Jump to content
IGNORED

Alternativna medicina


Teja

Recommended Posts

  • 6 months later...

nije homeopatija nova pojava, pa kao sada bi trebalo da je ljudi upoznaju.

 

Nažalost, za mnoge jeste nova pojava, jer je ljudi tretiraju isto kao svaki drugi vid alternativne medicine - kao misterioznu prastaru egzotičnu umetnost koja će možda eventualno možda nekako možda da im možda pomogne. Svako ko se hvata za te lekove ima samonametnutu iluziju da tu postoji neka tajna koju moderna medicina prosto još nije shvatila, jer im je neuporedivo lakše da poveruju u to nego u okrutnu realnost - da im se prodaje voda iz česme.

 

Zato su ovakvi tekstovi korisni, ne zato što predstavljaju "savremenu simptomsku medicinu" kao "nedodirljivu", nego zato što ljudima kroz najosnovniju hemiju i matematiku neporecivo dokazuju da je u pitanju promućkana voda i ništa više. Nije ni blizu tako lako demistifikovati reiki ili ayurvedu ili šta već. 

Link to comment

Ричард Докинс је у серији "Enemies of reason" дао занимљив приказ хомеопатије. Иако је његово мишљење о томе негативно, у емисији је наведено да тај метод лечења даје резултате и да је зато у Великој Британији признат као метод лечења.

 

Ту сад долази добра тема за размишљање:

- како то да метод лечења који по савременим истраживањима (ради се дупло слепо - ни пацијент ни лекар не знају да ли се даје лек или плацебо) нема лековито дејство, успева у реалном животу (опет по савременој статистици) да да добре резултате.

 

Одговор је нехотице дат у наведеној емисији - приказано је како један хомеопатски лекар ради.

Слуша пацијента, пажљиво је прегледа, говори јој доста о њеном стању, говори шта су урадили и шта ће урадити са следећим лековима. После тога јој даје те лекове (односно прилично разводњене лекове).

На основу тога се види да се са пацијентом лепо поступа и да он на основу тога има позитиван став.

 

Свако ко је био код наших лекара или зна некога ко често иде код истих зна да се са просечним пацијентом поступа као са џаком кромпира. После прегледа углавном лекар каже што човек не разуме, онда куца неколико минута на компјутеру, да неки лек и ајд ћао. На основу тога пацијенти имају негативан став према таквом лечењу.

 

Прилично сам убеђен да би, кад би хомеопате давале праве лекове, а лекари хомеопатске, резултати били врло неповољни по савремени здравствени систем.  Говорим по систем, а не по лекове. Са оваквим радним оптерећењем, доста администрације и малим средствима не може да се да квалитетна нега.

Edited by vathra
Link to comment

pwn

 

 

imam inace prejezivo iskustvo sa nasom najboljom homeopatkinjom i njenom ekipom.

na srecu samo na nivou dijagnostike, posto sam na mestu skapirao da je sve teska prevara, a bez nekog predznanja.

da, isao sam tamo, ali iz jednog jedinog razloga, nisam vise znao sta cu, pa jos i to da probam, jer satro nista ne kosta, sem vrlo skupog pregleda. 

Edited by ToniAdams
Link to comment

Прилично сам убеђен да би, кад би хомеопате давале праве лекове, а лекари хомеопатске, резултати били врло неповољни по савремени здравствени систем.  Говорим по систем, а не по лекове. Са оваквим радним оптерећењем, доста администрације и малим средствима не може да се да квалитетна нега.

 

Ali onda bi i lekari bili homeopate a ne lekari. 

Link to comment

pwn

 

 

imam inace prejezivo iskustvo sa nasom najboljom homeopatkinjom i njenom ekipom.

na srecu samo na nivou dijagnostike, posto sam na mestu skapirao da je sve teska prevara, a bez nekog predznanja.

da, isao sam tamo, ali iz jednog jedinog razloga, nisam vise znao sta cu, pa jos i to da probam, jer satro nista ne kosta, sem vrlo skupog pregleda. 

 

ne znam što pwn, zar gazza ne radi redovno analize i vidi da mu pomaže.

 

a što se tiče odlaska kod tih nadrilekara, meni je to sasvim normalno :D. bio sam na ajurvedi (tu je spektakularan pregled tako što doktor indijac me držao za prst i tako sve video :) ),  kod nekih rusa što nešto snimaju i boje i crtaju i ko zna koliko još kojekakvih vodica sam pio/mazao. jednostavno, klasična medicina ne nudi lek, samo ispegla posledice, ali ni to ne učini baš vešto i kažu mi "manje stresa". logično je potražiti pomoć ovih sa strane.

do homeopatije još nisam stigao, mada sam i to planirao. od baš dobro druga brat je završio pravu medicinu i sada leči vodicom ljude u novom sadu (interesantno je da se preselio tamo iz BG.a zbog posla).

Link to comment

nema šta da veruje ili ne veruje, njemu pomaže i to je činjenica. nije to stvar za verovati ili neverovati (ako stvarno redovno radi analize i dobri su rezultati)

 

ako druge nagovara na to, onda si u pravu, ali ja to nisam video po forumu.

Link to comment

... jednostavno, klasična medicina ne nudi lek, samo ispegla posledice, ali ni to ne učini baš vešto i kažu mi "manje stresa". logično je potražiti pomoć ovih sa strane. ...

jooj,  :isuse: 

a za razliku od medicinara, ovi prevaranti nude lek

 

Inače, ima kolko hoćeš ljudi što završe klasičnu medicinu, ali i dalje veruju u šećerne vodice i ostali mumbo jumbo. Svako može da završi fakultet. Poput onog kreacioniste Miroljuba Petrovića što je završio geologiju ali svejedno propoveda svoju priču.

Edited by Frile
Link to comment

meni su komicna poredjenja pristupa homeopate i ljekara specijaliste, po kojima homeopata odvaja stanovito vrijeme da prouci sve o svemu a specijalista, mos mislit, predmet svoje specijalnosti a pacijentove muke. da taj pacijent ode kod ljekara opsteg usmjerenja (ne nuzno opste prakse u smislu specijalizacije, sta ima da insistiramo na tome) u privatnom sektoru, dakle plati nekom ciji radni dan nije preopterecen gustim rasporedom ali to kompenzuje cijenom, itekako bi se naslusao opstih savjeta i blagoglagoljivog holizma. 

 

da cak ni ne ulazim u to sta je homeopatija.

Edited by morgana
Link to comment

jooj,  :isuse: 

a za razliku od medicinara, ovi prevaranti nude lek

 

 

ne razumem ovaj fejspalm. govorim konkretno o sebi i svojoj bolesti. medicina ne zna tačno razlog i kaže mi da treba da se manje nerviram.

da, prevaranti nude lek. činjenica je da se ispostavi da i nije baš nešto koristan i da košta dosta :D, ali bar ga nude kao lek. a čak nije ni štetan :D.

Link to comment

Ричард Докинс је у серији "Enemies of reason" дао занимљив приказ хомеопатије. Иако је његово мишљење о томе негативно, у емисији је наведено да тај метод лечења даје резултате и да је зато у Великој Британији признат као метод лечења.

 

Ту сад долази добра тема за размишљање:

- како то да метод лечења који по савременим истраживањима (ради се дупло слепо - ни пацијент ни лекар не знају да ли се даје лек или плацебо) нема лековито дејство, успева у реалном животу (опет по савременој статистици) да да добре резултате.

 

Одговор је нехотице дат у наведеној емисији - приказано је како један хомеопатски лекар ради.

Слуша пацијента, пажљиво је прегледа, говори јој доста о њеном стању, говори шта су урадили и шта ће урадити са следећим лековима. После тога јој даје те лекове (односно прилично разводњене лекове).

На основу тога се види да се са пацијентом лепо поступа и да он на основу тога има позитиван став.

 

Свако ко је био код наших лекара или зна некога ко често иде код истих зна да се са просечним пацијентом поступа као са џаком кромпира. После прегледа углавном лекар каже што човек не разуме, онда куца неколико минута на компјутеру, да неки лек и ајд ћао. На основу тога пацијенти имају негативан став према таквом лечењу.

 

Прилично сам убеђен да би, кад би хомеопате давале праве лекове, а лекари хомеопатске, резултати били врло неповољни по савремени здравствени систем.  Говорим по систем, а не по лекове. Са оваквим радним оптерећењем, доста администрације и малим средствима не може да се да квалитетна нега.

 

Prvo nije tačno. Nije "navedeno da homeopatija daje rezultate", štaviše nedvosmisleno je prikazano i naglašeno da homeopatija ne daje BAŠ NIKAKVE rezultate. Neću da verujem da si zloban, možda samo nisi razumeo šta si video. Subjektivni osećaj pacijenta i trenutno olakšanje nisu nikakav dokaz da neki lekovi rade. Psihološki efekti dobrog pristupa i placebo efekti nemaju veze sa homeopatijom, odnosno to nije homeopatija.

 

Ne znam da li si nekada imao prilike da ideš u bolnicu, i nema potrebe sada da pričamo o ličnim stvarima, ali evo, znam da slomljena noga boli i da taj bol postaje podnošljiviji istog sekunda kada se nađeš u ordinaciji i ortoped počne da ti prilazi. Tako ljudi funkcionišu, nema tu nikakve magije.

 

ne znam što pwn, zar gazza ne radi redovno analize i vidi da mu pomaže.

 

a što se tiče odlaska kod tih nadrilekara, meni je to sasvim normalno :D. bio sam na ajurvedi (tu je spektakularan pregled tako što doktor indijac me držao za prst i tako sve video :) ),  kod nekih rusa što nešto snimaju i boje i crtaju i ko zna koliko još kojekakvih vodica sam pio/mazao. jednostavno, klasična medicina ne nudi lek, samo ispegla posledice, ali ni to ne učini baš vešto i kažu mi "manje stresa". logično je potražiti pomoć ovih sa strane.

do homeopatije još nisam stigao, mada sam i to planirao. od baš dobro druga brat je završio pravu medicinu i sada leči vodicom ljude u novom sadu (interesantno je da se preselio tamo iz BG.a zbog posla).

 

Mislim da se brkaju pojmovi medicine kao naučne grane i medicine kao prakse lečenja ljudi. Kad napišeš "klasična medicina ne nudi lek, samo ispegla posledice" to je dovoljno da pokaže da veze nemaš sa onim prvim, a logično je pretpostaviti da si imao loša iskustva sa drugim.

 

I poslednje što treba da se uradi je da se lično loše iskustvo prebaci da bi se diskreditovala medicina. I uopšte nije logično tražiti "pomoć sa strane", jer to nije pomoć, to je šarlatanstvo ili jednostavno očaj. Može isto tako biti logično da odeš u crkvu, zapališ tri sveće i 40 dana naglas da mantraš molitvu Svetoj velikomučenici Ekaterini Aleksandrijskog i da se zbog toga osećaš bolje, ali to nije medicina.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...