Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

..ja inace sustinski ne prihvatam da krivicu na prvom mestu svalim na njih..
naravno. samo zatucani dilberi mogu da tvrde suprotno. posredi je slozeno sadejstvo mnogobrojnih cinilaca od kojih je njihova (fiktivna?) nezelja za ukljucivanjem u drustvo, verovatno najmanje vazan. sho' kazu frizerke, sistemski problem.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

Pa trebalo bi da bude humano pre svega jer mnoga romska naselja nemaju osnovne uslove za život - kanalizaciju i ostale sanitarne uslove. Ministar Čiplić priča o postavljanju montažnih Domova zdravlja ali i to je teško uraditi, jer u mnogim naseljima nema struje....Dakle, treba im pružiti normalnije stambene uslove, ako želimo da budu uključeni u društvo. Međutim, ta inkluzija mora da se sprovede na svim nivoima, ali često smo svedoci ostalih sugrađana koji se bune ideji da oni budu komšije romskim zajednicama. Nije dovoljno samo nekome dati kuću i matični broj, treba emancipovati i Rome i ostale Srbe...

Link to comment
mislim da vecina nas ovde ima iskustva slicne prirode sa romima (mada sam siguran da niko nije isao u razred sa hasanoski dzenkisom i ibrahimi fetishom kao ja:)) - ali ruku na srce romi rodjeni ili odrasli u beogradu pre 20-30 godina su potpuno drugi svet u odnosu na ono o cemu pricamo, pa je tu stepen integracije bio daleko veci. bilo je sitnih carki, na vozdovcu povremeno i vecih tuca - cigani protiv belih na terenu pored doma za maloletne delikvente - ali se to uglavnom svodilo na lokalni folklor, svi smo manje vise imali neke gotivne komsije cigane koje smo pazili i pomagali. ovde se radi o ljudima najvecim delom pristiglih sa kosova nakon bombardovanja koji su ovde prakticno pali s marsa i imaju potpuno drugacije prakticne svetonazore. medju onima koji ih ne prihvataju, paradoksalno su i romi starosedeoci. ja inace sustinski ne prihvatam da krivicu na prvom mestu svalim na njih i prosto ne verujem da se ovakvi problemi po prvi put desavaju u nasoj zemlji. na prvom mestu to su kruti, birokratski pristupi, instistiranje na brzim i instant resenjima preko noci. ovo trazi strahovito veliki rad sa svima, i sa romima, i sa njihovim (belim) okruzenjem, planiranje naselja koja odgovaraju njihovom nacinu zivota (kao sto je onaj projekat devojke sa arhitekture za koji je dobila neku zaguljenu nagradu, secate se), ukljucivanje raznih profila koji tu mogu i imaju sta da kazu i urade. pa pogledajte samo kako se radi sa ovim kontejner naseljima - grad je zamislio da nadje neku livadu bogu iza nogu, malo je zaravna, stavi ruzne maslinasto sive kontejnere i ciao. helou, daj prvo pozovi nekog ko se bavi nekakvom pejzaznom arhitekturom, osmisli lokaciju, raspored, vidi kako ti ljudi zive, sta im je bitno, nacrtaj kako to treba da izgleda, uzmi pa izbetoniraj temelje, napravi nekakve stazice izmedju kontejnera, planiraj da na svaki kontejner das par ari zemlje da ljudi nesto gaje za svoju ishranu, onda pozovi dizajnere ili umetnike, daj im tonu farbe da to lepo oslikaju i unesu malo zivota u to, ili daj to njihovoj deci da ukrase kontejnere, napravi igraliste za decu gde mogu da se igraju i deca "domorodaca", napravi nesto sto ce barem ostaviti pozitivnu auru oko sebe a nece odmah asocirati na prepakovani karton city. tako puno se moze uraditi ali to ne mogu oni koji rade od 7 do 3 u gradskoj skupstini a od toga pola vremena gledaju sta i kako ce da zavrse za sebe i za svoje ortake. a nista od ovog ne kosta bitno vise od onoga kako se radi sada, jedino sto se bojim da je ono cega nema - mozak.
Nisam imao Fetiša, al' sam imao Cisko Kida :lol: Naravno da je potpuno bezveze svaljivati krivicu samo i na prvom mestu na Rome. Jer, krivica nije samo njihova. Sve ovo što si dalje napisao, stoji, treba im puno pomoći naravno i da shvate ono što moraju da urade.No, ono što sam ja pisao oko ličnih karata, prijavljivanja, itd, ne odnosi se samo na Rome, već i na sve druge, jer već dugo godina u Srbiji baulja okolo gomila nekog naroda, za kojeg se ne zna, ni ko su ni odakle su. A to bi trebalo jednom da se bar počne da rešava.
Link to comment
veoma je mali broj njih koji stvarno zeli da se obrazuje i radi nesto ozbiljno u zivotu,uglavnom se oslanjaju na iskamceni novac od prosjacenja
Da, da, više vole da dovlače starudiju (pa i odeću i hranu) iz kontejnera. Samo bi da igraju i pevaju, zato im nije bitan ni krov nad glavom, novac, titula, čak ni hrana. Ne smeta im hladnoća; ni maloj deci ne smeta kad zimi idu bosa - očeličilo se to. Samo bi da kradu...Imaš li još koju (groznu) predrasudu? :unsure:Ako zanemarimo objektivne uzroke današnjeg položaja većine Roma u Srbiji, ostaju naravno i oni subjektivni. Ali sve više imam utisak da su i ti subjektivni manje posledica "urođenih" osobina (how nazi) a više višegeneracijskog očaja i bespomoćnosti Roma. A za to su krivi ostali. I treba da se stide (stidimo).
Link to comment
Da, da, više vole da dovlače starudiju (pa i odeću i hranu) iz kontejnera. Samo bi da igraju i pevaju, zato im nije bitan ni krov nad glavom, novac, titula, čak ni hrana. Ne smeta im hladnoća; ni maloj deci ne smeta kad zimi idu bosa - očeličilo se to. Samo bi da kradu..
..i da smrde napuderisanoj srbchadiji.
Link to comment
ali cesto smo svedoci ostalih sugradana koji se bune ideji da oni budu komšije romskim zajednicama. Nije dovoljno samo nekome dati kucu i maticni broj, treba emancipovati i Rome i ostale Srbe...
mislim da se u dalmatinskoj blizu ugla sa knez danilovom nalazi dobrodrzeca starija kuca u kojoj se pre par godina bezuspesno prodavao stan jer su u drugoj polovini kuce cigani i vec dugo tako zjapi poluprazna.. toliko o emancipaciji?
Gde se to desilo i kada? Svi su Romi zbirno odbili da žive u socijalnim stanovima, jer se njihov "duh" bolje ispoljava u kartonskim izbama? Imaš li link na vest?
na zalost ne mogu da kazem ni u kojoj zemlji se to desilo. nisu zbirno svi odbili nego deo ... ovo su sam cula na fakultetu u okviru analize konkursa koji u poslednjih 5+ godina za temu imaju mobilne strukture za beskucnike i rome nomade kao jedan od nacina poboljsanja zivotnih uslova i ujedno izmestanje iz centralnih zona jer se privremeno mogu zadrzati bilo gde.na master programu na arhitekturi ove godine jedan od studija ima za temu "planovi i slamovi" u saradnji sa studentima iz italije, holandije i svedske. Na kraju ce biti izlozba i web prezentacija, pretpostavljam dosta interesantnih radova na leto.program mastera > http://www.arh.bg.ac.yu/upload/0708/Diplom...ivan_kucina.pdfstrana 4
Link to comment
konkursa koji u poslednjih 5+ godina za temu imaju mobilne strukture za beskucnike i rome nomade kao jedan od nacina poboljsanja zivotnih uslova i ujedno izmestanje iz centralnih zona jer se privremeno mogu zadrzati bilo gde.
kakve bre Rome nomade? Romi su ekonomski migranti a ne nomadi, najgora i najsurovija predrasuda jeste da njih ne drzi mesto.
Link to comment
kakve bre Rome nomade? Romi su ekonomski migranti a ne nomadi, najgora i najsurovija predrasuda jeste da njih ne drzi mesto.
malo si zapenio brižniče, nije loše da se podsetiš slučaja novinara "Dragana" (Lj. Samardžić) u filmu "Anđeo čuvar" (r. G. Paskaljević) iz 1987. godine.
Link to comment
.. toliko o emancipaciji?
osvescenje prvenstveno treba da se primi medj' brojcano nadmocnom populacijom, a to se, i u zemljama sa znatno duzim civilizacijskim stazom, pokazalo kao dugotrpan i mukotrajan proces.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...