Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Pitbull, Modesty hvala na lepim recima. :) Tejo gresis, nisu ti psi deformisani uopste. A sto se displazije tice - protiv nje se ozbiljni odgajivaci bore selekcijom. Nemacki ovcari nisu jedina rasa koja moze da pati od toga. Posto zivis u Nemackoj, pretpostavljam da znas kako su rigorozne kontrole sto se toga tice, da bi uopste mogla da se dobije potvrda pedigrea (tzv konfirmacija) bez koje pedigre de facto ne vazi (barem je tako ovde gde sam ja). Moj pas od toga ne pati, niti ijedan od njegovih predaka, od kojih su mnogi bas iz tvojeg "komsiluka". wink.gif Razlog iz kojeg policije sada cesce koriste belgijske ovcare nije zbog nekakvog deformiteta nemackih, nego zato sto su belgijski hitriji u izvrsavanju naredbi, brzi su i skloni da veoma lako uce kroz igru, naprosto karakter im je takav. Sto ce reci da su nemacki blagi lenjivci, a i tvrde glave : mene moj uvek prvo pogleda pa tek onda poooolako sklizne u lezeci polozaj na zadatu naredbu, a i to samo kad vidi da sam ja nesto ozbiljna. :D (Ko li je samo lansirao onu legendarnu o urodjenoj poslusnosti nemackih ovcara, da mi je znati. :rolleyes: )

Link to comment
baseti su multipraktik - kad hoćeš negde da ga nosaš uvatiš ga za uši, kad ti treba čišćenje kuće privežeš mu četke, moš ga koristiti ko ventilator... mislim, korisnija komanda od aport je ventilator, samo zarotira uši.Ih!
:lol: Baseti su :heart:
Link to comment
Pitbull, Modesty hvala na lepim recima. :) Tejo gresis, nisu ti psi deformisani uopste. A sto se displazije tice - protiv nje se ozbiljni odgajivaci bore selekcijom. Nemacki ovcari nisu jedina rasa koja moze da pati od toga. Posto zivis u Nemackoj, pretpostavljam da znas kako su rigorozne kontrole sto se toga tice, da bi uopste mogla da se dobije potvrda pedigrea (tzv konfirmacija) bez koje pedigre de facto ne vazi (barem je tako ovde gde sam ja). Moj pas od toga ne pati, niti ijedan od njegovih predaka, od kojih su mnogi bas iz tvojeg "komsiluka". wink.gif Razlog iz kojeg policije sada cesce koriste belgijske ovcare nije zbog nekakvog deformiteta nemackih, nego zato sto su belgijski hitriji u izvrsavanju naredbi, brzi su i skloni da veoma lako uce kroz igru, naprosto karakter im je takav. Sto ce reci da su nemacki blagi lenjivci, a i tvrde glave : mene moj uvek prvo pogleda pa tek onda poooolako sklizne u lezeci polozaj na zadatu naredbu, a i to samo kad vidi da sam ja nesto ozbiljna. :D (Ko li je samo lansirao onu legendarnu o urodjenoj poslusnosti nemackih ovcara, da mi je znati. :rolleyes: )
Pogledaj slike nemackog ovcara od pre ,recimo 50 godina, i danasnjih svetskih shampiona. Ranije je pomalo licio na vuka, ali je COVEk odlucio da ne sme tako izgleda, i podario mu je novi izgled. Sada mora zadnji trap da bude mnogo nizi od prednjeg. Zato sto je to kao lepo.Dozvola za "razmnozavanje" ( kod rasa sklonih displaziji) podrazumeva rentgenski pregled (snimci se salju veterinaru koji je za predmetnu rasu"nadlezan) i rezultat mora da bude da je doticni pas potpuno zdrav u ovom pravcu.Medjutim, ako tvoj pas nije dobio barem tri titule na izlozbama,svako ozbiljno odgajanje postaje besmisleno.Da bi dobio titule mora da ima bash taj oblik koji predistinira psa za degenerativne bolesti tipadipslazija. Nemacki ovcar ( a zadnjih 10-15 godina) i zlatni retriver pomodni su psi (ovo vazi sada iskljucivo za retrivere) , uzasna je hiperprodukcijai lova u igri, tako da se sve to odrzava na genetiku. Zlatni retriveri vishe nisu zlatni, nego je sada moda da budu skoro beli. Istu ces stvar videtii kod bez labradora. I oni su postali beli.Za malino (belgijski ovcar) nisi uopste u pravu. On je sada aktuelan kao sluzbeni pas jer nije sklon ovim bolestima, duze zivi, a i jeftinijije u nabavci od klasicnog nemackog ovcara.BTW. U svetu ima 2 miliona registriovanih nemackih ovcara i smatra se josh oko 10 miliona neregistrovanih.Lep pozdrav
Link to comment
Pitbul,ja sestvarno izvinjavam sto ti se vek obracam kao da si mushki rod i broj, ali si to takovaljda namerno i htela. Uzela si nik pitbul, pa se nemoj cudish ako te drzimo za "mushko" :) Lep pozdrav
- ne postoji muški broj, pobogu! postoji samo jednina i množina (osim ako ne postoji neka nova gramatika srpskog jezika, pa je ovde u Srbiji još nisu uveli, pošto tek treba da čuju za nju), a ja sam uglavnom koliko se sećam u jednini (ček da se konsultujem sa mojim alter-egom)- koliko znam, samo me ti držiš za muško, pošto me mnogi odavde znaju i lično i personalno, (a oni koji me ne znaju, znaju da čitaju, pa na osnovu toga što se moju glagoli u prošlom vremenu završavaju na -LA izvode zakljlučak da sam ja žensko :) ) pa znaju sa kim imaju posla i obraćaju mi se u odgovarajućem rodu (čitaj ženskom)- i ja tebi lep pozdrav! Edited by PitBull
Link to comment
- ne postoji muški broj, pobogu! postoji samo jednina i množina (osim ako ne postoji neka nova gramatika srpskog jezika, pa je ovde u Srbiji još nisu uveli, pošto tek treba da čuju za nju), a ja sam uglavnom koliko se sećam u jednini (ček da se konsultujem sa mojim alter-egom)- koliko znam, samo me ti držiš za muško, pošto me mnogi odavde znaju i lično i personalno, (a oni koji me ne znaju, znaju da čitaju, pa na osnovu toga što se moju glagoli u prošlom vremenu završavaju na -LA izvode zakljlučak da sam ja žensko :) ) pa znaju sa kim imaju posla i obraćaju mi se u odgovarajućem rodu (čitaj ženskom)- i ja tebi lep pozdrav!
Ne bih se upustala u detaljne analize ko koga i zasta drzi. Mslila sam da ces prihvatiti moje izvinjenje bez da se upustash u diskusijeoko broja,roda,singulara i akuzativa. Nisi shvatila to sa brojem, ali mlada si, zivot je pred tobom, pa ces mozda nekada i razumetista je aluzija. Drago mi je da si tako poznata licnost i da te vecina ovde poznaje. Ja te nazalost ne poznajem, ali si ti sada dala lep doprinosnashem blizem upoznavanju.Mozda bi bilo uputnije da ovde napishesh neshto o displaziji kukova ,obzirom da je to i tema, nego da me uchish kako se prave deca,ili ti konjugacije,imperfekte i aoriste.Lep pozdrav
Link to comment

ne znam da li je problem u meni, ali ono nisam shvatila kao izvinjenje, stoga jako mi je žao.elem da ne bih i dalje trolovala, sad malko o displaziji (da ne budem glupa u društvu, pošto ne shvatam tejina izvinjenja kao izvinjenja i ne razumem šta je aluzija, ah jadna ja):displazija kukova i laktova je genetska bolest, a može biti uzrokovana i prebrzim rastom i naglim povećanjem težine ili prekomerna i neizbalansirana ishrana. pojava displazije se svodi na minimum pravilnom selekcijom pasa sa zdravim zglobovima i skeletom. ako je kod psa već dijagnostikovana displazija preporučuje se plivanje i šetnja u što većim količinama. elem, kuk je mehanizam koji funkcioniše po principu ključ-brava što daje stabilnost. pravilan kuk omogoćava dobru pokretnost i prenos snage mišića zadnjih nogu na ostatak tela što je osnova brzine i snage. velika površina zglobne hrskavice je podmazana zglonom tečnošću da bi omogućila bezbolne pokrete i bilo kakav poremećaj ima ozbiljne posledice. displazija je u stvari abnormalni razvoj kuka, primarne promene se javljaju u periodu rasta, a sekundarne promene su posledica prekomernog korišćenja obolelog zgloba. zglobovi su bolni i javlja se šepanje, a vremenom nefunkcionalnost samog zgloba.simptomi variraju od jedinke do jedinke i u zavisnosti od starosti obolele jedinke. kod pasa mlađih od 3 meseca moguć je potpuni izostanak simptoma, ali štene može pokazivati prve znake nesigurnijeg kretanja kao posledice nestabilnosti kukova.psi izmedju 3 i 18 meseci pokazuju različit stepen slabijeg oslanjanja na noge, ukočeni i/ili teturav hod kao i opiranje prilikom redovnog vežbanja, ali mogu i da ne pokazuju simptome.kod ozbiljnijih kliničkih slučajeva simptomi mogu progresivno napredovati i nakon 18 meseci starosti, mada većina pasa prestane sa ispoljavanjem simptoma i vodi "normalan" život.psi u srednjim i poznim godinama mogu ponovno da počnu da pokazuju simptome i tada im je potrebna adekvatna medicinska ili hiruška pomoć.postoji sve ukupno 5 hirurških zahvata; 2 su preventivna, 2 su za pse u mladoj dobi u ranom stadijumu i operacija za starije pse; operacije mogu biti korektivne i ugradnja plastičnih kukova. uglavnom se psima u ranom stadiijumu daju dodaci za obnovu koštane hrskavice.caninehipdysplasiaiz0.gif

Link to comment
Pogledaj slike nemackog ovcara od pre ,recimo 50 godina, i danasnjih svetskih shampiona. Ranije je pomalo licio na vuka, ali je COVEk odlucio da ne sme tako izgleda, i podario mu je novi izgled. Sada mora zadnji trap da bude mnogo nizi od prednjeg. Zato sto je to kao lepo.
Ako cemo tako, vecina rasa danas uopste ne lici na svoje prapretke ili prilicno malo. Svuda je doslo do promena u izgledu, samo je pitanje u kojoj meri. Neke rase su skoro neprepoznatljive u odnosu na svoje pocetke. Moze se diskutovati o (ne)opravdanosti istog, ali mislim da to ovde nije tema.
Dozvola za "razmnozavanje" ( kod rasa sklonih displaziji) podrazumeva rentgenski pregled (snimci se salju veterinaru koji je za predmetnu rasu"nadlezan) i rezultat mora da bude da je doticni pas potpuno zdrav u ovom pravcu.Medjutim, ako tvoj pas nije dobio barem tri titule na izlozbama,svako ozbiljno odgajanje postaje besmisleno.Da bi dobio titule mora da ima bash taj oblik koji predistinira psa za degenerativne bolesti tipadipslazija. Nemacki ovcar ( a zadnjih 10-15 godina) i zlatni retriver pomodni su psi (ovo vazi sada iskljucivo za retrivere) , uzasna je hiperprodukcijai lova u igri, tako da se sve to odrzava na genetiku.
For your information, moj pas je kupljen kod ozbiljnog odgajivaca, ima izuzetan pedigre (izvinjavam se sto ovo uopste moram da pominjem, ali to zaista ne cinim hvaljenja radi sto uistinu prezirem) i ne pati ni od kakvog degenerativnog oboljenja, sto je bio uopste i glavni razlog da pas dodje bas iz tog legla (moj prethodni (mada druge rase) je imao niz zdravstvenih problema, bilo je krajnje mucno i za njega i za nas, ovog puta sam htela da izbegnem prolazenje kroz isto pa je to bila glavna motivacija da se obratim ozbiljnom odgajivacu).
Za malino (belgijski ovcar) nisi uopste u pravu. On je sada aktuelan kao sluzbeni pas jer nije sklon ovim bolestima, duze zivi, a i jeftinijije u nabavci od klasicnog nemackog ovcara.
Samo sam navela sta mi je rekao covek koji se profesionalno bavi treniranjem i obukom sluzbenih pasa vec dugi niz godina. Ali ti verovatno znas bolje.Mislila sam da je ovo topic namenjen ljubiteljima pasa, na koji sam okacila sliku mog mezimca bez ikakvih zadnjih namera. Uopste ne ocekujem od svih da vole pse, niti da vole nemacke ovcare kao rasu, ali i dalje naivno ocekujem minimum tolerancije u ophodjenju. Stoga je bolje da se ova "diskusija" ovde i zavrsi. Lep pozdrav takodje. Ciao.
Link to comment
For your information, moj pas je kupljen kod ozbiljnog odgajivaca, ima izuzetan pedigre (izvinjavam se sto ovo uopste moram da pominjem, ali to zaista ne cinim hvaljenja radi sto uistinu prezirem) i ne pati ni od kakvog degenerativnog oboljenja, sto je bio uopste i glavni razlog da pas dodje bas iz tog legla (moj prethodni (mada druge rase) je imao niz zdravstvenih problema, bilo je krajnje mucno i za njega i za nas, ovog puta sam htela da izbegnem prolazenje kroz isto pa je to bila glavna motivacija da se obratim ozbiljnom odgajivacu). Samo sam navela sta mi je rekao covek koji se profesionalno bavi treniranjem i obukom sluzbenih pasa vec dugi niz godina. Ali ti verovatno znas bolje.Mislila sam da je ovo topic namenjen ljubiteljima pasa, na koji sam okacila sliku mog mezimca bez ikakvih zadnjih namera. Uopste ne ocekujem od svih da vole pse, niti da vole nemacke ovcare kao rasu, ali i dalje naivno ocekujem minimum tolerancije u ophodjenju.
znaš, šta, ja bih se hvalila na sva usta da imam takvog psa, i pedigreom i slikom! ono je za rispekt! i onom koji ga je uzgojio i onom ko mu je valsnik! jel možeš da napišeš nešto o nemačkim ovčarima, užasno me interesuje njihova istorija i temperament, pošto o temperamentu može da priča samo neko ko ima tog psa, kinološki sudija ili enciklopedija.ja sam mislila da na ovom topiku pišu oni koji poznaju pse, ali to nije u potpunosti tačno. ja bih volela da ovde razmenjujemo znanja o raznim rasama, psima kao takvima i njihovim zdravstvenim problemima, kao što je recimo tozija želuca. :)i molim te okači neku sliku gde se tvoj pas vidi ceo da potvrdim svoje tvrdnje da na osnovu glave može da se zaključi da pas ima pravilne proporcije ostatka tela! Edited by PitBull
Link to comment

Hvala. :) Evo par slicica (oklevam izmedju prve dve, mada nigde nije zauzeo bas savrsenu pozu, kako bi trebalo recimo za izlozbu, jako ga je tesko slikati uopste, veliki je ugursuz za to).dscn0409ka4.jpgdscn04022fp8hr0pb0.jpgdscn0742qt0zo3au4.jpg

Edited by Althea
Link to comment

Sto se istorijata rase tice - zvanicno ju je stvorio Max von Stephanitz 1899. godine, prvenstveno kao ovcara (otud i naziv), mada je tokom vremena poceo da se upotrebljava kao radni pas (vojska i policija), pas-vodic za slepe, pas cuvar i za razne spasilacke misije. Poslusnost, srcanost, dobar njuh i jak osecaj za zastitu su medju osobinama koje su odgajivaci potencirali tokom razvoja rase. Tacno je da je doslo i do promene izgleda samog psa, kao sto je to slucaj i sa mnogim drugim rasama.Sada, knjige kazu da su nemacki ovcari poslusni, moje iskustvo kaze da i nije bas tako. :wink: Dok sam imala prethodnog psa, vise puta sam sebi govorila da ce naredni biti nemacki ovcar samo da bih imala poslusnog psa, grdne li zablude. :D Danas se medju odgajivacima smatra da je pozeljno da nemacki ovcar ima karaktera, a ovaj moj ga ima za izvoz (objasnjenje odgajivaca - takva mu je cela linija sa majcine strane, leglo poznato po karakteru), sto u prevodu znaci pas kojeg uopste nije lako zastrasiti i koji je poprilicno svojeglav, pa kad nesto sebi zacrta vrlo cesto ce da tera do kraja pa sta bilo). Slusala sam razne price o tome sta treba raditi, profesionalni treneri imaju neke svoje metode da sa time izadju na kraj, meni je sve to nekako tuznjikavo zvucalo te sam ga pustila da ipak bude svoj, sto ne znaci da mi se bas penje na glavu, granice postoje ali su daleko fleksibilnije nego sto bi neko ko ozbiljno dresira psa ikada to sebi mogao da dopusti.Tvrdoglavost na stranu, vrlo je zivahan (mada nije tako brz kao neke druge rase), obozava da se igra (prakticno zivi za to) i velika je dobrica. Ljudi su uglavnom impresionari velicinom kad ga vide, ali kad bi znali kakva se dobrica krije iza toga... Doduse, sa godinama je nesto manje tolerantan prema drugim muzjacima, posto je sam dominirajuceg karaktera uvek ce pokusati da se nametne drugima kao vodja. Takodje sam primetila da se u poslednje vreme nesto mnogo vezuje za nas (ne znaci da ranije nije bio vezan nego je to sada nekako bas jako primetno), svuda nas prati i da moze, svuda bi isao sa nama, vrlo je nesrecan kad ga ostavimo samog, mada je naucen da ne pravi haos dok je sam tako da sa te strane nema problema. Iskreno, ne znam kako bih mogla da zamislim svoj zivot bez njega i iskreno preporucujem ovcare svim ljubiteljima pasa koji za njih imaju uslove (dvoriste je vise nego pozeljno, iz vise razloga), nece zazaliti. Ovcari su veoma verni i dobri pratioci i veseli psi. Toliko o iskustvu iz prve ruke. :wink: Sto se bolesti tice, kao i vecina velikih pasa kosti su im potencijalna slaba tacka, tako da izbegavam da ga izlazem, recimo, jakom a hladnom vetru, i sl.A prevrtanje zeluca je nesto sto se moze desiti skoro svim psima, ne znam sta te posebno zanima u vezi toga. Mogu samo da ti dam savet koji je meni dao odgajivac, da se taj rizik umanji - cinija iz koje pas jede da bude sto blize nivou njegove glave tako da ne mora mnogo da se saginje tokom obroka. Nisam sigurna kakve to veze ima ali sam ipak to poslusala.Nadam se da sam odgovorila na tvoja pitanja. :)

Edited by Althea
Link to comment

hvala u svakom slučaju. ja znam dost o torzijama želuca svkog tipa, pošto imam akitu koje su kao rase podložne torziju zbog dubokih grudi, ali sam opet žalela da vidim kakva su tudja iskustva... :) mnogo je lep pas! prelep je! jel idete na izložbe?

Link to comment

Thanks. :blush: Vodila sam ga na izlozbe, kad je bio mladji, da bih dobila pedigre sa potvrdom, tj. dozvolom za razmnozavanje, i za to je bilo potrebno ipak dosta priprema + polozeni prvi (osnovni) ispit iz rada. Ukupno 3 izlozbe (isto toliko i uspeha) ali onda se postavilo pitanje profesionalne karijere, sto bi podrazumevalo intezivan trening, polaganje drugih, daleko tezih radnih ispita itd. Nisam zelela da nastavi tim putem jer to nije bio razlog zbog kojeg sam ga uzela, preveliko bi bilo maltretiranje i trauma (za neke ispite, recimo, treba da poveris psa profesionalnom treneru koji ti ga vrati tek nakon polozenog radnog ispita), tako da od tada dane provodi u srecnom dzabolebarenju. Tek sam sada videla sta je pisano o nemackim ovcarima par stranica ranije.... Sta da kazem osim da vrlo cesto to uopste nije krivica psa nego vlasnika. I od pudle moze da se napravi kreten, a jedini pas koji je mene ikada ujeo je bio jedan mali (vrlo gadne i prgave naravi) pekinezer. Ajde napisi nesto o akiti, ako te ne mrzi, pliz. :) Skoro da nista ne znam o njima kao rasi, prilicno su retki, cini mi se, svuda.

Link to comment

jao ima tamo na prvoj stranici, baš o akiti i o hačikuali evo nekih zanimljivosti vezanih za rasu:drvene ili glinene figurice ovog psa se poklanjaju prilikom stupanja u brak; žena uz cveće dobija figuricu koja treba da joj donese sreću i blagostanje u novom domu.pred porodjaj je uz trudnicu obavezno i mali drveni Akita koji treba da je oslobodi porodjajnih bolova i da pomogne da na svet dodje zdravo i napredno dete.novorodjenče se štiti od opakih sila i bolesti figurom Akite koja mu visi iznad glave.po navršenju četvrtog meseca dete se prvi put javno predstavlja uz obavezno prisustvo Akite.u slavu ovom psu poklonjen mu je mesec novembar, a i često ga filatelisti imaju u svojim kolekcijama.

Edited by PitBull
Link to comment

Znam za tu legendarnu pricu (o Haciku), samo mu ime nisam znala. :) Iskreno, prvi put kad sam je cula, skoro da me je rasplakala (uzasno sam slaba na pse i zivotinje uopste pa to je). Zanimljivo da i u ovom slucaju postoji americki tip psa. Ne znam da li si primetila, ali cesto Ameri uvek imaju neku sopstvenu varijantu jedne rase. U ovom slucaju meni se ipak vise dopada ona japanska. A kako stoji stvar sa linjanjem ? (Posto si napisala da je zgodan za drzanje u stanu, pa me zanima.)I da li su poslusni, odnosno koliko ih je tesko vaspitati i nauciti nekim elementarnim stvarima?

Link to comment

generalno su zahvalni kao rasa, a linjaju se 2 puta godišnje. ja aska četkam svaki dan, kad je u stanu. sad je trenutno u kod bake u dvorištu, pa nije potrebno toliko četkanja. što se tiče temperamenta, imaju svoj karakter pa mogu malo da budu nezgodni za dresuru, ali sam ja recimo udpela da mog izdresiram vrlo lepo. definitivno ne uči brzo kao malinoa ili recimo nemac, ali svemu može da se nauči samo je potrebno strpljenje.ukratko akita je:strpljiv, odan, veran, blag, visokog praga tolerancije.zbog svoje istorije borbenog psa može biti agresivan prema drugim psima, ali ako je dobro socijalizovan neće biti problema.nikad ne laje bez razloga (laje samo kad je gospodar u opasnosti).izazov pobedjuje snagom, ali bez besa ili surovosti, nikad se ne povlači pred opasnošću.temperament ovog psa je delom miran, delom agresivan i delom podložan promenama u zavisnosti od želja i potreba vlasnika.miran i staložen, u pojedinim situacijama veoma tvrdoglav.proverava i analizira svaku situaciju u kojoj se nadje i reaguje na sebi svojstven način. lako se prilagodjava novim uslovima.

Edited by PitBull
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...