Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

e, da, moguce su te nijanse, zumanca-bjelanjca i sl, neam pojma. uglavnom, sve su slatki hlebovi.napisacu recept kasnije.edit: evo gasve je bilo otprilike, u moju srednju serpu do pola i koliko podje da bude gusto koliko treba, uz malo natezanja dodjosmo do ovih mjera, +- , pa posmatraj konzistenciju :D20g kvascaOko 2,5 dl mlijeka50-60 ml ulja60-70 g seceraOko pola kg brasna 2-3 zumanca Cijelo jaje (moze a ne mora)Malo soliMalo ruma U brasno se stavi malo soli, secer, zumanca, jaje, ulje, doda se rastopljeni kvasac i zamijesi sa mlakim mlijekomKad tijesto nadodje, dodaju se grozdjice koje su bile potopljene u rum, ostalo suvo voce, orasi (po zelji), ribana kora od narandze i sl i premijesiPece se oko 40-45 min na 200C

Edited by morgana
Link to comment
komisbrot, milhsbrot, panetone...
Toga ima, liči ali nije isto. Verovatno ono zbog belenaca i žumanaca a verovatno još ponečeg. Uz to su ovi kupovni suvi i nekako industrijski.Doduše, industrijska bi trebala biti i čuvena sirnica splitske velepekare Bobis ali je ipak fenomenalna. Izgradili sto godina tradicije na božićnim manduletima i uskršnjim sirnicama.
Link to comment

kupovni panetone je ako ti se jede nesto u okviru koncepta a nemas domacea inace je (domaci) manje vise isti kao pinicaedit: a sta je sirnica?zbunjujete me sa komisbrotom, nalazim i recepte sa cijelim jajima i sa bjelanjcima (nekad pod imenom bijeli komisbrot)kako god, sve bih ja to rado prigrlila

Edited by morgana
Link to comment
a sta je sirnica?
Aj, taman sam presto krizirat a ti opet. Pod samo tim imenom to i znam oduvek, pošto se tako naziva u Dalmaciji, verovatno zbog one žute boje. Pošto tu sira jelte nema. Danas tek tražeći na netu video da se severnije (Istra npr.) to zove pinca a južno od Dubrovnika pin(j)ica.Očito talijanska kužina, neka modifikovana varijanta sweet easter bread-a i to izgleda baš mediteranska, za razliku od panetonea koji je isto talijanski ali malo kontinentalniji, kaže gugl. U taj ide više voća, ne ide kvasac nikako i formira se u onim kalupima ko kuglof.
a inace je (domaci) manje vise isti kao pinica
el-paneton-il-panetonne_27715_9_1.jpgMislim, jes rođak, al dalji.
Link to comment

...nema smisla da ponavljam opet isto (u panetone ide kvasac, makar po nekolicini recepata koju imam i nalazim. mada si ti mozda to rekao za sirnicu, nisam shvatila)nebitno :)ako nekad nadjes gdje u bgd moze da se kupi pinica a da je dobra, javi, da obradujem ostalu mnogobrojnu rodbinu :)

Edited by morgana
Link to comment
  • 2 weeks later...

ako nije bilo, leche frita ili przeno mlekce. ako jeste, jbg.- 3/4 l mleka- 35 g obicnog brasna- 35 g sitnog kukuruznog brasna- grancica cimeta i cimet u prahu- 2 zumanceta- pola kora od limuna- brasno i jaje za przenje/pohovanjeStaviti pola litra mleka sa grancicom cimeta i korom od limuna, da se kuva. Kad provri, skloniti sa sporeta i izvaditi cimet i koru limuna. Ostatak mleka izmutiti sa dva zumanceta i oba brasna, bez grudvica, molim. To polako sipati u prethodno mleko i kuvati na laganoj vatri uz neprestano mesanje, pola sata, odnosno da se dobro zgusne. Podmazati zejtinom staklenu posudu, pleh (sta vec imate), sipati pripremljenu masu i staviti u frizider da se dobro ohladi i stegne.Zatim, iseci na kocke, uvaljati prvo u brasno, pa u celo izmuceno jaje i prziti sa obe strane, dok ne porumeni. Izvaditi na papir da upije ulje i onda uvaljati u pripremljeni (izmesani) secer u prahu i cimet.Sluziti sa sladoledom, pudingom, vocem...video leche_frita.jpg

Link to comment
  • 5 months later...

ljudi, dajte mi isproban recept za neku dobru tortu.ide mi slava a ponestalo mi ideja.volela bih da bude čokoladna, softna, bogata, da ima i oraja, tj. neki od orašastih plodova, da bude sva tamna, ništa neki bledi kremovi, voće, slatke pavlake i slične trice. najviše voćasto na šta pristajem je džem od kajsije.znam, sada ćete reći da sve vuče na saher, ali ne, saher mi se ne sviđa jer je suva i jer nema oraje <_<e. zapravo prava saher nema čak ni taj džem od kajsije, ako se ne varam, ona je sva iz jednog lejera

Edited by duda
Link to comment

jojjj, sto ja mrzim choko-orashaste torte. reformu bih jela samo ako nekom preti smrt ako ja to ne uradim.ja jedino sto sam pekla u zivotu da ima veze sa cokoladom i/ili orasima/lesnicima je grcka torta. i preseo mi zivot. :Dali su svi rekli da je ludilo! tako da preporucujem..

Link to comment

mislim da mi je to bila mozda neka druga, treca torta u zivotu da sam pravila...i tada mi je tesko padalo da kuvam zumanca.sad mi nista nije tesko, a i bezobrazna sam, pa sve sto treba da se secka ja guram u blender. :D

Link to comment
ljudi, dajte mi isproban recept za neku dobru tortu.ide mi slava a ponestalo mi ideja.volela bih da bude čokoladna, softna, bogata, da ima i oraja, tj. neki od orašastih plodova, da bude sva tamna, ništa neki bledi kremovi, voće, slatke pavlake i slične trice. najviše voćasto na šta pristajem je džem od kajsije.znam, sada ćete reći da sve vuče na saher, ali ne, saher mi se ne sviđa jer je suva i jer nema oraje <_<e. zapravo prava saher nema čak ni taj džem od kajsije, ako se ne varam, ona je sva iz jednog lejera
što ne napraviš čokoladnu dekadenciju, ne može biti čokoladnija i softnija, doduše nema oraja
Link to comment

@duda:suskava tortaIspeci 2 kore:6 belanaca, 18 supenih kasika secera (ako su manje - blago izvrsenih ako su neke velike, onda ravne), sok 1/4 limuna: umutiti kao za puslicu, pa dodati na kraju 150g seckanih oraha (seckaj rucno!).Peci sat vremena na 150stepeni. (ako peces u plehu, stavi alu foliju pa onda preko nje papir za pecenje, inace neces moci da izvadis - zalepice se za pleh. ako imas onaj pleh sto se otvara, samo papir je dovoljan, tamo gde malo zalepi nije strasno)Fil:12 zumanaca umutis, dodas 250g secera, umutis jos malo i to kuvas na pari. Kad je skoro gotovo, dodas 200g tamne cokolade i sjedinisPo pravilima: ovaj cokoladni fil ohladis da bude mlak i dodas u njega 250g umucenog putera.Ako te mrzi - mozes da zviznes puter i u vruc fil.On ce da se istopi i delovace gadno, al nema frke, kako se polako hladi, mesaj povremeno sve dok puter ne pocne lepo da se sjedinjava s ostatkom fila. E onda navalis na mesanje i dobices kompaktan fil. Ako bude mnogo gust kad se stvrdne bice zajeban da se presece viljuskom kad se jede, e onda moz da dodas malo mleka.mana ove lakse varijante za spremanje je da fil ne bude kremastkora-fil-kora-fil, pa odozgo necim zamazi da izgleda fino

Edited by Zverilla
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...