Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Drage forumašice i forumaši, želim da iskoristim priliku da vam predstavim jednu, za mene lično a mislim i za javnost vrlo važnu inicijativu "Po meri metro". U toj inicijativi sam i ja aktivan. Odmah u startu ću napisati da je izgradnja metroa iz Beograda veoma izvesna, da postoje velike šanse da se to dogodi ima dosta indikatora - sklopljene su finansijske konstrukcije, znaju se izvođači i većina planirane trase.
 
Problem ukratko, u planu generalne regulacije šinskog sistema predviđene su dve varijante prve linije. Jedna varijanta ide trasom Sajam Mostar Savski trg, druga varijanta ide trasom Sajam Železnička stanica Beograd Centar (Prokop) Klinički centar Srbije Savski trg. Međutim gradske vlasti favorizuju prvu varijantu a druga varijanta se ne pominje u javnosti iako je ona kao takva ravnopravno upisana u planske dokumente za koje se gradske vlasti pozivaju. Mi želimo da se o javnost upozna i sa tom varijantom za koju mislimo da je daleko korisnija i zahtevamo da se linija tako po meri da već u startu dobijemo vezu sa glavnom železničkom stanicom Beograd Centar (Prokop) i Kliničkim centrom Srbije.
 
Takođe na jugu Beograda po prvi put se dešava da ne postoji više koridor prema naseljima Vidikovac, Cerak, Labudovo i Petlovo brdo što je za nas nerazumljivo. Ta naselja su obuhvaćena praktično svakim metro planom još od 70ih godina prošlog veka. Jedan od centralnih zahteva nam je da se izgradi i taj krak od kojeg će imati koristi 70 000 ljudi koji žive tu.
 
Oko nas se okupljaju inženjeri, arhitekte i građani koji žele da iskoriste priliku da se o ovoj temi transparentno diskutuje. Finansiramo se sami i iz donacija, iza nas ne stoji nijedna politička stranka a i nemamo nameru da politički budemo vezani za ijednu opciju pošto od metroa trebaju da imaju koristi svi građani - zato i zahtevamo od gradskih vlasti da poslušaju stručnjake i da pomere metro na saobraćajne važne tačke u gradu.
 
Ukoliko želite više da saznate slobodno nas posetite na sajtu https://www.pomerimetro.rs a možete nas zapratiti i na Instagramu: https://www.instagram.com/pomerimetro na  Fejsbuku https://www.facebook.com/pomerimetro 
 
Ako se možete identifikovati sa našim ciljevima, pozivamo Vas da potpišete i peticiju na:
https://www.peticije.online/pomerimetro_linija1
 
U citatu ispod prenosim celokupni tekst peticije:
 
Gradnja beogradskog metroa je izvesna i predviđeno je da počne na jesen 2021. godine. Građanska dužnost, ali i prava, svima nam nalažu da ukažemo na nedostatke prve linije metroa, čije ispravljanje donosi veliku korist građanima Beograda i čitave Srbije.

Udruženje građana „Po meri Metro“ ima cilj da zajedno sa građanima zahteva od nadležnih ispravljanje ovih nedostataka, jer su naknadne izmene tehnički nemoguće ili izuzetno skupe i komplikovane. Pre svega, zahtevamo da trasa prve linije pokrije naselja Vidikovac, Cerak, Labudovo i Petlovo brdo. Takođe, zahtevamo da se prvom linijom pokriju železnička stanica Beograd Centar („Prokop“) i Klinički centar Srbije.

Ovom peticijom udruženje građana „Po meri metro", u ime dole potpisanih građana, zahteva od Gradske uprave grada Beograda sledeće:

1. Da se krak prve metro linije izgradi od stanice Žarkovo u Trgovačkoj ulici ka Petlovom brdu, duž naselja Cerak, Cerak-Vinogradi, Vidikovac, Labudovo brdo i Petlovo brdo. 
Ovaj zahtev se zasniva na svim prethodnim planovima metroa od 1976. godine, na osnovu kojih su pomenuta naselja i razvijana. Uz to, tražimo da se metro stanica Trgovačka tehnički projektuje i pozicionira tako da ima mogućnost opsluživanja oba kraka linije.

Time se dobija da 70.000 stanovnika pomenutih naselja dobije metro prevoz koji je decenijama unazad bio planiran, a trenutnim planom su po prvi put izostavljeni.

2. Da se prva linija beogradskog metroa izgradi preko železničke stanice Beograd Centar (poznate kao „Prokop”) i Kliničkog centra Srbije.
Zahtev je zasnovan na zvanično predloženoj varijanti prve linije metroa u okviru „Plana generalne regulacije šinskih sistema u Beogradu sa elementima detaljne razrade za I fazu prve linije metro sistema“ (u daljem tekstu PGRŠS) sa ranog javnog uvida iz februara 2020. godine.

Time se dobija veza gradske, prigradske i regionalne železnice sa metroom, kao i opsluživanje najvećeg bolničkog centra u Srbiji. Ovim bi se povećao broj direktnih i indirektnih korisnika metroa, i omogućila bi se lakša i brža dostupnost metroa za znatno veći broj građana.

3. Transparentnost u donošenju odluka o izboru trase prve linije metroa i svih predloženih varijanti na osnovu elaborata za rani javni uvid PGRŠS. 
Na 70. sednici Komisije za planove Skupštine grada Beograda (zapisnik zaveden u JUP „Urbanistički zavod Beograda“ pod br. 305-304/19) jednoglasno je odlučeno da se u okviru elaborata za rani javni uvid u PGRŠS prikažu sva varijantna rešenja metro linija, uključujući i varijantu prve linije preko ŽS Beograd Centar i Kliničkog centra Srbije, koja je opisana u elaboratu. Rani javni uvid u PGRŠS održan je u februaru 2020. godine, a konačna verzija plana i varijante trase još uvek nije usvojena. 

S obzirom na tu činjenicu, obe varijante prve linije beogradskog metroa još uvek su aktuelne. Iz tih razloga zahtevamo obrazloženje na osnovu kojih informacija je doneta odluka o vršenju istražnih i pripremnih radova za samo jednu varijantu prve linije metroa.

Imajući u vidu da je metro najznačajniji infrastrukturni projekat za saobraćajni, urbanistički i ekonomski razvoj Beograda, kao i vrednost kredita od više od 4 milijarde evra, koje će otplaćivati ne samo građani Beograda, već i svi građani Srbije, zahtevamo objavljivanje svih relevantnih i komparativnih analiza obe predložene trase prve linije metroa i upoznavanje šire javnosti sa njima.

Smatramo da se izostankom istražnih radova na prostoru ŽS Beograd Centar i Kliničkog centra Srbije, ali i izostankom bilo kakvog objašnjenja ovakvog postupka favorizuje jedna od dve varijante prve linije metroa, čime je ugrožen princip transparentnosti u procesu odabira trase.
 
Pozdravljam Vas sa nadom da dobijemo metro po meri građana
Steva
 
P.S. sa vremena na vreme ću izveštavati o našim aktivnostima ovde
Nisam uspeo da skapiram jeste li vi protiv toga da početak/kraj bude u Makišu a da se doda taj drugi krak?








... Shiit has hit the fan

Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Izgleda da je još jedan zid u Vidovdanskoj "popustio"...







... Shiit has hit the fan
 

 

uštedeće troškove rušenja, čekaju da se cela sama sruši

 

Link to comment

@Frank Pembleton

 

Mi nemamo ništa protiv tehničkog kraka do depoa u Makišu koji je planiran u sklopu već  postojeće ranžirne stanice. Na tom mestu je i u ranijim metro planovima predviđen depo upravo zbog pomenute ranžirne stanice koja će omogućiti dopremu i otpremu metro garnitura šinskim prevozom pravo u depo.

 

U prethodnom postu sam već naveo da okupljamo inžinjere koji su dugo vremena u ovom poslu, sam depo nije opasnost po podzemne vode iz prostog razloga zato što metro garniture ne ispuštaju ništa u podzemlje - to su vozila koja idu isključivo na struju i u tom delu isključivo nadzemno. Ali to se ne može reći za planirano naselje koje predstavlja opasnost za vodoizvorišta, iz nekih nama nepoznatih priča trenutne vlasti guraju ovu temu zajedno iako one faktički funkcionišu nezavisno jedna od druge.

 

Na sreću ima više nego dovoljno inicijativa koji će se baviti vodoizvorištem i planiranim naseljem na Makišu. Naša bojazan je da ipak krene gradnja metroa pa da se "zaborave" varijanta prema Prokopu / KCS kao i krak prema Vidikovcu i Ceraku tako da na kraju dobijemo obogaljeni metro.

 

Još nešto, najsvežiji naš nastup na TV Prva od pre par dana

 

Inače imamo i prve reakcije gradskih vlasti, konkretno Gorana Vesića ;-)

https://www.instagram.com/p/CRhWoHCJ1ql/?utm_source=ig_web_copy_link

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Boycie said:

Drage forumašice i forumaši, želim da iskoristim priliku da vam predstavim jednu, za mene lično a mislim i za javnost vrlo važnu inicijativu "Po meri metro". U toj inicijativi sam i ja aktivan. Odmah u startu ću napisati da je izgradnja metroa iz Beograda veoma izvesna, da postoje velike šanse da se to dogodi ima dosta indikatora - sklopljene su finansijske konstrukcije, znaju se izvođači i većina planirane trase.

 

Problem ukratko, u planu generalne regulacije šinskog sistema predviđene su dve varijante prve linije. Jedna varijanta ide trasom Sajam <> Mostar <> Savski trg, druga varijanta ide trasom Sajam <> Železnička stanica Beograd Centar (Prokop) <> Klinički centar Srbije <> Savski trg. Međutim gradske vlasti favorizuju prvu varijantu a druga varijanta se ne pominje u javnosti iako je ona kao takva ravnopravno upisana u planske dokumente za koje se gradske vlasti pozivaju. Mi želimo da se o javnost upozna i sa tom varijantom za koju mislimo da je daleko korisnija i zahtevamo da se linija tako po meri da već u startu dobijemo vezu sa glavnom železničkom stanicom Beograd Centar (Prokop) i Kliničkim centrom Srbije.

 

Takođe na jugu Beograda po prvi put se dešava da ne postoji više koridor prema naseljima Vidikovac, Cerak, Labudovo i Petlovo brdo što je za nas nerazumljivo. Ta naselja su obuhvaćena praktično svakim metro planom još od 70ih godina prošlog veka. Jedan od centralnih zahteva nam je da se izgradi i taj krak od kojeg će imati koristi 70 000 ljudi koji žive tu.

 

Oko nas se okupljaju inženjeri, arhitekte i građani koji žele da iskoriste priliku da se o ovoj temi transparentno diskutuje. Finansiramo se sami i iz donacija, iza nas ne stoji nijedna politička stranka a i nemamo nameru da politički budemo vezani za ijednu opciju pošto od metroa trebaju da imaju koristi svi građani - zato i zahtevamo od gradskih vlasti da poslušaju stručnjake i da pomere metro na saobraćajne važne tačke u gradu.

 

Ukoliko želite više da saznate slobodno nas posetite na sajtu https://www.pomerimetro.rs a možete nas zapratiti i na Instagramu: https://www.instagram.com/pomerimetro na  Fejsbuku https://www.facebook.com/pomerimetro 

 

Ako se možete identifikovati sa našim ciljevima, pozivamo Vas da potpišete i peticiju na:
https://www.peticije.online/pomerimetro_linija1

 

U citatu ispod prenosim celokupni tekst peticije:

 

 

Pozdravljam Vas sa nadom da dobijemo metro po meri građana
Steva

 

P.S. sa vremena na vreme ću izveštavati o našim aktivnostima ovde

Super je inicijativa.

 

Ako sam dobro shvatio vi zelite da se realizuje prvobitni plan metroa, onaj iz 70-tih godina? 

Link to comment
54 minutes ago, borris_ said:

Super je inicijativa.

 

Ako sam dobro shvatio vi zelite da se realizuje prvobitni plan metroa, onaj iz 70-tih godina? 

 

I da i ne :-) Ima više planova iz 70ih, prvobitan je veoma sličan sadašnjem planu (samo bez kraka ka Mirijevu a sadašnji nema krak ka Vidikovcu koji zahtevamo):

 

slika08.thumb.jpg.14bca43860112c9ce4ca044c91f2bc7e.jpg

 

Plan iz 1976 je pretrpeo velike promene, u međuvremenu se grad jako promenio a taj plan iz 1976 je bio veoma ambiciozan, samo pogledaj ovaj prilog iz studije 1976:

 

CEBDE60C-CD36-469A-9926-0BB2FA1EA18D_1_105_c.thumb.jpeg.eed865bb8c0caa4c861b5eef0de22a5e.jpeg

 

Ono što su praktično svi planovi (pa i taj iz 1976) predviđali je upravo pomenuta veza ka naseljima na jugu Beograda i posebno sa železničkom stanicom Beograd Centar + Klinički centar Srbije. Trenutno je ukrštanje linija planirano na Savskom trgu umesto na Trgu Republike ili kod Skupštine kao ranije, nažalost ovde nema prostora za manevrisanje u javnim akcijama pošto je ta tačka "zacementirana" u trenutnom planu.

 

U ovakvoj kasnoj fazi planiranja jedino što možemo da učinimo je da se usvoje varijante koje su gradski stručnjaci planirali decenijama i koje imaju smisla . Inače ćemo dobiti metro koji neće vezivati najvažniju železničku stanicu u gradu, ni najvažniju kliničku ustanovu u zemlji, a Vidikovčani će se još dugo vremena truckati tramvajem ili busem do centra.

  • +1 1
Link to comment

Da li po sadasnjem planu druga ili treca linija metroa predvidjaju to povezivanje sa prokopom?

 

Metro sistem treba da se gleda u cijelini. Ne moze samo jedna linija da pokrije sve rupe. 

 

Kakav je sadasnji cjelokupni plan metroa?

Link to comment
12 minutes ago, goofs said:

Pravljenje bilo kakvog metroa bez stanice na Prokopu je onako bas boldrikovski plan.

 

Naravno, zbog toga i pitam da je ta stanica predvidjena na nekoj drugoj liniji Bg metroa.

Link to comment

Pre nego što krenem da pišem replike, skinite ako možete dokument sa servera urbanističkog zavoda:

mapa.urbel.com/publish/PGR_sinskih_sistema_u_Beogradu_sa_elementima_detaljne_razrade_za__i_fazu_prve_linije_metro_sistema/02_GRAFICKI PRILOZI/PDF/1.3_Predlog planirane namene sinskih sistema.pdf

 

Svi prilozi su ovde:

http://mapa.urbel.com/publish/PGR_sinskih_sistema_u_Beogradu_sa_elementima_detaljne_razrade_za__i_fazu_prve_linije_metro_sistema/02_GRAFICKI PRILOZI/PDF/

 

@borris_ apsolutno si upravu da se metro plan treba gledati kao jedna celina. Prva linija nikada neće moći da pokrije sve kako treba, međutim imamo sledeće probleme:

  • Kako se sa prvog linka može videti, ni prva (crvena) ni druga linija (plava) neće pokriti Prokop . A čak ni železničku stanicu Novi Beograd (!)
  • Postoje i dve varijante treće linije (svetlo zelena i tamno zelena) koja pokriva i Prokop i KCS i žel. Stanicu NBGD. Ono što se manje zna, sve finansije i logistika je planirana isključivo za izgradnju prve dve linije, uvek kada gradske vlasti u javnosti govore o ciframa za metro onda se misli na prve dve linije iako pričaju o tri linije. Treća linija je na veoma dugom štapu i praktično je ostavljena budućim generacijama. Iz perspektive gradskih vlasti, će Prokop, Stanica NBGD i KCS u najboljem slučaju biti povezani za 20 / 30 godina što je prekasno.
  • Goran Vesić je izjavio u medijima "da će treća linija pokriti Prokop" međutim on nije rekao da je ista ta linija daleka budućnost i pitanje je da li će se uopšte graditi.
  • Goran Vesić je trenutno u medijima izjavio da smo "mi kao nacrtali tu trasu ispod KCS" i da "nigde u svetu metro ne ide ispod klinika zbog vibracija koje smetaju osetljivim medicinskim instrumentima" (izvor: https://www.instagram.com/p/CRhWoHCJ1ql/?utm_source=ig_web_copy_link ) obe tvrdnje nisu tačne
    • U svetu postoje na desetine stanica koje idu neposredno pored ili ispod bolnica. Postoji tehnologija koji rešava problem vibracija.
    • Mi nismo nacrtali to, nego upravo ti gradski stručnjaci na koji se gradske vlasti pozivaju, ponovo otvorite tu kartu sa prvog linka. Upravo tu stoji varijanta prve linije (svetlo crvena) preko Prokopa i KCS.
      Ovde je krop sa plana generalne regulacije šinskih sistema u Beogradu gde se vidi varijanta
      prve crvene linije.
      259362408_Bildschirmfoto2021-07-20um17_06_44.thumb.jpg.499c8d46da8d21cec6b2c62a403e49e0.jpg
       
    • Sada dolazimo do interesantne tačke. GV je rekao da će linija 3 povezati Prokop, ali ta ista linija ide ispod celog KCS što bi teoretski bio veća smetnja KCS nego varijanta linije 1 za koju se zalažemo. Varijanta prve linije ide samo manjim delom kroz KCS za razliku od treće linije tako da će teoretski i manje "smetati".

Ukratko, GV još nije shvatio poentu da naše udruženje isključivo traži promene koje imaju osnovu u urbanističkim planovima. Od nas niko nije ništa "crtao" i imamo za cilj da upoznamo javnost o tome šta su gradski planeri tačno planirali. 

 

@Lezilebovich ranije je bila aktuelna stanica "Sava" (Plan iz 1976) koja je planirana južnije od palate pravde. Svi planovi od 2000 na danas su predviđali čvorište na Trgu Republike. Ovo je prvi plan koji predviđa ukrštanje na Savskom trgu.

Edited by Boycie
Link to comment

@Boycie Ako treca linija pokriva obadvije stanice, zar nije bolje da se zalazete da se ona gradi zajedno sa prvom linijom a druga linija da se gradi kasnije?

 

Sto se vibracija i bolica tice, u pravu si. rade se posebne studije vibracije i te studije pokazu kaji tip pragova treba da se postave po zonama (N1, N2, N3). 

 

Ne poznajem bas najbolje Bg zeljeznicu, ali imam nekako urezano da Bg Voz prolazi bas kroz stanicu Prokop. Da li je to tacno ili sam ja nesto pogrijesio?

Link to comment

Kako mi je jedan urbanista rekao:
Najmanji su možda problem te zgradurine u BnV, problem je što će oni sve, baš sve podrediti tom svom "mezimčetu"...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

@Boycie Ako treca linija pokriva obadvije stanice, zar nije bolje da se zalazete da se ona gradi zajedno sa prvom linijom a druga linija da se gradi kasnije?

 

Sto se vibracija i bolica tice, u pravu si. rade se posebne studije vibracije i te studije pokazu kaji tip pragova treba da se postave po zonama (N1, N2, N3). 

 

Ne poznajem bas najbolje Bg zeljeznicu, ali imam nekako urezano da Bg Voz prolazi bas kroz stanicu Prokop. Da li je to tacno ili sam ja nesto pogrijesio?

 

Ne zalažemo se iz više razloga

  • Treća linija je u jako ranoj fazi planiranja i time veoma daleko od toga da se sa njom krene u izgradnju. To nije slučaj za prve dve linije.
  • Ako se treća linija prebaci na prokop i KCS onda to znači da još jedna važna tačka u gradu ostaje bez metroa iako i tamo postoje metro kasete - Vukov Spomenik. 
  • Ukratko, ako se prva linija postavi na Prokop i KCS, druga linija može bez problema da pokrije stanicu NBGD a treća Vukov Spomenik. Time bivaju pokrivena najveća čvorišta u gradu.

btw. ko želi da se uključi u rad UG Po meri metro na ovaj ili onaj način neka mi slobodno pusti privatnu poruku.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, borris_ said:

@Boycie ne poznajem bas najbolje Bg zeljeznicu, ali imam nekako urezano da Bg Voz prolazi bas kroz stanicu Prokop. Da li je to tacno ili sam ja nesto pogrijesio?

Bg voz prolazi kroz prokop

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...