Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Zatim prelazim kod ovih sword & sorcery frikova sa susednog topika (ako izdrzim svih 5 knjiga) - A Song of Ice & Fire.
Пази има да нас кунеш наредних десетак а можда и више година под условом да дебели не рикне и све то заврши. Размисли да ли ти се узима плава или црвена пилула.
Link to comment
Kakve su to price, da se preskacu Endimion i Uspon Endimiona, ne daj Boze da to neko radi!Narativ u tom dvoknjizju nije tako inovativan kao u Hiperionu, i nema okrutan i briljantno suv ton Pada Hiperiona, vec je divovska,velicanstveno izmastana i pre svega zabavna epopeja sa lepim religijskim podtekstom koji ne ometa razvoj SF price. Setimo se Rolovih bolova na planeti zena u plavim odorama, opasnog Mare Infinitus i velicanstvenog Pacema pod plavim nebom. Setimo zime na Sol Drakoni Septemu i sudbine oca Glaukusa. Setimo se susreta sa jednim starim arhitektom i njegovog mudrog saveta koji je dao ucenicima o tome kako se maksimizuje profit.Setimo se putovanja kablovima na planeti Tjan San, gde ljudi obitavaju na velikim visinama. I, naravno, setimo se oca kapetana De Soje i njegove druzine, i neobicne sudbine koja je zadesila ovog plemenitog ratnika.Sve to treba citati.edit: Radamant Nemes, pobobu.
+1 za sve osim boldovanog, tih 200 strana bih rado iscepao iz knjige, zamorile su najstrasnije a nidje poente
Link to comment

Korektan je Axis, ali pošto mora da se poredi sa Spinom, onda je sranje. Ima tu i tamo zanimljivih stvari. Vortex je isto praznjikav, ali me je kraj oduvao, objašnjenje Hypotheticalsa i ostalo, tako da sam je pojeo.Bolji mi je Julian Comstock od nastavaka, da budem iskren. Mada sam i tu popizdeo jer u prvih 100 strana nisammogao da skapiram zašto se glavni junak ponaša kao retard. Dok nisam shvatio da jeste retard. :lolol:

Link to comment

Hoste, uzi čitaj Morgana. Svi čitajte Takeshi Kovacs trilogiju Morgana. Sajberpank, krimi triler ludnica. Fenomenalno. I ne slušajte one koji govore da je Black Man bolji.

Link to comment
javi utiske za Endimion i Uspon kad završiš. Baš me zanima :)
Negde sam pri kraju ovog prvog. Saspens je tu, na zavrsetku nekih poglavlja sam glasno vikao "Yes! Yes!" navijajuci za nase junake, i tako... daleko je to od dosade. Mislim, ja volim Indijanu Dzonsa, a ovo je to, samo ide po galaksiji, i jos pazi 1 Lolitu ( :naughty: ).Medjutim, pisanje da ne kazem narativa je malo tanka (u poredjenju sa Hyperionom), na momente me, bez da se uvrede simpatizeri Endymiona, podseca na kompjutersku igricu u kojoj "prolazis nivoe" (a znas da je igrica nabudzena i skoro sigurno imas beskonacno mnogo zivota, hehe). Samo fali ona muzikica na kraju svakog poglavlja, kako ides dalje, nesto k'o iz Pacmana. (Karikiram, karikiram...)Ima delova gde je mogao da skrati pricu, ponavljaju se neka objasnjena (otprilike, za one koji ne znaju pricu od pocetka). Takodje, bez obzira sto se na pocetku svakog SF-a odredjeni deo logike mora ostaviti na stranu, ovde prica zna da bude malko nategnuta ("nemoguca"). I malo je previse zgodnih koincidencija ("it just so happens...") Sto rekao neki kriticar za Skyfall, "Bond malo previse lako upada u nezgode, i previse lako se iz njih izbavlja." Vazi i ovde. Medjutim, najbitnije je da je zanimljivo... okrecem strane brzometno da vidim "sta ce sad da bude", i u tom smislu jeste uzivancija. Medjutim, meni je Hyperion (posebno prva knjiga) ostavio jaci utisak, posebno prvih nekoliko ispovesti nasih junaka ("kanterberijskih prica").BTW. Citajuci sve ove pomenute SF knjige, ne malo puta sam pomislio, "e jebo takvu buducnost". :D
Link to comment

Pa, u poredjenju sa Hyperionom, recimo da ja to ne dozivljavam kao kvalitet. Ako je apsolutno sve moguce i ako se sve dogadja tacno onda kada je to zgodno za pricu, onda tu u stvari i nema price. Ceo Endymion moze da se preprica sa, isli su kroz farcastere, a Pax/Core ih je jurio. Bezuspesno, ofkors. I to je bilo jasno negde na prvoj petini da ce tako biti do kraja.

Link to comment

^Ovo iznad je ispalo mnogo ostrije nego sto sam nameravao. To je 1 dimenzija (tj. 2) koju sam primetio, to "prolazenje nivoa" kao u igricama i stvari koje se "just-so" dogadjaju. Pored toga, End. ima nesto od kvaliteta iz Hyperiona, posto je ipak u pitanju isti svet. Ovaj "gaming" kvalitet za koji Lrd kaze da nikako ne smeta - meni licno nije dovoljan za citanje SF-a... mene zanimaju velike ideje, tipa onih koje su zastupali tradicionalni "ABC SF"-a. Ako postoji nesto dobro u vezi SF-a, onda je to to, prilika da se promislja odnos razvoja nauke/tehnologije vs etike, nauke/tehnologije vs ekologije, i tome slicno. U protivnom, ako je "gaming" glavni kvalitet, ispasce u pravu Mrs. Indy sto mi se podsmeva sto provodim 10h dnevno uzbudjeno prateci svemirska ratovanja... "kao tinejdzer", kaze. <_<

Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...