Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

1 hour ago, radisa said:

Ima dve vrste investitora, oni koji su povezani sa vlašću jako čvrsto i oni koji nemaju baš čvrste veze...

 

 

Tacno tako. Sve se plasim da ovi koji su ulupali pare u BnV mnogo zaziru od gradjana ili ih inspekcija klepa po usima. Sigurno je da drkaju sitne investitore koji nisu povezani s vlastima blize od klasicnog potkupljivanja nizih esalona ali vece poslove drze ovi drugi. Gradjevinarstvo je u divljim drzavama sklonim korupciji lukrativan biznis i stoga je na meti raznoraznih mafija koje kroz te poslove peru pare. Lancia ce bolje znati, u Spaniji je ruska mafija prakticno bila najveci "gradjevinski investitor" dugo godina.

  • +1 1
Link to comment

Crtice iz života velegrada...



Noćas u 22.37 pri povratku kući u Karađorđevoj ulici (Stari grad) napao me gazda kafića sa ekipom oko njega,radi mojih pijava.Završilo bi se verbalnim uvredama i unošenjem u telo da jedan od njih nije pokazao neverovatnu agresivnost i počeo da urla da će mi kosti polomiti.Gazda se malo uplašio i počeo da me gura u ulaz,međutim njegov ortak je postajao sve agresivniji. Nisam želeo da bežim već sam pokušao pozvati policiju.Gazda me hvatao ruku pokušavajući da mi uzme mobilni.Tada je onaj počeo da urla da će mi kosti lomiti pred policijom.Na opšte iznenađenje,on je pozvao polciju koja se stvorila u roku od dva tri minuta.Iz troje patrolnih kola su izjurili i ihvatili me za ruke ne dozvoljavajući mi da dođem do telefona.Tretirali su me kao najgoreg kriminalca pred vratima moje zgrade. Nasilnik je izvukao nešto iz torbice i rekao da su kolege.Nšto tipa "navijači,obezbeđenje"nisam najbolje razumeo,ali sam shvatio da je to nešto vrlo ubedljivo.Onda su nam tražili lične i tu je nastao problem.Iz centrale su javili da momak ima pozamašan dosije. Tuče, maltretiranja i sl. On im je objašnjavao da ništa nije pravosnažno.U svakom slučaju 6 policajaca je kao gest dobre volje su odlučili da me puste da uđem u svoju kuću.Na moje insistiranje da dam izjavu okrenuli su se i iz auta dobacili da zovem komunalce.

Lokal sa zove" Industrija bar". Na vratima više od tri godine nemaju ni radno vreme ni bilo koji drugi podatak Inspekcije ne reaguju. Gazda se zove Ivan. Prezime trenutno ne znam. Pronaći ću svakako.









... Shiit has hit the fan

Link to comment
55 minutes ago, Frank Pembleton said:

Na moje insistiranje da dam izjavu okrenuli su se i iz auta dobacili da zovem komunalce.

Ovo bi opozicija, da je ozbiljna, trebala da non stop ponavlja i akcentuje u edukaciji građana - OSTAVITI PISANE TRAGOVE. 

 

Ne odnosi se samo na kontakte sa policijom, već i sa lekarima, hitnom pomoći, opštinskim činovnicima, inspekcijama itditd. Čini vam se kao nepotrebna i smorna dodatna procedura, jasno vam je da npr.pozornike uopšte nije briga za te prijave, kao ni za kolcentar hitne pomoći, ali...A pre bilo kakvih radovaLI! Pitajte njihovog komandira, načelnika itd., da li mu je svejedno hoće li taj dopis završiti u nekom ministarstvu; jednostavno je, u nekoj budućoj podeli karata njegov rival iz konkurentske ekipe uhvatiće se možda baš za tu prijavu; posebno kad broj prijava poraste. Pri tom, ponovo će biti dužan uslugu drugaru koji će mu prijavu sakriti na dno fioke zbog nekoliko idiota iz patrole koja se džekirala. 

 

Mogli bi malo i da pričamo o tome zašto opozicija nema besplatnu pravnu pomoć za takve slučajeve, ne samo na nivou saveta u vezi procedure, već za kompletnu podršku u smislu već pripremljenih formulara, obučenih volontera koji skraćuju moguća lutanja u postupku, itd. Nekad je bilo takvih kancelarija, if memory serves me well...

 

A vratio bih se i na slučaj Vinogradske u istom kontekstu: meni apsolutno nije jasno zašto upravnik zgrade nije doveo inspekciju i zaustavio radove. Stanari kažu da su zidovi prethodno popucali i horizontalno i vertikalno. Procedura je sledeća: pre bilo kakvih radova, parče stakla se ugradi u zid i dovede inspekcija koja to konstatuje, napravi zapisnik i obavesti investitora. Ako tokom radova staklo pukne - zna se, dogovara se naknada štete i radovi do daljeg obustave. Kad pisani trag postoji, onda obavezu oseća ne samo investitor, već i nadležna inspekcija. Bilo bi fino priupitati profesionalnog upravnika zgrade da li je stanare zaštitio na taj način.

  • Hvala 1
Link to comment
13 minutes ago, April said:

Ovo bi opozicija, da je ozbiljna, trebala da non stop ponavlja i akcentuje u edukaciji građana - OSTAVITI PISANE TRAGOVE. 

 

Ne odnosi se samo na kontakte sa policijom, već i sa lekarima, hitnom pomoći, opštinskim činovnicima, inspekcijama itditd. Čini vam se kao nepotrebna i smorna dodatna procedura, jasno vam je da npr.pozornike uopšte nije briga za te prijave, kao ni za kolcentar hitne pomoći, ali...A pre bilo kakvih radovaLI! Pitajte njihovog komandira, načelnika itd., da li mu je svejedno hoće li taj dopis završiti u nekom ministarstvu; jednostavno je, u nekoj budućoj podeli karata njegov rival iz konkurentske ekipe uhvatiće se možda baš za tu prijavu; posebno kad broj prijava poraste. Pri tom, ponovo će biti dužan uslugu drugaru koji će mu prijavu sakriti na dno fioke zbog nekoliko idiota iz patrole koja se džekirala. 

 

Mogli bi malo i da pričamo o tome zašto opozicija nema besplatnu pravnu pomoć za takve slučajeve, ne samo na nivou saveta u vezi procedure, već za kompletnu podršku u smislu već pripremljenih formulara, obučenih volontera koji skraćuju moguća lutanja u postupku, itd. Nekad je bilo takvih kancelarija, if memory serves me well...

Ovo je apsolutno jedini nacin na koji se može boriti sa olosima koji su zauzeli sve drzavne sluzbe. 

Ja to praktikujem redovno. Olaksavajuca okolnost mi je to sto sam pravnik, pa znam šta i kako treba da postupam, pa kontam da bi stvarno odlična ideja bila besplatna pravna pomoć koju bi građanima pruzala opozicija. 

Kad znaju da ostaje pisani trag, a naročito kad znaju da mogu da imaju problema jer druga strana zna svoja prava, iz prakticnih razloga se trude da te zaobidju ako mogu. Jedno vreme se policija bila navadila sa me svakih 15 dana zovu da dajem neka obavestenja u svojstvu gradjanina. Odustali su kad su shvatili da svaki put umesto 10 minuta izjavu dajem 5-7 sati, a da posle toga pišem pritužbe, prijave i sve drugo sto mi padne na pamet. Jbg, meni usputna zajebancija, njima ozbiljan posao. 

  • +1 4
Link to comment
3 hours ago, Sammael said:

Na Terazijama još ima stambenog prostora? Nisam ironičan, iskreno sam mislio da je to davno sve pretvoreno u poslovni...

 

Ima. Ono sto je prema ulici i samom trgu je mahom pretvoreno u poslovni prostor ali ima zgrada po dvoristima i pasazima koje se ne vide sa ulice i u kojima se sasvim komotno zivi. Na mom i susednom broju koji s nama deli dvoriste ima sigurno oko pedesetak stanova. U poslednje vreme je dosta stanova otislo na AirBnB ali i to je sada malo stalo.

  • +1 1
Link to comment
Ovo bi opozicija, da je ozbiljna, trebala da non stop ponavlja i akcentuje u edukaciji građana - OSTAVITI PISANE TRAGOVE. 
 
Ne odnosi se samo na kontakte sa policijom, već i sa lekarima, hitnom pomoći, opštinskim činovnicima, inspekcijama itditd. Čini vam se kao nepotrebna i smorna dodatna procedura, jasno vam je da npr.pozornike uopšte nije briga za te prijave, kao ni za kolcentar hitne pomoći, ali...A pre bilo kakvih radovaLI! Pitajte njihovog komandira, načelnika itd., da li mu je svejedno hoće li taj dopis završiti u nekom ministarstvu; jednostavno je, u nekoj budućoj podeli karata njegov rival iz konkurentske ekipe uhvatiće se možda baš za tu prijavu; posebno kad broj prijava poraste. Pri tom, ponovo će biti dužan uslugu drugaru koji će mu prijavu sakriti na dno fioke zbog nekoliko idiota iz patrole koja se džekirala. 
 
Mogli bi malo i da pričamo o tome zašto opozicija nema besplatnu pravnu pomoć za takve slučajeve, ne samo na nivou saveta u vezi procedure, već za kompletnu podršku u smislu već pripremljenih formulara, obučenih volontera koji skraćuju moguća lutanja u postupku, itd. Nekad je bilo takvih kancelarija, if memory serves me well...
 
A vratio bih se i na slučaj Vinogradske u istom kontekstu: meni apsolutno nije jasno zašto upravnik zgrade nije doveo inspekciju i zaustavio radove. Stanari kažu da su zidovi prethodno popucali i horizontalno i vertikalno. Procedura je sledeća: pre bilo kakvih radova, parče stakla se ugradi u zid i dovede inspekcija koja to konstatuje, napravi zapisnik i obavesti investitora. Ako tokom radova staklo pukne - zna se, dogovara se naknada štete i radovi do daljeg obustave. Kad pisani trag postoji, onda obavezu oseća ne samo investitor, već i nadležna inspekcija. Bilo bi fino priupitati profesionalnog upravnika zgrade da li je stanare zaštitio na taj način.
Radio sam davno reportažu o ljudima kojima je AdaMall tako rastresao kuće.
Bile staklene pločice. Popucale. Mogli su sa njima da seku vene.







... Shiit has hit the fan

Link to comment
Ovo je apsolutno jedini nacin na koji se može boriti sa olosima koji su zauzeli sve drzavne sluzbe. 
Ja to praktikujem redovno. Olaksavajuca okolnost mi je to sto sam pravnik, pa znam šta i kako treba da postupam, pa kontam da bi stvarno odlična ideja bila besplatna pravna pomoć koju bi građanima pruzala opozicija. 
Kad znaju da ostaje pisani trag, a naročito kad znaju da mogu da imaju problema jer druga strana zna svoja prava, iz prakticnih razloga se trude da te zaobidju ako mogu. Jedno vreme se policija bila navadila sa me svakih 15 dana zovu da dajem neka obavestenja u svojstvu gradjanina. Odustali su kad su shvatili da svaki put umesto 10 minuta izjavu dajem 5-7 sati, a da posle toga pišem pritužbe, prijave i sve drugo sto mi padne na pamet. Jbg, meni usputna zajebancija, njima ozbiljan posao. 
Ja sam prilično izbedačen, time što te "pravne pomoći" nema...

To im (i strankama i raznim NVO) svi građani stalno govore, da bi im bilo od velike važnosti.
Razumem i ograničenja, ali...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

svaka vlast štiti svoje mezimce koje štiti i koje pušta da rade šta hoće. naročito ako od njih ima vajde 

 

u vreme kada su na opštini na kojoj imam stan bile na vlasti demokrate investitor blizak stranci je sa svojim izvođačem prilikom nadziđivanja uništio sve stanove na spratu iznad kojeg se zidalo uključujući moj. još se potrefila kišna godina pa je stan bio i potopljen. pisala, urgirala, vrištala, nervirala se. ostali sa sprata su svi ćutali. niko prstom nije mrdnuo.

opet pisala, opet urgirala, vriskala, inspekcije, predsednik opštine. ništa.

meni je na kraju stan delimično renoviran ali sam živce pogubila. koliko znam stan pored mog nije ni pipnut. ljude bio strah da traže nadnadu štete.

 

upadanje u stanove i izbacivanje vlasnika je stara komunjarska praksa.

Edited by beta kentauri
  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment

od te "komunjarske prakse", prisilnog useljavanja, stvaranje zajedničkih stanova, izbacivanja vlasnika...................prošlo je jedno 70 godina. 

od vremena jednopartijske države prošlo je jedno 30 godina.

 

kako je moguće da se malo šta promenilo u svesti ljudi pa bi to bilo ponovo moguće? čak i ako institucije na funkcionišu. jesu li ljudi i dalje ovce? ili amo imamo sitaciju da svako gleda svoja posla. nije ga briga za bilo šta izvan svog mikro sveta.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...