Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Zahvaljujući drugu Aramu, još pre par meseci dobio sam taj famozni licitarski kvasac. Jutros napravih svoje, valjda tek treće kolače u životu, i divni su!

Korčulanski klašuni kod dece su prošli test, pola mere nestalo za užinu. 

Recepti na netu nisu identični, ja sam napravio neku svoju kombinaciju, po osećaju, i ispalo je vrlo dobro. Ipak, sledeći put staviću marmeladu od pomorandže, umesto od smokava (koristio Bon Maman, uzeo u Segedinu); smanjiću šećer i nabaviću rakiju od ruže koja se dodaje u fil u nekim verzijama, a u drugim se pečeni klašuni premazuju njom.

 

Ovo su mere i postupak:

 

testo


200g putera

1/2 kg brašna

15gr licitarskog kvasca (amonijak hidrogen karbonat)
2 žumanca
2 cela jaja

100 g šećera
 vanil šećer 
Pola korice limuna
Pola kore pomorandže
8 kašika mleka

 

umutiti jaja, žumanca, šećer, razmeksali puter i korice citrusa sa malo brašna. 

mleko zagrejati do ključanja, dodati licitarski kvasac i brzo promešati. (Jako zapeni i smrdi grdno, kao starinska farba za kosu - i tako dismr dok ne budu skroz gotovi.) Dodati kvasac i mešavinu jaja i putera u brašno, pa umesti čvrsto, glatko testo i ostaviti sa strane 20 min.

 

uključiti rernu na 180, pa se baciti na fil

 

 

200gr badema, prepecenih u tiganju i mlevenih

200gr mlevenih oraha
vanil šećer
Deci mleka
Četiri kašike šećera
Četiri kašike marmelade od smokava
Malo esencije ruma

 

Pomešajte orahe i bademe i poparite mlekom. Dodate ostalo i izmešate dobro.

 

Testo podelite na četiri loptice i razvučete svaku u tanku, dugačku koru. Ja nisam dovoljno tanko razvukao, bili su mi malo deblji nego što sam želeo. Dakle, ne deblje od 5mm, pošto narastu. Kašikom ređati gomilice nadeva, kao kad se prave ravioli, preklopiti testo i modlom (čašom) vaditi polumesece (meni oblik nije uspeo, više su okrugli bili, nejednaki i nepravilni - ali, uvežbaću.)

 

Ređati u pleh i peći između 12 i 15 minuta, dok blago ne porumene. 

Ispečene ih treba mazati tom rakijom, koju ja nisam imao.

 

Nadev je mek i sočan, a testo prhko, lagano, vazdušasto, baš divno. Ovo nam je kandidat za omiljene kolačiće u kući.

 

Imam fotku, ali nemam komp kod sebe, s telefona ne umem

Link to comment

Ok, dismr, ali koliko? Mislim, hoće li me žena odmah zatući, ili će ipak sačekati da budu gotovi kolači? I ima li šanse da taj smrad izvetri u npr. sat vremena?

 

PS: a vidi mene idiota koji i ne jede kolače :isuse:

Link to comment
37 minutes ago, aram said:

Ok, dismr, ali koliko? Mislim, hoće li me žena odmah zatući, ili će ipak sačekati da budu gotovi kolači? I ima li šanse da taj smrad izvetri u npr. sat vremena?

 

PS: a vidi mene idiota koji i ne jede kolače :isuse:

 

Smrdi jako, ali brzo prestane, čim ih izvadiš iz rerne. Kolačići mirišu rajski, na sve ono od čega su napravljeni

Link to comment

banacanin me klasunima inspiriso da se suocim s jednim poslasticarskim izazovom. citacete sve o mojoj avanturi sledeceg tjedna :)

 

 

ja volim sve s neumereno puno maka. na umirovljenicima mak bi se uvatio samo u tragovima, penzos s minimalnom penzijom ne zvuci apetitlih :D

 

super je ako u utoljeniku nadjes dlaku. onda mozes da kazes davljenik se za dlaku hvata :D

 

 

 

Edited by darling
Link to comment

Nesto najbolje sto sam dosad zamesila: Lepljive orange rolnice /punjenje je putter, home made marmleda od narandzi, malo bele cokolade, tacnije kasika bele linolade, djumbira i mille e fiori arome i braon secera/. Odgore malo rastopljenog meda za glazuru. Wow, al je dobro. znam da se falim ali sam odusevljena receptom ... bolje mnogo od cimet rolnica. Plus cela kuca mirisi :) Zalepi se malo pa treba papir i premazati papir malo puterom. 

rolls.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...