Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

cu da standardizujem kad se malo koncentrisem, glava mi je jos ko cigansko korito od sinoc

malo posle pliz

nene, nisam ni mislila odmah, ne zuri, slobodno provezbaj malo :)

 

ja cu se vazda obradovati!

Link to comment

bubo dok ne zaboravim

 

350 grama psenicnih pahuljica (pozor - ne ovas, raz i ostale)

1 slatka pavlaka imlek

secera u prahu po zelji isto kao i cimeta (puno), muskatnog oraha (srednje) i karanfilica (oprezno, ne mora)

oraha recimo ono sto ti stane kada spojis dve sake

 

sipati pahulje u serpu, naliti vodom da bude duplo

kad provri, smanjiti T na pola i onda mesati 20-25 min povremeno da ne zagori

ako je T umerena nece zagoreti cak i ako krenu da se hvataju za dno serpe

ako se ucini da je previse gusto ili suvo, dodavati vode. ovo upija vodu ko sundjer, nema sanse da preteras.

mesaj varjacom i ne zabusavaj!

kad odokativno utvrdis da sadrzaj serpe podseca na samleveno zito, ugasi sporet i iznesi napolje da se ohladi

posle sat vremena kreni da to zacinjavas. secera u prahu dodaj, onda cimeta i svega ostalog sto stavljas u zito

u blenderu provrti par krugova oraha u kolicini po ukusu. opet, ne moz preterati. ja volim da bude i sitnog zita i krupnijeg ali ti ces jesti pa ga napravi kako zelis.

onda umuti jednu slatku pavlaku na pola, ni da ostane tecna ni da bude cvrsti slag. secera po zelji.

onda rkni to u zito i rucno promesaj. bice mekse i kremastije od slavskog zita i naravno mnogo bolje.

serviranje je tvoj posao, vidi da to izgleda tako da deca, bracni partneri, drugi ukucani i gosti jedu i da se ne zgroze. mozes prekriti secerom u prahu, mlevenim orahom ili slatkom pavlakom ulupanom u slag i posutom nekim od zacimbi. 

ne znam sta bih vise dodao. moj maksimum kulinarske koncentracije, preciznih mera itd.

Edited by yolo
Link to comment

ijao kakvo si ti srce od choveka :D

 

a kolko ispane u kolichini to sve zajedno, na kraju? mislim, da ne bude kazan koji cu da kusam sama :piggy:

 

 

 

i da znash, da ti gospod plati raznim benefitima ^_^, junior ne moze da jede regular zito, jer ga dave ljuske, a ovo ce da moze :D

(mozda i da voli <_<)

Edited by gospa buba
Link to comment

Ispadne boga oca. ja skuvao 720 grama za jedno 20-25 ljudi, ostalo 2/3. Mozes da smanjis po zelji. Zapravo eto probaj sa 200 grama pahulja, malo redukuj proporcije, igraj se malo... u najgorem slucaju nahranices komsiluk

 

e da mogu grozdjice da se dodaju, natopi ih u rumu.... ja to ne jedem ali mislim da ima rezona, narocito za omladince i omladinke

 

 

ma kake ljuske, to je bre poridz esencijalno, pored ljuske nije ni proslo

Edited by yolo
Link to comment

ostalo 2/3. 

 

pa onda i nisi pozvan da delis recept...  :fantom:

 

 

:lolol:

 

 

ja kuvam 200 grama pahuljica. u tople pahuljice stavim 100 grama mlevenih oraha, meda koliko treba, muskatno orasce i malo vanile. rashladim. odozgo ulupanu slatku pavlaku koju ne zasladjujem. 

od toga ima dovoljno za cetvoroclanu porodicu da se lepo nazdere zita za vikend. 

Link to comment

napravila sam ove strudlice sa dzemom s mojim preinakama. dakle, ovako:

 

200 grama maslaca

1 kisela pavlaka

400 grama mekog brasna

1 prasak za pecivo

 

umesiti. razvuci. nafilovati. ispeci 15 minuta na 180 stepeni. uvaljati u prah secer.

 

 

ozbiljno shvatiti upozorenje o gustom dzemu i da se raseku u tepsiji, da dzem ne bi iscureo tokom secenja.

ja sam punila dzemom od kajsije i orasima na mleku, i dzemom od kestena i crnom cokoladom. 

idealno je da se napuni makom za strudlu. 

super je sto u testu nema secera, odlicno se slaze sa slatkim punjenjem i secerom u prahu.

 

ovaj kolacos je iz klase minimalan napor, maksimalan rezultat.

odlican!

Edited by darling
Link to comment

bubo dok ne zaboravim

 

350 grama psenicnih pahuljica (pozor - ne ovas, raz i ostale)

1 slatka pavlaka imlek

secera u prahu po zelji isto kao i cimeta (puno), muskatnog oraha (srednje) i karanfilica (oprezno, ne mora)

oraha recimo ono sto ti stane kada spojis dve sake

 

sipati pahulje u serpu, naliti vodom da bude duplo

kad provri, smanjiti T na pola i onda mesati 20-25 min povremeno da ne zagori

ako je T umerena nece zagoreti cak i ako krenu da se hvataju za dno serpe

ako se ucini da je previse gusto ili suvo, dodavati vode. ovo upija vodu ko sundjer, nema sanse da preteras.

mesaj varjacom i ne zabusavaj!

kad odokativno utvrdis da sadrzaj serpe podseca na samleveno zito, ugasi sporet i iznesi napolje da se ohladi

posle sat vremena kreni da to zacinjavas. secera u prahu dodaj, onda cimeta i svega ostalog sto stavljas u zito

u blenderu provrti par krugova oraha u kolicini po ukusu. opet, ne moz preterati. ja volim da bude i sitnog zita i krupnijeg ali ti ces jesti pa ga napravi kako zelis.

onda umuti jednu slatku pavlaku na pola, ni da ostane tecna ni da bude cvrsti slag. secera po zelji.

onda rkni to u zito i rucno promesaj. bice mekse i kremastije od slavskog zita i naravno mnogo bolje.

serviranje je tvoj posao, vidi da to izgleda tako da deca, bracni partneri, drugi ukucani i gosti jedu i da se ne zgroze. mozes prekriti secerom u prahu, mlevenim orahom ili slatkom pavlakom ulupanom u slag i posutom nekim od zacimbi. 

ne znam sta bih vise dodao. moj maksimum kulinarske koncentracije, preciznih mera itd.

znala sam da za mene nisu prečice. izgleda da sam zeznula stvar.

250 g pahuljica sam prelila vodom prema uputstvu, kad je proključalo (i hvala bogu iskipilo i usralo šporet), smanjila sam vatru, kuvala na tihoj vatri u velikoj šerpi sa debelim dnom ceo sat. voda reklo bi se nije isparila, a žito se nije zgusnulo. bilo bi još gore da nije iskipila voda. ovo što sam skuvala ima konzistenciju ređeg sutlijaša. pošećerila sam malo, stavila vanilu, dosta cimeta, narendala muskatnog orašćića i stavla na vrh noža mlevenog karanfilića. ukus je božanstven, ali krajnje sumnjivo izgleda. mleveni orasi čekaju spremni, a ja sam u dilemi da li da ovo batalim i sutra krenem iz početka kako bog zapoveda. dok se kuvalo uspela sam da napravim rusku i operem kubik sudova.

 

ovo što sam skuvala neću da bacim. sad ću da potopim suve šljive u neki fini čaj (narandža ili cimet), kad smekšaju izvadiću koštice, i šljive umešati u poridž. dodaću mlevenih i seckanih oraha, popakovati u kutijice, zaviti u šareni papir, vezati mašne i razdeliti babama i tetkama i komšinicama koje sada poste i svima koji su mi se ikad požalili da pate od opstipacije.

 

apdejt: prokletinja krenula da se steže, ali još uvek ne liči na žito.

Link to comment

ja ne mogu da pomognem jer je kod mene sve islo kao po loju. cak sta vise, mislim da me je bog cuvao jer sam odmah uspeo da zaboravim i umesto da zategnem zagoreli lonac, zatekao sam lepo natopljene i nabubrele pahuljice koje su upile kljucalu vodu, kojima sam u daljem nastavku procesa samo dodavao vodu koju su one nadalje upijale i upijale. odmah sam krenuo da ih muljam i mesam cim sam video kuda to vodi i prakticno nijednog trenutka nisam imao situaciju da je to previse retko, pre ce biti da je bilo obrnuto.

 

mogu da ti dam jednu kesicu zamrznute tvari posto sam definitivno napravio previse. cisto da proveris da li to lici na zito ili ne. mislim, realno, nije nalik nekim vrhunskim slavskim zitima koje sam jeo ali savrseno prolazi kao neki dobar zitni dezert a ne bih imao problem da ovo ponudim ni na slavi, kad bi se na ovoj mojoj (usekovanje svetog jovana) sluzilo zito. realno, jele su se i gore stvari ovde...

Link to comment

i ja sam pravila ali oprezno stavila isto vode i pahulja /dakle, ne 1:2 za vodu, kao sto si ti napisao/ bas da se ne bi desilo to sto se mammy desilo...racunala da cu lakse dodati vode, negoli posle zgrusnjavati smesu... i bilo je skoro taman, dodala sam jos samo malo vode, ali je nije bilo duplo vise...dakle, mozda zavisi od pahuljica, koliko su suve itd... stavite jednaku masu vode i pahuljica za pocetak, pa kasnije dodajte prokljucalu vodu, ako ustreba....

 

a ja zavrsila moju tortu i kuglice. torta ide ovako: plazma, kokosovo ulje, agavin sirrup, peceni lesnici, orasi, rum i kakao cine prvi sloj. u drugi sloj ide kesten pire, onaj nezasladjen + agavin sirup+rum+sojino mleko+kokosovo ulje i treci sloj je izmiksani sladoled od vanile sa stevijom, dodje kao slag....

 

kuglice su vrlo slicne prvom sloju + samlevene krasove  napolitanke za dijabeticare sa ukusom lesnika + lesnik u sredini + cokolada+ uvaljano u grubo mlevene lesnike...

 

nego, zvala me sestra veceras i pita da li znam koju je tortu pravila. a ja rekoh znam - pa vasinu. to je torta koju nam je baka uvek pravila za novu godinu i zvali smo je ''nasa torta'' jer je mama najvise volela da jede patispanj sa orasima, ja fil iz sredine, a sestra slag odozgo. pa smo jedna drugoj prosledjivale najomiljeniji deo. tata i baka nisu jeli torte, oni su samo prasetinu maznjavali :-)

Link to comment

uh uh, pa ja sam debil  :isuse:

napisao sam 1:2 a mislio sam koliko pahuljica toliko vode, 1:1

mammy, sutra skuvaj jos 100g pahuljica odvojeno da se natope vodom pa ih onda dodaj u tvoje da se zgusnu.

Link to comment

nego, zvala me sestra veceras i pita da li znam koju je tortu pravila. a ja rekoh znam - pa vasinu. to je torta koju nam je baka uvek pravila za novu godinu i zvali smo je ''nasa torta'' jer je mama najvise volela da jede patispanj sa orasima, ja fil iz sredine, a sestra slag odozgo. pa smo jedna drugoj prosledjivale najomiljeniji deo. tata i baka nisu jeli torte, oni su samo prasetinu maznjavali :-)

 

?

 

šlag na Vasinoj? da nije šam?

Link to comment

da, da, da...šam od belanaca, kao za sampitu...ali smo mi  to zvale slagom :-) /mada, u ono vreme i nije bilo drugog slaga, cak ni onog u kesicama, o slatkoj pavlaci da ne govorim...zapravo, moguce da je i bilo u onoj samiski na staroj pijaci gde su prodavali najbolji mileram i mladi sir, ali moja baka to nije koristila/

Link to comment

stara pijaca , eh :wub:

 

nego, i da je koristila, na Vasinu ne ide šlag, nego baš šam - bar prema izvornom receptu. meni je to mnogo dobar slatkiš i uber mi je zanimljva ta činjenica da je to jedina izvorna torta iz Srbije, za koju se zna koje stvorio, kad, kako i zbog čega

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...