Jump to content
IGNORED

Duhovno rehabilitacioni centar Crna Reka


Aca

Recommended Posts

Ne SPC, već Centre za rehabilitaciju, ma ko ih otvorio. I nema nadziranja, treba da postoji dogovor, saradnja.
Meandriramo. Ako crkva otvori jedino uplitanje drzave ce biti davanje para. Da nece da izbace molitve na zahtev drzave. Narkoman koji dodje da se leci moze da proba da trazi utehu u bogu, ali da li ce je naci to me zanima. Mislim da nece. Crkva ne moze da ih pripremi za stvaran svet odakle su dosli.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    58

  • Аврам Гојић

    54

  • Indy

    46

  • Viloticka

    41

U crkvi tačnije u tim centrima treba da rade lekari, psihijatri. Novac -bar za Crnu Reku davali su roditelji narkomana. Ne mora država da finansira, ona treba da kontroliše centre tako što će ih registrovati, imati uvid da li ispunjavaju uslove za rad, da li ima dovoljno smeštajnih kapaciteta u centrima, da plaća psihijatre,etc.Sa druge strane, crkva ne treba da tera te štićenike centra da dolaze na jutarnje i večernje službe ako to ne žele. Duhovnici u saradnji sa psihijatrima treba da razgovaraju sa štićenicima. Boravak u prirodi i fizički rad, možda mogu da pomognu..pored lekova i ko želi da se moli Bogu, u redu, ali sama molitva ne može da pomogne.

Link to comment

Mislim da je ovde pogrešno govoriti o crkvi kao takvoj - očigledno je da imamo posla sa više nezavisnih i vrlo različitih sistema (centara za odvikavanje). koji se međusobno veoma razlikuju po načinu rada. Sasvim, ali sasvim je okej da država autsorsuje karitativni rad različti nedržavnim, pa i crkvenim ustanovama, pod 2 uslova:1) da svaka od tih ustanova ispuni određene standarde i bude podložna držvnoj kontroli2) da se te ustanove bave isključivo karitativnim a ne i misionarskim radomZnam za više institucija koje nominalno imaju veze sa SPC ali rade izuzetno koristan karitativan posao, i to potpuno lišene svih verskih i ostalih predrasuda.

Edited by Syme
Link to comment
da se te ustanove bave isključivo karitativnim a ne i misionarskim radom
Po meni je to naivno ocekivati. Mislim da je jedini razlog sto se crkve guraju u taj dobrotvorni sektor da bi ostale relevantne u 21. veku. To pricam generalno, a kad je Srbija u pitanju ne iskljucujem ni dopunski rad u vidu raznoraznih muvanja. Finansijskih i druge vrste.Pominjao sam program skolskih kapelana u drzavnim skolama u Australiji. Organizacija koja stoji iza tih kapelana je uhicena u programatskom misionarenju (nije trebao ni Wikileaks, sami su se izlanuli na svom websiteu).Ne verujem crkvama ni kad koncerte klasicne muzike organizuju.Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
crkvama ni kad koncerte klasicne muzike organizuju.
Iz par daljih primera koji su mi poznati (hvala nebesima da nemam bližih primera) razumeo sam da je u crkvi pokušano tek nakon što je sve drugo katastrofalno podbacilo ili omanulo. Malo kome je crkveni centar za odvikavanje opravoslavljenje prvo rešenje kada treba spasavati dragu osobu od horsa - njihovi najbliži to rade tek nakon što shvate da je u Srbiji jedina državna "strategija" za borbu protiv narkomanije ta da doza teške droge na ulici bude jeftinija od flaše alkohola i da se može nabaviti doslovce na svakom ćošku i u svakom školskom dvorištu. Drugi deo te "strategije" je da kada drogom preplavljena zemlja, prirodno, počne da rađa desetine hiljada narkomana, mediji krenu da ih žigošu i prenose izjave poštenog, je li, sveta koji više na ulicu ne sme da izađe jer će odmah da nagazi na špric. A za to su Srbiji krivi narkomani a ne recimo onaj nerast na čelu policije koga niko nikada neće upitati zašto je heroin u Srbiji nezvanično uveden u potrošačku korpu. Treći i završni deo "strategije" dolazi od Ministarstva zdravlja koje donese nacionalni plan prema preporukama EU, možda uzme i kintu za neki konkretan program, a onda ništa od toga nikada ne sprovede osim što sporadično emituje poneki spot na televiziji. Za neki ozbiljan, sistemski rad sa zavisnicima (makar onima koji su u stadijumu gde im se još može pomoći) jednostavno ih zabole. Bogati državni činovnici i biznismeni čija deca zglajznu u hors, lepo ih pošalju na neku renomiranu kliniku za odvikavanje u inostranstvu. Ostali mogu da crknu a Novosti i Kurir će im i mrtvima leševe razvlačiti. Pa ti sad ajde reci "bolje dop nego pop" nekom nesrećniku koji je svoje dete poslao u manastir ili crkveni centar jer mu je neko rekao da tamošnji pop možda može da pomogne.
Link to comment

Ne optuzujem ja roditelje zavisnika, daleko bilo. Na kraju krajeva, oni imaju pravo da salju svoju decu na lecenje gdegod zele (ili mogu). Kad bih imao prilike s njima da razgovaram, prosto bih im sugerisao da crkvi ne veruju. A oni mogu da mi na to odgovore da gledam svoja posla, sto bi i bilo sasvim na mestu.Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Mislim da roditelji u velikom broju slucajeva snose dobar deo krivice za stanje narkomana. Slanje u ovakve rehabilitacione centre je samo zavrsni cin zanemarivanja, a mislim, cesto i zlostavljanja deteta koje je dovelo do narkomanije. Ni jedan roditelj kome batina nije bila glavna pedagoska metoda nece poslati dete u ovakav "duhovni" centar. Ni jedan covek koji jos u detinjstvu nije oguglao na batine nece dobrovoljno otici na ovakvo mesto.

Link to comment

Nije roditeljska krivica tako laka za definisanje. Jedan pokojni kome sam svojevremeno pokušao da pomognem je živeo samo sa majkom, otac davno preminuo, neposredno po njegovom rođenju. Majka jedva pismena, izdržavala ih je od spremanja i kuvanja za druge. Do samog kraja nije ni shvatala o čemu se radi, znala je da ne valja i da ta droga nije uopšte dobra, ali to je neki maksimum koji je mogla da dosegne. On nije nikad bio zlostavljan kod kuće niti je išta trpeo, koliko je bilo u njenoj moći, čuvala ga je kao malo vode na dlanu, dok je mogla. Zbog svega šta je preživeo, mislim da bi za njega bilo bolje da je postao zilot, hare krišna i sajentolog odjednom, nego što je skoro sam prošao golgotu.

Link to comment
Mislim da roditelji u velikom broju slucajeva snose dobar deo krivice za stanje narkomana. Slanje u ovakve rehabilitacione centre je samo zavrsni cin zanemarivanja, a mislim, cesto i zlostavljanja deteta koje je dovelo do narkomanije. Ni jedan roditelj kome batina nije bila glavna pedagoska metoda nece poslati dete u ovakav "duhovni" centar. Ni jedan covek koji jos u detinjstvu nije oguglao na batine nece dobrovoljno otici na ovakvo mesto.
Moj brat od tetke u zivotu nije dobio batine, uvek je imao podrsku i porodice i drugova, a bio je u Kovilju, sam je otisao. Zasto? Da bi se izolovao od okoline, u nepoznat kraj, i da bi radio nesto da skrene misli.Naravno da crkva nije strucna za taj problem, ali alternative trenutno nema a nema ni naznaka da ce se pojaviti. Bilo bi super kada bi postojali slicni centri koji nemaju veze sa crkvom, ali ne postoje.Ta pitanje je neuredjeno, prepusteno je crkvi, sto je pogresno. Koga jos interesuju narkomani koji jedu decu? Ni ovde na forumu nismo nacisto da li su narkomani zlo ili ne.Dok se ne pojavi alternativa, ja sam za to da postoje i ovakvi centri. Ortaku (kad izadje sa robije) preporucivacu i ubuduce, kao i pre, da se prvo dobro raspita o svakom centru pa tek onda da se odluci za najbolji, ali da ode.
Link to comment
Mislim da roditelji u velikom broju slucajeva snose dobar deo krivice za stanje narkomana. Slanje u ovakve rehabilitacione centre je samo zavrsni cin zanemarivanja, a mislim, cesto i zlostavljanja deteta koje je dovelo do narkomanije. Ni jedan roditelj kome batina nije bila glavna pedagoska metoda nece poslati dete u ovakav "duhovni" centar. Ni jedan covek koji jos u detinjstvu nije oguglao na batine nece dobrovoljno otici na ovakvo mesto.
Ovo podrazumeva da poznaješ lično sve roditelje i sve ljude?I da si se skinuo uspešno sa dopa nekoliko puta do sada?
Link to comment

Ovo sto si napisao (Zugorosh) ne protivreci onome sto sam ja rekao. Akcenat u mom postu je na tome sto mislim da su Peranovicevi sticenici (ne narkomani generalno) bili fizicki zlostavljani jos u detinjstvu. Medjutim stoji i da sam rekao (a to i smatram) da roditelji narkomana snose dobar veliki krivice za njihovu bolest.

Edited by Aion
Link to comment
Po meni je to naivno ocekivati. Mislim da je jedini razlog sto se crkve guraju u taj dobrotvorni sektor da bi ostale relevantne u 21. veku. To pricam generalno, a kad je Srbija u pitanju ne iskljucujem ni dopunski rad u vidu raznoraznih muvanja. Finansijskih i druge vrste.Pominjao sam program skolskih kapelana u drzavnim skolama u Australiji. Organizacija koja stoji iza tih kapelana je uhicena u programatskom misionarenju (nije trebao ni Wikileaks, sami su se izlanuli na svom websiteu).Ne verujem crkvama ni kad koncerte klasicne muzike organizuju.Sent from my iPhone using Tapatalk
Štob' rekla JK (ali ne Karleuša) - generalizuješ. :)Mislim da postoji jedan relativno jednostavan način da se takve opasnosti izbegnu, ili bar minimiziraju. Prosto zaobiđeš crkvenu kao ckvu i ideš direktno na dogovor sa pojedinim inistucijama (u ovom slučaju centrima). Čije pare, onoga i muzika, a pare će biti državne.E, sad, tu dolazimo do onoga što mene zapravo mnogo više brine. Ja mislim da glavni generator klerikalizma u Srbiji uopšte nije crkva, nego država. I bojim se da u njoj nedostaje spremnosti da se taj rez napravi. A inače, kad bi takve spremnosti bilo, "civilna" kontrola ne bi bila teška. Edited by Syme
Link to comment
Ovo podrazumeva da poznaješ lično sve roditelje i sve ljude?I da si se skinuo uspešno sa dopa nekoliko puta do sada?
Napisao sam "u velikom broji slucajeva". Koliko ti poznajes narkomana koji poticu iz funkcionalih porodica?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...