Jump to content
IGNORED

Da li podržavate humano preseljenje Roma izvan gradskih sredina?


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    129

  • Hella

    113

  • Indy

    71

  • Turnbull

    66

mislim da ne, ako pritom ne mislis na shavijinu KZSH.
ne mislim ni na sta konkretno... samo me je u utorak 4-5 roma (sto pojedinacno, sto u paru) na potezu od studentskog trga do terazija pitalo "kako doci do..." (uglavnom slavije)... prvo sam se natripovala da je skrivena kamera, a onda pomislila da se nesto desava (neki skup), ali od svojih jurcanja zaboravial da se raspitam...
Link to comment
kakve bre Rome nomade? Romi su ekonomski migranti a ne nomadi, najgora i najsurovija predrasuda jeste da njih ne drzi mesto.
mislim da ima razlike. Iza Mirijeva postoji jako staro cigansko naselje gde kako kazu "zive tu jos pre nego sto su dosli Sloveni". pre 15-ak godina nije bas bilo najsjajnije uredjeno ali su ljudi imali sasvim pristojne kuce, bili su zaposleni. tada smo radili na tome da im se uvede bolja infrastruktura. ne znam dokle se posle sa tim doslo. cak su bili i angazovani u opstinskom odboru (DS Zvezdara).Cigansko naselje u Obrenovcu je jos jedan primer Cigana koji su vezani za svoju kucu/zemlju. Ovom prilikom tek da izrazim svoje odusevljenje kako je Obrenovac uredio taj deo.Milina je proci i videti uredjene kuce i dvorista, klince koji se igraju i ne istrcavaju na put. U mom selu, pored Obrenovca, opet imamo veliko cigansko naselje. ti ljudi tu zive vec decenijama, rade malo svoje zemlje ili pomazu ostalim seljacima, klinci idu redovno u skolu...To ti pricam zato sto sam prvi put od tih ljudi cula da oni nemaju iste navike kao "nomadi".NIkakva predrasuda, cak nisam ni znala da postoji ta podela dok mi oni to nisu rekli...U Francuskoj postoji slican problem, da "nomadi" ponekad zele da ostanu bas na tom i tom mestu ali je pritisak administracije toliko veliki da se skoro listom ipak "nadje resenje" sa opstinom te im oni urede camping-car parkove sa pristojnom infrastrukturom.ostajei dalje pitanje skolovanja dece - jedno od resenja je da se organizuju mali razredi u okviru samih naselja gde ucitelj dolazi i nastava se obavlja u camping prikolicama... bolje ishta nego nishta.ista stvar i sa vakcinacijama i zdravstvenom zastitom, jednostavno receno - neka dokumentacija o mestu prebivalista i sl mora da postoji iz tih razloga.
Link to comment
uzrujan si. sledeci samo put samo zaobidji.
Ma gde uzrujan, ti si bio mali kad sam ja morao da trpim ultraliberalno srbozderstvo po vaskolikim forumima. Ne mozes se zaloziti za benefit bilo koga bez da se nicim izazvan poseres po svom narodu. Ima celi sajtovi sa vama takvima. (EDIT. Na svu srecu, jedino na internetu ste i primetni). Edited by Indy
Link to comment
Ma gde uzrujan, ti si bio mali kad sam ja morao da trpim ultraliberalno srbozderstvo po vaskolikim forumima. Ne mozes se zaloziti za benefit bilo koga bez da se nicim izazvan poseres po svom narodu. Ima celi sajtovi sa vama takvima. (EDIT. Na svu srecu, jedino na internetu ste i primetni).
eh, sad bas srbozderstvo.. kljuc ove teme je da bez stalnog opominjanja/kritikovanja vecine, nista dobro proizaci nece, pa ni za nju.edit: sve pohvale za avatar, veselica:). Edited by boshoku
Link to comment

Da ovo nije jedan BoriSStan sad bi te potrazivali od Ozija sto si finansirao jedan ovakav hejtersko rasisticki sajt ko Davidovica. Debela vecina za proterivanje Cigana iz grada to je tako urbano i u trendu.

Link to comment
Ma gde uzrujan, ti si bio mali kad sam ja morao da trpim ultraliberalno srbozderstvo po vaskolikim forumima. Ne mozes se zaloziti za benefit bilo koga bez da se nicim izazvan poseres po svom narodu. Ima celi sajtovi sa vama takvima. (EDIT. Na svu srecu, jedino na internetu ste i primetni).
Ako ćemo po istini, Mađari imaju mnogo veću etničku distancu prema Romima nego Srbi, i dosta Mađara koje sam upoznao ima jedan veseli rasistički odnos prema Romima koji u sebi ne krije ni trunku stida...pa tema ipak nije mađarožderska. Ovde je reč o odnosu većinske populacije prema Romima, a ne o srpsko-romskim odnosima.
Link to comment
Ako ćemo po istini, Mađari imaju mnogo veću etničku distancu prema Romima nego Srbi, i dosta Mađara koje sam upoznao ima jedan veseli rasistički odnos prema Romima koji u sebi ne krije ni trunku stida...pa tema ipak nije mađarožderska. Ovde je reč o odnosu većinske populacije prema Romima, a ne o srpsko-romskim odnosima.
veoma tačno, srbi svakako imaju unekoliko bolji (manje rasistički) odnos prema romima od mnogih miteleuropskih nacija, ali to ne znači da je on dobar i da ne treba govoriti o tomekako se može unaprediti.
Link to comment
  • 1 year later...
Pariz raseljava romska naselja29. jul 2010. | 00:47 | Izvor: Beta Pariz -- Polovina od oko 300 nelegalnih romskih naselja u Francuskoj biće raseljena u naredna tri meseca, najavio ministar unutrašnjih poslova Bris Hortfe.

On je kazao da će "gotovo odmah" u Rumuniju i Bugarsku biti proterani svi Romi koji su počinili neko krivično delo.Uprkos kritikama da ima rasistički stav prema Romima, predsednik Nikola Sarkozi sazvao je juče sednicu vlade na kojoj su razmatrani "problemi koje izazivaju neki" Romi nakon nasilja koje se dogodilo pre desetak dana u jednoj opštini u centralnoj Francuskoj.Do nasilja je došlo nakon što je jedan policajac ubio jednog romskog mladića koji je bežao od policije. Usledili su neredi, a jedna grupa Roma je napala policijsku stanicu.Sarkozi je najavio da će odgovorni za nerede biti "strogo kažnjeni" i naredio proterivanje svih nelegalno naseljenih Roma koji u najvećem broju potiču iz istočne Evrope.On se založio za izmenu zakona o imigrantima u cilju ubrzavanja procesa proterivanja što je "u interesu javnog reda". Francuski predsednik je još kazao da su ilegalna romska naselja izvor trgovine i eksploatacije dece i izvor prostitucije.Predstavnici romske zajednice nisu, kako prenosi AP, bili pozvani na današnju sednicu kojoj su prisustvovali ministar unutrašnjih poslova, ministar pravde i njegov kolega zadužen za imigraciju, kao i najviši policijski zvaničnici.Vođe romske zajednice u Francuskoj ocenile su da su poruke sa sastanka rasističke i upozorile na ozbiljne posledice ako se ne sasluša i njihova strana."Danas smo pred otvaranjem jedne beznadežne stranice u francuskoj istoriji koja bi na žalost mogla da dovede do novih represija u budućnosti. Francuska se suočava sa velikim problemom rasizma u odnosu na ovu populaciju koja je u velikoj meri diskriminisana", izjavio je advokat Anri Braun na konferenciji za novinare koju su organizovali predstavnici romske zajednice.Procenjuje se da u Francuskoj živi oko 400.000 Roma. Poslednjih godina, veliki broj Roma došao je iz balkanskih zemalja, uglavnom iz Rumunije, a većina je to učinila nelegalno.

Šta su dvostruki aršini evropska unija ulslovaljava nas da moramo da izgradimo stanove romima ,a Francuzi proteruju rome iz zemlje, što sada nereaguje evropska unija da se brine za prava roma ,nego samo Srbiju znaju da uslovljavaju sa nečim.(Matrix, 29. jul 2010 01:50) Preporučujem (+80) Ne preporučujem (-5)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...