Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

I ajde da ne poželiš da se otcepiš kad slušaš ove iz Minhena i Berlina. Stop sa Berlinalizacijom Nemačke & di su naši novci?Otcepimo se ko ljudi (ionako je Baden na silu prisajedinjen), spojimo se sa Elzasom i uživamo - a ostavimo Rosbacheru Kajzera i Hanzija Hinterzera.

Link to comment
berlin nema istoriju? arhitekturu? galerije? sko su istorija vitezovi i princeze, onda nema. ako je aritektura red kucica u cvecu i zamak, onda nema. za galerije ne znam ni gde bih pocela. lepe male nemacke varosice su samo to - varosice. evo ahen je lep kao upisan, a svi muzeji (ukljucujuci i domschatzkammer gde vijugaju redovi turista svaki dan) su ipak neuporedivo jadniji od muzeja po londonu, parizu, berlinu, pa i njujorku. slicno je sa kojekavim tuebingenima, luebecima, monschauima. varosice imaju sacuvane kuce iz 17-18-19 veka i to je slatko i romanticno, ali to su realno gledano obicne kuce koje imaju vremensku vrednost. altes museum u berlinu ili zgrada humboldta su ipak vrlo jedinstveni za nemacku. to je lepota berlinske arhitekture - sto ne lici na druge gradove ni u nemackoj ni drugde*. da ne pocnem o reichstagu - kad stanem ispred i pogledam onu poljanu, odmah bih htela da vladam svetom. no, ocigledno nisam dovoljno romanticna.*meni u stvari najvise lici na moskvu, valjda zbog prostranstva i meni omiljene karl-marx-allee
Sve je to stvar ukusa. Berlin jre nov grad, bez ikakve istorije,arhitekture vredne bilo kakvog pomena.Istorija Pruske je Potsdam, Istocne Pruske Danzig,Königsberg.Taj yebeni Drezden bio je Meka kulture i umetnosti Nemacke .(Dodushe Nemacka je mlada drzava pa trebareci Saskonije).Iznosim ovde svoje misljenje , a poklapa se i sa misljenjem vecine Nemaca.Minhen je prelep grad, tamo se ljudi lepo osecaju, ima fler (naravno ne poistovecivati Minhensa Oktobarfest i pijanim svetom),ljudi su jako otvoreni,duhoviti, meni je njihov smisao za humor i zajebavanjegenijalan, dijalekt takodje, o klopi i da ne govorim.Pomenuh klopu i restorane. U Berlinu je to nepoznato.Uostalom fina klopa je samo tamogde vina ima. U Nemackoj je to bash taj Tibingen,Frajburg,Hajdelberg :wub:
Link to comment
nisi ti bio u minhenu kako treba. kad sledeci put naidjes javi se pa ces videti sta ovde ima. a frankfurt jeste dosta ogranicen sto se tice ponude, to stoji, ali ima svoje chari. :)
Priznajem da Minhen zasluzuje da ga jos jednom posetim po boljem vremenu, valjda i zima ima svoj uticaj...A ima i Frankurt cari, nije da nema, neke su mi u super secanju... cool.gif Ali, NHF, Berlin je par stepenika iznad njih... :wub:
Link to comment
I ajde da ne poželiš da se otcepiš kad slušaš ove iz Minhena i Berlina. Stop sa Berlinalizacijom Nemačke & di su naši novci?Otcepimo se ko ljudi (ionako je Baden na silu prisajedinjen), spojimo se sa Elzasom i uživamo - a ostavimo Rosbacheru Kajzera i Hanzija Hinterzera.
Hehehehe, mozda Elzas zeli da se sa nama sjedini :) A super je ovo sa novcima. Niko to ovde ne pita a radi se o velikim novcima koji se turaju lepo,desno,gore,dole.
Link to comment

Pa nego šta bre, Baden-Württemberg radi, a Pruska se gradi.A Elzas bi se rado ujedinio sa Badenom, em su rod, em govore isti nemački. Pokradoše nam i švarcvaldsku šunku, švarcvaldsku tortu, vino... počeli su Bavarci i maultašen da nam svojataju (na šta je to sve spalo). Pa kad se tako otcepimo, onda vojno otkačimo i Württemberg i završimo posao.

Link to comment
Pa nego šta bre, Baden-Württemberg radi, a Pruska se gradi.A Elzas bi se rado ujedinio sa Badenom, em su rod, em govore isti nemački. Pokradoše nam i švarcvaldsku šunku, švarcvaldsku tortu, vino... počeli su Bavarci i maultašen da nam svojataju (na šta je to sve spalo). Pa kad se tako otcepimo, onda vojno otkačimo i Württemberg i završimo posao.
Hehhehe, pa gde bre ti zivish?Meni je jako drag taj kraj (Kaiserstuhl - Alsace) jer i ne znash dal si u Nemackoj ili Francuskoj.Sve isto,cak i vino, rakijice(koj voli),klopa, a i jezik malo blesav.Od istoriju i da ne pricham.Cesto odlazim tamo. U Strazburgu postoji jedan spomenik ( bash impresivan) koji pokazuje svu tugutog dela Nemacke/Francuske. Majka koja drzi sinove na rukama a ispod stoji da je jedan "pao" zaslavu Nemacke, a drugi za pobedu Francuske.
Link to comment
Sve je to stvar ukusa. Berlin jre nov grad, bez ikakve istorije,arhitekture vredne bilo kakvog pomena.Istorija Pruske je Potsdam, Istocne Pruske Danzig,Königsberg.Taj yebeni Drezden bio je Meka kulture i umetnosti Nemacke .(Dodushe Nemacka je mlada drzava pa trebareci Saskonije).
Iznosim ovde svoje misljenje , a poklapa se i sa misljenjem vecine Nemaca.
pa nije li period posle 1930 isto istorija? berlin je jedan od retkih gradova u nemackoj u kome vidis da je nemacka vodila rat (i da ga ja izgubila). nije to 'lepa' istorija, nije ni 'stara', ali ko voli istoriju dvadesetog veka, pred rat, rat i za vreme hladnog rata, berlin je zaista grad koji jedini na svetu moze da pruzi taj osecaj. za istoriju dvadesetog veka berlin je spomenik. 20ih i 30ih, berlin je bio apsolutni centar nauke u svetu, dovukli su sve dobro ljude, od svajcarske preko goettingena, tuebingena, heidelberga. odes da vidis zgrade kaiser wilhelm gesellschafta (max planck sad) i vidis zgrade u kojima je 80% nobelovih nagrada iz prirodnih nauka pre rata skrckano. sto se tice istorije, nemci se radije hvale nekom starijom istorijom, prirodno. neko se vise pali na primer na koblenz: deutsche eck, zamak teutonskih vitezova, neko se vise pali na modernu istoriju (prisutna), ali i jedno i drugo je istorija. zato mi malo smeta konstatacija da berlin nema istoriju. ima, samo je mnogo mlada i ruzna. za arhitekturu sam rekla, to je stvar ukusa i tesko je reci da nema arhitekturu. nema arhitekturu koja se tebi svidja.....
Link to comment
Hehhehe, pa gde bre ti zivish?Meni je jako drag taj kraj (Kaiserstuhl - Alsace) jer i ne znash dal si u Nemackoj ili Francuskoj.Sve isto,cak i vino, rakijice(koj voli),klopa, a i jezik malo blesav.Od istoriju i da ne pricham.Cesto odlazim tamo. U Strazburgu postoji jedan spomenik ( bash impresivan) koji pokazuje svu tugutog dela Nemacke/Francuske. Majka koja drzi sinove na rukama a ispod stoji da je jedan "pao" zaslavu Nemacke, a drugi za pobedu Francuske.
Karlsrue, mada mi je firma u Hajdelbergu (a odatle pogled nije veličanstven, jer je sa jedne strane firme američka baza, sa druge nato komanda, a sa treće je automehaničarska radnja nekog Turčina koji tjunuje beemveove :lol: ) Elem, lepo je živeti na granici, pogotovo sa Francuskom; u svakoj zemlji uzimaš ono šta više voliš. A o istoriji bolje da ne pričamo, toliko puta je Baden ratovao na strani Francuza ili Austrijanaca protiv ostalih nemačkih država, da me čudi da nisu završili sa tim Elzasom sa druge strane grane :lol:
Link to comment
Samo sam glasno razmisljala. Nishta bre lichno.Verovatno bih i ja tako kao ti da sam mlada,luda i lepa kao ti :D Zavisi sta koga interesuje. Mene ta guzva ne zanima. Rekoh vec sta me ocharava i cini srecnom.Medjutim, dozvolicesh da je OK ako kazem da greshish pominjuci Dortmund i Manhajm kao neke lepe gradove.To su gradovi bez istorije, bez ikakvih znamenitosti,nekih muzeja,katedrala,galerija,nocnog zivota,restorana.Ma bre i ja sam se onomad lepo provela u Svilajincu kad sam isla na panadjur za Svetog Iliju :D
troll on:dozvolices valjda i ti meni da SAM zakljucim sta je meni lepo na osnovu onoga sto sam video.zamolio bih te da batalis taj patronizing stav kada bi me zanimalo sta ces dalje da napises. ne zanima me.troll off

wtmil

Link to comment

J**em ti proceduru izdavanja pasoša angry.gif Nemačku ću videti - možda - naredne ili koje već godine...Well, their loss, I guess...:PKo mi je kriv kada nisam mislio na vreme.U svakom slučaju, zahvaljujem na preporukama "Berlin sedište + Potsdam izlet", valjda neće zastariti do 2010. :)

Link to comment
Pa nego šta bre, Baden-Württemberg radi, a Pruska se gradi.A Elzas bi se rado ujedinio sa Badenom, em su rod, em govore isti nemački. Pokradoše nam i švarcvaldsku šunku, švarcvaldsku tortu, vino... počeli su Bavarci i maultašen da nam svojataju (na šta je to sve spalo). Pa kad se tako otcepimo, onda vojno otkačimo i Württemberg i završimo posao.
kakva badenska propaganda! maultaschen je swabisch tako da bavarski deo algoja ima svako pravo da ih svojata.
Link to comment

Pa švebiš, nego šta (Baden je takođe smatran delom švabena). Bavarski deo Algoja ima pravo samo da pravi ementaler i da se smeši kad dođemo po procenat i naplatu kopirajta.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
  • 2 weeks later...
sad za vikend smo isli dunavom od regensburga do valhale (monument nemackim velikanima). kad se izadje na obalu ima do gore oko 250-300 stepenica i isidora se 'ladno popela sama. :Hail:
Ros, aj okaci slike Walhalle, bas me zanima kako uzivo izgleda...Next time planiram da tamo odem, prosli put sam jbg preskocio... <_<
Link to comment
Ros, aj okaci slike Walhalle, bas me zanima kako uzivo izgleda...Next time planiram da tamo odem, prosli put sam jbg preskocio... <_<
E ako idesh tamo obavezno da natenane posetish i sam grad Regensburga josh obaveznije da odesh u manastir Weltenburg koji je na samom Dunavu,prelep u baroknom stilu gradjen, a ima ( ovo ce Ros da overi) najbolje pivokoje sam ja ikada u zivotu pila ( a pila sam, nije da nisam). Tu je i najstarijapivara na svetu ( iz 11.je veka). Ima i fin restoranc onako sa domacom klopom.Walhalla me nije nikako oborila s nogu, sve sto je pravljeno u tom klacistickom stilupa po uzoru na Grcku malo je i kitch.Ali je mesto na kome se nalazi jako lepo. Pogled je uvek velicanstven.
Link to comment
Ros, aj okaci slike Walhalle, bas me zanima kako uzivo izgleda...Next time planiram da tamo odem, prosli put sam jbg preskocio... <_<
hocem cim stignem. sad prebacujem neke slike za izradu pa ne mogu.u svakom slucaju moras i regensburg :Hail: ubaciti u raspored jer je predivan grad.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...