Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Pa sad, kako ti to razumesh :) Jesu besmileni ti testovi inteligencije za pse. Pse su ljudi kreirali prema svojim potrebama(lov,trcanje,izmotavanje,psi cuvari,gonicistoke,psi za damsko krilo,ali i radni psi kao sto je na primer Rottweiler, koji je izum nekog mesara iz istoimenog mesta u Nemackoj,a sluzio je da vozi mala kolica ,upregne se kao konjce i razvozi meso po gradu/selu).Ako pogledash listu"najglupljih onda su tri prekrsana psa na njoj a ljudi su ih stvorili za trcanje ukljucujuci i lov.Ne znam na kome je mestu meni jako drag pas Husky.Verovatno na 11.od ovih glupih. Kako bre da tog prelepog,najumiljatijegna svetu psa, ali i totalno neuracunljivog, nazovesh glupim psom?Za mene bi bilo interesantno da ovi sto ispituju intelegencije psa ipistuju stenad tih rasa. Verovatno bi svi bili isti.Pas uchi od nas,ljudi i na osnovu svog iskustva onda i reaguje.Moja pas kao razume dva jezika (nemacki i srpski). Ne razume on nishta. On samo reaguje na moj ton (ljubezan,neljubezan,povishen,zao,drag). Mogu ja njega da zovem i "frizider" ( a zove se Otelo) samo ako tim tonom njegovo ime izgovorim.Lep pozdrav
ne razumem kakve veze imaju lepota i inteligencija... al aj sad. pa i kod nas, ljudi, vidimo da jedno s drugim ne mora da bude usko povezano.i ne slažem se da bi trebala da se meri inteligencija stenadi, pošto su oni na samom početku svog života (i uče od nas) nemaju neko zavidno životno iskustvo. stoga moj zaključak jeste da inteligencija treba da se ispituje na odraslim jedinkama koje imaju životno iskustvo.edit: rot se koristio još i kao pas za čuvanje goveda, spada u molose tipa doge, i vodi poreklo od starih bavarskih pasa ili nekih mastifa koji su rimskim invazijama stigli u Nemačku. trgovci stoke su svoja grla obično poveravali rotvajleru na čuvanje.
Link to comment
ne razumem kakve veze imaju lepota i inteligencija... al aj sad. pa i kod nas, ljudi, vidimo da jedno s drugim ne mora da bude usko povezano.i ne slažem se da bi trebala da se meri inteligencija stenadi, pošto su oni na samom početku svog života (i uče od nas) nemaju neko zavidno životno iskustvo. stoga moj zaključak jeste da inteligencija treba da se ispituje na odraslim jedinkama koje imaju životno iskustvo.edit: rot se koristio još i kao pas za čuvanje goveda, spada u molose tipa doge, i vodi poreklo od starih bavarskih pasa ili nekih mastifa koji su rimskim invazijama stigli u Nemačku. trgovci stoke su svoja grla obično poveravali rotvajleru na čuvanje.
Nemaju dibiduz nikakve veze (inteligencija i lepota).. Za mene je pametan pas (zato i navodim beagle i husky rasu) koji ne grize bez vezeljude,decu i druge pse,dominantnost ga mnogo ne zanima nego ga interesuju samo one stvari koje je genetski nasledio (tracnje,zov divljinei naravno kod beagl-a da jurca neke zivotinjke).Ako imash nekog "bordera" i drzish ga u kavezu dve-tri godine pa ga onda posaljesh na test inteligencije videces da ce procijosh gore nego ovi "glupi". Uz to ce za razliku od ovoh "glupih" biti i jako agresivan.Prema tome inteligencija psa zavisi u velikoj meri od nas ljudi.Mala ispravka za rota: Bio je gonich goveda i drugih stada a ne cuvar. Stalno se lome koplja oko izraza cuvar i gonich,upravo zbog toga jer se izraz "gonich" koristi danas uglavnom za pse za lov. Sa uvodjenjem zeleznice ovi klasicnigonicni stada zapravo su odsvirali.A posto su mesari uglavnom imali stoku tako je i anstao izraz ovde u Nemackoj" mesarski,kaspaski pas"Ovo moje pseto "bearded collie" bio je klasicni gonich stada (guske ,svinje,goveda).Border je bio mnogo manji (ranije) i cuvao je ovce.Beardie su gonili ta stada na vashare,stocne pijace, ali su i hiljade kilometara prelazili vodeci goveda iz Skotske u London,na primer.Vlasnici bi ostajali sa stokom u Londonu, a njih bi same slali kuci. Uvek tacno znaju put kojim su dosli. ( i dan danas meni je Oteloorjentir za strane sveta). Pronalaskom zeleznice se ova moja rasa potpuno izgubila.Tek negde pocetkom pedesetih godina proslog veka neka pionirka u UK uspeva ukrstavanjem da vrati ovu rasu u zivot. Skotski ovcari nisu pomodni psi (ranije suto bili Lesi (koli) i bobtail) jer se ljudi boje silne nege tako da su zahvaljuci tome sacuvali svoju prvobitnu genetiku, ali i nepate od raznih bolesti kao na primer zlatni retriver ili labrador koji vec decenijama dozivljavaju hiperprodukciju.O nemackom ovcarskom psu i da ne govorim. Zbog bolesti (displazija kukova) se ine koristi vishe kao sluzbeni pas.Zamenio ga je belgijski ovcar. Covek stvorio nemackog ovcara(sinonim za rec pas) ,covek ga unistio.Pishi bre sve sto ti padne na pamet :rolleyes: I engleski buldog imao istu ulogu kao rotvajler pa ushao u listu 10 "najglupljih".Lep pozdrav Edited by Teja
Link to comment
Modesty se nesto ne javlja da me podrzi i kaze da je lista shit :D Lep pozdrav
ma pusti Bghosta, nasao najzad nekog ko ima duze usi od njega pa sav srecan <_< :lol: PS a lista jeste bezveze wink.gif evo ga ovaj sad - cisatcica uvek uredno preasvije njegovo cebe kad usisava da moze da ... je l' da: usisa pod. onda om dodje, stane ispred cebeta i gleda ga, fiksira. dok ne dodje neko da mu cebe otvori da moze da legne ceo. suva inteligencija.
Link to comment

Kad ste vec kod inteligencije pasa ... nije sto je moj ali ja sam ubedjena da Leo ima mega-visok koeficijent emotivne inteligencije. Priljezan, diskretan, zna da se ponasa sta god da se (za)desi ... ko go ga sretne ostaje bez daha :)

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Leo je Border Collie/Leonberger :)
Joj, sorry, tack s? mycket f?r korrektion, ladno sam na onoj slici s dobermanom mislio da sam video Goldena.:)Din hund ?r s? mycket vacker.:) Edited by uros_s78
Link to comment

Apropo inteligencije pasa ... Mi smo odavno u svakodnevnom govoru poceli da skracujemo nazive za neke prehrambene proizvode koje kupujemo Leu.Pasteta = PaKobasica =KoSvinjsko uvce = Si-siitd ... itd ... tako skraceno pisemo i na shopping listi :lol: postali smo smesni ... Ako izgovorimo citavu rec on odmah pridje, molecivo pogleda a onda elegantno odseta do frizidera, sedne i ceka. Rec "napolje" se takodje ne izgovara naglas, osim ako zaista ne planiramo da izadjemo sa njim ... u svim drugim slucajevima mi to uvek opisno ili na engleskom :lol: cim se pomene "napolje" on ode do vrata i ceka ... ukoliko samo naglas razmisljamo o eventualnom izlasku onda to moze da zvuci "uraditi nesto sa jednim odredjenim psom" ... Medjutim, Leo zna da cita misli i zaista se desi da samo sto se dignem sa stolice u nameri da izadjem sa njim i iako ama bas nista (po)kazala nisam on vec reaguje radosno pa pravac ulazna vrata.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Bila neka fina emisija na nemackoj TV gde su se psi i macke takmicili ko je pametniji. Ko ce pre da dodje do hrane i tako u tom pravcu. Na kraju je ispalo neresheno.Pametni i jedni i drugi :) 1993 je Coren Stanley ,naucnik i profesor psihologije na British Columbia univerzitetu, ispitivao inteligenciju kod pasa. Uzorak : 133 raseNajpametniji je kao i uvek Border Collie ( prevod na srpski je uzasan i glasi "granicni koli" kao i moj "bearded Collie" koji je prevedensa "bradati koli"). Posto je border iz iste serije kao i moj beardie (skotski ovcari) poznajem ih i licno i personalno i to u kolicinamajer sa mojim bradatim radim "agility" a tu su borderi uvek prvi,uvek shampioni. Medjutim to su psi koji traze entertejment i radnezadatke 24 sata. Znaju da postanu gadno neuroticni i neprijatni ako se ne bavish njima od jutra do sutra.Meni ovi testovi inteligencije za pse ne govore nishta. Recimo taj border ,ali i ovaj moj beardie ne mogu da se obuce za psa za slepe,na primer, jer su nestrpljivi, a genetski su tako predodredjeni da sami donose odluke kada ce recimo da predju ulicu,ili koliko dugotreba da sede pored tebe. U tabeli od 10 najglupljih naci ce se i medeni beagle koji je neustrashiv u lovu (ja ih videh na nekomUSA aerodromu kako njuskaju i traze droge "beagle brigade", jer imaju izvrstan njuh).Hower Gardner,profesor psihologije i neurolog sa univerziteta Harward rece da ovi testovi inteligencije ne govore nista o kandidatimakoji treba da rese zadate probleme, nego govore mnogo o onima koji kreiraju takve testove. 1. Border Collie 2. Pudel 3. Deutscher Sch?ferhund 4. Golden Retriever 5. Dobermann 6. Sheltie 7. Labrador Retriever 8. Papillon 9. Rottweiler 10. Australischer Treibhund Border,Sheltie (Lesi u minijaturi) i ovaj Australijanac ( i potice od bordera a i lici jako na njega) klasicni suovcarski psi.A evo i 10 "najglupljih": 1. Afghane 2. Basenji 3. Engl. Bulldogge 4. Chow-Chow 5. Barsoi 6. St. Hubertushund 7. Pekinese 8. Mastiff 9. Beagle 10. Basset Hound Lep pozdravZa Treska poruka: Tara i Otelo su negde izmedju 10.i 20.mesta :rolleyes:
Lista je potpuni bullshit. Inteligencija pasa je drugačija u svakom pojedinačnom slučaju. A generalisanje kao u dotičnoj listi je sranje. Jer, recimo ja još u životu nisam video pametnog Nemačkog ovčara. Svi koje sam upoznao su do jednog bili glupavi, isfrustrirani i agresivni. što umnogome zavisi i od vlasnika sa kojim pas živi. Obično su ti vlasnici bili tupavi, agresivni i isfrustrirani.Tara je toliko inteligentna, da nikad, ali nikad joj nisam davao naredbe, već samo govorio sa njom. Bez povišenog glasa. I sve shvata i ponaša se baš onako kako smo se dogovorili. Nikad je nisam udario, a nisam ni koristio povodac. Uvek je slobodna, i uvek uz mene, osim u šumi kad se igra sa drugim psima, ili kad se nas dvoje igramo.
Link to comment
Lista je potpuni bullshit. Inteligencija pasa je drugačija u svakom pojedinačnom slučaju. A generalisanje kao u dotičnoj listi je sranje. Jer, recimo ja još u životu nisam video pametnog Nemačkog ovčara. Svi koje sam upoznao su do jednog bili glupavi, isfrustrirani i agresivni. što umnogome zavisi i od vlasnika sa kojim pas živi. Obično su ti vlasnici bili tupavi, agresivni i isfrustrirani.Tara je toliko inteligentna, da nikad, ali nikad joj nisam davao naredbe, već samo govorio sa njom. Bez povišenog glasa. I sve shvata i ponaša se baš onako kako smo se dogovorili. Nikad je nisam udario, a nisam ni koristio povodac. Uvek je slobodna, i uvek uz mene, osim u šumi kad se igra sa drugim psima, ili kad se nas dvoje igramo.
To i ja Tresko govorim.. A niko ne ispituje inteligenciju meshanaca. Medju njima ima i najlepshih,najpametnijih i najmiroljubivijih.Za ove nemacke ovcare potpisujem tvoje misli. Ja se zapravo njih najvishe i bojim. Totalno neuracinljivi psi.Boldovano, kao da si o Otelu pisao..Za Taru :wub::wub::wub: Za tebe jedno majushno :heart: Lep pozdrav
Link to comment

Pseća inteligencijaEvo našla sam neki textić o psećoj inteligenciji pa da priložim:Pseći inteligenciju je teško definisati; naučnici se spore kolika je ona. Različite pasmine imaju različite fizičke osobine i prirodne instinkte. Pseći mozak je manji od ljudskog, njihova sposobnost razmišljanja je smanjena iako povremeno daju utisak kao da prosudjuju o stvarima i ponašanju koje je na začudjujuće ljudski način. Jedan od najčuvenijih primera je Grey ? fraiers Bobby, Skaj Terijer koji je nakon gospodareve smrti pratio pogreb sve do groblja na kojem je proveo sledećih 14 godina, do svoje smrti, žaleći za svojim izgubljenim prilateljem.Profesionalni vodiči pasa mere inteligenciju pasa na osnovu brzine kojom psi uče nove zadatke, dok vlasnici često mere na osnovu osetljivosti koju pas pokazuje pri otkrivanju raspoloženja i želja. Da li su to pojmovi koji pokazuju istu vrstu inteligencije teško je reći. Svakako da psi pokazuju sposobnost učenja, razumevanja znakova i njihovog povezivanja sa odredjenim pokretom ili zadatkom, ali oni ne slušaju slepo i u stanju su da odluče šta žele a šta ne žele da rade. Psi imaju visoku životinjsku inteligenciju, ali im nedostaje ljudska sposobnost zaključivanja i povezivanja apstraktnih misli

Link to comment

Rekli su o psimaKo god da je rekao da se sreća ne može kupiti zaboravio je na štenad. Gene Hill Psi vole svoje prijatelje, a ne vole svoje neprijatelje, dok su ljudi nesposobni za čistu ljubav i uvek moraju da mešaju ljubav sa mržnjom. Sigmund FreudRazlog zbog kojeg psi imaju toliko prijatelja je što mašu repom, a ne jezikom. AnonimanMoj cilj u životu je da budem dobra osoba, onakva za kakvu me smatra moj pas. AnonimanDa postoji besmrtnost siguran sam da bi psi koje znam otišli u raj, ali zato jako mali broj ljudi oko mene. James ThurberPsi moraju da njuše tlo. Na taj način se informišu o tekućim dogadjajima. Tlo za njih predstanlja velike novine, u kojima se nalazeraznorazne aktuelnosti koje se, ukoliko su izuzetno urgentne, nastavljaju u sledećem dvorištu. Dave BarryAko je vaš pas debeo sigurno vi ne vežbate dovoljno. AnonimanPas je jedino stvorenje na svetu koje više voli Vas od samog sebe. Josh BillingsUkoliko pokupite izgaladnelog psa sa ulice i pomognete mu da ustane, on vas neće ujesti; to je principijalna razlika izmedju psa i čoveka. Mark TwainČovek za psa odvaja deo svog vremena, deo prostora i deo ljubavi. Za uzvrat mu pas daje celog sebe. To je najbolji posao koji je čovek ikad sklopio. M. Acklam Prosečni pas je bolja osoba od prosečnog čoveka. Andy RooneyDa li ste se ikad zapitali šta psi misle o nama. Zamislite samo, izlazimo iz mesare i u rukama nosimo pile, prase i pola krave. Mora da psi misle da smo mi najbolji lovci na svetu. Annie Tyler

Edited by PitBull
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...