Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

Sarközy me ponekad podseca na Milosevica : kad je politicki u skripcu, u stanju je da uzme postojeci problem i, resavajuci ga pogresno, napravi jos veci problem.U cemu je problem sa Romima i Francuskom? Bilo ih je ovde i pre, ali posle ulaska Rumunije i Bugarske u EU, fenomen se znatno rasplamsao. Sa rumunskim pasosem, a cesto i bez (nema vise kontrole na granicama) rumunski Romi su pohrlili ovamo. Jedan od faktora privlacnosti, pored cinjenice da je Fr jednostavno bogata zapadnoevropska zemlja, je i bliskost rumunskog i francuskog jezika, pa su tako u stanju da se veoma brzo sporazumevaju a kasnije i solidno pricaju francuski bez velikog napora.Tako sad u Parizu ne mozes da napravis 200m na ulici, a da ih ne sretnes, bukvalno svuda. Uglavnom se bave prosenjem i sitnim kradjama. Statistike se ne objavljuju, ali policajci suskaju da je danas 10-20% sitnih prestupa njihovih ruku delo (odnosu Roma na ukupnu populaciju u Fr je valjda negde oko 0,05%). Papire, ako su i imali kad su dosli, ne koriste i ne nose sa sobom, kad ih uhapse izmisljaju imena, kad ih deportuju vrate se sutradan...Uzmimo dan obicnog Francuza : kad ustane ujutro i krene na posao, sresce se sa njima u prevozu, gde ce ga ne bas suptilno reketirati ili izdzepariti; ako krene kolima reketirace ga na semaforu za "pranje sofersajbne"; ako ne plati polomice mu migavac ili retrovizor; ako ostavi auto na parkingu i zaboravi bilo sta sto se moze preprodati u njemu, verovatnoca je velika da ce zateci razbijen auto... i tako svaki dan...Svega ovoga je bilo i ranije, Romi nisu jedini koji se bave kriminalom, da ih sutra sve deportuju, situacija se ne bi drasticno promenila, ali prosecnom Francuzu je danas Roma preko glave.

Link to comment
U cemu je problem sa Romima i Francuskom? Bilo ih je ovde i pre, ali posle ulaska Rumunije i Bugarske u EU, fenomen se znatno rasplamsao. Sa rumunskim pasosem, a cesto i bez (nema vise kontrole na granicama) rumunski Romi su pohrlili ovamo. Jedan od faktora privlacnosti, pored cinjenice da je Fr jednostavno bogata zapadnoevropska zemlja, je i bliskost rumunskog i francuskog jezika...... prosecnom Francuzu je danas Roma preko glave.
Pa dobro, kad se pravila EU, sve je to bilo poznato. Mislim, nema novih momenata. Stoga moze da im bude preko glave jedino sopstvene nepromisljenosti. Nesto ne patim zbog njihove oprekoglavljenosti. Imam vise simpatija za Rome cije je najvece zlodelo prosto to da "civilizovanim" ljudima idu na zivce. Edited by Indy
Link to comment
Pa dobro, kad se pravila EU, sve je to bilo poznato. Mislim, nema novih momenata. Stoga moze da im bude preko glave jedino sopstvene nepromisljenosti. Nesto ne patim zbog njihove oprekoglavljenosti. Imam vise simpatija za Rome cije je najvece zlodelo prosto to da "civilizovanim" ljudima idu na zivce.
Stvarno im ne bi bio u kozi tim sirojedima ko li ce uopste da ostane u bugarskoj i rumuniji 2014ste. I ove horde Cigana i Ozija zeljnih kulture sto ih opsedaju su im preko glave. Vi ostavljate bar neku kintu. Neka gori cvetna Nica niko je nije spaljivao kao srBski pesnici.
Link to comment
Pa dobro, kad se pravila EU, sve je to bilo poznato. Mislim, nema novih momenata. Stoga moze da im bude preko glave jedino sopstvene nepromisljenosti. Nesto ne patim zbog njihove oprekoglavljenosti. Imam vise simpatija za Rome cije je najvece zlodelo prosto to da "civilizovanim" ljudima idu na zivce.
Stvarno im ne bi bio u kozi tim sirojedima ko li ce uopste da ostane u bugarskoj i rumuniji 2014ste. I ove horde Cigana i Ozija zeljnih kulture sto ih opsedaju su im preko glave. Vi ostavljate bar neku kintu. Neka gori cvetna Nica niko je nije spaljivao kao srBski pesnici.
stari, uhodani duet opet jase!
Link to comment
Pa dobro, kad se pravila EU, sve je to bilo poznato. Mislim, nema novih momenata. Stoga moze da im bude preko glave jedino sopstvene nepromisljenosti. Nesto ne patim zbog njihove oprekoglavljenosti. Imam vise simpatija za Rome cije je najvece zlodelo prosto to da "civilizovanim" ljudima idu na zivce.
E pa sad, nije to bas tako jednostavno. Sloboda kretanja u EU jeste apsolutna, sloboda stanovanja i rada nije : recimo, da bi ziveo u nekoj zemlji EU ciji nisi drzavljanin, moras da se prijavis, trazis dozvolu za boravak i pokazes da mozes da se izdrzavas,, da imas recimo posao. Ne mozes da se prijavis na socijalu, na primer. Niti da zivis na livadi, od vazduha, sto je otprilike odgovor Roma na pitanje.P.S. Sloboda kretanja je apsolutna u smislu da nema kontrole na granicama, inace se i ona moze ograniciti u jasno definisanim uslovima Edited by braca
Link to comment
E pa sad, nije to bas tako jednostavno. Sloboda kretanja u EU jeste apsolutna, sloboda stanovanja i rada nije : recimo, da bi ziveo u nekoj zemlji EU ciji nisi drzavljanin, moras da se prijavis, trazis dozvolu za boravak i pokazes da mozes da se izdrzavas,, da imas recimo posao. Ne mozes da se prijavis na socijalu, na primer. Niti da zivis na livadi, od vazduha, sto je otprilike odgovor Roma na pitanje.P.S. Sloboda kretanja je apsolutna u smislu da nema kontrole na granicama, inace se i ona moze ograniciti u jasno definisanim uslovima
To je tako bijelodano, tako je i Djilas razvrstao domatje Romove. Chibe u Bojnik Leskovac u slicne pripizdine ili u konckontejnere ako si Beogradzanin. Pa opet je bio vrisak da im obezbedi stanove kao da su opstinski sluzbenici vladajuce koalicije. Iako je kod nas lakse nabaviti prijavu boravka u bgd nego ovim u francuskoj. Mozda se sledeci put i jedni i drugi bolje spreme.Samo su se Francuzi jeftinije od Djilasa izvukli, po nekoliko stotina jura i putna karta i posle na prolece ajde jovo nanovo pravi se promet i tiraz tiska.
Link to comment
Niti da zivis na livadi, od vazduha...
That sucks. A zasto ne bismo ziveli na livadi? Romi nas na to podsecaju, to je njihova misija. Inace bismo umreli u uverenju da moramo da budemo 'boxed'. Zivimo u kutiji, vozimo se u kutiji, radimo u kutiji (pazi, 'cubicle' - pa zar nisu mogli barem da tu uvedu nekakve cilindre?), ostatak dana blenemo u kutiju i na kraju nas odnesu u kutiji.Mi ovde nemamo Cigane, ali imamo asylum seeker-e, sto mu dodje skoro isto. I na njima svako, pa i ljudi od plastike koji zive u filcanim pidzamama, pokazuje snagu svojih misica.Sto rekla stara pesma grupe War, Why can't we be friends?Zelim biti boat people... Sorry na trolu.
Link to comment
:lol: Ne znam sta ovo znaci, ali zvuci mocno.
slazem se potpuno, jedan od najmocnijih krikova lirike velikog barda, 'erra.ima tu jedan jak Neronovski ton. Edited by 3opge
Link to comment
That sucks. A zasto ne bismo ziveli na livadi? Romi nas na to podsecaju, to je njihova misija. Inace bismo umreli u uverenju da moramo da budemo 'boxed'. Zivimo u kutiji, vozimo se u kutiji, radimo u kutiji (pazi, 'cubicle' - pa zar nisu mogli barem da tu uvedu nekakve cilindre?), ostatak dana blenemo u kutiju i na kraju nas odnesu u kutiji.
Harley-Davidson te zove. Btw, kažu da im je najveći broj kupaca u starosnoj dobi od 41-50 godina. Pa ti vidi.
Link to comment
Harley-Davidson te zove. Btw, kažu da im je najveći broj kupaca u starosnoj dobi od 41-50 godina. Pa ti vidi.
Uuuu! Za malo prematoreo :D Imam ja mog "Harlija", i to "organik". (Metaforicki govoreci).
Link to comment
That sucks. A zasto ne bismo ziveli na livadi? Romi nas na to podsecaju, to je njihova misija. Inace bismo umreli u uverenju da moramo da budemo 'boxed'. Zivimo u kutiji, vozimo se u kutiji, radimo u kutiji (pazi, 'cubicle' - pa zar nisu mogli barem da tu uvedu nekakve cilindre?), ostatak dana blenemo u kutiju i na kraju nas odnesu u kutiji.Mi ovde nemamo Cigane, ali imamo asylum seeker-e, sto mu dodje skoro isto. I na njima svako, pa i ljudi od plastike koji zive u filcanim pidzamama, pokazuje snagu svojih misica.Sto rekla stara pesma grupe War, Why can't we be friends?Zelim biti boat people... Sorry na trolu.
Izvini, ali si totalno promasio temu Cigani su ti koji takodje zive u Kjubikalsima, kartonskim, plekanim, Djilasovim luksuznim. Evribadi na livadi je samo u filmovima iz Bopala i Bolivuda. Dokle vise ta rusovaska tradicija iz lektira o plemenitim divljacima. Panagerici barbarogeniju trebalo bi da su zavrsili u beogradskoj ako ne i srBskoj sredini valjda jos sa zenitizmom.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...