Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Jesam bio klinac, ali ako me sećanje služi, u SFRJ je bila neko vreme na snazi zabrana i plastičnih kesa, i flaša.

Ali, flaše sad neće zabraniti nikad, jer teško staklo, cena transporta od i do fabrike.

Link to comment
16 hours ago, maharaja said:

Ja se ne sećam baš kad su uopšte počele plastične flaše toliko da budu dominantne.

2000 i neke recimo

znam da je neki drugar hteo tu da uloži pare, ali su tu već odavno uleteli neki miškovićevi sateliti kako mi ispričao

 

 

 

1 hour ago, Venom said:

Hoce kurac. Ranije smo kupovali kilo krastavaca na pijaci koje bi neko stavio u tanku plasticnu kesu. Uskoro cemo se ekoloski osvestiti, pa cemo pojedinacno u plastiku zapakovane krastavce stavljati u tekstilni ceger. Izvanredan napredak. Uopste, srpske prodavnice iz godine u godinu sve vise lice na zapadne - maltene svaki proizvod se u nekoj minimalnoj kolicini pakuje u debelu plastiku za jednokratnu upotrebu: kupis 150g sira, 20g lososa, 100g salame i dodjes kuci sa pola kile plastike koje ces odmah baciti u kantu. Ali makar je sve bilo u tekstilnom cegeru. 

 

gurken-in-plastikfolie.jpg

 

upravo to o čemu pričaš potpada pod single use plastic ban i trebalo bi ga biti sve manje dosta brzo ili će ga totalno izbaciti

svi ti platični omotači se istiskuju. npr heineken je nedavno preradio supply chain da bi izbacio plastiku u kojoj je pakovao ambalaže i obmotavao palete

Link to comment

možda početkom 90-tih je još bilo priče o tome da li su nezdrave plastične flaše, da li  ispuštaju kancerogene materije ™  u kiselu vodu, a u drugoj polovini 90-tih je već sve bilo u plastici

Link to comment

To sa otrovima u plastici je jos veca glupost. Ne moze vise nista da se kupi a da ne pise "BPA free" -- super, ali sta se koristi kao zamena? Neki jos gori otrov, o kojem ne znamo nista, zato sto jos niko nije istrazio. Marketing Driven Environmentalism.

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Hoce kurac. Ranije smo kupovali kilo krastavaca na pijaci koje bi neko stavio u tanku plasticnu kesu. Uskoro cemo se ekoloski osvestiti, pa cemo pojedinacno u plastiku zapakovane krastavce stavljati u tekstilni ceger. Izvanredan napredak. Uopste, srpske prodavnice iz godine u godinu sve vise lice na zapadne - maltene svaki proizvod se u nekoj minimalnoj kolicini pakuje u debelu plastiku za jednokratnu upotrebu: kupis 150g sira, 20g lososa, 100g salame i dodjes kuci sa pola kile plastike koje ces odmah baciti u kantu. Ali makar je sve bilo u tekstilnom cegeru. 

 

gurken-in-plastikfolie.jpg

Pa da meni je ovo sustina...Koliko plastike ima u onim kockastim pakovanjima gde ti upakuju sir na meru, gotovu klopu itd...

Sve je to mazanje ociju....

Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

To sa otrovima u plastici je jos veca glupost. Ne moze vise nista da se kupi a da ne pise "BPA free" -- super, ali sta se koristi kao zamena? Neki jos gori otrov, o kojem ne znamo nista, zato sto jos niko nije istrazio. 

 

opasnost vreba sa svih strana! šta nam stavljaju tek u one vakcine što ne znamo!

Link to comment
44 minutes ago, MortimerBrewster said:

upravo to o čemu pričaš potpada pod single use plastic ban i trebalo bi ga biti sve manje dosta brzo ili će ga totalno izbaciti

svi ti platični omotači se istiskuju. npr heineken je nedavno preradio supply chain da bi izbacio plastiku u kojoj je pakovao ambalaže i obmotavao palete

 

Ne znam gde zivis, ali ne da se ne istiskuju nego je svake godine sve gore i gore. Pogotovo sto se ta kultura prenosi i na zemlje u kojima toga do tada nije bilo. Npr. uporedi Srbiju pre 5-10 godina i danas. Malopre sam bio u prodavnici koja je slavodobitno uvela papirne kese umesto plasticnih za robu bez pakovanja i ... pogledao okolo i vidim da je neupakovana roba mozda 50%. Borovnice i maline u pakovanjima od 100g, grozdje od 500g itsl. Najgore od svega je sto od tog debelog plasticnog pakovanja moze da se napravi makar 100 kesa.

Link to comment
7 minutes ago, MortimerBrewster said:

 

opasnost vreba sa svih strana! šta nam stavljaju tek u one vakcine što ne znamo!

Ti bi mogao da prestaneš sa učitavanjima, ko god da si od starih članova, mnogo si jako™ i bezobrano krenuo od prvog dana

Link to comment
6 minutes ago, MortimerBrewster said:

 

opasnost vreba sa svih strana! šta nam stavljaju tek u one vakcine što ne znamo!


Ne glupane, nego ces kupiti plasticnu flasu na koju je marketing odeljenje stavilo lepo dizajnirani BPA FREE logo, ali ti nece reci da umesto toga koriste nesto sto je jednako stetno, samo se drugacije zove (link). To nije resenje, to je samo marketing, isto kao i tekstilni ceger u kojem se nosi plastika od koje moze da se napravi 1000 kesa.

Link to comment

nije mi bas jasna ta potreba da se ide u krajnosti

valjda se svi mozemo sloziti da plastike ima preko svake granice

i da je pogotovo u srbiji sramotno stanje

mi se bukvalno davimo u plastici

 

onaj snimak "tuzna morava" bi trebalo pustati svaki dan pre  i posle dnevnika

mozda dopre srbinu do mozga

 

isto tako se valjda mozemo sloziti da je suludo zameniti plasticne kese papirnim, a onda u njih natrpati gomilu pojedinacnih proizvoda u plastici

 

od neceg mora da se krene. pa neka to bude i zabrana kesa na kasi, pa ce onda u nekom sledecem koraku doci i ovo drugo na red

Link to comment
11 minutes ago, pbg12345 said:

onaj snimak "tuzna morava" bi trebalo pustati svaki dan pre  i posle dnevnika

mozda dopre srbinu do mozga

 

Hoće, odmah... "brza pošta":

 

 

Link to comment

ufff i taj je jak

ovo sa snimka uvek koristim kao primer kad se povede prica o ekologiji, pa neko utvrdi "da nema para"

ok, mozda nema para, ali pre svega mi smo stoka

ovo je nadrealno. njima je to radno mesto jbt

 

i onaj snimak, kad su bile poplave, pa komunalci "buldozerom" (nije to, ali ne mogu se setiti kako se zove ona masina sa kasikom) prebacuju smece iz reke sa jedne strane mosta u tu istu reku, samo sa druge strane mosta :hail:

Link to comment

To je drugo, tad su sklanjali smeće nizvodno da ne sruši most. Po sistemu seci uši krpi dupe.

Edited by desboj
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...