Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ja kad hoću da izbegnem razgovor sednem pozadi.

 

Pa, u taksiju se i sedi pozadi.

 

Ma, Leia nam je verovatno atraktivna pa taksisti instinktivno pokusavaju da ostave utisak, lako je meni i tebi ovako drljavima da izbegnemo razgovor.:D

Link to comment
4 minutes ago, harper said:

 

Pa, u taksiju se i sedi pozadi.

 

Ma, Leia nam je verovatno atraktivna pa taksisti instinktivno pokusavaju da ostave utisak, lako je meni i tebi ovako drljavima da izbegnemo razgovor.:D

Uvek sedim napred. Neprijatno mi je u principu da sednem pozadi. Pogotovo u beotaksiju gde me pola taksista pita kako su mi mama i ćerka, nastavljamo razgovore od prošle vožnje i pozdravljamo se na ulici.

 

Drljavost pomaže na drugim mestima - žurkama i slično 😀

Link to comment

Dodatna tema za razmisljanje - zasto CarGo radi samo u Beogradu i ni u jednom drugom gradu u Srbiji?

 

Vrlo je prosto, zato sto se recimo u Novom Sadu prevezes sa kraja na kraj grada za 350din taxija. Tu nema prostora da se konkurentska firma uguzi manjom cenom, kao sto se to radi u Beogradu. 

I to je sustina problema taksista, oni moraju da se zale i izbore protiv tih dodatnih dazbina sto im Beograd uzima, protiv kartela i udruzenja i statijaznamcega vec sto grabi novce, a ne za ukidanje CarGoa.

Link to comment

Pa to, da je beogradskim taksistima tako teško i neisplativo da voze taksi kako stalno kukaju, u svim drugim gradovima u Srbiji (a baš u svim su cene niže) taksi ne bi smeo ni da postoji jer se nikome ne bi isplatilo da vozi.

Link to comment
26 minutes ago, gospa buba said:

dobro konachno zashto je beograd skuplji? udruga im uzima, ili ko?

sent from bubamoto
 

 

Skuplji je zato što je najbogatiji grad u Srbiji koji ima platežnu moć da izdržava monopol taksi kartela. Ljudi su da tako kažem ,,procenili" tržište, fiksirali broj taksista i cene tako da postoji jedan procenat ljudi koji može te cene da plaća redovno (plus oni koji se taksijem voze samo kada baš moraju pa će platiti koštalo ovoliko ili onoliko - a u gradu od milion i po ljudi takvih ima takođe dovoljno) a da njima bude relativno lagodno. Sad naravno zavisi kako se koji taksista snađe i koliko radi, neko će imati zaradu 50k a neko 100k dinara mesečno, ali skoro svima u suštini fino.

 

U drugim gradovima jednostavno ne postoji dovoljan broj ljudi sa dovoljno dubokim novčanicima da se takav aranžman napravi. Po nekoj logici taksi bi trebalo da bude - bar po kilometru, ili bar da ima znatno skuplji start - skuplji u manjim nego u većim gradovima, jer se u manjim gradovima obrće mnogo manja kilometraža. No to nije slučaj, pa je u Aranđelovcu recimo start 0 dinara (ili je bar bio kada sam se poslednji put tamo vozio taksijem pre par godina) a ljudi zovu taksi da im ode to trafike noću, kupi cigare i grickalice, donese na vrata i usput naplati još koliko je to ispalo po taksimetru (dodatnih, recimo, 100 din.). Jer kada bi cene bile kao beogradske, nijedan taksista tamo ne bi ni postojao jer se niko ne bi vozio.

Link to comment

a kod nas bi, neminovno morali da rade vishe ako bi bili manje skupi? ko bi to zeleo s_w.gif i onda njima ekonomska logika iza koje stoji drzava, a nama da se pakuje i griza savesti shto se vozimo 'nelegalnom' konkurencijom za svoj dzep...

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

Link to comment
48 minutes ago, hazard said:

Sad naravno zavisi kako se koji taksista snađe i koliko radi, neko će imati zaradu 50k a neko 100k dinara mesečno, ali skoro svima u suštini fino.

Prošle godine sam imao priliku da vidim kako izgleda to snalaženje na aerodromu - izlazim iz aerodromske zgrade sa vaučerom, vidim da prvi taksista u redu već priča sa nekim putnicima (bar mi se tako učinilo u tom trenutku) i krećem ka sledećem. Ali taj drugi po redu mi kaže da se vratim do prvog i da će taj da me vozi. Meni ništa nije jasno, vidim sad neko gurkanje kod prvog taksija - na kraju se ispostavilo da je taj prvi taksi zapala vožnja do Kraljeva (ili tako nešto, ne sjećam se tačno) ali mu je onda ekipa ovog drugog objasnila da mu je u najboljem interesu da on preuzme vožnju do NBG, da se ne maltretira do Kraljeva.

Ovaj moj je samo procijedio da su mu izbili stotinjak evra iz džepa.

 

Računam da postoji i dosta taksista kojima bi odgovaralo da se tu uvede neki red.

Link to comment
Quote

 

Učesnici večerašnjeg protesta "1 od 5 miliona" su zlatnom farbom prefarbali kocke na delu Trga republike, čime su, kako je rečeno, simbolično pokazli kako izgleda "zlatno doba" o kome vlast priča.

"Govore da smo u zlatnom dobu. Pokazali smo šta je njihovo zlatno doba, oni samo prekreče fasadu, a ispod se sve i dalje raspada", poručio je jedan od organizatora Milorad Simović.

 

https://mondo.rs/Info/Beograd/a1236364/Prefarbali-kocke-na-Trgu-Republike-Vesic-najavio-krivicne-prijave.html

Link to comment
3 hours ago, harper said:

 

A da poneses slusalice, izvadis telefon iz torbe, zagledas se kroz prozor i odmah stavis do znanja da te nikakva prica ne interesuje, ili jednostavno ne odgovaras s nekim uljudnim obrazlozenjem, ako ti je toliko vazno da cute? Ispade da je neki veliki problem to sto taksisti vole da pricaju a nije, koristim taksi non-stop godinama i bukvalno mi se nikad nije desilo da me neko od njih smara pricom ako mi nije bilo do razgovora. Doduse, meni ne smeta da cavrljaju za svoj gros, njihovu pricu mahom tretiram kao zvuk motora.

 

Mozda najbolje da izvucem jednu veliku papirnu kesu i stavim na glavu...

Pa sama ideja da treba da se branim od smaranja od strane nekog kome placam za uslugu mi je bespotreban stres

Ako tebi ne smeta good for you, ni ja ne kazem da je to najveci problem s taksistima generalno nego da meni ide na nerve

 

 

Link to comment
23 minutes ago, Leia said:

 

Mozda najbolje da izvucem jednu veliku papirnu kesu i stavim na glavu...

Pa sama ideja da treba da se branim od smaranja od strane nekog kome placam za uslugu mi je bespotreban stres

Ako tebi ne smeta good for you, ni ja ne kazem da je to najveci problem s taksistima generalno nego da meni ide na nerve

 

 

 

Nema sta da se branis, kad nesto kaze samo klimnes glavom, ne odgovoris i cao. Taksisti ne znaju ko im ulazi u auto i da li taj zeli ili ne zeli da komunicira, u nasoj kulturi je da vecina putnika voli da procavrlja s vozacem. Zato oni "bace udicu" pa ako odgovoris onda ce da pricaju, ako ne odgovoris onda ce da ucute. Mozda ti imas neku posebnu magiju da ljudi vole da ti pricaju razne stvari, meni se za 20 godina koriscenja taksija nikada nije desilo da me je taksista uvukao u pricu kad to nisam zeleo. Jedan jedini put mi se desilo pre nekih 18-19 godina da je neki lik krenuo da mi nesto trabunja o Kosovu. Posle prve recenice sam mu rekao da cuti i vozi jer nema pojma o cemu prica i vise nista nije rekao dok nisam izasao iz auta.

 

Hocu da kazem da razumem zasto ti to smeta ali sve dok vecina u Srbiji voli da prodivani s taksistima i ti ces da trpis njihove pokusaje da zapodenu diskusiju, osim ako jasno ne stavis do znanja da te komunikacija ne zanima. Jedino kako drugacije to moze da se resi je da se standardizuju taksi vozila s onim pregradama izmedju vozaca i putnika ali to ce se u Srbiji desiti na sveti nikad.

Link to comment
2 minutes ago, harper said:

 

Nema sta da se branis, kad nesto kaze samo klimnes glavom, ne odgovoris i cao. Taksisti ne znaju ko im ulazi u auto i da li taj zeli ili ne zeli da komunicira, u nasoj kulturi je da vecina putnika voli da procavrlja s vozacem. Zato oni "bace udicu" pa ako odgovoris onda ce da pricaju, ako ne odgovoris onda ce da ucute. Mozda ti imas neku posebnu magiju da ljudi vole da ti pricaju razne stvari, meni se za 20 godina koriscenja taksija nikada nije desilo da me je taksista uvukao u pricu kad to nisam zeleo. Jedan jedini put mi se desilo pre nekih 18-19 godina da je neki lik krenuo da mi nesto trabunja o Kosovu. Posle prve recenice sam mu rekao da cuti i vozi jer nema pojma o cemu prica i vise nista nije rekao dok nisam izasao iz auta.

 

Hocu da kazem da razumem zasto ti to smeta ali sve dok vecina u Srbiji voli da prodivani s taksistima i ti ces da trpis njihove pokusaje da zapodenu diskusiju, osim ako jasno ne stavis do znanja da te komunikacija ne zanima. Jedino kako drugacije to moze da se resi je da se standardizuju taksi vozila s onim pregradama izmedju vozaca i putnika ali to ce se u Srbiji desiti na sveti nikad.

 

Ma umem ja naravno da izbegnem nezeljenu komunikaciju ali me sve to smara...

izbegavanje bez da budem neprijatna oduzima energiju i najmanje mi treba kad sam vec umorna od puta.

Inace ja barem nisam nikad cula da neko bas voli da divani sa taksistima, uglavnom blagorodniji od mene tolerisu i to je to

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...