom, ali davno, kad sam tek počela da je puštam pa se nisam mnogo brinula. Danas me je baš iznervirala. Ima li leka? Ja inače nemam ambicije da je dresiram, jedino što želim je da mogu da je dozovem i uhvatim u svakom momentu.

Edited by sailorman
Link to comment

Ako je tvoja kuca mlada, to bežanje kad napolju dograbi neku hranu (uvalja se u budibogsnamašta, zavlači se po žbunju prepunom koječega i sl.), posebno ako joj to zabranjuješ, je izraz pubertetskog uta-ta šta mi možeš bunta koji prolazi.

Link to comment

Proći če je, tako ispoljava svoj pubertetski bunt. I, veruj mi, nedostajaće ti to kad sazri. 

 

Ma znam, volim ja i sad njenu blentavost i veselost, ali jutros sam se iznervirala jer sam (za raziku od inače) morala pod obavezno da budem na poslu u 9h. Malo je falilo da odem neistuširana  :D Verovatno ću je od sad puštati samo popodne i uveče.

Link to comment

sta je najvaznije: u takvim situacijama ne smes da se nerviras! jer ona zna da se nerviras, i onda te zeza jos vise. al ti si starija, pametnija, pa ti nju mozes da zeznes jos vise tako sto ces je nadmudriti. dakle, nista sila, vika, nego se smiri, nasmesi se i smisli kako da je nadmudris. o koliko sam zivaca ja gubila s mojom dok se nisam setila ovog trika. sad je pesma :)

Edited by darling
Link to comment

Je l imate problem da uhvatite psa kad ga pustite? Ja u principu ne, osim kad nađe nešto da glođe. Jutros je zgrabila neko parče hleba i jurila sa tim u zubima kao pomahnitala, trebalo mi 20 minuta da je uhvatim. A trebalo bi mi verovatno i više da nije raskomadala taj hleb pa više nije imala sa čim da jurca. Ovo se desilo još jednom, ali davno, kad sam tek počela da je puštam pa se nisam mnogo brinula. Danas me je baš iznervirala. Ima li leka? Ja inače nemam ambicije da je dresiram, jedino što želim je da mogu da je dozovem i uhvatim u svakom momentu.

 

To da dođe kad je zoveš i ostala komunikacija je stvar održavanja, odnosno to treba da se vežba jer ako se ne ponavlja, nestane. Meni je problem kad odem na put, pa ne ostavim zverku kod nekog kučkara, nego kod brata nuba. Njega ništa ne sluša, jede napolju, svađa se sa drugima, laje i tako to, a sve to zato što mi je brat ima glavu ispunjenu slamom.

 

sta je najvaznije: u takvim situacijama ne smes da se nerviras!

 

Apsolutno najvažnije i apsolutno najteže. :)

Link to comment

problem sa drugim/tudjim psima uvek imaju vlasnici ciji su psi agresivni, a ovi to nece ili ne mogu da rese, i pritom se ponasaju kao da su njihovi potpuno socijalizovani i pristojni, pa ih pustaju medj ljude, druge pse i sl. takvi su mi drugi na listi za zabranjivanje posedovanja zivotinja, posle onih koji ih samo ubiju ili isteraju na ulicu.

 

za sintere ne treba trositi reci, ADCAB! (dog catchers)

Edited by Aće
Link to comment

dobro teku pripreme za prebacivanje manijaka kod žene i ćerke

manijak blesav ko dete i slaže se sa ćerkom, a žena sve to sa visoka gleda i kontroliše

Link to comment

Komanda "DOĐI" je jedna od osnovnih, ali njeno usvajanje nikako nije lako ukoliko se ne krene na vreme:

 

 

http://www.zivotinjsko-carstvo.com/psi/kliker_trening_komanda_dodji.php

 

 

https://www.google.rs/search?q=komanda+DO%C4%90I+kod+pasa&oq=komanda+DO%C4%90I+kod+pasa&aqs=chrome..69i57.8645j0j8&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8

 

 

 

komanda, koja je po mom mišljenju najbitnija u životu svakog psa, je „dođi“. Istovremeno je to i komanda na koju se vlasnici pasa najviše žale. Hm... kakav paradoks.

Po meni je „dođi“ osnova srećnog i bezbednog zajedničkog života. 

Ako moj pas ne sluša, nije bezbedno da ga pustim sa povoca.

+  Ako ga ne pustim, neće moći da se igra sa mnom i sa drugarima, što, u suštini, svaki pas zaslužuje.

+  Ako se ne izigra, neće istrošiti energiju. 

+  Ako je pun neistrošene energije, više će da vuče tokom šetnje, biće nemiran u kući, uništavaće stvari, lajati u stanu ili dvorištu. 

+ Ako moj pas bude radio sve ono što ja ne želim, postaću nervozan i frustriran vlasnik. I onda će moj pas još manje želeti da mi se vrati, ako ga slučajno pustim. 

Primećujete li začarani krug?Sa vežbanjem komandom „dođi“, odnosno njenim poboljšanjem, uvek možete početi. Koliko god vaš pas bio mlad ili star, nikada nije prerano ili prekasno. Ako imate štene, koje još nije otkrilo čari višesatnog bežanja po parku, iskoristite to. Ako imate iskusnog ne-čujem-i-ne-vidim-da-me-zoveš psa, trebaće vam puno strpljenja, vremena, istrajnosti i iskustva da svom ljubimcu promenite naviku. 

Kod svake vežbe najbitnija je bezbednost. Bilo bi nenormalno očekivati da, posle nekoliko godina lošeg iskustva i ignorisanja dozivanja, možete ići u park sa viršlom i klikerom i pustiti psa. Možete, ali on sigurno neće doći, kao što nije ni do sada. 

Klikering nije čudo. 
Ni u rukama vrhunskog trenera on se ne pretvori u čarobni štapić. Kliker je pouzdana, psima razumljiva metoda obuke. Ali samo ako onaj koji drži kliker u ruci koristi dobar tajming i pravilnu nagradu. 

Zato nemojte puštati psa na otvorenom - ako mislite da neće doći - nigde i nikada.

Pre samog početka vežbe potrebno je znati šta komanda "dođi" u stvari znači. Meni i mojim psima je to kristalno jasno - najbrže i po najkraćoj mogućoj putanji doći do vlasnika, u istom trenutku kada se komanda čuje. Veselo i mašući repom. Kod mene ništa manje od toga nije prihvatljivo kod komande "dođi". I moji psi to znaju. Jednostavno rečeno, nemaju pravo glasa za nešto drugo. Naučeni su da samo to donosi nagradu. To je naš zajednički kriterijum.

kliker_trening.jpgPripremite, kao i uvek, nekoliko nagradica. Obratite pažnju na to da hrana bude jako mirišljava i da nije dostupna svaki dan.

Možete pripremiti i takozvani džekpot, odnosno posebnu nagradu koju pas dobije u specijalnim prilikama, kada je nešto baš baš savršeno uradio. Nemojte potcenjivati moć dobre nagrade!

I nemojte da budete lenji da je pripremite. Zar ne bi bilo šteta da vašeg ljubimca ne možete da pustite u parku samo zato što vas je mrzelo da pripremite nešto posebno, pa jednostavno koristite njegove obične, svakidašnje granule?

Vežbu uvek počnite na mirnom mestu, gde vam ništa ne smeta - u stanu ili dvorištu. Izbegavajte društvo drugih pasa i ljudi. Ako ste prošlu vežbu dobro uradili, "dođi" će vam doći kao neke vrste nadgradnje. U ruci držite nekoliko nagradica i kliker i pozovite svog ljubimca po imenu. 


=====
Kad se okrene prema vama NE KLIKNETE, nego idete unazad nekoliko koraka. Pas će da vas prati, jer sada već razume da posle imena sledi nagrada. Kada se počne kretati prema vama, kliknete, zaustavite se i date psu nagradu. 
=====

kliker_trening_dodji.jpg

To je kratka, jednostavna vežba, za koju je potrebno svega nekoliko koraka. Ali je odličan temelj za kasnije, kada oko vas budu bile razne smetnje. 

Ponovite to nekoliko puta i za kraj se poigrajte sa psom. U toj prvoj fazi se ne opterećujte previše sa komandom. Bitno je vaše kretanje, to da vas pas prati i tajming klika – u trenutku, kada se kreće prema vama.

Maja Šparovec, Leangi Pima klub za obuku pasa

Edited by zmanic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...