Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Napisao si "nijedan" nekoliko puta.Da, verujem da je jedan od osnovnih uzroka narkomanije nefunkcionalna porodica, ali ne smem da tvrdim šta "niko" ne bi uradio i kako bi "svako" reagovao.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

Napisala sam u svom prvom postu ovde da se ne slažem što crkva organizuje duhovno-rehabilitacione centre za lečenje narkomana. To nije zato što ne volim crkvu i ne verujem u Boga već zato što su mi poznate teške reči koje padaju na račun crkve u RL i na net forumima.Poštujem pravo ateista da ne vole crkvu, ali očekujem i da oni poštuju nas koji verujemo. Ali, to nije tema. Tema su Peranović i Crna Reka, kao i odnos države prema narkomanima i narkomaniji. Da živimo i u normalnoj zemlji, pravno uređenoj, ekonomsko stabilnoj, možda bismo diskutovali o ovome.Moji rođaci žive preko 40 godina na drugom kontinentu, u zemlji koja oseća tek poslednje dve godine ekonomsku krizu, ali u kojoj je standard daleko bolji od našeg. Imaju sina narkomana a sama porodica nije disfunkcionalna. Obični ljudi, poklanjali su svojim sinovima ljubav, pažnju, ali i pored svega, najmlađi sin je krenuo putem droge. Kako je država pomagala njemu? Pošto jedno vreme nije radio, dobio je "socijalni stan"-imao je tada malu decu i ženu. Prinudno je poslat na lečenje. Lečenje nije urodilo plodom. Dobio je zabranu posećivanja žene i dece, a cela porodica je kolektivno išla na psihoterapiju. Ništa nije vredelo. Prestajao je i ponovo počinjao sa drogom. Deca su odrasla, sa ženom se razveo, dobio je invalidsku penziju jer mu je fizičko zdravlje narušeno. Primarna porodica-roditelji, braća i dan danas se nerviraju zbog njega, ali sami odnosi u porodici nisu narušeni.Tamo crkva ne organizuje ovakav vid pomoći. Postoje komune gde se leče narkomani, ali on nije želeo da ide tamo. Trenutno je čist, ali je pitanje do kada. Narkoman je dvadesetak godina.Navela sam primer obične porodice i kako se druge države bore sa narkomanijom. Znam i kod nas porodice koje nisu problematične a imale su ili imaju narkomana.Roditelji snose deo krivice, ali ne potpune. Jure novac, malo vremena provode sa decom i tako ih "ispuste iz ruku". Ali, pokušavaju da pomognu.Kad ne pronađu spas u državnim institucijama, kad ne pomogne lečenje na privatnim klinikama, niti ona klinika u Rusiji, šalju decu u rehabilitacione centre pri crkvi.Ne znam koliko ih ima kod nas, ni kada su počeli sa radom. Znam da je to slamka za koju se hvataju u očaju. Već sam pisala kako država i crkva treba da sarađuju da se više nikada ne bi dogodio neki novi Peranović. Ali, ovo je Srbija...

Edited by Dzudi
Link to comment
Napisao si "nijedan" nekoliko puta.Da, verujem da je jedan od osnovnih uzroka narkomanije nefunkcionalna porodica, ali ne smem da tvrdim šta "niko" ne bi uradio i kako bi "svako" reagovao.
Procitaj post jos jednom. Ovo (nijedan) se odnosilo samo na roditelje i sticenike u Peranovicevim centrima. I to ne na bilo kakvu nefunkcionalnu porodicu, vec samo na one u kojima postoji problem fizickog zlostavljanja clanova. Stvarno ne mogu da zamislim roditelja (koji i sam nije zlostavljac/zrtva zlostavljanja) koji bi Peranovicu poslao dete posle onih snimaka lopatanja iz Crne Reke.
Link to comment
Procitaj post jos jednom. Ovo (nijedan) se odnosilo samo na roditelje i sticenike u Peranovicevim centrima. I to ne na bilo kakvu nefunkcionalnu porodicu, vec samo na one u kojima postoji problem fizickog zlostavljanja clanova. Stvarno ne mogu da zamislim roditelja (koji i sam nije zlostavljac/zrtva zlostavljanja) koji bi Peranovicu poslao dete posle onih snimaka lopatanja iz Crne Reke.
Ne mogu ni ja, ali sam potpuno siguran da je gotovo nemoguće zadržati zdrav razum dok gledaš kako ti dete ide u sigurnu smrt, a ni ti ni društvo ne možete da mu pomognete. Nemam herca da tvrdim bilo šta za te ljude niti smatram da iko ko nije lično bio u tome ima prava to da radi.
Link to comment
ali sam potpuno siguran da je gotovo nemoguće zadržati zdrav razum dok gledaš kako ti dete ide u sigurnu smrt
I ne samo da gledas kako dete ide u smrt vec i na svakom koraku dozivljavas ponizavanja i optuzbe, slusas kako je ono najgore, kako ne zasluzuje ni da zivi, itd... Ko tu moze ostati normalan
Link to comment
Mislim da ovakvo razmisljanje amnestira roditilje od krivice za to sto mu je dete postalo narkoman.
O bože... Ti si zabrazdio da su roditelji gravni & jedini mogući krivci i sve gledaš iz te perspektive. Ljudi ti navode primere zdravih porodica kojima se to dogodoilo, džaba.Odrastao sam u porodici kakva se samo poželeti može, ali me prokleta radoznalost nekoliko puta mogla odvesti u mrak, nezavisno od toga. Da, verovatno je porodica pomogla da nadjačam radoznalost, ali se moglo desiti i pored nje takve da ne odolim.U krajnjem slučaju sve i da jesu roditelji isključivi krivci, šta treba po tebi da rade kad se sranje desi? Da ne šalju decu lopatašima? Naravno, ali je skoro nemoguće ostati razuman u toj situaciji, samo to pokušavam da ti objasnim. A i ovo što je ficrfiric napisao je dodatna dimenzija dubioze.
Link to comment
Mislim da ovakvo razmisljanje amnestira roditilje od krivice za to sto mu je dete postalo narkoman.
mislim da ovakvo razmisljanje amnestira narkomane koji su postali to pri zdravoj svesti i pameti, kad su se vec osamostaliliili, iz malko drugacijeg ugla: ne moze roditelj da bude kriv (ili zasluzan) za sve sto ce se sa "detetom" dogadjati u njegovom zivotu.
Link to comment
Епископ Лаврентије: Центар за одвикавање од дроге тражили родитељипонедељак, 13. август 2012.ШАБАЦ - Епископ шабачки Лаврентије навео је у понедељак да је Центар за одвикавање од дрога "Сретење" у Јадарској Лешници, у којем је претучен и преминуо један штићеник, формиран по захтеву родитеља зависника."Велики број породица наркомана годинама је вапио за помоћ да се на овом простору формира центар за њихово збрињавање и лечење. Ми смо изашли у сусрет њиховом апелу и основали Центар. Да смо одбили да дамо благослов за рад овога Центра били би, вероватно, изложени критикама и оптужбама да Црква ништа не ради, да не разуме време, да не брине о свом народу, да је неактивна да је конзервативна, да није као црква у Европи", наводи се у саопштењу епископа Лаврентија.Према његовом мишљењу, у Центру за одвикавање од дрога спасени су многи млади људи, али је све доведено у питање губитком једног живота.Епископ је навео да је током службе у Европи упознао рад сличних центара при цркви, али је изразио сумњу да је наше друштво способно за тај вид лечења зависника.(Бета)
Govor kojeg se ne bi postideo nijedan populistički političar, od Đilasa do Putina1) Narod je tražio, ne mi, mi samo služimo narodu2) Nismo mi za demokratiju/vladavinu prava. To ima u Evropi, ali kod nas radi samo čvrsta ruka.Edit: I naravno, zaključak - ko hoće da pomogne narodu, taj se ne može držati ljudskih prava kao pijan plota. Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...