Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja nisam za to da bude dozvoljeno na svim mestima, nego ili da se odvoje prostorije fizički, ili da ugostitelj sam odluči kakvu će klijentelu da privlači. Ta neka tolerancija, kako se već zove.

 

Jbg, nisam siguran da bi ovo odlično™ funkcionisalo. Stvar je u tome što taj princip, slobodnog odlučivanja ugostitelja, već postoji u praksi, i sveo se na to da u BG kafićima ne postoji smislen i normalan deo za nepušače. Zbog toga ne preostaje ništa drugo nego ugostitelje zakonski obavezati da taj deo obezbede. Indrid je to tačno zapazio: nemaju samo pušači potrebu da negde sednu na piće ili klopu, već tu potrebu imaju i osobe koje ne žele da sebe ili svoju decu izlažu duvanskom dimu. Nije u redu da se bilo ko - pušači ili nepušači - u kafiću osećaju kao osobe drugog reda, tako da treba da se nađe rešenje koje će da zadovolji sve strane i da lepo cveta hiljadu cvetova.  

Link to comment

zasto ne bi vlasnik restorana mogao da bira koga ce favorizovati? o kakvim posledicama govorimo?

 

po ovome sto ti pises, jedina posledica u slucaju izbora favorizovanja pusaca je po samog vlasnika kafane, olicena u manjem prometu.

Nije samo to. Posledice trpe i nepušači koji favorizovanjem pušača dolaze u situaciju da im se ručak u omiljenom restoranu pretvori u dimljenje na suvo. Ako to ne mogu da podnesu onda neka i ne dolaze. Diskriminacija jednom rečju. Da ne pominjem posebne kategorije kao što su trudnice ili osobe sa disajnim poteškoćama i alergijama. Treba sve njih da stavimo pred svršen čin zato što je nekom ispod časti da izadje napolje na pet minuta?

 

Da ponovim, 50 miliona pušača u Turskoj se nije bunilo protiv koncepta zabrane i evo ih danas, dolaze na ista mesta samo što ne puše unutra nego izadju napolje. Nikom nije pala kruna sa glave.

Edited by beowl
Link to comment

Jbg, nisam siguran da bi ovo odlično™ funkcionisalo. Stvar je u tome što taj princip, slobodnog odlučivanja ugostitelja, već postoji u praksi, i sveo se na to da u BG kafićima ne postoji smislen i normalan deo za nepušače.

Ali zasto? Statisticki je nemoguće da samo pusaci drže kafane i kafice, šta je to sto gazde nepušače tera da trpe taj odvratni smrad duvana u svojim objektima? Em gube na prometu jer nepušači izbegavaju njihove lokale, em trpe smrad.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Nije samo to. Posledice trpe i nepušači koji favorizovanjem pušača dolaze u situaciju da im se ručak u omiljenom restoranu pretvori u dimljenje na suvo. Ako to ne mogu da podnesu onda neka i ne dolaze. Diskriminacija jednom rečju. Da ne pominjem posebne kategorije kao što su trudnice ili osobe sa disajnim poteškoćama i alergijama. Treba sve njih da stavimo pred svršen čin zato što je nekom ispod časti da izadje napolje na pet minuta?

 

Da ponovim, 50 miliona pušača u Turskoj se nije bunilo protiv koncepta zabrane i evo ih danas, dolaze na ista mesta samo što ne puše unutra nego izadju napolje. Nikom nije pala kruna sa glave.

 

da se razumemo, ja ne bih imao nikakav problem da sutra svi restorani u beogradu uvedu zabranu pusenja, iako sam pusac. apsolutno mi ne bi smetalo.

 

potpuno je drugi par cipela da ne smem da zapalim cigaru u radeckom, na primer. 

Link to comment

Ja sam bivši pušač, i samo savet ovima što hoće da batale.

Presanite, ne smanjujte.

Ako hoćete manje da pušite znači da vam prija i što smanjujete?

Ako vam ne prija , prekinite.

BTW, svi su šokirani kad im na pitanje : Jel ti smeta da zapalim?

Odgovorim sa : Ne.

Pa kako ne? Pa brate ne smeta mi i kraj...

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Jeste pod uslovom da govorimo o bukvalnoj fizičkoj odvojenosti tj o prostorima koje dele zidovi i imaju zasebnu ventilaciju. Varijante sa nekim zasebnim nepušačkim galerijama ne funkcionišu. Svakom svoje i gotovo. Ali tu dolazimo do situacije da samo neki objekti mogu to da izvedu. Većina ne može i njima se onda propisuje da favorizuju nepušače. Možda nije fer ali su posledice mnogo manje od favorizovanja pušača.

 

 

Problem je sto vidimo na sta to lici kada se ugostitelj pita. Svi objekti su pusacki i mi nepusaci smo diskriminisani. Znaci, mora ostriji zakon.

 

Onda je to problem države i sprovođenja zakona. Vi dakle očekujete da država koja u praksi ne može da sprovede jedan zakon/odredbu, bude efikasna u sprovođenju druge.

Link to comment

Moja očekivanja idu otprilike ovim redosledom:

 

- očekujem elementarno društveno i pušačko razumevanje mog ljudskog prava da iz ugostiteljskog objekta ne izađem nadimljen poput šunke i u oblaku smrada koji dva dana mora da izvetrava

- ako pomenuto elementarno razumevanje izostaje, onda očekujem od države da mi pomenuto pravo obezbedi zakonskim mehanizmima

- ako državu zabole da mi zakonskom silom obezbedi ono što društvo neće da mi obezbedi milom, onda ništa. Ako negde može da se ne bude u dimu onda super, ako ne može sedeću kod kuće i ostvarivati svoje ljudsko pravo u svoja četiri zida. Ali kad politika, pomodarstvo, lobiji ili šta već nametnu neke nove trendove pa se voda malkice okrene na moju vodenicu, boleće me uvo za prava pušača isto onako kao što je i njih bolelo uvo za moja prava.

 

Ako nećemo da se uvažavamo onda ćemo da ga uvaljujemo jedni drugima i nema ljutiš.

Edited by beowl
Link to comment

Gde sam ja rekao da ne uvažavam prava nepušača? Ponoviću, predložio sam dva modela koja su po meni najbolja. Ti i Indrid smatrate da to u praksi ne može da funkcioniše, ali zato podržavate model koji se najavljuje (potpuno ukidanje), pošto smatrate da će to da šljaka? Ako sam dobro razumeo.

Link to comment

A zasto nepusaci ne otvore 100% nepusacke kafane u koje ce im dolaziti 100% nepusaci.

 

Prema statistici koju juce procitah, vise od 50% stanovnistva su nepusaci, dakle, takve kafane ne bi imale problem sa prometom... Ili ipak bi?

To bi bilo idealno, ono libertarijanski fazon

Ali bije realno. Odudara od drusvene norme da se ikome fakticki zabranjuje ulaz u kafanu, restoran...previse je neozbiljno. Neka veganska kurac sendvicara mozda ali obican domacinski lokal tako nesto nikad ne bi napravio. Zamisli udju tri becara iz starih dana jedan pusi dva ne puse i onda konobar krene da drnda ovog jednog "izvinite gospodine znaate kod naaas...", to bi bio sou. Nista bez drzave, drzava je zakon bre sta se plasite malo represije.

Edited by Krošek
Link to comment

Ali zasto? Statisticki je nemoguće da samo pusaci drže kafane i kafice, šta je to sto gazde nepušače tera da trpe taj odvratni smrad duvana u svojim objektima? Em gube na prometu jer nepušači izbegavaju njihove lokale, em trpe smrad.

 

Nema to nikakve veza sa tim da li je vlasnik pušač ili ne. Oni gube na prometu otkako su otvorili kafić/restoran jer im pojedini nepušači ne dolaze.

Sa druge strane mnogi nepušači od rođenja žive u okruženju gde je društveno prihvatljivo da se puši i kada su nepušači u društvu. I onda su oni razvili mišljenje da je u redu izaći u susret pušaču, a da oni sami nisu bitni. Milion puta mi se desilo da u društvu bude više nepušača nego pušača, ali se ide u pušački deo objekta da bi se udovoljilo pušaču. I to uopšte nije nešto o čemu se raspravlja, već se podrazumeva.

Nepušači su naučeni da im ne smeta kada neko puši pored njih.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...