Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Poprilično pratim šta rade naši izdavači na polju naučne fantastike i nisam primetio da je neko uradio "SPIN"

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment
Kul. Šta bi od savremenih romana nazvao remek-delom?
Šta ti je savremeno? Ovo što ću ti predložiti je staro nekih dvadesetak godina ali je definitivno savremeni SF po svojoj strukturi .... :)Simonsov Hiperion je nešto najbolje što sam ikada pročitao nevezano za bilo koji žanr. "Pad Hiperiona" je već nešto lošije ali mora se pročitati pošto sa ovim prvim čini celinu. Nakon toga postoje neki nastavci ali to bolje preskočiJel' čitao neko Loiz Mekmaster Bižol? Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment
Potpuno sam miran i bezbedan, samo napred, ali javi utiske. .
Пази и мене си наложио, тако кад завршим Гејмена ето забаве. Само немој да се разочарам.
Uz ogradu da sebe ne smatram merodavnim literarnim kriticarem SF-a: A Deepness in the Sky, Banksovu seriju romana o Kulturi, The Diamond Age...
Дубокост је феноменална, Културе...тја...био ми препоручен Алгабарист, али није имао електронско издање :fantom: па сам одустао док се не смисле и не објаве га.
Link to comment
Na mene Spin nije ostavio poseban utisak. Nije da je los, ali ne vidim ga kao neko remek-delo savremenog SF-a.
+1, uz ogradu, da kad čitam nešto na stranom jeziku, uvek imam utisak da više pazim da pravilno razumem rečenice, a da negde usput izgubim smisao celine romana :)
Link to comment

Totalni +1 od reči do reči :)Ono što je meni bilo izuzetno kod ove knjige je ideja, koja je meni potpuno nova u SF-u i sa te strane potpuno osveženje.U to ne računam

Fon Nojmanove mašine

, koje su već poprilično izrabljena tema, ali to se tiče drugog dela knjige. Meni je akcenat na prvom. :)Što se negativnih stvari tiče, knjiga me nije naterala da je progutam, pa joj to mogu uzeti i kao manu, a neki delovi su mi prosto bili dosadni (priča o Dajen i Sajmonu). Ali ajde, to mogu pripisati i čitanju na engleskom jeziku na koji nisam toliko priviknut, a naročitno ne sa mobilnog telefona. :DTakođe bih se složio da je Hiperion, ako ga možemo smatrati novim SF-om (a ne znam što ne bismo mogli), poprilično bolje štivo.Od novijih stvari bih preporučio i trilogiju Zlatno Doba . Početak je poprilično težak, ali kad se savladaju likovi i okruženje, postaje jako zanimljivo i bukvalno se gutaju stranice. Prednost je što su sve knjige prevedene i to što mogu da se čitaju sa papira. :D

Link to comment

Ovako, da ne odgovaram svima sa citatima. Da se ne izgubi iz vida da sam Spin naveo kao najbolji novi i jedan od najboljih ikada hard SF. Dakle, pričao sam o hard SF-u, a ne SF-u uopšte. Ja sam ga čitao sa papira, nemam nikakav problem da čitam na engleskom i potpuno sam uživao.Spin mi ima sjajan odnos te misterije, globalnog događaja, radoznalosti i rešavanja egzistencije, a ima i super S maštanje o svemiru i događanjima u njemu pod onim uslovima (da ne spojlujem prvih 50 strana bez potrebe).Super su mi i sve ljudske priče u njemu. Dva druga dela trilogije, Axis i Vortex su znatno slabija, ali dovoljno dobra. Poslednji deo, Vortex, ima neki završetak od koga mi se bukvalno zavrtelo u glavi. Takvu širinu, dubinu i sve ostalo nikad nisam naleteo. Eto.TLDR verzija: pričao sam o novijem hard SF-u, ne o SF-u uopšte.I naravno da sam čitao Hiperione i Endimione još onda, samo što to nije hard SF nego space opera. Bio sam veliki, veliki fan Simonsa.edit: Kad vidim koliko ljudi nije dojmljeno, moram da se zapitam koliko je to ljudi strejt na svetu? Odnosno, sa druge strane, možda sam ja preveliki fan i previše ogrezao u žanru za preporuke ljudima koji nisu fanovi. Kad se već ograđujemo. :)

Edited by Lrd
Link to comment
Od novijih stvari bih preporučio i trilogiju Zlatno Doba . Početak je poprilično težak, ali kad se savladaju likovi i okruženje, postaje jako zanimljivo i bukvalno se gutaju stranice. Prednost je što su sve knjige prevedene i to što mogu da se čitaju sa papira. :D
Zlatno Doba je izuzetno po mastovitosti opisa buduceg drustva, posebno zanimljive upotrebe informatike, ali mi je veoma odbojno piscevo insistiranje na libertarijanstvu najvulgarnijeg tipa. Ideologija u SF romanu mi ne smeta kao takva, - i Vindz na neki nacin "promovise" libertarijanizam u svojim romanima, ali Vrajt to radi na po meni previse napadan i moralizatorski nacin. Vise puta sam pomislio, citajuci Zlatnog Doba, da je roman zamisljen kao modernija, SF-verzija Atlas Shrugged, odnosno propagandni pamflet.
Link to comment

nije usamljen. meni je spin sjajan.samo mislim da su citaoci sfa u srbiji uzasno osteceni nepostojanjem pristupa sfu kasnih 1990ih i pocetka 2000ih, za razliku od hrvatske, gde je redovno prevodjen i novi sf i svi podzanrovi koji su u medjuvremenu nastali. i zato mi je jasno sto ljudima koji su vezani za tzv stari sf ne prijaju novi autori sa dosta drugacijim stilom.

Link to comment
Jel' čitao neko Loiz Mekmaster Bižol?
vidim niko da se javi, pa evo ja :)iscitao sve sto je objavljeno na srpskom/hrvatskom o vorkosiganima. nisam siguran, ali cini mi se da je prevod dosta los.zadrzao bih se na pristojna opera, ako nemas nista bolje trenutno.
Link to comment
Ma, verujem da je dobar, malo ga lozim da napise koju o boksu.BTW, i tebi sam imao stosta da porucim, pogledaj topik iznad.
Otkud znaš da nisam gledao Klička? Špijun, a? Pevaj, ko me druka?Iako Vitalija obožavam preko svake mere, utisak dana mi je Vord-Doson. Ono je neverovatno. Vord će da bude jedan od najboljih ikad. A pišem ceo dan o boksu na bokserskim forumima, nisam primetio da ovde ima interesovanja. :(
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...