Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

ne znam.... mene izbezumljuje sto ovde u mom kraju plastiku menja uglavnom papir, klasicno drvo i bambus i svi smatraju da je to ekoloski prihvatljivije i razumnije. do nivoa da su drveni nakit, obuca i jos kojesta pozeljni kod eko osvescenih gradjana. 

 

pa ce im u nekom trenutku doci iz dupeta u glavu da valja i disati a hlorofil u ozbiljnom manjku. pa ce valjda krenuti posumljavanje i novi krug plastike i tako u nedogled. 

 

jer dobar deo onog sto se radi je sminkanje svinjceta. prava dugorocna resenja su skupa, zato se od njih i pobeglo. ko bi se sad vratio sto godina unazad kad plastike nije ni bilo, staklo bilo pod kaucijom a sve ostalo (papir, celofan) je bilo dovoljno skupo da se koristilo samo kad je neophodno. 

Link to comment
22 minutes ago, desboj said:

To je drugo, tad su sklanjali smeće nizvodno da ne sruši most. Po sistemu seci uši krpi dupe.

sprdas se? :)

 

ok sto su sklanjali, ali mogli su sa strane, pa na otpad, a ne nazad u reku

Link to comment
27 minutes ago, adam said:

ne znam.... mene izbezumljuje sto ovde u mom kraju plastiku menja uglavnom papir, klasicno drvo i bambus i svi smatraju da je to ekoloski prihvatljivije i razumnije. do nivoa da su drveni nakit, obuca i jos kojesta pozeljni kod eko osvescenih gradjana. 

 

pa ce im u nekom trenutku doci iz dupeta u glavu da valja i disati a hlorofil u ozbiljnom manjku. pa ce valjda krenuti posumljavanje i novi krug plastike i tako u nedogled. 

 

jer dobar deo onog sto se radi je sminkanje svinjceta. prava dugorocna resenja su skupa, zato se od njih i pobeglo. ko bi se sad vratio sto godina unazad kad plastike nije ni bilo, staklo bilo pod kaucijom a sve ostalo (papir, celofan) je bilo dovoljno skupo da se koristilo samo kad je neophodno. 

paaa...

računa se na to da je drvo dosta zahvalnije od ostalih materijala, pod uslovom da imaš dobar, kako to oni zovu, "forest management"

vidi švedsku npr.ona je udvostručila broj drveća, u UK je to čak čini mi se 3x za 100 godina

 

aE3J-yLB1cg3z80F69W9f5MUGcwFBjDuHXUQOUGE

 

šume su u ozbiljnom problemu uglavnom u brazilu zbog goveda (dok impossible foods ne provale formulu) i soje, a u indoneziji i maleziji zbog palminog ulja koje se paradoksalno koristi za proizvodnju biodizela , pa EU planira da zabrani uvoz palminog ulja od 2023. za proizvodnju goriva

Edited by MortimerBrewster
Link to comment
3 minutes ago, MortimerBrewster said:

paaa...

računa se na to da je drvo dosta zahvalnije od ostalih materijala, pod uslovom da imaš dobar, kako to oni zovu, "forest management"

vidi švedsku npr.ona je udvostručila broj drveća, u UK je to čak čini mi se 3x za 100 godina

 

aE3J-yLB1cg3z80F69W9f5MUGcwFBjDuHXUQOUGE

 

šume su u ozbiljnom problemu uglavnom u brazilu zbog goveda (dok impossible foods ne provale formulu) i soje, a u indoneziji i maleziji zbog palminog ulja koje se paradoksalno koristi za proizvodnju biodizela , pa EU planira da zabrani uvoz palminog ulja od 2023. za proizvodnju goriva

bojim se da nismo svi svedska i da je (kao i u svemu drugom) daleko vise neodgovornih a zamena svega za papir i drvo je debelo uzela maha. i to se sve proizvodi tamo negde gde je jeftiniji i materijal i radna snaga. 

 

nakupice se pa cemo se vratiti plastici za tries godina max. pa u krug. 

Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

 

od neceg mora da se krene. pa neka to bude i zabrana kesa na kasi, pa ce onda u nekom sledecem koraku doci i ovo drugo na red

 

+1

Link to comment
15 hours ago, Malvo said:

Cinjenica je da vozaci dostavnih vozila umeju da budu veoma bahati, ili da se makar u tom svakodnevnom dostavljanju isuvise opuste, ali isto tako ce ovo samo napraviti probleme obicnim radnicima koji to treba da dostave i prime. Ovde ne govorimo samo o supermarketima, trafikama i STR=ovima koji rade 00-24 ili 06-23, nego o svim trgovinama - i apoteci, i knjizari, i butiku, i pekari. U Beogradu spic pocinje i pre 7 ujutro i mogu da zamislim koji ce haos da nastane kad se gomila kamiona i kombija razmili po gradu i pozaustavlja okolo izmedju 6 i 7, napravice zastoj i krkljanac pre nego sto uopste svane. Takodje, ako je ideja da se dostava i dalje obavlja u jednoj smeni, neki mucenici ce verovatno da razvoze to uvece, pa onda bleje celu noc, pa opet udarnicki od ujutro. Kao sto rekoh, u 95% trgovina nema ko da primi tu robu posle 8 uvece ni pre 7 ujutro, niti vozilo jedne firme moze svima da razveze robu za sat vremena. Pojavice se i problemi u mnogim firmama gde magacini i dostave zavise od komercijale, a radno vreme im je sad potpuno podeljeno. Ideja im svakako nije promisljena.

Tacno mogu da se zamislim da se neko top naprednjacko govedo iznerviralo zato sto svojim vozilom pod rotacijom ne moze da prodje od nekog ko je zaustavio kombi da istovari smokije, zalio Vesicu sta je ovo koji q, a on rekao - sredicemo odmah tu sirotinju, nek nocu i voze i primaju, ko ih jebe.

 

I da - slican problem u tek nesto manjem obimu prave i taksi vozila, koja se zaustave oko stanice. Da ne pricamo i da prave problem samim koriscenjem zute trake nakon sto prepoznati kao vozilo gradskog prevoza, hajde to je neka druga prica, ali i sami blokiraju i ometaju saobracaj u zutoj traci.

 

Taksisti ometaju saobracaj u zutoj traci koliko i autobus, njima je to dozvoljeno. Sad ako mislis da oni ne treba da imaju pravo upotrebe zute trake, to je druga stvar. Ja mislim da treba da imaju. Ako sedam na taksi da bi hitno stigao negde (npr. do bolnice), onda mi odgovara da moze zutom trakom da se probije kroz guzvu.

 

Ovo za trgovine i radno vreme...pa trgovine ce se organizovati da primaju dostavna vozila kada je dozvoljeno (kao da je to tako tesko) ili ce se potruditi da obezbede parking mesta za dostavna vozila.

Link to comment
5 hours ago, Venom said:

Hoce kurac. Ranije smo kupovali kilo krastavaca na pijaci koje bi neko stavio u tanku plasticnu kesu. Uskoro cemo se ekoloski osvestiti, pa cemo pojedinacno u plastiku zapakovane krastavce stavljati u tekstilni ceger. Izvanredan napredak. Uopste, srpske prodavnice iz godine u godinu sve vise lice na zapadne - maltene svaki proizvod se u nekoj minimalnoj kolicini pakuje u debelu plastiku za jednokratnu upotrebu: kupis 150g sira, 20g lososa, 100g salame i dodjes kuci sa pola kile plastike koje ces odmah baciti u kantu. Ali makar je sve bilo u tekstilnom cegeru. 

 

 

 

Trenutno se sva ta jednokratna plasticna ambalaza stavlja u jos jednu (ili vise) plasticnih kesa. Slozices da je stavljanje svega toga u papirnu kesu ili tekstilni ceger ipak neki napredak? Mislim, jasno mi je sta kritikujes i slazem se. Ali ne vidim zasto je to argument protiv zabrane plasticnih kesa na kasi.

Link to comment

ja se nadam da je u tu zabranu utovara / istovara od 7 do 22 ušlo i pražnjenje kontejnera. ovde kod mene na rakovici kamion stiže u ulicu oko pola 9. dok ne isprazne kontejnere na dva mesta, udaljena stotinak metara jedno od drugog, ima da se čeka

Link to comment

На седници Скупштине града донета је одлука о својеврсном концесионом акту на основу којег ће приватници имати да финансирају набавку, постављање и одржавање покретних степеница и лифтова за инвалиде, као и реконструкцију и одржавање делова подземних пролаза.
Заузврат, Град Београд ће приватнику који победи на овом тендеру омогућити постављање 250 билборда, тачније ЛЕД дисплеја различитих величина. широм престонице, и то на периоду од 25 година.

https://www.b92.net/biz/vesti/...019&mm=09ⅆ=04&nav_id=1586322



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
26 minutes ago, djordje geprat said:

ja se nadam da je u tu zabranu utovara / istovara od 7 do 22 ušlo i pražnjenje kontejnera. ovde kod mene na rakovici kamion stiže u ulicu oko pola 9. dok ne isprazne kontejnere na dva mesta, udaljena stotinak metara jedno od drugog, ima da se čeka

Najbolje da ne prazne nikada, onda neće biti gužve

Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

На седници Скупштине града донета је одлука о својеврсном концесионом акту на основу којег ће приватници имати да финансирају набавку, постављање и одржавање покретних степеница и лифтова за инвалиде, као и реконструкцију и одржавање делова подземних пролаза.
Заузврат, Град Београд ће приватнику који победи на овом тендеру омогућити постављање 250 билборда, тачније ЛЕД дисплеја различитих величина. широм престонице, и то на периоду од 25 година.

https://www.b92.net/biz/vesti/...019&mm=09ⅆ=04&nav_id=1586322



... Shiit has hit the fan...
 

kakav tender, več su postavljena mesta sa strujom za te bilborde. svuda po centu ih ima. sigurno se i zna ko je to "dobio" na 25 godina.

Link to comment
5 hours ago, hazard said:

 

Trenutno se sva ta jednokratna plasticna ambalaza stavlja u jos jednu (ili vise) plasticnih kesa. Slozices da je stavljanje svega toga u papirnu kesu ili tekstilni ceger ipak neki napredak? Mislim, jasno mi je sta kritikujes i slazem se. Ali ne vidim zasto je to argument protiv zabrane plasticnih kesa na kasi.

 

Zato sto cemo svejedno nositi vise plastike kuci i bez kesa u poredjenju sa recimo pre 10 godina. Napredak je kad koristimo manje plastike, a ne vise.

 

Ne razumem opsesiju kesama. Moja zena kad ide na pijacu u BG-u nosi stare kese. Da se ne gomila. Kad je pitam jel zna da je to sto bi dobili tamo manje plastike od recimo onog jednog pakovanja u kojem stave krastavac, dobijem "pa dobro".

 

Pritom je donekle i rasizam, jer se zbog kesa uglavnom kritikuju siromasnije zemlje. Jao strasno, u Brazilu se daju kese za dzabe pa ih svi nekontrolisano uzimaju :sad:. Jos cekam da cujem da je neko dosao iz Svajcarske i rekao da na svakih 10 metara u proseku postoji takeaway hrana gde se plasticni pribor deli kao bombone.

Link to comment
20 minutes ago, Venom said:

 

Zato sto cemo svejedno nositi vise plastike kuci i bez kesa u poredjenju sa recimo pre 10 godina. Napredak je kad koristimo manje plastike, a ne vise.

ostalo sam izbrisao da ne arčim prostor.

vidi, ja znam da je naš "doprinos" zagađenju minoran u odnosu na ostali, svet. svestan sam da kad odem u lidl i tamo gurnem u kolica upakovan sir, salamu, slaninu, meso.............umesto da to kupim rinfuzno, da vučem više plastike nego što je neophodno. za početak, hajde da uradimo ovo što hazard kaže.da nosimo ceger pa da sve to već upakovano u plastiku gurnemo u njega a ne u još jednu ili više plastika. hajde da na pijaci odbijemo ljubaznu piljaricu koja nam nudi plastiku da u nju zapakuje dve glavice belog luka ili vezu peršuna. u liliju mi nude kesu da u nju stavim kutiju aspirina. mogu i u džep. nije problem.

 

gadim se kupovine vina ili piva u plastici. izbegavam i pivo u konzervi. ne konzumiram obojenu zašećerenu vodicu u dvolitarkama. voleo bih da dekretom (dekretom inače sve odlučuju - utovar / istovar) narede otkup konzervi kao u hrvatskoj.

 

sada ću da napišem nešto kao matora drtina. sećam se da su studenti donosili mleko u staklenim flašama pred stanove. sećam se da sam sa ocem išao u bakalnicu i u papirnim kesama dobijao rinfuz robu i to stavljao u ceger. no, stara dobra vremena bila su grozna.

 

danas, zbog ovoliko plastike pizdim jer ne mogu da je gledam pa je skupljam povremeno u zelene džakove u parkiću u rakovici i ovde u selu duž puta. ne mogu da gledam kako ruži krajolik.

 

eto. 

Link to comment
1 minute ago, djeneralche said:

Konzerve za pivo su 100% reciklažne.

izbegavam pivo iz konzerve jer ne umem da ga pijem bez čaše. a i nije higijenski. ko zna gde su se one valjale.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...