Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

gazin i vasudevin predlog bi bili suština - reši lične karte i školovanje i uvedi u sistem pre svega.najlakše ih je prebaciti u neki novi geto/slam podalje od očiju turista.

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

gazin i vasudevin predlog bi bili suština - reši lične karte i školovanje i uvedi u sistem pre svega.najlakše ih je prebaciti u neki novi geto/slam podalje od očiju turista.
Ma nije to samo predlog: to je empirijski provereno rešenje. Nažalost, kod nas je svest o društvu i njegovim potrebama otupela do jednog animalnog nivoa na kome se rešenje brka sa trenutnom satisfakcijom potrebe za dokazivanjem da ima neko ko je i od nas bedniji, to nas valjda čini vrednijim članovima društva. Jadno je društvo u kome izraz humano preseljenje ne izaziva trenutni otpor i gađenje.
Link to comment

Potrebna je saradnja. Oni imaju svoj duh koji ni za sta ne daju i ne pristaju na tek bilo kakve integracije. Primer socijalnih stanova u koje nisu hteli da se usele jer ne zele svi garnisere. Osnovno postovanje razlicitosti na prvom mestu.

Link to comment
Potrebna je saradnja. Oni imaju svoj duh koji ni za sta ne daju i ne pristaju na tek bilo kakve integracije. Primer socijalnih stanova u koje nisu hteli da se usele jer ne zele svi garnisere. Osnovno postovanje razlicitosti na prvom mestu.
Gde se to desilo i kada? Svi su Romi zbirno odbili da žive u socijalnim stanovima, jer se njihov "duh" bolje ispoljava u kartonskim izbama? Imaš li link na vest?
Link to comment

harper:

Cenim da je ovaj topik isprovocirao poslednji problem koji se pojavio na Novom Beogradu. Treba imati u vidu da se radi o specificnom slucaju koji je prvenstveno vezan za zloupotrebu gradskog gradjevinskog zemljista i naviku/nuzdu jednog broja Roma u Beogradu da zive u naseljima koja ne zadovoljavaju minimalne uslove za normalan zivot. Po meni je tu stvar veoma jasna. Ta naselja moraju da nestanu, nevezano za to da li neposredno prave smetnju necemu drugom (u ovom slucaju izgradnji saobracajnice) ili ne. Da bi se to obavilo moraju se ohrabriti i finansirati pre svega organizacije, vladine i nevladine, a narocito one organizacije koje sacinjavaju Romi, da rade sistematski na integraciji tih ljudi u zivot koji bi im omogucio onoliko sansi koliko imaju i drugi u Srbiji. To je itekako moguce izvesti samo time treba neko da se bavi. Kad se Djilas time bavi onda to izgleda ovako kako je izgledalo poslednjih dana. Drugacije nije ni moglo da izgleda.

cenim i ja. povodom nbgd slučaja, pa i dekade roma, problem se sveo na neku vrstu diskriminacije, roma naravno. da se tako postupilo sa bilo kojom skupinom ljudi koji nemaju stalno mesto prebivališta, kojima je kartoncity meka u koju se pristiže iz raznih krajeva srbije, koji nisu integrisani u životne procese, problem bi se smatrao čisto socijalnim. i njime bi trebalo neko da se pozabavi (mnogo gazza npr...), u zemlji koja ne zna ni šta će sa sobom, akamoli romima.možda je mnogima promaklo nedavno pojavljivanje na tv-ju (u nekom prilogu) 1, očito romskog mafioza u kartoncitiju, sveg nalickanog, upeglanog, u apartnom vozilu, koga je kamera slučajno uhvatila... došo boss da vidi šta se dešava u "njegovom" ataru, kako se konzumentima "njegovog" stambenog kompleksa (kojima je valjda naplaćivao po 50 ojra) manipuliše od strane nepoćudnih gradskih i inih poslenika. došlo to da mu otme njegove zombije koji rade za njega, prosjače, džepare, skaču na šoferšajbne itede, a zarada - njemu, naravno. ako je išta u svem ovom deromizacijskom procesu organizovano a bogami i funkcioniše, onda je to regrutovanje roma iz južnih i ostalih delova srbije, organizovano navlačenje na dolazak u metropolu "e da bi tu dobili topli dom, mogućnost da zarade i preživljavaju". o školovanju i ostalim građanskim obavezama, ni govora. ne čuh da se neko pozabavio tim aspektom, tj krivičnim gonjenjem ovakvih spodoba. poso za gljivicu, za birokrate ostatak nemalog problema.ekološka vs humane dimenzije, wrong. obe. bez patetičnog i licemernog oslanjanja na floskulu "i romi su ljudi". naravno da jesu, ali tako ih treba i tretirati.

Link to comment
pa čekaj, ovde se ne radi o romima kao etničkoj manjini, pa da ih treba izolovati po tom osnovu, već o vrlo uobičajenoj praksi koja se primenjuje za sve druge jezičke manjine, zar ne?Zašto romi ne bi išli u školu gde bi se učilo i na romskom jeziku? Naravno da bi učili bilingvalno, to je po tarotu, to znate....mislim, nije pitanje samo za tebe, nego i za treska, pa da se nadovežem na njegov post. Pa ako bi jedina mera države bila ta da osnuje škole na romskom jeziku, cenim da se ne bi drastično promenila situacija. U izvesnoj meri da, ali ne značajno. Ali, ako bi tu akciju pratila aktivnost države po pitanju detektovanja svih onih roditelja koji krše zakone ove zemlje time što ne prijavljuju decu, primoravaju ih na prošnju i ostale nedostojne i nedozvoljene aktivnosti; ako bi država recimo rome integrisala na način da budu produktivni članovi društva*, onda bi ova mera slanja romske dece u romske škole (ponavljam, zbog jezika, ne zbog etniciteta) mogla da bude korisna. No to podrazumeva aktivnost socijalnih službi, sudova, policije, gradske uprave, mnogih ministarstava i sekretarijata.* bila je inicijativa da sakupljanje sekundarnih sirovina država prepozna kao legalan posao, stimuliše preko donacija uplate u penzioni i zdravsveni fond, obrati pažnju na prihode tih radnika (da ti ljudi dobiju nekakva prava iz domena radnog zakonodavstva). Ne znam dokle se s tim došlo.
Eh, pa onda opet dolazimo do onoga da država primenjuje prinudu (ko krši zakon pa ne prijavljuje decu), pa će opet biti na sav glas reklamirana diskriminacija.Inače, skupljanje sekundarnih sirovina JESTE sasvim legalna delatnost, problem kod Roma je taj da ta legalna delatnos obuhvata takodje i plaćanje raznih dažbina, što se njima obično ne uklapa u njihovo vidjenje biznisa.Dakle, u tom smislu bi trebalo jasno razgraničiti šta je efektivno diskriminacija, i gde država greši u odnosu na te ljude (a greši), a šta je ono gde oni greše i gde moraju pod obavezno da se uklope u društvene norme, gde to uklapanje ne predstavlja diskriminaciju.Ja sam dobar deo života živeo na Dušanovcu, koji je 100 m od Marinkove bare, gde ima puno Roma. U to vreme veliki deo njih je išao u školu, imao sam ih dosta u odeljenju, i nije se primećivala neka diskriminacija od strane druge dece. Problem je obično nastupao posle osnovne škole, gde su se oni gubili, iz mnogo razloga.
Link to comment
Inače, skupljanje sekundarnih sirovina JESTE sasvim legalna delatnost, problem kod Roma je taj da ta legalna delatnos obuhvata takodje i plaćanje raznih dažbina, što se njima obično ne uklapa u njihovo vidjenje biznisa.
Nisam znao da je država to zaista uradila...znači, individualno prikupljanje sekundarnih sirovina je formalizovano u Srbiji? Skupljaš, plaćaš paušal, dobijaš zdravstveno osiguranje? Neverovatno kako je to do sada držano u tajnosti.
Link to comment
Nisam znao da je država to zaista uradila...znači, individualno prikupljanje sekundarnih sirovina je formalizovano u Srbiji? Skupljaš, plaćaš paušal, dobijaš zdravstveno osiguranje? Neverovatno kako je to do sada držano u tajnosti.
Pausal placa raznorazna privilegovana bagra koja posle kukak kako su veliki dorpinosi i porezi a placaju duplo manje od prosecnog zaposlenog, a deca im idu redovno u skolu, obdanista i oni se lece. Cigani koji skupljaju sekundarne sirovine mogli bi sebi sami da uplacuju socijalno zdravstveno i penziono kao i mnogi drugi gradjani kao sto sam i ja radio. Neki dan eto videh u jednom gradicu pored jednog velikog otpada sa vojnim kamionima mali otpad Cigana razapeti satori i kola i poveliko brdo smederavaca, i bojlera i slicnog. Tesko da oni salju decu u skolu i da placaju doprinose. Grad je 2003 onaj sedi iz Demokratske je tad pregovarao sa njima nudili im skromen kuce u Zemun polju naravno ne pitajuci i ne obavestavajuci nista stanovnike naselja koga ce da im nasele. Problem je bio placanje komunalija oni to nece. Tek kad ih umalo nije podavio Dunav blizu sljunkare u Zemunu morli su tamo. Tvoja neobavestenost te prosto diskvalifikuje da se bavis problemima Cigana pa da si i jedan od njih. Nisu problem stalno nastanjeni Cigani i njihova deca, njima nikad nije nudjena opcija dodatnog poboljsanja uslova zivota nego neuroticne kampanje kad su u pitanju cergari i organizovani prosjaci. Pored Gazele svi vide, a deset puta je gore (i to je moguce) ispod Pancevca. U gradu ima bar pedeset nehigijenskih naselja i jedno resenje bi bilo da se prave odgovarajuce privremena naselja gde bi stanovnici ucestvovali u izgradnji svojih koliba, sklonista i koji bi bili lako kad dodje vreme posle deceniju dve ukloniti, a nastanjenima onda omogucavati nastanjivanje u trajne objekte jer su u medjuvremenu naucili da cuvaju nesto slicno programima koji se primenjuju u Curitibi. Nema trika da se to ovde desi. Posle skoro godinu dana čekanja u nove kuće u Zemun polju uselile su se porodice čiji su domovi stradali za vreme prošlogodišnjih poplava.Sredstva od oko 17 miliona dinara obezbedila je Vlada Srbije, a ključeve im je uručio ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić. Stanovnici naselja Goveđi brod u Zemun polju od jutra su čekali ministra. Nije im smetalo što je kasnio ? kažu da su strpljivi jer su poslednjih 10 meseci, čekajući na useljenje u nove domove, živeli na poljani, u drvenim kolibama koje su sami napravili.U novoizgrađeniim kućama od po 63 kvadrata živece šest romskih porodica. Ministar Velimir Ilić kaže da su kuće mogle i ranije da budu useljene, ali da se čekalo da se uradi kompletna infrastruktura. Ostalo je još da se asfaltira prilaz kućama. Dok se to ne uradi, ministar je predložio privremeno rešenje.
Link to comment
Ja sam dobar deo života živeo na Dušanovcu, koji je 100 m od Marinkove bare, gde ima puno Roma. U to vreme veliki deo njih je išao u školu, imao sam ih dosta u odeljenju, i nije se primećivala neka diskriminacija od strane druge dece. Problem je obično nastupao posle osnovne škole, gde su se oni gubili, iz mnogo razloga.
mislim da vecina nas ovde ima iskustva slicne prirode sa romima (mada sam siguran da niko nije isao u razred sa hasanoski dzenkisom i ibrahimi fetishom kao ja:)) - ali ruku na srce romi rodjeni ili odrasli u beogradu pre 20-30 godina su potpuno drugi svet u odnosu na ono o cemu pricamo, pa je tu stepen integracije bio daleko veci. bilo je sitnih carki, na vozdovcu povremeno i vecih tuca - cigani protiv belih na terenu pored doma za maloletne delikvente - ali se to uglavnom svodilo na lokalni folklor, svi smo manje vise imali neke gotivne komsije cigane koje smo pazili i pomagali. ovde se radi o ljudima najvecim delom pristiglih sa kosova nakon bombardovanja koji su ovde prakticno pali s marsa i imaju potpuno drugacije prakticne svetonazore. medju onima koji ih ne prihvataju, paradoksalno su i romi starosedeoci. ja inace sustinski ne prihvatam da krivicu na prvom mestu svalim na njih i prosto ne verujem da se ovakvi problemi po prvi put desavaju u nasoj zemlji. na prvom mestu to su kruti, birokratski pristupi, instistiranje na brzim i instant resenjima preko noci. ovo trazi strahovito veliki rad sa svima, i sa romima, i sa njihovim (belim) okruzenjem, planiranje naselja koja odgovaraju njihovom nacinu zivota (kao sto je onaj projekat devojke sa arhitekture za koji je dobila neku zaguljenu nagradu, secate se), ukljucivanje raznih profila koji tu mogu i imaju sta da kazu i urade. pa pogledajte samo kako se radi sa ovim kontejner naseljima - grad je zamislio da nadje neku livadu bogu iza nogu, malo je zaravna, stavi ruzne maslinasto sive kontejnere i ciao. helou, daj prvo pozovi nekog ko se bavi nekakvom pejzaznom arhitekturom, osmisli lokaciju, raspored, vidi kako ti ljudi zive, sta im je bitno, nacrtaj kako to treba da izgleda, uzmi pa izbetoniraj temelje, napravi nekakve stazice izmedju kontejnera, planiraj da na svaki kontejner das par ari zemlje da ljudi nesto gaje za svoju ishranu, onda pozovi dizajnere ili umetnike, daj im tonu farbe da to lepo oslikaju i unesu malo zivota u to, ili daj to njihovoj deci da ukrase kontejnere, napravi igraliste za decu gde mogu da se igraju i deca "domorodaca", napravi nesto sto ce barem ostaviti pozitivnu auru oko sebe a nece odmah asocirati na prepakovani karton city. tako puno se moze uraditi ali to ne mogu oni koji rade od 7 do 3 u gradskoj skupstini a od toga pola vremena gledaju sta i kako ce da zavrse za sebe i za svoje ortake. a nista od ovog ne kosta bitno vise od onoga kako se radi sada, jedino sto se bojim da je ono cega nema - mozak.
Link to comment
Nisam znao da je država to zaista uradila...znači, individualno prikupljanje sekundarnih sirovina je formalizovano u Srbiji? Skupljaš, plaćaš paušal, dobijaš zdravstveno osiguranje? Neverovatno kako je to do sada držano u tajnosti.
O kakvoj tajnosti govoriš? Država je to omogućila SVIM gradjanima Srbije, uz minimum minimuma rekvizita. Dakle, potrebna ti je samo lična karta, i popunjen formular da bi se registrovao kao privatni preduzetnik, dobio PIB i počeo da se baviš delatnošću. Dakle, mogu da prikupljaju sekundarne sirovine, bilo otkupljivanjem od gradjana(uz izdavanje računa), bilo prikupljanjem napuštenih stvari, i kasnijom prodajom firmama koje se bave centralizovanim prikupljanjem sirovina, ili firmama koje koriste sekundarne sirovine, uz izdavanje računa i inkasiranje novca. Naravno, mogu da plaćaju paušalni porez, bez vodjenja knjiga, kao i doprinose za zdravstveno i penziono osiguranje, i da time obezbede deci zdravstvene knjižice.šta više, njihove žene bi mogle da plaćaju doprinose individualno kao domaćice.No, tu se vraćamo opet na problem nepoštovanja Zakona, tj. nemanja ličnih dokumenata, bilo zbog ličnog nemara, bilo zbog toga što nisu državljani pa ne mogu ni da imaju ličnu kartu, kao i zbog nemanja adrese na koju bi prijavili delatnost. Dakle, potrebno je i da oni preduzmu onaj minimum adaptacije društvu i ponašaju se u skladu sa civilizacijskim minimumom.Ili ti predlažeš da se samo za njih propišu specijalni uslovi za obavljanje delatnosti, tako što neće biti potrebno da se registruju, što neće biti potrebno da plaćaju dažbine i doprinose, a da ipak bez i jednog dokumenta dobijaju zdravstveno i penziono osiguranje?
Link to comment

Ima li neko saznanja da li ovakva kartonska ili slicna naselja postoje u jos nekom gradu Srbiji? Novi Sad, Nis? Koliko se meni cini u istocnoj Sbiji ih nema, a tamo ima mnogo Roma, mada ne drzite me za rec.Ako je najveci deo problema sa Romima skoncentrisan u Beogradu, onda je Gazzina ideja daleko spovodljivija.

Edited by Paprichica
Link to comment

najveci broj je oko velikih centara zato sto vlast posle bombardovanja 99 nije sprovodila drakonske mere kao prema izbeglicama iz hrvatske posle oluje. oni su uspeli da udju.

Link to comment
najveci broj je oko velikih centara zato sto vlast posle bombardovanja 99 nije sprovodila drakonske mere kao prema izbeglicama iz hrvatske posle oluje. oni su uspeli da udju.
Da, cini mi se da mi je neko pricao da ih u Leskovcu ima dosta, samo nisam sigurna kako zive tamo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...