Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

ovo bih ja jela! prsti su mi se ulepili i nos mi je pun mirisa narandze i djumbira sa slike :)

na ovm primeru se lepo vidi koliko je vazno da zazivi moja ideja o postojanju agencije za razmenu kolaca izmedju domacinstava!

Edited by darling
Link to comment
57 minutes ago, darling said:

ovo bih ja jela! prsti su mi se ulepili i nos mi je pun mirisa narandze i djumbira sa slike :)

na ovm primeru se lepo vidi koliko je vazno da zazivi moja ideja o postojanju agencije za razmenu kolaca izmedju domacinstava!

I'm in :)

 

Link to comment

Ajd :)

Testo je ukiselo klasicno: 2 dl mleka zgrejala malo, rastopila kvasac sa malo secera, sacekala da kvasac proradi, pa kasika /malo veca/ masti, kasika milerama, jedno jaje, korica od limuna i od pola pomorandze, prstohvat soli i brasno /pola ostro, pola meko/ toliko da se zamesi testo da moze lepo da se mesi i da se ne lepi ali da ostane mekano. Prekriti krpom i ostaviti da naraste na duplo. 

Fil: Imala sam skuvanu mermeladu od narandze, uvek je imam jer volim za dorucak /E sad ako nemate to je malo jos dodatna jebada: 10-tak pomorandzi oljustiti i skinuti belog koliko je moguce, sa 3 pomorandze sacuvati koru, takodje sto vise skinuti belog i staviti da se isecka u blender. Oljustene pomorandze i isecene na vece komade staviti u serpu zajedno i naliti samo malo vode i pol kile secera i ostaviti da se kuva sve dok se ne zgusne u dzem /probati na tanjiricu da li je gusto, moze se dodati i onog dzemfiksa da bude brze, kad je gotov procediti od onih zilica i belog dela narandze, dodati seckanu koricu i jos malo ukuvati/. 

Dakle fil:  3 vece kasike putera omeksanog, 3 vece kasike marmelade od narandze, grumen djumbira velicine oraha sitno narendan, tri kasike braon secera, jedna velika kasika bele linolade ili pola istopljene bele cokolade, i pola kasicice arome mille e fiori /to ne mora, ja slucajno imam, donela prijateljica iz Italije/, mozda moze da posluzi ruzina vodica ali jako malo da ne preuzme ukus. 

Podeliti testo na dva dela, tanko razviti 2 kore /debljine pola prsta/ i podeliti fil i premazati kore skroz od ivice do ivice, zaviti u rolat i seci rolnice oko dva cm debljine, poredjati u tepsiju ali malo im ostaviti mesta da rastu. Ostaviti ih jos pola sata da ponovo narastu pa u rernu na 180 C da se ispeku, 140 ako je sa duvanjem. Gotove su kad lepo porumene. 

Na kraju premazati medom dok su jos vrele. 

Prijatno:

marmelada naravno moze i da se kupi :))

Link to comment
  • 2 weeks later...

testirala sam recept za najjednostavniji zuti kolac na svetu.

 

Spoiler

 

 

ko na videu sve se umuti u jednoj ciniji viljuskom, ne mora mikser da se pali. dobila sam ovo:

 

33vi1wm.jpg

 

 

ukusan je, zbijen, gust ovaj kolac, za mene dosta sladak od kondenzovnog mleka (al meni je prag za slatko nisko). pekla sam u maloj debeloj tepsiji oblozenoj papirom za pecenje. testko je zahvalno, moze i u maloj okrugloj, preseci, filovati po zelji, slag, voce. mislim da moze da se pece i s bobicastim vocem odozgo, moze i sa seckanom cokoladom. verovatno moze i u tepsiji za mafine. jako sam zadovoljna kolko je od ni od cega ispao odlican rezultat.

 

evo recepta, nek stoji.

 

4 jaja

1 konzerva slatkog kondenzovanog mleka

50 grama istopljenog putera 

140 grama brasna

kasicica praska za pecivo

 

sve izmuljati. peci na 175 stepeni 40ak minuta. bacati pogled na rernu posle 30, test cackalicom. 

Edited by darling
Link to comment

stvarno? :)  ako cujes kako im se dopala, napisi mi, pliz. jos nikog nisam cula da je pravio, i osim sto sam ja razdelila tortu, druge utiske nisam cula, a osnovano sumnjam da su komplimenti bili kurtoazni jer sam  bila prisutna i agresivna "jel da da je divna" :D

 

joj, sad kad zazivi hasina u narodu. a ja jos nisam smislila romanticnu pricu kako je nastala :D

 

 

 

 

Edited by darling
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...