Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

romi idu u skolu za manjine
pa čekaj, ovde se ne radi o romima kao etničkoj manjini, pa da ih treba izolovati po tom osnovu, već o vrlo uobičajenoj praksi koja se primenjuje za sve druge jezičke manjine, zar ne?Zašto romi ne bi išli u školu gde bi se učilo i na romskom jeziku? Naravno da bi učili bilingvalno, to je po tarotu, to znate....mislim, nije pitanje samo za tebe, nego i za treska, pa da se nadovežem na njegov post.
Misliš li da će, ako se otvori osnovna škola, srednja škola i Univerzitet na romskom jeziku, da se poveća broj učenika, ili Roma koji pohadjaju školu? Ja mislim da ne.
Pa ako bi jedina mera države bila ta da osnuje škole na romskom jeziku, cenim da se ne bi drastično promenila situacija. U izvesnoj meri da, ali ne značajno. Ali, ako bi tu akciju pratila aktivnost države po pitanju detektovanja svih onih roditelja koji krše zakone ove zemlje time što ne prijavljuju decu, primoravaju ih na prošnju i ostale nedostojne i nedozvoljene aktivnosti; ako bi država recimo rome integrisala na način da budu produktivni članovi društva*, onda bi ova mera slanja romske dece u romske škole (ponavljam, zbog jezika, ne zbog etniciteta) mogla da bude korisna. No to podrazumeva aktivnost socijalnih službi, sudova, policije, gradske uprave, mnogih ministarstava i sekretarijata.* bila je inicijativa da sakupljanje sekundarnih sirovina država prepozna kao legalan posao, stimuliše preko donacija uplate u penzioni i zdravsveni fond, obrati pažnju na prihode tih radnika (da ti ljudi dobiju nekakva prava iz domena radnog zakonodavstva). Ne znam dokle se s tim došlo.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

Pa ako bi jedina mera države bila ta da osnuje škole na romskom jeziku, cenim da se ne bi drastično promenila situacija. U izvesnoj meri da, ali ne značajno. Ali, ako bi tu akciju pratila aktivnost države po pitanju detektovanja svih onih roditelja koji krše zakone ove zemlje time što ne prijavljuju decu, primoravaju ih na prošnju i ostale nedostojne i nedozvoljene aktivnosti; ako bi država recimo rome integrisala na način da budu produktivni članovi društva*, onda bi ova mera slanja romske dece u romske škole (ponavljam, zbog jezika, ne zbog etniciteta) mogla da bude korisna. No to podrazumeva aktivnost socijalnih službi, sudova, policije, gradske uprave, mnogih ministarstava i sekretarijata.
Hm, sto bi se reklo, organizovanje nastave na romskom jeziku za romsku decu, cak i kada bi za to postojali osnovni uslovi (a ne postoje i dok bi se sve drugo lakse prevazislo najveci problem je nedostatak kadrova za izvodjenje nastave), mac je sa dve ostrice. Romskoj deci bi nesumnjivo bilo lakse ali, s obzirom na zastupljenost romskog jezika u srpskom drustvu generalno, sa tom edukacijom bi samo bili gurnuti jos dublje. Sto se tice bilingvalne nastave, ni za to trenutno nema uslova, a deca bi se uzasno opteretila u prvim razredima.Dve stvari su se do sada pokazale relativno uspesnim. Jedna je koriscenje kapaciteta predskolskih ustanova za savladavanje srpskog jezika (na kojem uglavnom kasnije uce) a druga je angazovanje veceg broja "saradnika u nastavi", zapravo ljudi koji bi pratili romsku decu kroz skolovanje u ranijim razredima i radili sa njima po posebnom, dodatnom programu. Ti ljudi bi, pored pracenja napredovanja u nastavi, takodje pratili i kontrolisali redovno pohadjanje nastave, "drzali na uzdi" roditelje koji ne zele da im deca idu u skolu vec da zaradjuju i za sebe i za njih i reagovali na eventualne probleme koji bi proizlazili iz rasistickog odnosa druge dece, pa, bogami, cak i mnogih nastavnika. Naravno, i ovo resenje je prilicno komplikovano i skupo ali mi govorimo o zajednici koja u nekim sustinskim stvarima po sebe mnogo kasni, tako da je potreban veliki napor i velika sredstva da se to kasnjenje smanji koliko je to moguce. Jednostavno, nema idealnog, pa cak ni dobrog, resenja za ovaj problem. Stos je u tome da se nedostaci kod pojedinih resenja stave na teret bilo kome drugom osim onima kojima treba pomoci. Drzava je ta koja mora da se ispruzi i trudom i finansijama da resi ovaj problem. Radi se o njenim gradjanima.
Link to comment
e jbg... ko hoce ima SVE prilike.sure, kako da ne.in a neverland.to sto su ti romi (a njih je mali broj, da se ne lazemo) uspeli da prodju taj test sposobnosti i da se upisu u skolu, eventualno je i zavrse, mozda cak i bez nastavnickog i vrsnjackog sikaniranja, uopste ne znaci da imaju SVE prilike ovog sveta. da ne idem van skole, dovoljno je da nekome iz razreda/skole nesto nestane i da svi upru prstom u njih. jebes ocene, jebes rad i trud, u njih se prvo gleda.sve prilike mogu da imaju, kazes? tebi mora da je mnogo dobro...
Ja bih rado oslobodio drzavni budzet troska psihologa i pedagoga po skolama posebno tih nacosa. Ovi sa Altine ili su superpametni ili su normalni ljudi tim skolam. Znas kako Jevrej se bas nisu prosipali od pogodnosti i crvenih tepiha pa pogledaj koliko ih ima u svim intelektualnim oblastima. Razlicite etnicke skupine imaju razlicite uspehe pa i unutar njih postoje grupe koje bolje prosperiraju.
Link to comment
..Znas kako Jevrej se bas nisu prosipali od pogodnosti i crvenih tepiha pa pogledaj koliko ih ima u svim intelektualnim oblastima..
vanredno uprosceno iscitavanje/poredjenje. aj' nemoj vise.
Link to comment
Hm, sto bi se reklo, organizovanje nastave na romskom jeziku za romsku decu, cak i kada bi za to postojali osnovni uslovi (a ne postoje i dok bi se sve drugo lakse prevazislo najveci problem je nedostatak kadrova za izvodjenje nastave), mac je sa dve ostrice. Romskoj deci bi nesumnjivo bilo lakse ali, s obzirom na zastupljenost romskog jezika u srpskom drustvu generalno, sa tom edukacijom bi samo bili gurnuti jos dublje. Sto se tice bilingvalne nastave, ni za to trenutno nema uslova, a deca bi se uzasno opteretila u prvim razredima.Dve stvari su se do sada pokazale relativno uspesnim. Jedna je koriscenje kapaciteta predskolskih ustanova za savladavanje srpskog jezika (na kojem uglavnom kasnije uce) a druga je angazovanje veceg broja "saradnika u nastavi", zapravo ljudi koji bi pratili romsku decu kroz skolovanje u ranijim razredima i radili sa njima po posebnom, dodatnom programu. Ti ljudi bi, pored pracenja napredovanja u nastavi, takodje pratili i kontrolisali redovno pohadjanje nastave, "drzali na uzdi" roditelje koji ne zele da im deca idu u skolu vec da zaradjuju i za sebe i za njih i reagovali na eventualne probleme koji bi proizlazili iz rasistickog odnosa druge dece, pa, bogami, cak i mnogih nastavnika. Naravno, i ovo resenje je prilicno komplikovano i skupo ali mi govorimo o zajednici koja u nekim sustinskim stvarima po sebe mnogo kasni, tako da je potreban veliki napor i velika sredstva da se to kasnjenje smanji koliko je to moguce. Jednostavno, nema idealnog, pa cak ni dobrog, resenja za ovaj problem. Stos je u tome da se nedostaci kod pojedinih resenja stave na teret bilo kome drugom osim onima kojima treba pomoci. Drzava je ta koja mora da se ispruzi i trudom i finansijama da resi ovaj problem. Radi se o njenim gradjanima.
skupoca je samo izgovor ova drzava ionako placa razne nepotrebne sluzbenike i sluzbe. moja uciteljica je safila sve roditelje cija deca nisu isla u skolu ne treba dodatna radna snaga za to, ali ajde od viska nije steta. U svakoj skoli gde ima potrebe moze po jedna uciteljica da im drzi dodatne casove srpskog i matematike stignu sva bilingvalna deca dovoljan nivo brzo. nego od toga nece biti nista dok sami ne dosegnu svest od filantropa i umanista nikakva korist.
Link to comment
Ja bih rado oslobodio drzavni budzet troska psihologa i pedagoga po skolama posebno tih nacosa. Ovi sa Altine ili su superpametni ili su normalni ljudi tim skolam. Znas kako Jevrej se bas nisu prosipali od pogodnosti i crvenih tepiha pa pogledaj koliko ih ima u svim intelektualnim oblastima. Razlicite etnicke skupine imaju razlicite uspehe pa i unutar njih postoje grupe koje bolje prosperiraju.
verujem da je cak i tebi tesko da uhvatis smisao tvojih recenica.i ne znam kakve veze jevreji imaju s ovom pricom. ti si napisao da ko hoce, moze da ima sve.to prosto ne stoji. cak i kad pokusaju da se uklope u sredinu, kada se trude i rade, igraju "po pravilima", romi se susrecu sa preprekama koje druge grupacije nemaju. banalan primer - pre par godina su neki klubovi odbijali da puste rome unutra. samo zato sto su romi. mozes ti do sutra da ponavljas "ali, mogu, mogu, samo ako hoce", sto se, btw, lako pretvori u "mogu, mogu, ali nece", ali to nikako ne znaci da je to istina. jer nije.
Drzava je ta koja mora da se ispruzi i trudom i finansijama da resi ovaj problem. Radi se o njenim gradjanima.
upravo to je sustina. romi su gradjani ove drzave. problem je sto se na njihovu situaciju obraca paznja tek kad treba izgraditi nesto na mestu njihovog trenutnog smestaja. ili ih preseliti u nas komsiluk. sve do tada problem romske populacije ne postoji. super su za gradsku cistocu i pevanje na svadbama i ispracajima. eventualno i za baba sere. ostalo nas ne zanima.problem sa skolovanjem romske dece postoji odavno. ako se dobro secam, pre vise od deset godina je procenjeno da 80% romske dece koja idu u skolu, ide u specijalne skole. specijalne as in za decu sa specijalnim potrebama. i niko se nije bunio, jos manje nesto radio po tom pitanju. skole su bile zadovoljne jer nema "problematicne" dece i roditelji se ne bune, romima je to donekle odgovaralo jer su ih te skole oslobadjale vojne obaveze. i svima super. uzas. predskolsko, koliko znam, nije obavezno, ispravite me ako gresim. obavezna je samo osnovna skola. a cini mi se da bi mnogi voleli da se ta obaveza preskoci kad su u pitanju romi. jer, zaboga, kvarice nam uspeh, kvarice nam decu, krasce, prljace, a ionako nece upisati srednju, pa cemu to... deportovanje izbeglih roma s kosova iz zemalja eu (nemacka je, cini mi se, bila u pitanju) proslo je skoro bez ikakve reakcije. ili akcije, kad smo vec kod toga. snaci ce se, sagradice neku karton kucicu, pozeljno sto dalje od nas, prvih, tako je vecina razmisljala. ako je uopste razmisljala.muka mi je od dusebriznika koji se sete roma i brane njihova prava na izgradnju ljudi nedostojnih naselja jer je to sad in. ipak, vise mi je muka od licemera koji bi da ih "humano" presele ne razmisljajuci o posledicama po zivot i obicaje tih roma koje bi to preseljenje imalo. jebote, ko da su u pitanju pioni u kakvoj strateskoj igrici, pa kao, aj sad da im stavimo tus u pizdi materini, kraj ljudi koji ih ne zele u komsiluku i koji ce im spaliti i taj uzasni kontejner, pa da vidimo oce li se to "resenje" zapatiti.
Link to comment
Na zalost, postoji bezbroj problema koji ce citavu ovu stvar otezati i oduziti i mogu se podeliti u tri grupe. Jedna grupa je vezana za ad hoc ponasanje nasih vlasti kad je u pitanju bilo koji problem koji oni sami ne smatraju hitnim. Druga grupa je vezana za opsti polozaj Roma u Srbiji koji je los da gori tesko da moze biti. U toj grupi je sirok raspon problema, od onih sistemskih koji su vezani za nedostatak obrazovanja, ekonomski status, porodicne odnose koji su u vecini romskih porodica na nivou srednjeg veka, pa do onih prakticnih koji su vezani za konstantne pokusaje zloupotrebe sredstava koje su usmerene ka poboljsanju uslova romske zajednice od strane istih onih Roma koji su se samoproglasili za njihove zastupnike i koji uglavnom i sacinjavaju te Nacionalne savete i druga tela koja bi Romima trebalo da se bave. Treca grupa problema je vezana za rasisticki odnos drustva prema Romima koji u Srbiji nije nista manji nego na drugim mestima u Evropi, ako nije i veci.Neki od ovih problema se verovatno nikada nece resiti. Medjutim, sto se bar ovih problema vezanih za infrastrukturu tice, za to jedva da je potrebno vise od 3-4 godine. Kao ilustracija, za ciljnu grupu od 5.000 ljudi bilo je dovoljno dvoje ljudi (koji su to radili izmedju ostalog), oko 40.000 eura i podrska lokalnih vlasti (i opstinskog budzeta koje te vlasti kontrolisu) da za cetiri godine resi adekvatnu reprezentaciju Roma u lokalnim politickim infrastrukturama, registraciju neregistrovanih Roma i veci deo gorucih infrastrukturnih problema koji su vezani za odlaganje smeca, divlje deponije, snadbevanje vodom, postavljanje kanalizacije i ulicnog osvetljenja. Samo treba dobar i cvrst pristup. Mnogo je para usmereno za romsku zajednicu preko raznih donacija. Od toga su valjda svi zivi imali korist i zaradu osim onih kojima su sredstva bila namenjena.
To je otprilike negde to... Romi su prilagodljiv narod... Za početak je dovoljan popis... Pa prečica za vađenje osnovnih dokumenata... Pa da se recimo upotrebi i razbaca po predgrađima tih 100tinak kontejnera iz luke Beograd... Pa dugoročna socijalna politika koja bi bar 5 godina radila i pratila napredak prilagođavanja te populacije normalnom životu uz asistencije i savete u vezi zapošljavanja, školovanja i zdravstvene zaštite... Pa za 5-10 godina točak napretka će se već sam vrteti... A sledeće generacije će već biti skoro potpuno prilagođene...Pisao sam prošlog vikenda kad mi je Đilas bahatošću digao pritisak, sad stvarno nemam snage za prevelike pisanije... Tu i tamo mi Tresko digne živac svojim kratkim jednostavnim rešenjima koja važe za sve, a onda shvatim da je on uređen i diciplinovan čovek, strog prvo prema sebi i da samim tim očekuje disciplinu i strogo poštovanje pravila od drugih oko sebe. To je generalno gledano, pravilan i pravedan okvir kojim meriš svet i ljude oko sebe...Ali u mom svetu, to nije tako... U mom svetu različiti ljudi se mere različitim merilima... Moj etalon je različit za različite ljude i ja ga stalno smanjujem-povećavam, širim-skupljam ocenjujući ljude ili grupe ljudi u mom okruženju... Ista pravila nikada nisu važila za sve, nametnuta disciplina je uvek precenjena, a pravda ne postoji... Bar ne za života...Trudim se nekako sebe i bližnje mi da uguram u Red, Rad i Mir šemu, ali ne uspevam...Tako je bar u mom svetu... A tek u svetu prosečnog Roma sve je mnogo, mnogo drugačije i mnogo labavije... Mere, aršini, moral, proriteti i pravila igre funkcionišu drugačije... Obaška obostrani plemenski strah, koji je oduvek razdvajao ljude koji žive na različiti način, šireći zgražavanje i mržnju prema "onima drugima"... Malopre KM priča o testovima koji diskriminišu male Rome... Oni nisu prilagođeni takvom testu koji meri sposobnost klasičnog školskog učenja koju forsira svet današnjice ... Ali zamislite predškolski test socijalne inteligencije u kojima bi 6ogodišnjeg Roma i svoje 6godišnje dete ostavili 24h na ulicama velegrada (ili u šumi, svejedno). Ko bi u tom referentnom sistemu bio inteligentniji...I to je negde to... Potrebna je dobra volja i dugoročna strategija... Pa polako, od registracije i ličnih dokumenata... Posle nekoliko godina točak samopomoći nastavlja sam da se vrti...Ali lakše je jednokratno sevnuti lovu i sve deportovati u neku vukojebinu ili još bolje u rezervat za neprilagođene... <_<
Link to comment
Neki od ovih problema se verovatno nikada nece resiti. Medjutim, sto se bar ovih problema vezanih za infrastrukturu tice, za to jedva da je potrebno vise od 3-4 godine. Kao ilustracija, za ciljnu grupu od 5.000 ljudi bilo je dovoljno dvoje ljudi (koji su to radili izmedju ostalog), oko 40.000 eura i podrska lokalnih vlasti (i opstinskog budzeta koje te vlasti kontrolisu) da za cetiri godine resi adekvatnu reprezentaciju Roma u lokalnim politickim infrastrukturama, registraciju neregistrovanih Roma i veci deo gorucih infrastrukturnih problema koji su vezani za odlaganje smeca, divlje deponije, snadbevanje vodom, postavljanje kanalizacije i ulicnog osvetljenja. Samo treba dobar i cvrst pristup. Mnogo je para usmereno za romsku zajednicu preko raznih donacija. Od toga su valjda svi zivi imali korist i zaradu osim onih kojima su sredstva bila namenjena.
Zaista lepo. U Bujanovcu. Al' ovo je Beograd. Ovih dana negde (čini mi se u e-novinama, ne mogu sada da tražim) pročitah veoma dokumentovan tekst o tome da su kojekakvi projekti i planovi raseljenja slama ispod Gazele dosada pojeli znatno više novca (uglavnom donacija, ali nešto i budžetskih) nego što je potrebno da se za sve njih kupe stanovi na tržištu po tržišnim cenama. Lopuže nigde ne znaju za greh i sramotu i prirodno je da iskoriste svaku priliku kad im to vlast dozvoli. A ovde su već 20 godina na vlasti oni - lopuže. Kad za krađu nema para od donacija i u budžetu, onda je sasvim očekivati da se okrenu krađi na građevinskom zemljištu. Tim ljudima su pokradene njiihove kuće i država je saučesnik u toj krađi.A "humano preseljenje izvan gradskih sredina" se na srpskom kaže proterivanje iz gradova i treba baš biti blesav ili se praviti takvim da se to ne shvati. "Humano" je valjda zato što se ne teraju u logore smrti radi "konačnog rešenja", nego se izbacuju negde da polako umiru od gladi. Ne mogu da ne poželim takvu sudbinu svakome ko je u stanju da je poželi drugom čoveku.
Link to comment

ja sam kao mozda najveci licni profesionalni poraz doziveo to sto pre 2 godine nisam uspeo da proguram realizaciju projekta za koji mislim da je dalekosezno mogao da ima dobre konsekvence na buducnost roma u beogradunaime otkako sam se sa poslom preselio na nbg 2003. godine, svakodnevno sam gledao kako raste najbizarnija urbana naseobina u evropi. na semaforima jedni pored drugih japiji i novi lideri u lister odelima a pored njih uboga ciganija u "pobesneo max" sklopocijama, i njihova musava nasmejana deca i zene na travnjacima, cekajuci crveno da napadnu na otvorene prozore. s jedne strane boomin biznis komjuniti, sa druge strane slobodne livade bivaju zaposednu brze nego sto raste trava u prolece i ekspresno pretvorene u nova kartonska naselja.u medjuvremenu sam bio 2x u bombaju i video sve ovo iz slumdog milionera uzivo, daravi - najveci slam na svetu u kome zivi 12 miliona ljudi, koji ruku na srce izgleda mnogo bolje i humanije nego bilo sta sto se vidi na nbg. a realnost beograda je da je to jedina evropska metropola gde se na 200m od centra nalazi jedan slam sa nekoliko hiljada nesrecnika u kome za razliku od bombaja nema ama bas nista romanticno cak ni u tragovima kao tamo, gde se oko svega cak napravio i dobar turisticki biznis pa agencija reality tours vodi turiste po bedi i sirotinji bombaja za velike pare (jedno 35-40E, to je tamo kao kuca veliko). ovde bi se turisti razbezali daleko pre nego sto bi usli u prvu kucicu od kartona.pritom, cela prica o negativnom natalitetu srpske nacije i cinjenici da broj novorodjenih roma rapidno raste i dalje uprkos svemu... sve mi je to u glavi pocelo da se slaze da cemo jednog dana na nbg imati scenario sao paola, gde na granice favela pred sumrak staje vojska i sprecava izlazak iz njih do jutra, da ceo grad ne bi eksplodirao. ovi ljudi ce za 10 godina kada ih bude bilo troduplo vise nego sada morati od necega da zive, a nisam siguran da je prosnja i skupljanje djubreta buducnost.... sta ako se ovi za koje sada rade skupljajuci papir plastiku i limenke opamete i utale sa drzavom i zapocne odvajanje otpada tamo gde nastaje, a ne na deponiji..... ovi ljudi ce morati od necega da zive..... da li cemo biti na ivici nekakvog urbanog rata a sve zbog puke borbe za opstanak, protiv gladi.i postalo mi je jasno da je jedina stvar je da se nadje nacin da se njihova deca ukljuce u sistem, da se nekako kroz skolski sistem integrisu i tako dobiju mogucnost da jednog dana dobiju regularan posao..... da zaradjuju, zive od toga i tako postanu regularni clanovi drustva..... i onda sam malo ispitivao sta se tu desava i kako je moguce da oni ne kapiraju da prosto moraju da nateraju decu da prodju kroz to.... i dosao sam do potpuno porazavajucih rezultata, da su zapravo roditelji koji zele da im deca idu u skolu i dobiju diplomu vecina, da oni sve to kapiraju, ali da je sve to zapetljano uzasnim problemima druge vrste.... zbog svog neobrazovanja oni nisu u mogucnosti da deci daju osnovna znanja koja su prakticno uslov za polazak u skolu u srbiji.... mala deca pred skolu idu na nekakve testove na kome psiholog procenjuje da li mogu da idu ili ne.... i na tim testovima ogroman broj malih roma dobija zbirne ocene koje su karakteristicne zapravo za decu sa specijalnim potrebama.... i tako mehanicki dosta njih i zavrsava u takvim specijalnim skolama, gde se svaki entuzijazam i zelja jako ubiju.... a oni koji dospeju u normalne razrede, suocavaju se sa nemogucnoscu da prate nastavu zbog nedostatka elementarnih funkcionalnih vestina, cak i pre nego sto ih doceka uzasan rasizam i brutalnost obicne dece, vrsnjaka...i onda sam hteo da podignemo akciju i kupimo 50 kontejnera u kojima bi se smestila predskolska odeljenja za male rome od 5 do 7, male skolice koji bi se prosto postavile tamo gde su oni, gde bi radili volonteri i studenti na sticanju elementarnih zivotnih funkcionalnih znanja neophodnih za polazak u skolu, od higijene do azbuke i elementarne matematike, saobracajnih znakova, prelaska ulice, ucenja da se dolazi na vreme, ostane na casu dok traje cas, itd itd. nista heavy, onako lagano, kroz igru...... i da se ta deca pricuvaju da ne idu odmah na ulicu dok nesretni roditelji rade sta stignu da prezivepa kad dodje petar matic i miskovic i sravni im favelu, samo uzmemo sleper i pomerimo kontejner kilometar dalje, gde se vec budu coporativno preselili....a da te kontejnere razbacamo po celoj srbiji, svuda gde ima ovakvih naselja....i jbga, ovi sto odlucuju, rekli su da je projekat isuvise provokativan za srbiju i da je neizvesno kakav bi bio odziv donatora za ovako nesto (srpske kompanije, biznis sektor).... sto je nazalost tacno..... nikako ne mogu da zamislim neke uspesne direktore kako se pronalaze u ovako necem.....nikada mi nece biti svejedno sto ovo nije uradjeno.... jbga.

Link to comment

vi me zajebavate da vodi "zalažem se". ćosić je dobro seme posejao, i na forumu je niklo.. mislim, ovo je beyond političke korektnosti, tolerancije i tih gluposti..

Link to comment
Zaista lepo. U Bujanovcu. Al' ovo je Beograd. Ovih dana negde (čini mi se u e-novinama, ne mogu sada da tražim) pročitah veoma dokumentovan tekst o tome da su kojekakvi projekti i planovi raseljenja slama ispod Gazele dosada pojeli znatno više novca (uglavnom donacija, ali nešto i budžetskih) nego što je potrebno da se za sve njih kupe stanovi na tržištu po tržišnim cenama. Lopuže nigde ne znaju za greh i sramotu i prirodno je da iskoriste svaku priliku kad im to vlast dozvoli. A ovde su već 20 godina na vlasti oni - lopuže. Kad za krađu nema para od donacija i u budžetu, onda je sasvim očekivati da se okrenu krađi na građevinskom zemljištu. Tim ljudima su pokradene njiihove kuće i država je saučesnik u toj krađi.A "humano preseljenje izvan gradskih sredina" se na srpskom kaže proterivanje iz gradova i treba baš biti blesav ili se praviti takvim da se to ne shvati. "Humano" je valjda zato što se ne teraju u logore smrti radi "konačnog rešenja", nego se izbacuju negde da polako umiru od gladi. Ne mogu da ne poželim takvu sudbinu svakome ko je u stanju da je poželi drugom čoveku.
Kralo se i dole. Trebalo mi je vise od pola godine da se odbranim od onih Roma koji su zajedno sa sefovima NGO privatno maznjavali i delili pare. Mislili su da moze i kod nas. Neke smo pridobili i ubedili da mogu mnogo i licno da dobiju radeci u opstu korist. Neki su zauvek ostali da buse sa strane ali su nestali sa radara cim su poceli da pristizu rezultati jer im je prljav ves izleteo sa svih strana kad su Romi imali sta da uporede, pa su njihovi sopstveni sunarodnici poceli da ih pljuju kad ih vide na ulici. Isto je i u Bujanovcu i u Beogradu. Sve sto treba uraditi je imati celicnu disciplinu kad su finansije u pitanju i tretirati Rome kao odrasle i sposobne ljude spremne da preuzmu obaveze i prava koja im pripadaju a ne gledati ih kao invalide sa kojima ce se zajedno naricati nad zlosrecnom sudbinom i pljuvati po drzavi do isteka projekta, kad se konacno podele pare i napise izvestaj kako se nista ne moze uraditi jer su Romi jadni i unesreceni.
i onda sam hteo da podignemo akciju i kupimo 50 kontejnera u kojima bi se smestila predskolska odeljenja za male rome od 5 do 7, male skolice koji bi se prosto postavile tamo gde su oni, gde bi radili volonteri i studenti na sticanju elementarnih zivotnih funkcionalnih znanja neophodnih za polazak u skolu, od higijene do azbuke i elementarne matematike, saobracajnih znakova, prelaska ulice, ucenja da se dolazi na vreme, ostane na casu dok traje cas, itd itd. nista heavy, onako lagano, kroz igru...... i da se ta deca pricuvaju da ne idu odmah na ulicu dok nesretni roditelji rade sta stignu da prezive
Ako ti treba volonterska pomoc za ovaj program racunaj na mene koliko budem stigao. Radio sam cetiri godine sa Romima i spremam se za jos tri godine koje imam nameru da spiskam na pitanja obrazovanja i osnovne zdravstvene zastite, narocito dece i zena. Mozda nesto mogu da pomognem.
Link to comment

Radio u toj prici 2 godine, racunaj i na mene.@rezultat poll-a: zapanjujuće. pedeset posto članova foruma? ufff...pa eto, postajemo Evropa.

Edited by vasudeva418
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...