Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

bojim se da ste malkice ostrašćeni zbog vesića, ćićićićććććća i SNS uopšte. apsolutno podržavam izbacivanje plastičnih kesa iz upotrebe i ograničavanje istovara i utovara u vreme jutarnjeg i popodnevnog špica.  ne treba nekakva isporuka DHL ili selidba da usporava / zaustavlja javni prevoz. u istovaru robe u sarajevskoj sam imao priliku da jebem mater kad god sam prolazio sarajevskom: maksi, tehnomanija, farbare, pekare........autobusi se zaustavljaju u srednjoj traci.......

 

što se plastične ambalaže tiče, akcizisao bi je toliko da se puši svako ko pije pivo, koku, vodu..... štagod iz plastike.

Edited by djordje geprat
Link to comment
11 minutes ago, djordje geprat said:

bojim se da ste malkice ostrašćeni zbog vesića, ćićićićććććća i SNS uopšte. apsolutno podržavam izbacivanje plastičnih kesa iz upotrebe i ograničavanje istovara i utovara u vreme jutarnjeg i popodnevnog špica.  ne treba nekakva isporuka DHL ili selidba da usporava / zaustavlja javni prevoz. u istovaru robe u sarajevskoj sam imao priliku da jebem mater kad god sam prolazio sarajevskom: maksi, tehnomanija, farbare, pekare........autobusi se zaustavljaju u srednjoj traci.......

 

što se plastične ambalaže tiče, akcizisao bi je toliko da se puši svako ko pije pivo, koku, vodu..... štagod iz plastike.

pa nije samo u špicu

isporuka je dozvoljena od 22 do 07, praktično celi dan je zabranjena

a što se tiče kesa, pa oni nisu ponudili nikakvu alternativu kesama, a za dvadeset dana će biti zabranjene

Link to comment

a da se ponese ceger?

u čemu je problem što je zabranjeno od 7 do 22. pusti selidbe i DHL. kada kamion u sarajevskoj istovaruje sokove i koješta u 8 ujutro dosta je mučno.

Link to comment

pa mi treba jedan ceger za paradajz, jedan za papriku, jedan za luk, jedan za krompir, jedan za jagode...

Problem je između ostalog što se ljudima sjebava radno vreme, i sve ih se tera u noćnu smenu koja im neće biti plaćena, to je vrh ledenog brega, posle toga ima još mnogo stvari

Link to comment
9 minutes ago, renne said:

pa nije samo u špicu

isporuka je dozvoljena od 22 do 07, praktično celi dan je zabranjena

a što se tiče kesa, pa oni nisu ponudili nikakvu alternativu kesama, a za dvadeset dana će biti zabranjene

 

u amanu sam videla da su se snabdeli papirnim kesama.

Link to comment
34 minutes ago, MortimerBrewster said:

bolje su od plastike

 

ide otprilike da je idealno reciklirani aluminijum, staklo, pa tek onda plastika kao idealan kontejner za tekućine

 


There are several reasons why glass is viewed as more sustainable than plastic. For starters, it’s far more durable and can last for many more years, making it a good choice for those looking for a reusable container for their liquids. It can also be quickly and easily cleaned and sterilised in boiling water, enhancing its reusable properties.

Furthermore, glass does not contain any of the potentially harmful chemicals which some plastic bottles do. Many single-use plastic bottles still contain bisphenol A (BPA), which is believed to be responsible for disruption of natural hormones in the body. Finally, glass lends itself well to recycling, further boosting its environmental credentials.

 

Za staklo je sve tačno (prvo flaše mogu da se skupe i operu i koriste ponovo bez reciklaže; drugo reciklaža je jednostavna i može da proizvede flaše istog kvaliteta; treće staklo je prilično hemijski inertno), no nažalost većina aluminijskih konzervi sadrži BPA - unutrašnost alu. konzervi je obložena tankim slojem plastike. Inače upotreba BPA u pakovanjima za hranu (tj. delu pakovanja koji dolazi u direktan dodir sa hranom) zabranjena je u Francuskoj još od 1. januara 2015. U Kanadi je 2010. BPA proglašen za otrovnu hemikaliju i zabranjene su plastične flaše za bebe koje sadrže BPA. Sa druge strane kažu da je nivo izloženosti generalne populacije BPA-u nizak i da ne predstavlja opasnost po javno zdravlje. Ono što se svakako ne preporučuje je sipanje vrele vode u flaše i posude koje sadrže BPA, jer to pospešuje ,,curenje" BPA iz posude u vodu znatno.

Link to comment

Za kese je vrlo jednostavno, radićemo isto kao i pre njih. Ovi što sl. nedelje treba da se otvore na Karaburmi, imaju za 1€ ceger koji je spakovan veličine maramice, stane u svaki džep, a dosta velik i jak kad se otvori.

 

Flaše su već problem, idealno bi bilo rešiti se plastičnih potpuno, ili makar progurati alternativu u vidu aluminijumskih, ovakvih.

 

Ovo za dostavu je ozbiljno pitanje - kako je rešeno u normalnom svetu?

Link to comment
12 minutes ago, renne said:

pa mi treba jedan ceger za paradajz, jedan za papriku, jedan za luk, jedan za krompir, jedan za jagode...

 

 

Ovaj, kako da ti kažem, ljudi su nekako uspevali da i pre plastičnih kesa spakuju paradajz, papriku, luk, krompir, i jagode (osim jagoda, btw, koje su pipave, i umeju da cure, ne vidim zašto bi morao da odvajaš paradajz, paprike, luk i krompir u odvojene kese/cegere).

 

Inače čini mi se da se ova zabrana ne odnosi na one kesice u koje u radnjama pakuješ navedene namirnice pre nego što ih izmeriš, samo na kese koje dobijaš na kasi (koje se sada već duže vreme po zakonu naplaćuju).

Link to comment
6 minutes ago, hazard said:

 

Ovaj, kako da ti kažem, ljudi su nekako uspevali da i pre plastičnih kesa spakuju paradajz, papriku, luk, krompir, i jagode (osim jagoda, btw, koje su pipave, i umeju da cure, ne vidim zašto bi morao da odvajaš paradajz, paprike, luk i krompir u odvojene kese/cegere).

 

Inače čini mi se da se ova zabrana ne odnosi na one kesice u koje u radnjama pakuješ navedene namirnice pre nego što ih izmeriš, samo na kese koje dobijaš na kasi (koje se sada već duže vreme po zakonu naplaćuju).

A kako da ih donesem do kase?

da dodam, ja sam ceger nosio davno pre ove pomame sa haračem od 5 dinara za običnu kesu, takoreći od uvek

Edited by renne
Link to comment
2 minutes ago, zorglub said:

Flaše su već problem, idealno bi bilo rešiti se plastičnih potpuno, ili makar progurati alternativu u vidu aluminijumskih, ovakvih.

 

Ovo za dostavu je ozbiljno pitanje - kako je rešeno u normalnom svetu?

 

Po meni bi trebalo potpuno zabraniti plastične flaše jer su potpuno nepotrebne - sve što može u njih da se spakuje može u staklo ili metal, bez ikakvih problema. A flaše su najveći deo plastičnog otpada.

 

Za dostavu ne znam, znam da su mi stariji taksisti govorili da je nekada u centru Beograda bila zabranjena dostava posle 6 ujutru. Za Knez Mihailovu je već postojala slična odredba jer je pešačka zona (ali rano ujutru ulaze dostavna vozila da snabdevaju radnje). Fakat je da dostavna vozila prave ogroman problem u saobraćaju, često u sred špica, to viđam svakodnevno. I fakat je da infrastruktura loše rešena i da vozila jednostavno nemaju gde da stanu osim u saobraćajnoj traci sa sva četiri upaljena ili da blokiraju trotoar. Mislim da zabrana od 22 do 07 ima smisla kada su u pitanju najzakrčeniji delovi grada saobraćajno. Za ostatak grada bi imalo smisla da se dozvoli dostava u sred dana, recimo od 11 do 15.

 

Takođe zabrana dostave/istovara bi trebalo da se odnosi samo na ulice 1. reda (dakle u mojoj ulici koja je sporedna i stambena - može 24h) i da se odnosi samo na zaustavljanje na ulici i trotoaru, tj. ako objekat ima parking mesto za dostavno vozilo onda može da ih prima kad hoće.

Link to comment
10 minutes ago, hazard said:

 

Inače čini mi se da se ova zabrana ne odnosi na one kesice u koje u radnjama pakuješ navedene namirnice pre nego što ih izmeriš, samo na kese koje dobijaš na kasi (koje se sada već duže vreme po zakonu naplaćuju).

Ako je ovo tako, mada sam čitao da nije, da će biti zabrana i na pijacama tih malih kesica odna zabranu podržavam i ja, ali mislim da nisi u pravu

Link to comment
3 minutes ago, renne said:

A kako da ih donesem do kase?

da dodam, ja sam ceger nosio davno pre ove pomame sa haračem od 5 dinara za običnu kesu, takoreći od uvek

 

Kao što rekoh, čini mi se da se zabrana ne odnosi na te kesice kojima nosiš do kase, jer njih do sada nisu naplaćivali. Možda grešim.

 

U Portlandu npr. gde su plastične kese zabranjene, u samoposluzi pakuješ voće i povrće u papirne kesice i tako ih nosiš na kasu. To sam radio lično. Osim što kese nisu providne pa kasirnik mora da zaviri unutra da vidi šta je (u Americi se po pravilu meri na kasi, ne meriš ti niti lepiš one etikete, kao u Evropi), nema neke razlike u odnosu na plastične kesice.

Link to comment

Naručim kauč i ovi ne mogu da mi ga isporuče po danu, nego će da me cimaju noću, a ja noću najčeđće spavam.  Ma važi. To sigurno neće da zaživi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...