Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Naselje pored Belvila je baš naraslo u poslednjih nekoliko nedelja. Ne znam zašto grad to dozvoljava, pogotovo ako su tačni navodi iz neke vesti da se čak naplaćuje iznajmjlivanje tih kućica.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

svako ko negde zivi bespravno treba da se raseli/vrati
sta znaci bespravno? jer su se uselili u neciji stan? iz cega ces da ih iselis? sa jedne livade? gde ce da odu? na drugu livadu?inace sad videh ovu veselu raspravu gore koja se vodila o stepenovanju nacija u rasizmu prema romima, gde madjari potukose srbe. bas bih voleo da vidim malo detaljnije na ovu temu, koje kriterijume jedna nacija treba da zauzme da bi bila vise rasisticka od druge.
Link to comment

bas me zanima koliko bi potrajali francuski romi ili italijanski ili engleski pajki da naprave kucice od dasaka u sred njihove prestonice, nakace se na bandere za struju, iskopaju septicke jame...

Link to comment
sta znaci bespravno? jer su se uselili u neciji stan? iz cega ces da ih iselis? sa jedne livade? gde ce da odu? na drugu livadu?inace sad videh ovu veselu raspravu gore koja se vodila o stepenovanju nacija u rasizmu prema romima, gde madjari potukose srbe. bas bih voleo da vidim malo detaljnije na ovu temu, koje kriterijume jedna nacija treba da zauzme da bi bila vise rasisticka od druge.
pa eto, citao sam svojevremeno istrazivanja na temu etnicke distance, i Madjari znatno siju Srbe u distanci prema Romima. naci cu pa cu postovati, ako je bitno. to mu dodje empirijski kriterijum.imam i razlicite anegdotske "dokaze" za ovu tvrdnju: oni su uglavnom konstituisani od susreta sa nekim Madjarima visokog obrazovanja i gradjanske orijentacije kojima je smesna i sama pomisao da se o Romima govori kao o bas pravim ljudima sa svim pravima gradjana Srbije. generalno, kada sam jedno, ne bas dugo vreme, radio sa Romima u Vojvodini, primetio sam paradoks da su ti Romi u vecoj meri asimilovani u vecinski kulturni poredak, ali i da je distanca prema njima veca nego, recimo, na jugu Srbije. ne mogu ovo nicim dokazati osim licnim utiskom.sto se tice Hellinog posta, tu nema nista novo. s tim sto treba imati u vidu da uslove za recimo kredit za Gazelu nije davala nekakva apstraktna Evropa, vec jedna konkretna banka koja bi iste uslove postavila i francuskom zajmoprimcu.i evo citam post Najgoreg i pitam se: koga boli kurac koliko bi potrajali. interesantno mi je da se kod nas ljudi maltene vredjaju kada Romi nasele imovinu tajkuna, a ne smeta im kada se maltene bez jednog papira napravi divovski trzni centar na gradskom gradjevinskom zemljistu. to mi govori da nije poenta u krsenju zakona, vec u istancanom estetskom culu koje vise voli da vidi trzne centre od drvenih baraka.poenta price je da ljudi, sa malom decom, zive na livadi u drvenoj baraci - a ne u tome kakav je status tog zemljista. zao mi je ljudi koji to ne vide. Edited by vasudeva418
Link to comment
bas me zanima koliko bi potrajali francuski romi ili italijanski ili engleski pajki da naprave kucice od dasaka u sred njihove prestonice, nakace se na bandere za struju, iskopaju septicke jame...
Evo kako to rešavaju u Italiji(Rim):06.JPG02.JPG04.JPG07.JPG01.JPGNisu im dali ni kontejnere ni ništa, a veliki broj njih su državljani Italije. Na kraju su završili u nekoj napuštenoj pivari, bez struje, bez vode.Ali, to je super. Samo u Srbiji je rasizam i nehumanost. Edited by Tresko
Link to comment
sta znaci bespravno? jer su se uselili u neciji stan? iz cega ces da ih iselis? sa jedne livade? gde ce da odu? na drugu livadu?
najgori je definisao bespravno, odmah u postu ispod tvog i ja bih otisao u berlin da zivim vrlo rado, ali mi ne pada na pamet da to radim tako sto cu otici negde na divlje, pa makar i na klupu u parku, ili na livaduu raznim ruralnim krajevima, postoje i cela sela prazna, sa kakvom takvom infrastrukturom, ali niko nece tamo, svi bi u centar centra ako moze.. e pa to nije bas u redu
i evo citam post Najgoreg i pitam se: koga boli kurac koliko bi potrajali. interesantno mi je da se kod nas ljudi maltene vredjaju kada Romi nasele imovinu tajkuna, a ne smeta im kada se maltene bez jednog papira napravi divovski trzni centar na gradskom gradjevinskom zemljistu. to mi govori da nije poenta u krsenju zakona, vec u istancanom estetskom culu koje vise voli da vidi trzne centre od drvenih baraka.poenta price je da ljudi, sa malom decom, zive na livadi u drvenoj baraci - a ne u tome kakav je status tog zemljista. zao mi je ljudi koji to ne vide.
ja sam namerno malo iznad u svom postu napisao svako, a ne samo romi... to se odnosi i na tajkuna koji gradi trzni centar, i na izbeglicu koji je i brdo doneo iz svog kraja, pa napravio vilu i na divlje se zakacio na struju i vodu... stvar je u razmisljanju, jos uvek postoje ljudi koji samo dodju, pobodu kolac, ograde i zidaju, da li je to kartonska kucica, fabrika, vila sa bazenom, svejedno je.. tako se radilo u vajomingu 1791. otprilikesto se tice zivota, i u stambenim zgradama postoje porodice sa decom koje zive ocajno, ne samo u barakama...problem je ovde sto se nista ne resava dok se ne dostigne kriticna masa, ili se prelije preko toga Edited by garoviks
Link to comment

@treskomozes li reci ko je i gde napisao da je samo u Srbiji rasizam i nehumanost?@garovikssto ti ne odes u prazno selo?

Edited by vasudeva418
Link to comment

Oko nehumanosti se delom mogu sloziti, ali mi ovo rasizam malo ne radi posao, bar u datoj situaciji gde neko natovrlja kartonske kuce u centru grada i resi tu da zivi. Zar neko misli da bi bageri ostali u garazi da npr. u ovom slucaju koji je Tresko dao te kuce naseljavaju kalabrezi kojima je puko film od zivota u sirotinji juga te su resili da oprobaju srecu u Rimu?

Link to comment
@garovikssto ti ne odes u prazno selo?
da sam se rodio u takvom kraju, sigurno ne bih dolazio u urbanije sredine na nacin kako mnogi dolaze (mada, mozda bih tada imao neki drugaciji mentalni sklop, kad bolje razmislim) napisao sam o tome, rado bih ja otisao da zivim u berlin ili njujork, ali ako je na divlje, onda cu radije ostati tu gde jesam Edited by garoviks
Link to comment

najjednostavnije resenje je da se zabrinuti humanisti organizuju i prime po jednu porodicu na gajbu. kapiram da bi se osecali bolje i resili bismo jedan problem.

Link to comment
najjednostavnije resenje je da se zabrinuti humanisti organizuju i prime po jednu porodicu na gajbu. kapiram da bi se osecali bolje i resili bismo jedan problem.
+1 ili recimo u svoju vikendicu, ili u drugu gajbu koju sada rentiraju za novce
Link to comment

Zar ste zaboravili da smo prethodno imali 50 godina komunizma? Tada je drzava bila zaduzena za deljenje stanova i nalazenje poslova ljudima. E ta drzava je svih tih 50 godina smatrala da je sasvim ok ciganima ostaviti njihove udzerice i pustiti ih bez posla kad ce vec ionako sami naci na neki nacin hleb.Sada kad je komunizam otisao u istoriju i kad kolektivno ladite jajca u vasim kolektivnom dobijenim stanovima odjednom se svi setise svetinje kapitalizma - privatnog zemljista :puke: Najmanje sto se moze uraditi i sto bi iblo ispravno je da im se dodeli u vlasnistvo ta zemlja na kojoj su ostavljeni da se sami snalaze.

Link to comment
zasto samo romi? to je rasizam. idemo svi!
To mi nikad nije bilo jasno, moram priznati. Obavezno naglasiti da su u pitanju Romi, a ne državljani Srbije nebitne etničke pripadnosti, koji imaju određeni problem koji treba rešiti. TO je meni zapravo rasizam. Bitno je da se upotrebljava odgovarajući PC naziv.
Link to comment

kad srbi presele rome to je rasizam. kad italijani to urade to nije rasizam.kad srbi pobiju zarobljene vojnike ili bombarduju civile to je genocid i zlocin.kad to urade amerikanci onda je to wikileak.jebiga. penal je kad sudija svira. kome se ne svidja nek ne igra fudbal.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...