Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

e, evo je obećana Hjortron-galuška:

 

kore/testo/kako god se tačno zvalo

 

4 jajeta, ulupati odvojeno belanca i žumanca sa po 4 kašike šećera i ubaciti 150-200g mlevenih oraha

podeliti na 2 dela pa u jedan ubaciti 2 kašike kakaa

ispeći u rerni

 

filovi:

 

po 2 cela jajeta sa 4 kašike šećera umutiti i dodati malo mleka (otprilike jednu šoljicu), pa skuvati na pari ali ne brutalno (da ostane blago tečno, kremasto)

i onda u jedan fil dodati vanilin šećer

u drugi 2 štangle čokolade (napomena: u čokoladni staviti malo više mleka)

 

rumasti sirup:

4 kašike šećera, 2dl vode i 1dl ruma ukuvati da postane sirupasto (da kaplje sa kašike)

 

i onda ređati u providnu činiju

prvo belu koru

pa onda preliti čokoladnim filom

pa malo rumastog sirupa

pa čokoladnu koru

pa onda vanilasti fil

pa opet čokoladni krem

pa tako se igrati dok se ima svega

 

i onda na kraju preliti kremom od čokolade i ukrasiti šlagom

a može se  ukrasiti i seckanim orasima, suvim grožđem i listićma čokolade

a može se i na svaku koru u procesu pravljenja pobacati malo suvog grožđa

 

i eto :)

 

Uh hvala puno za recept. Međutim, sad kad vidim koliko je komplikovano, nema šanse da ja to napravim. :( Uživaj u galušci i u moje ime. :)

Link to comment

evo pravila sam i ja ..povecala jabuke,umesto mlevenog orasastog stavila pravo kokosovo brasno i nisam pravila preliv bas me mrzelo i nisam imala cokoladu..i super je socan i mirisljav..kontam da je sa prelivom oodlican ali iovako je kul

 

 

 

ja sam meni pre neki dan pravila ,,bounty,, stangle..sve odokativno

istopila nekoliko kasika kokosovog ulja u to umesala malo stevije i kokosove ljuspice(to je ono sto ima da se kupi kod nas pod nazivom kokosovo brasno) dok nije bilo gusto,izlila na tanjir..istopila jos malo ulja umesala kakao,prelila preko smese i ostavila da se ohladi u frizideru..majko mila kakav divan kokos :p

Link to comment

Evo specijalno za darling poprecni preseci i krupni planovi. :)

Prvo ona pita sa jabukama

img5801.jpg

Evo i sa makom. E sad, nije da se vadim, ali malkice se preceralo sa pecenjem u rerni jer su mi razni neki majstori dolazili i odlazili, nije bas da sam imala punu koncentraciju za nadgledanje procesa. Strudla se malo raspala a pletenica nije bas reprezentativna, ali je testo ovaj put bilo jos bolje.  

img5815.jpg

img5817.jpg

Link to comment

ijaaaao  :wub:  toooooooooooooooooooooooooooooooo  :wub:

 

meni to nista ne izgleda ni da se raspalo, ni da nije reprezentativno, naprotiv. meni nista bolje ne treba. divno.

 

daj recept, pliz :)

Link to comment

@banatjanin

Znam tacno kod koje si babe bio na zemunskoj pijaci, ta ima grozan mak. Dve tezge dalje, tezga br. 24 kod neke zene sto prodaje i kolace, imas ovaj mleveni i nemleveni mak. 

Link to comment

ijaaaao  :wub:  toooooooooooooooooooooooooooooooo  :wub:

 

meni to nista ne izgleda ni da se raspalo, ni da nije reprezentativno, naprotiv. meni nista bolje ne treba. divno.

 

daj recept, pliz :)

Veceras, obecavam. :)

Link to comment

Evo me, umrEo mi net sinoc, izvinjavam se. 

 

Pletenica sa jabukama

               

1
paketic suvog kvasca (Dr. Oetker zeleni)

1ravna 
kasicica secera

40 ml mlake vode

1 
jaje

70 ml mlakog mleka

55 g kristal secera

1
kasicica soli

400 g brasna + 20 na podlogu (kikindsko namensko tip 400)

230 g putera, isecenog na kocke 1.5 x 1.5 cm, ohladjenog

 

1 
jaje + 1 kasicica vode za premaz testa pre pečenja

 

Fil (za 2 pletenice):

 

60 g putera

8 
jabuka, oljuštene i isečene na kockice

160 g demerara šećera

20 g brašna 


1/2 
kašičice cimeta

 

U neku manju ciniju dodaj kvasac, 1 kašičicu secera i 40 ml mlake vode. Kvasac narasta oko 5 min.

Kad kvasac naraste, dodaj 1 jaje, 70 ml mlakog mleka, 55 g šećera i kačičicu soli. Pomešaj lupalicom i ostavi sa strane.

Stavi 400 g brašna i hladan puter iseckan na kocke u činiju za mesenje. Mešaj brašno i puter sve dok kockice ne postanu sasvim mali komadići, otprilike velicine zrna graska. Ja stavim u stojeci mikser sa onom kukom za testo i pustim njega da odradi posao. Najbolje je da se testo u ovoj fazi ne dira rukama da se puter ne bi sasvim otopio, nego upotrebi bilo kakav mikser i kuke za testo. Ili, da izvines, hladi ruke u posudi vode sa ledom, obrises ruke, zaronis u testo dok su ti ruke hladne i trljas brasno i puter izmedju prstiju, pa opet isto, sve dok se komadici putera ne usitne.

 

Dodaj smesu kvasca/mleka/jaja brašnu i mešaj sve dok se testo ne spoji i ne prestane da bude lepljivo. Stavi testo na zabrašnjavljenu podlogu i oblikuj u kocku. Oklagijom izvuci testo u pravougaonik dimenzija 23 x 33 cm. Savij testo po dužini u trećine. Zatim ponovo oklagijom razvij testo u pravougaonik istih dimenzija. Ponovi to savijanje i razvijanje još 2 puta.

 

Iseci testo na polovine (za 2 pletenice), zamotaj svaku polovinu testa u plastičnu foliju i ostavi preko noći u frizideru. Testo moze da stoji 5 dana u frizideru ili 3 meseca u frizu (tako kaze originalni recept)

 

Sutradan prvo izvadi testo iz frizidera otprilike sat vremena ranije da se opusti. Za ti vreme napravis fil od jabuka. U velikoj šerpi na niskoj vatri zagrej puter dok ne počne da peni. U maloj činiji pomešaj šećer, brašno i cimet. Dodaj jabuke isečene na kockice i promešaj ih. Tu mešavinu dodaj zatim u šerpu sa puterom i kuvaj dok sva tečnost ne ispari i jabuke ne postanu mekane, oko 15 min. Ukloni sa vatre i ostavi da se ohladi 30 min.

 

Zagrej rernu na 200 stepeni C. Na brašnjavoj podlozi, razvuci testo u pravougaonik dimenzija 23 x 33 cm. Stavi jabuke na sredinu testa po dužini. Sa svake strane, po bočnim krajevima testa, koso zasecaj testo tako da rezovi zalaze oko 3 cm u dubinu. Kad stigneš do donjeg dela testa, odseci poslednja dva trougla testa. Sad redom naizmenično savijaj bočne trake testa preko jabuka, kao da pleteš pletenicu. Kad stigneš do dna, poslednje parče testa na sredini savij na gore da pokrije “rep”. Namazi pletenicu mešavinom jednog jajeta i kašičice vode. Neka se peče 15-20 min na 200 stepeni ili dok ne postane zlatno-braonkasto. Ako je testo malo suvlje, namazi tom smesom jajeta i vode na spojevima trake pletenice da se ne bi odlepljivale. 

 

Ako hoces fil od maka, onda zagrejes pola litre mleka, u to sipas 100 g secera, jednu kasicicu extrakta vanile, 330 g maka, mesas dok fil ne bude gust, pustis da se ohladi. 

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

2cf5q1v.jpg

 

 

po ovom receptu: pletenica s lesnicima, al s mojim izmenama: tek dve kasike secera u testo, isto toliko u lesnike. ulje maslinovo, sir abece. glazirala dzemom od kajsije. dobar i jednostavan recept, moze da se pravi s sta imas u kuci. 

 

@ nico jos se ostrim za ovu tvoju s kvascem. 

Edited by darling
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...