Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

pa ne znam, meni ovo deluje ok, kad mi kazu nema nishta slatko ajde neshto. problem je shto se ja tako prihvatim i lebac da mijesm kad je krizno, pa ne znam vishe di su mi kriterijumi :happy:

Link to comment

@ frenk pemblton nisi dovoljno gledo rudolfa, inace bi znao: kad skuvas puding, zalepi preko cele povrsine pudinga plasticnu foliju. kad se oladi, svuci je, i nema kore. 

 

@ buba ako budes pravila veceras, posle ce ti doci da me poljubis :laugh:  znas sta, to je no time no effort poslastica, smuljala sam stvarno za par minuta, ne ide prasak za pecivo, nema brasna, dovoljno je gusto, vadi se levom rukom i slaze isto levom, ne moze da ne uspe. evo sad sam gricnula jedan, lep je, ko voli kokos, bas je lep. meni ostalo jos to s cokoladom da isprobam, to ne znam kakvo je. 

Edited by darling
Link to comment
27 minutes ago, Majo said:

Mene plasi sto je pomenula cupavce, a zna se kako joj idu od ruke.

 

ove nedelje cu napraviti uspele cupavce samo zbog tebe, ne zvala se ja darling. :sad:

Link to comment
25 minutes ago, darling said:

@ frenk pemblton nisi dovoljno gledo rudolfa, inace bi znao: kad skuvas puding, zalepi preko cele povrsine pudinga plasticnu foliju. kad se oladi, svuci je, i nema kore. 

 

@ buba ako budes pravila veceras, posle ce ti doci da me poljubis :laugh:  znas sta, to je no time no effort poslastica, smuljala sam stvarno za par minuta, ne ide prasak za pecivo, nema brasna, dovoljno je gusto, vadi se levom rukom i slaze isto levom, ne moze da ne uspe. evo sad sam gricnula jedan, lep je, ko voli kokos, bas je lep. meni ostalo jos to s cokoladom da isprobam, to ne znam kakvo je. 

vazi, vrlo verovatno vecheras, ako mi se ne izopachi neshto u zivotu. mislim da imam sve ukuci shto mi treba.

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 11/29/2017 at 12:32 PM, darling said:

s10nmh.jpg

nezvanova, banatjanine, nisam jae i ostali makoljupci, hajte da se drogiramo, nek se oci sjaje. tanananaa, predstavljam vam moju novu izmisljotinu, hasinu tortu. to je vasina s makom, recept iz narodnog kuvara, osim gde je orah, tu je mak (i malo sam smanjila secer, i umesto sauma slatka pavlaka, naravno). fil je iz crne otisao u braon paletu kad sam dodala pomorandzinog soka. inace je bio crn ko zemlja. uzivo je lepsa nego na fotkama.

internet nije zabelezio da je iko u istoriju uradio ovu adaptaciju, tako da ja sam je rodila, ja cu je krstiti: neka se zove hasina torta! 

malo sam zeznula u izvodjenju fila, ukuvavala sam zumanca, pravila se pametna, al sam na kraju sve to skrpila da lici na hasu. odlicna je za drogiranje. hasa je sve ono sto covek zeli od strudle :)  

 

es56ja.jpg

 

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:ziga:

 

 

Link to comment

Vasina smakom:ziga:  stroke of genius . Ja cu to da zajmim :). 

evo i ja pocela da mesim za praznike.

Hanukkah tribute - orah/cokolada babka 

 

Uobicajeno testo ukiselo (kvasac dignut sa secerom i mlekom 2 dl, kasika masti i kasika putera, jedno jaje, jedna veca kasika milerama i izrendana kora limuna, zamesiti testo sa pola ostrog, pola mekog, belog brasna. Malo soli dodati u testo. Testo treba da bude mekse ali dovoljno cvrsto da moze da se lepo tanko razvije. Ostaviti na toplo da naraste na duplo. Fil je od 100 gr mlevenih oraha, istopljenog cetvrt putera sa 100 grama istopljene crne cokolade i secera po ukusu, dve tri kasike, i dva vanil secera. Sve lepo izmesati kao da je nutela. Kad se testo tanje razvije, debljina 1cm, rasporediti fil kasikom ravnomerno i smotati u strudlu. Strudlu uzduzno preseci na tri dela ali ostaviti spojeno na jednom kraju i i pazljvo isplesti pletenicu da raseceni delovi budu na gore okrenuti. Sastaviti krajeve u venac i ostaviti u okrugli pleh da se testo digne jos jednom (20 min). Premazati jajetom i staviti da se pece na 180 oko pola sata, zavisi od rerne... Dok ne dobije rumenu koricu. Ne seci bas odmah da ne bude gnjecavo.

hj.JPG

babka.jpg

Link to comment
8 hours ago, hansolo said:

 Ja cu to da zajmim :). 

 

Strudlu uzduzno preseci na tri dela ali ostaviti spojeno na jednom kraju i i pazljvo isplesti pletenicu da raseceni delovi budu na gore okrenuti.

 

 

 

ofkors, zato sam i stavila. hasina, molim te :)

 

pomisao na secenje smotanog testa uzduz na tri trake i pletenje mi je zastrasujuce. ja sam par puta radila s dva, i svaki put sam bila pred nervnim slomom. svaka cast :) 

(i naravno da nikad nisam radila s kvascem, ne umem. i na tome svaka cast. )

 

Link to comment
4 minutes ago, darling said:

 

ofkors, zato sam i stavila. hasina, molim te :)

 

pomisao na secenje smotanog testa uzduz na tri trake i pletenje mi je zastrasujuce. ja sam par puta radila s dva, i svaki put sam bila pred nervnim slomom. svaka cast :) 

(i naravno da nikad nisam radila s kvascem, ne umem. i na tome svaka cast. )

 

Ma sa kvascem /uopste ta kisela testa/ treba samo par puta zabrljati polako ces osetiti pod rukom kad pocne da biva elasticno. Nije to nesto tesko i bitno je da ima neke masnoce u testu onda bude mekse kad se ispece. Mast je idealna jer ne treba puno staviti a da najbolji efekat na testo. Ja cak mikser mesalicom prvo uradim testo da pusti gluten i postane elasticno, posle moze da se dodaje i jos brasna i ukusa i masnoce i .... Samo kvasac dici sa secerom i ne stavljati soli pre brasna. ... probaj, odusevices se kad skontas da svasta mozes na brzinu da napravis, jer kolko god da je nezdravo, nema nista bolje od toplog testa :)), izdasno je kad neko dodje i mirisi cela kuca :). Kad se prvi put podigne /naraste/ mozes da ga strpas u frizider pa samo otkines deo i nesto napravis, moze da stoji u frizideru bar 4-5 dana u kesi. Samo ga izvadis i ostavis na toplom da opet malo nadodje pa tako dok ne potrosis /kiflice, pancerote, piroske -- sve je to isto testo, moze da se pece, przi u dubokom ulju ../

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...