Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

pa ne znam, nije njih bas tako malo. na severu nije bas zanemarljiv broj tih ljudi a cini mi se da su i britanci imali slican problem samo im je pristup bio razumniji pa su zato svedeni na meru na kojoj su sad. ssiguran sam da ih je sad dosta manje nego ranije ali to je verovatno zato sto su imali izbor pa su s vremenom razni odustajali od nomadskog zivota iz licnih razloga. neko se zaljubi, nekom ponude trajniji posao i tako... ali to je proces. pada mi na pamet da je ovaj pristup problemu logicniji i da je mozda to pravac koji bi dao bolja resenja na duge staze. ja sam siguran da su ti ljudi u karton naseljima tamo zato sto nemaju gde drugo ali nisam sto posto siguran da bi, kad bi imali izbor, odlucili da se negde trajno nastane. mozda bi se mnogi odlucili za nomadski zivot da ta opcija postoji pa onda polako, kad se to ustali, razni bi se odlucili da se usidre. ono sto je problem kod nas je da se ljudima ne daje sansa ni da zive bez ometanja ni da zarade za zivot a zestoko ih se kaznjava ako krenu u kriminal. a niko se ne pita od cega bi ti ljudi trebali da zive...
Veruj mi da je broj ljudi koji bi se odlucio za taj nomadski nacin zivota u Srbiji zanemarljiv. Mislim da je kljucni razlog zbog toga sto je ovde taj nacin zivota nestao to sto su izumrli zanati kojima su se pretezno bavili ljudi tog nacina zivota. Inace, koliko su razlicita shvatanja o tome mozda dovoljno dobro govori jedna situacija u kojoj sam bio u Severnoj Irskoj sa nekim ovdasnjim Romima. Na sve samohvale Brita kako su oni resili pitanje nomada ovi nasi su samo vrteli glavom i ponavljali - ali zasto im ne obezbedite trajan smestaj kad vec ulazete tolike pare. :D Za vecinu Roma u Srbiji posedovanje stalnog posla, velike kuce i skolovane dece je ideal kojem teze. Sad, problem je u tome sto je raspon tih teznji izmedju vec ostvarenih kod jednih i totalne rezignacije zbog nemanja bilo kakve sanse da se sve to ostvari kod drugih.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

ja sam siguran da su ti ljudi u karton naseljima tamo zato sto nemaju gde drugo ali nisam sto posto siguran da bi, kad bi imali izbor, odlucili da se negde trajno nastane. mozda bi se mnogi odlucili za nomadski zivot da ta opcija postoji pa onda polako, kad se to ustali, razni bi se odlucili da se usidre.
ma, da im ponudis stan, odbili bi ga sa indigacijom, njima, ponosnim putujucim ljudima da ga nude? treba jahta da im se da, pa nek idu prvo na put oko sveta. i onda kad se vratwe da odluce da li ce nastaviti da obilaze svet u potrazi za srecom, ili se nastaniti u ponudjenoj vili. jebote, da su nomadi ziveli bi u prikolici i, sto je odlika nomada, putovali. ovi su svi dosli u beograd i u njemu se nastanili onako kako su mogli. nece sutra razviti jedra i otploviti u jebeni kragujevac ili vranje, jer tamo mogu da dobiju samo kurac da njime izbiju oci.e, a koji su to poslovi koje putujuci ljudi obavljaju? krpe kazane, popravljaju taljige i kisobrane, skupljaju gvozdje pa ga vuku sa sobom po engleskoj, i njime trguju? o cemu mi ovde pricamo? Edited by Miralem
Link to comment

ajmo realno. nomadski nacin zivota Roma je u Evropi posledica toga da su im sela i gradska naselja dozvoljavala da prave tabore u blizini naseobina, ali samo na odredjeno vreme, tipa mesec dana. ako se ne spakuju u cerge i ne odu, slede psi, baklje, kamenice.Romi nomadi su ogromna zabluda. ljudi se, uopste uzev, sele i muvaju okolo kada na jednom mestu ne mogu da trajno zadovolje svoje materijalne potrebe, i to je to.

Link to comment

ja sam siguran da bi mnogi naturalist i envajormentalist poželeo da zbaci okove civilizacije i skući se u skloništu od prirodnih materijala u bliskom kontaktu sa prirodom-pacovima, bubašvabama i ostalim predstavnicima zemljinog šara.

Link to comment
ja sam siguran da bi mnogi naturalist i envajormentalist poželeo da zbaci okove civilizacije i skući se u skloništu od prirodnih materijala u bliskom kontaktu sa prirodom-pacovima, bubašvabama i ostalim predstavnicima zemljinog šara.
ja prvi. ali da imam broadband, pristup zdravstvenoj nezi i tako to. nomadizam je danas moguc (ima po Amerikama baja koji po svojoj volji zive na motorima, u satorima i tako dalje, ali brate ako takvi ljudi i lutaju, novac im ne luta nego ceka u nekoj banci dan kada ce ovi pozeleti house with front porch i tako dalje. Edited by vasudeva418
Link to comment
ma, da im ponudis stan, odbili bi ga sa indigacijom, njima, ponosnim putujucim ljudima da ga nude? treba jahta da im se da, pa nek idu prvo na put oko sveta. i onda kad se vratwe da odluce da li ce nastaviti da obilaze svet u potrazi za srecom, ili se nastaniti u ponudjenoj vili. jebote, da su nomadi ziveli bi u prikolici i, sto je odlika nomada, putovali. ovi su svi dosli u beograd i u njemu se nastanili onako kako su mogli. nece sutra razviti jedra i otploviti u jebeni kragujevac ili vranje, jer tamo mogu da dobiju samo kurac da njime izbiju oci.
ne znam... ovde imaju opciju da im se placa gajba plus socijala i zdravstveno, da se skoluju deca a opet vole i navikli su da putuju. nasima je, cini se, i jedna i druga opcija nedostupna. mozda bi neki i voleli da putuju (ili bi prihvatili putovanje kao neko privremeno resenje) kad bi im bila pruzena sansa. mozda ne u kragujevac ali za sezonskih radova u sela gde ima posla pa posle za zimskog doba negde na obode gradova gde bi mogli nesto opraviti, ubaciti ugalj, naci se nekoj bakici a bogami i nesto odsvirati, razveseliti narod... jebiga, nismo probali, ne znamo da li bi proradilo. da su nomadi ziveli bi u prikolici - istina. ali koliko njih moze da priusti prikolicu. mozda vecina njih kad se napije masta o prikolici kao ja o dobitku na lutriji. mislim, nije da su im prikolice na izvolte pa ih odbijaju. ko ima para za prikolicu... znam ja da su jako male sanse da ovo sto pricam ima smisla ali nisam siguran da ne vredi pokusati, pokusava se razno sto ima jos manje smisla.
Link to comment
ja prvi. ali da imam broadband, pristup zdravstvenoj nezi i tako to. nomadizam je danas moguc (ima po Amerikama baja koji po svojoj volji zive na motorima, u satorima i tako dalje, ali brate ako takvi ljudi i lutaju, novac im ne luta nego ceka u nekoj banci dan kada ce ovi pozeleti house with front porch i tako dalje.
ne znam, ima ljudi koji od rodjenja zive nomadski ili se naviknu na taj nacin zivota i to je to. pokusaj da ih zatvoris na gajbu, u kucu... propast. jednostavno, odrasli su drugacije, navikli drugacije a nema onih sto ih jure bakljama i prete im a nema ni razloga da smatraju da je taj nacin zivota manje legitiman od ostalih. ko ce ga znati... zaista sam sreo ljude koji stalno putuju i stalno nastaniti se na jednom mestu im je najmanje tolika promena kolika bi i meni bila da prihvatim nomadski zivot.
Link to comment
ne znam... ovde imaju opciju da im se placa gajba plus socijala i zdravstveno, da se skoluju deca a opet vole i navikli su da putuju. nasima je, cini se, i jedna i druga opcija nedostupna. mozda bi neki i voleli da putuju (ili bi prihvatili putovanje kao neko privremeno resenje) kad bi im bila pruzena sansa. mozda ne u kragujevac ali za sezonskih radova u sela gde ima posla pa posle za zimskog doba negde na obode gradova gde bi mogli nesto opraviti, ubaciti ugalj, naci se nekoj bakici a bogami i nesto odsvirati, razveseliti narod... jebiga, nismo probali, ne znamo da li bi proradilo.
ocu i ja da mi se pruzi sansa da zivim putujucim zivotom, pa mi niko ne nudi ni brod ni avion. pazi, cemu sluzi socijala? zabole mene da placam porez da bi neki lopovi mogli da se vuku okolo i kradu i prave sranja. mozda su englezi tako resili stvar, ali to svakako nije neki ideal kome treba teziti. cigani treba da budu srecni ako dobiju makar kakav stan i posao, jer je i to mnogo od ovakve srbije. nema se para za socijalne eksperimente sa brojnim manjinama, i bilo bi lepo da se to uzme u obzir.
da su nomadi ziveli bi u prikolici - istina. ali koliko njih moze da priusti prikolicu. mozda vecina njih kad se napije masta o prikolici kao ja o dobitku na lutriji. mislim, nije da su im prikolice na izvolte pa ih odbijaju. ko ima para za prikolicu...
znaci, da im se da po dva konja vrana, prikolica i socijala, pa da vidimo dal ce biti zadovoljni?
znam ja da su jako male sanse da ovo sto pricam ima smisla ali nisam siguran da ne vredi pokusati, pokusava se razno sto ima jos manje smisla.
nema smisla, nikakvog. ponasas se ko da posedujes novcanik bez dnoa, i samo vadis i sipas okolo, milion vamo milion tamo. nema. ne moze.
Link to comment
nema smisla, nikakvog. ponasas se ko da posedujes novcanik bez dnoa, i samo vadis i sipas okolo, milion vamo milion tamo. nema. ne moze.
a jel bas ne moze? mozda je alocirati nesto polja i dati kintu za prikolice onima koji zele manji trosak nego trpati ljude u gajbe... gajbe ionako nikad nece dobiti. tek to je neizvodljivo.
Link to comment
znaci, da im se da po dva konja vrana, prikolica i socijala, pa da vidimo dal ce biti zadovoljni?
ma jok, ljudi odbijaju socijalu. ti putnici (travellers) zive od svog rada bez obzira sto imaju mogucnost da se negde usance u bace na drzavnu sisu. to odbijaju i zive nomadski, rade svoje i ni od kog nista ne uzimaju.
Link to comment

Moj zubar je imao stažistu Roma do ove proklete Sek-e.Retko pažljiv čovek koji mi je uklonio strah od zubara, koji sam nahvatao zbog nekih bledolikih mesarki iz rane mladosti.Zanima me gde li i šta sada radi..Ovom prilikom, šaljem mu dobre misli gde god da je.

Link to comment
a kako to znamo, neko pravio anketu? domestic cigani su prilicno staticni, uglavnom zele da zive blizu svog biznisa. mnogi od njih, takodjer, i ne znaju za bolje od kartona. kad bi imali neki posao (van gradske citoce ili kurvanja, moze lose a moze i gore) i pristojnu betonsku kutiju, mozda bi im se dopalo. i ne bi zeleli da budu slobodni i odu kad ih muci nostalgija i crknu pored nekog puta od gladi, posto mi nije jasno kako bi se contemporary nomadi u evropi finansirali.
Ma, pusti te romanticne predstave o Romima koji brane svoj rusoovski way of life pred naletima surove kutijizacije. To su budalastine.
ajmo realno. nomadski nacin zivota Roma je u Evropi posledica toga da su im sela i gradska naselja dozvoljavala da prave tabore u blizini naseobina, ali samo na odredjeno vreme, tipa mesec dana. ako se ne spakuju u cerge i ne odu, slede psi, baklje, kamenice.Romi nomadi su ogromna zabluda. ljudi se, uopste uzev, sele i muvaju okolo kada na jednom mestu ne mogu da trajno zadovolje svoje materijalne potrebe, i to je to.
Malo iskustvo iz Slovenije; pošto mi je otac bio vojno lice, do '77 smo živeli u Ljubljani, u Šentvidu. Elem, to je tada bilo predgrađe, a na nekih 3-4 kilometra odatle su već uveliko bile njive i bašte. Moji roditelji su odlučili (kao i većina komšiluka, to je valjda bio običaj tada) da zakupe baštu. I bogami, to je bio koliko se sećam jedno pristojno parče zemlje, nekih 10 ari skoro. I tu su se oni zabavljali, sećam se da su sadili krompir i paradajz, zbog čega smo u sezoni dolazili često, pa bi se oni bavili plevljenjem i ostalim poslovima, a ja sam se igrao naokolo.Dakle, tu gde se završavala njiva bio je put, a sa suprotne strane par stotina metara bilo je cigansko divlje naselje (moj matori je to zvao čerga). Znači klasika, karton, šper ploča itd, par kombija folcika, kola (zaprežnih) i tako to.Nemam pojma koliko dugo su oni bili tu nastanjeni, uglavnom, te godine na jesen se nešto dešavalo u Ljubljani od političkih događaja, neki kongres, konferencija, kurac palac, ne pamtim šta, uglavnom, vlast je zaključila da cigani baš i ne doprinose slanju slike™ u svet, pa je tu u blizini, jedno kilometar dalje, napravila nekoliko zgrada (i to promptno, u nekih pet šest meseci), gde su cigani preseljeni neposredno pre toga (već je bila jesen).Pošto je došla jesen i zima, više nismo išli u baštu, a u proleće, kada smo ponvo krenuli, svi cigani su ponovo bili na starom mestu. Ja sam sa jednim klincem iz komšiluka terao bajs, pa samo se odvezli do onih zgrada, koje su zvrjale prazne, a što je bilo najinteresantnije, nije bilo ni vrata ni prozora na njima.Kasnije sam pitao matorog što ih nama a on mi je rakao da su ih poskidali cigani kada su se vratili nazad zato što nisu navikli da žive u stanu. Znam da mi ništa nije bilo jasno ni tada, a vala ni sada se nisam mnogo prosvetlio.Dakle, da su useljeni to znam, video sam svojim očima, video sam i rasčerupane zgrade, zašto su se iselili, što su poskidali drvenariju nemam pojma, ali ovo ostalo je fakat. Znam da je to bilo davno, ima 37-8 godina od tada, možda se nešto promenilo u mentalitetu i navikama, no morao sam ovo da napišem da se ne bi davale ad hok ocene o tome šta je njihovo većinsko mišljenje i želja.
Link to comment

Mislim da to mnogo zavisi od klime. Nomadski zivot u nasim krajevima zna da bude mlogo aprijatan, pogotovo kad zagudi kosava. Docim u nekim krajevima Australije mu to dodje takorekuc i jedino normalno, ima tradiciju od nekih 50000 godina. Sto bi se oblacili, ako zive na pescanoj plazi okupanoj suncem 365 dana godisnje sa ribama koje iskacu pravo u tiganje, i vockama koje same padaju u krilo? Kad mi jednom sve dopizdi, a ako ne pre onda sigurno kad se pemzionisem, lepo cu da se naselim u stari VW kombi i zivim tako pored plaze u Byron Bay-u. Mada po zakonu "moras da imas stalnu nastambu". Ali, moze i tome da se doaka. ;-)The life we live is tricky trickyI love my home, and my familyWho's gonna love you when theMountain gets steep?We're gonna make it - in a Jeep

Link to comment
Kasnije sam pitao matorog što ih nama a on mi je rakao da su ih poskidali cigani kada su se vratili nazad zato što nisu navikli da žive u stanu.
ima da se naviknu. ko sto seljak ne zna za bolje od luka i slanine, tako ni oni. jel treba zatucanost i idiotluk uzdizati na nivo slobode izbora?ps. 2 ion- eno ti ga na medicinskom fakultetu, preko puta karadjordjevog parka. Edited by Miralem
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...