Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Zahvaljujuci preporukama odavde, dohvatih se Hyperiona. Posto sam pre neki dan zavrsio taj veliki Robots/Foundation ciklus (15 knjiga), moram reci da mi je prica (tj. price) iz Hyperiona legla k'o kec na 12, premda je stil pisanja Simmonsa nesto sasvim deseto u odnosu na Asimova (mnogo kvalitetnije u usko literarnom smislu - koliko ja to mogu da procenim). Ne samo ta jurnjava diljem terraformiranih svetova Galaksije (posle zalosno skenjane majke Zemlje, i to u oba slucaja namerno, ne slucajno), nego i neka bazicna shematika dramatike (imamo nauku/tehniku/mentalistiku koja predvidja dogadjaje - psihohistorija kod Asimova / Ultimate Intelligence Project TechnoCore-a kod Simmonsa - i to sljaka super, ALI imamo neplanirani remetilacki faktor koji shebava modeliranje/projekcije: The Mule / The Shrike).Dakle, sve to super, napisano boli glava dobro (citao sam delove glasno sam sebi, k'o txe pacijent)... ali, onda, ZAVRSETAK?! WTF, WTF??? OK, kapiram da je tu urednicki presecena knjiga i da se nastavlja u The Fall of Hyperion (sto trenutno citam), ali, ali, avaj, ali??! Kakva deflacija, kakav dauner, kakav antiklimaks... I gde me nadje s pesmom iz Carobnjaka iz Oza. :isuse:Trebalo bi zabraniti odvojenu prodaju te knjige.

Link to comment
Zahvaljujuci preporukama odavde, dohvatih se Hyperiona. Posto sam pre neki dan zavrsio taj veliki Robots/Foundation ciklus (15 knjiga), moram reci da mi je prica (tj. price) iz Hyperiona legla k'o kec na 12, premda je stil pisanja Simmonsa nesto sasvim deseto u odnosu na Asimova (mnogo kvalitetnije u usko literarnom smislu - koliko ja to mogu da procenim).Ne samo ta jurnjava diljem terraformiranih svetova Galaksije (posle zalosno skenjane majke Zemlje, i to u oba slucaja namerno, ne slucajno), nego i neka bazicna shematika dramatike (imamo nauku/tehniku/mentalistiku koja predvidja dogadjaje - psihohistorija kod Asimova / Ultimate Intelligence Project TechnoCore-a kod Simmonsa - i to sljaka super, ALI imamo neplanirani remetilacki faktor koji shebava modeliranje/projekcije: The Mule / The Shrike).Dakle, sve to super, napisano boli glava dobro (citao sam delove glasno sam sebi, k'o txe pacijent)... ali, onda, ZAVRSETAK?! WTF, WTF??? OK, kapiram da je tu urednicki presecena knjiga i da se nastavlja u The Fall of Hyperion (sto trenutno citam), ali, ali, avaj, ali??! Kakva deflacija, kakav dauner, kakav antiklimaks... I gde me nadje s pesmom iz Carobnjaka iz Oza. :isuse:Trebalo bi zabraniti odvojenu prodaju te knjige.
Eh...Simonsu je King veliki uzor, a King kaže da su završeci u pričama isto što i pantalone koje ljudi oblače kad izlaze iz kuće - takav je običaj, pa 'ajde da se to ispoštuje. :)A i ja sam čitao Hiperion i Pad u komadu, pa mi nije palo napamet da je loše. :)
Link to comment

Možeš komotno da preskočiš Endimion i Uspon Endimiona. Imho. ogromno razočarenje u odnosu na Hiperion i Pad Hiperiona. A ove dve same za sebe mogu činiti jednu celinu bez nastavka tako da i nema potrebe da kvariš doživljaj.

Link to comment
Možeš komotno da preskočiš Endimion i Uspon Endimiona. Imho. ogromno razočarenje u odnosu na Hiperion i Pad Hiperiona. A ove dve same za sebe mogu činiti jednu celinu bez nastavka tako da i nema potrebe da kvariš doživljaj.
To sam (slicno) negde vec procitao. Ali, ako naletim na Endija negde u knjizari™, mozda cu ga ipak bacim na readera. Ne smeta, izmedju ostalih 1000 knjiga koje verovatno necu procitati.
Link to comment

Iako je pad kvaliteta kod Endimiona i Uspona Endimiona, evidentan, greota je ne pročitati ih, jer, ipak sve to čini jednu priču. Ako ne želiš da znaš sudbinu Č. Anee, onda nemoj da čitaš ni Hiperion. Jer sve što se dešava u Hiperionu i Padu Hiperiona direktno vodi ka sledećim knjigama.

Link to comment

Mnogo volim Simonsa, procitao sam vecinu romana koji su kod nas objavljeni i ne mogu da se setim ni jednog ciji me kraj nije pomalo razocarao. Medjutim price su mu genijalne. Nije bas SF, ali toplo preporucujem zbirku "Ljubav i smrt" (nadam se da sam pogodio naslov).

Link to comment

Ljubav i smrt je sjajna zbirka od pet novela. I od mene srdačna preporuka.edit: Endimion i Uspon je mešavina Zvezdanih staza i Terminatora. Jurnjava po svemiru, upoznavanje sa novim rasama i borba sa negativcima ( Pax i tehnosrž ) i negativac iz prethodnih delova koji je odjednom dobrica ali zato postoje mnogo zajebaniji i moćniji novi negativci. Prejeftino za moj ukus. Samo za sebe bi možda i moglo da ima prelaznu ocenu ali problem je što su tu referentni sistem prva dva dela a onda je to jedno veeeeliko razočarenje.

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

Nikako ne preskakati Endimion i nastavak mu! To je gre'ota pričati, to je neodgovorno i čist luksuz. Jedino gde zaista pada je otprilike druga polovina Uspona, ili eventualno posle prve trećine. U Endimionu ne pada ni malo, ali baš ni malo kvalitet u odnosu na Hiperion i Pad. Štaviše, na maštovitost i razvoj univerzuma ima dodatni bonus, da ne pominjem likove kao što su Radamant (Ramadant? nikad neću upamtiti) ili veliki kardinal (svetog li imena) Lurdusami.Stvarno mislim da se olako izgovaraju takve stvari. A Picarde,

samo se seti da li je iako zajebaniji ili moćniji negativac od Šrajka, a bogami i koliko je negativac uopšte drugačiji.

Link to comment

Kakve su to price, da se preskacu Endimion i Uspon Endimiona, ne daj Boze da to neko radi!Narativ u tom dvoknjizju nije tako inovativan kao u Hiperionu, i nema okrutan i briljantno suv ton Pada Hiperiona, vec je divovska,velicanstveno izmastana i pre svega zabavna epopeja sa lepim religijskim podtekstom koji ne ometa razvoj SF price. Setimo se Rolovih bolova na planeti zena u plavim odorama, opasnog Mare Infinitus i velicanstvenog Pacema pod plavim nebom. Setimo zime na Sol Drakoni Septemu i sudbine oca Glaukusa. Setimo se susreta sa jednim starim arhitektom i njegovog mudrog saveta koji je dao ucenicima o tome kako se maksimizuje profit.Setimo se putovanja kablovima na planeti Tjan San, gde ljudi obitavaju na velikim visinama. I, naravno, setimo se oca kapetana De Soje i njegove druzine, i neobicne sudbine koja je zadesila ovog plemenitog ratnika.Sve to treba citati.edit: Radamant Nemes, pobobu.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Kakve su to price, da se preskacu Endimion i Uspon Endimiona, ne daj Boze da to neko radi!Narativ u tom dvoknjizju nije tako inovativan kao u Hiperionu, i nema okrutan i briljantno suv ton Pada Hiperiona, vec je divovska,velicanstveno izmastana i pre svega zabavna epopeja sa lepim religijskim podtekstom koji ne ometa razvoj SF price. Setimo se Rolovih bolova na planeti zena u plavim odorama, opasnog Mare Infinitus i velicanstvenog Pacema pod plavim nebom. Setimo zime na Sol Drakoni Septemu i sudbine oca Glaukusa. Setimo se susreta sa jednim starim arhitektom i njegovog mudrog saveta koji je dao ucenicima o tome kako se maksimizuje profit.Setimo se putovanja kablovima na planeti Tjan San, gde ljudi obitavaju na velikim visinama. I, naravno, setimo se oca kapetana De Soje i njegove druzine, i neobicne sudbine koja je zadesila ovog plemenitog ratnika.Sve to treba citati.edit: Radamant Nemes, pobobu.
Sve si im rekao, ako neće da čitaju, njihova je greška,
Link to comment
Kakve su to price, da se preskacu Endimion i Uspon Endimiona, ne daj Boze da to neko radi!Narativ u tom dvoknjizju nije tako inovativan kao u Hiperionu, i nema okrutan i briljantno suv ton Pada Hiperiona, vec je divovska,velicanstveno izmastana i pre svega zabavna epopeja sa lepim religijskim podtekstom koji ne ometa razvoj SF price. Setimo se Rolovih bolova na planeti zena u plavim odorama, opasnog Mare Infinitus i velicanstvenog Pacema pod plavim nebom. Setimo zime na Sol Drakoni Septemu i sudbine oca Glaukusa. Setimo se susreta sa jednim starim arhitektom i njegovog mudrog saveta koji je dao ucenicima o tome kako se maksimizuje profit.Setimo se putovanja kablovima na planeti Tjan San, gde ljudi obitavaju na velikim visinama. I, naravno, setimo se oca kapetana De Soje i njegove druzine, i neobicne sudbine koja je zadesila ovog plemenitog ratnika.Sve to treba citati.edit: Radamant Nemes, pobobu.
+ beskonacno
Link to comment

Zavrsih sinoc The Fall of Hyperion (mislim da sam juce strpao 400 strana u glavu). Nije me razocaralo, oprastam mu za ono sto me je ispustio k'o kufer na kraju Hyperiona. Sad sam poceo Endymion, i to cu brzo nadam se, kao i The Rise of...,Zatim prelazim kod ovih sword & sorcery frikova sa susednog topika (ako izdrzim svih 5 knjiga) - A Song of Ice & Fire.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...