Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Ja znam rediteljku iz viđenja, išla u moju gimnaziju. Ne poznajem je, ali uvek mi je delovala kao šuplja snobuša. Znam da je iz Exit ekipe jaaaako urbanih, spontanih i neobičnih.

Link to comment

E, sad nešto razmišljam, je l postoji ikakva šansa da je ovo parodija?  :unsure: I don't think so, ali evo pokušavam da racionalizujem, hvatam se za slamku nade..

Link to comment

Vorum plače za jednim topićem koji bi objedinio vaskoliku beogradsku misao: Minju Bogavac, Čavketa, Montevideo, Zipa Yomu, Preleta...

Link to comment

a ima neki glas i nastup da covek pozeli da je otera u kurac. nego zanimljivo mi je da je rodjena u Novom Sadu, a ima akcenat kao najgora snoburda sa Dorcola, svaka cast na foliranju i mrs na Detelinaru, ljanko paorska :lol:

 

nije parodija, ne:

 

Sinopsis:

Film prati poznatu manekenku i stilistkinju Maju Atanasijević u njenoj usamljenoj, ali intenzivnoj borbi za povratak zaboravljenih vrednosti jednog grada.

Kratka biografija rediteljke:

Bojana S. Knežević rodjena je 1983. u Novom Sadu. Osnovne i master studije završila je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, smer Novi likovni mediji, a trenutno je student završne godine interdisciplinarnih umetničkih doktorskih studija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu.

 

Umetnica multimedijalnog obrazovanja i interesovanja, u svom umetničkom istraživanju, konceptualno i tematski, vezuje se za različite identitetske mikropolitike i reciklažu mnogostrukih kulturnih i medijskih sadržaja, sa fokusom na poziciji pojedinca u savremenom društvu. Projekte realizuje u različitim medijima (video, film, video instalacija, performans, zvuk).

 

Maja Atanasijević, manekenka i stilistkinja, pripada generaciji koja je otišla iz Beograda i već se ostvarila negde, dok je ona ostala. Maja već četvrt veka gubi ljude oko sebe, koji bi, da su ostali, možda poklekli, preoblikovali se i tako poraženi integrisali se u postojeći Beograd. Ili bi doživeli Majinu sudbinu i izgoreli u istinoljubivoj borbi i otporu novonametnutim vrednostima. Kako bi Maja rekla, otpor “praziluku”. U impulsivnom dokazivanju sopstvenih sposobnosti u sredini koja osuđuje sve što je drugačije i poštuje kult pogrešnih ličnosti, Maja se pročišćava ritualinim kupanjem u Terazijskoj česmi kao jednom od simbola Beograda ili materijalizacijom svojih instinkta umiranja i ponovnog rađanja u nervoznoj želji da se, poput feniksa, preporodi i ona i njena sredina. Sve to uz stihove Darkvud Daba “Samo ptice iznad mene…” Maja se ne ustručava od raspravljanja sa neistomišljenicima, a njena napetost i razočaranost kulminira u sceni tramvajske rasprave sa novim Beograđanima koji ne razumeju zašto je tako istrajna u poštovanju vrednosti koje oni više ne poznaju. Cena Majine istrajnosti je velika. Film Bojane S. Knežević sa brzim kadrovima prati temperament jedne kreativne Beograđanke u transformisanom Beogradu ogrezlom u konformizam i patrijarhalne vrednosti, koji više ne ceni individualnost, već svakog građanina na silu smešta u kalupe.

 

Link to comment

a ima neki glas i nastup da covek pozeli da je otera u kurac. nego zanimljivo mi je da je rodjena u Novom Sadu, a ima akcenat kao najgora snoburda sa Dorcola, svaka cast na foliranju i mrs na Detelinaru, ljanko paorska :lol:

 

Bojana S. Knežević? Pa da, išla sa mnom u školu, u srcu staaaarog Novog Sada. Ali stvarno nešto mislim da je s Detelinare, ladno si ubo! Možda zato što je jedna moja prijateljica iz gimnazije koja se s njom druži(la) s Detelinare.  :lol:

Edited by sailorman
Link to comment

na nivou kulturne avangarde prošlog veka koju je Beograd 21. veka sada svakako zalužio :D

od ovog nema niže, foliraža izbija iz svake sekunde trejlera - al to je Yoma...

Link to comment

joooj, al je ovo neprijatno.

Strašno. Za ovo je BS BS pojam umetničkog izražavanja lokalpatriotskog ponosa.

 

Nego, kad smo kod grafita, može li neko da mi rastumači ono "Kao ceo beograd, 13x toliko" na nadvožnjaku kod Autokomande?

Link to comment

ali u svakom slucaju ucesce u onakvom ratu nije nista za ponos, a kamoli za diskriminaciju onih koji u toj prici nisu ucestvoval.

 

Veteranima treba omogućiti makar kakve olakšice jer se u svakom društvu radi o veoma krhkoj i osetljivoj grupi. Ja lično se nikad ne bih menjao sa njima i mislim da nema tih društvenih povlastica koje će ih ikada staviti u bolji položaj u odnosu na mene koji u ratu nisam učestvovao. Ali bila bi velika greška ostaviti ih na vetrometini zato što je rat imao karakter kakav je imao. Tu se ili daje ili se ne daje. A ja mislim da je bolje tj. društveno korisnije da se daje, bez obzira na sve objektivne okolnosti.

Link to comment

pa sta sad, jel da gledam ili jok? mislim, nemam sad uslova da se preterano angazujem ^_^

 

i jel viche mrzim narodnjake dok se ritualno kupa u chesmi, ili se samo figurativno kupa, pa ne mora da viche :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...