Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Kasno. Raskomadala i uvaljala. Ajd bozpomozi :D.

Ja mogu i da gladujem, nije mi toliko vazno. Jadni gosti :D.

Moram Sedi, opusti se :) nakon ovoga, pa cu da perem sta sam usvinjila sve 

Edited by Sandradjer
  • +1 2
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Dajte neki recept molicu lepo, imam juneci vrat u kockicama. 

Jede mi se sutra za rucak obican beli, samo kuvani pirinac. Hocu da ga prelijem sa necim sto od ovog vrata napravim 

Edited by Sandradjer
Link to comment
On 31. 1. 2024. at 19:04, aram said:

@gospa buba jery smo ono imali neki dobar receps za markovku, priti pliz?

isuse ja tek sad ovo vidim.

 

po secanju, markovka po korejski, ja pravim reklasiranu varijantu, izrendana mrkva, posoljena odstajala ocedjena, prelije se vrelim uljem u kom se przio cluk i bluk na vrlo sitno sa alevom i biberom i nekim travmaka suvim (dushica ili majoran, nije slichno ali oba rade). neki cede ulje, ja ubacim sve, nije drama. onda solim i dodajem sirce po ukusiu. tako mi se chini da je bilo.

 

mada! imam jedan chlanak iz nekog ruskog nina, sa detaljnom misterijom oko te salate u moskvi devedesetih :hihi:. to cu da nadjem i slikam/prepricham. ja sam kupovala u kesi, na ulazu u metro. mogu samo da zamislim budzake u kojima se to mesilo. i tarakane. niko zapravo ne zna kako se to pravi :lolol:

 

mislim da je i maheem imao neku svoju originalnu prichu :unsure:

 

valja i da odstoji, naravno.

Edited by gospa buba
  • Hvala 1
Link to comment
16 minutes ago, Sandradjer said:

Dajte neki recept molicu lepo, imam juneci vrat u kockicama. 

Jede mi se sutra za rucak obican beli, samo kuvani pirinac. Hocu da ga prelijem sa necim sto od ovog vrata napravim 

Lepo posuši te kockice, to je bitno, posoli, onda uvaljaj u malo brašna. Za ovo je bitno da meso bude posušeno, da se ne bi mnogo brašna na njega nalepilo, već samo malo.

Onda baci te tako lagano pobrašnjene kockice na vrelu masnoću (najbolje na domaću mast ako imaš) i proprži ih da dobiju lepu zlačanu boju. Posle toga podlij vodom, dodaj začine po želji i dinstaj dok ne omekša. U međuvremenu pripazi da ne ostane bez vode a na kraju otvori poklopac, pojačaj i mešaj da voda ukuva i da dobiješ željenu gustinu sosa. Koji ćeš preliti preko pirinča :D.

Možeš u sos da dodaš i malo belog vina, ono kao za lovačke šnicle, recimo.

A možeš umesto vina da dodaš neki dobar pelat, ako voliš te crvene soseve.

A možeš umesto toga da dodaš pavlaku za kuvanje. 

 

Imaš razne opcije  :D

 

 

16 minutes ago, Sandradjer said:

 

 

Edited by dùda
  • Hvala 1
Link to comment

ok, kad smo vec kod junadi, osvojila sam neki komad random junetine, koju bih da bachim na gulash sa rezancima, pa shta bude.

pola da pravim, pola da mrznem.

elem, shta sve treba da znam o tome?

 

rezance umem :hihi:

 

 

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

ok, kad smo vec kod junadi, osvojila sam neki komad random junetine, koju bih da bachim na gulash sa rezancima, pa shta bude.

pola da pravim, pola da mrznem.

elem, shta sve treba da znam o tome?


kreni odavde, mada bi me moj drug mađar tuko da mu pomenem lovor kad se radi o gulašu

 

 

ili još bolje odavde ako volite smokve

 

 

a ima još, ostavljali su i drugi lepe recepte, ne samo ja :)

  • +1 1
Link to comment

Porumeneo ovcetinu sa kostima,kilo,dodao po kile luka i bluka.Po kile kupusa i 300 gr lebblebija i iz konzerve ,300 gr sargarepe i teglicu nekog taco sosa Nisam imao paradajz.Malo ljute aleve malo slatke i kuvao par sati.Malo u rernu da zagusti i 

  • +1 1
Link to comment

Repove najpre zarumeni sa svih strana na tiganju, pa odvadi.

Na istoj masnoći zatim proprži povrće (luk c i b, šargarepa, paprika, celer, ....).

Zalij vodom/bujonom/vinom/paradajzom.

Začini po ukusu, so, biber, paprika, .... 

Vrati repove, pokrij folijom i zaboravi u rerni na 180 stepeni nekoliko sati. Možeš i po jeftinoj struji.

 

 

  • +1 1
Link to comment

gle slučajnosti, i ja juče tokom ničim izazvane posete cvetkovoj pijaci

 

polakomilo me što je 600 din/kg dok kod mene cepaju i preko 800

 

elem, ako imaš dobru posudu za dugo i tiho krčkanje, sa poklopcem - tipa onih metalac pekača, glinenih sač posuda i slično

 

onda ti je tako najlakše

 

ja ne gubim vreme na ove operacije prethodnog propržavanja i zarumenjivanja iako to ima smisla naravno

 

mislim jeste bolje ali mi je to smaranje i štrokavljenje šporeta

 

u posudu staviti repove, iseckati jedan crni luk i jedan štap praziluka, obavezno jedna srednja glavica korena celera /ili 2-3 štapa onog zelenog/,  šargarepa, ako imaš koren peršuna, nije obavezno, isto važi i za svežu papriku, nije joj sada sezona

 

stavi ceo čen belog luka i ostavi ga tako

 

so, biber u zrnu ali i mleveni /naročito ako imaš beli/, lovorov list

 

zali vodom, vinom crvenim, paradajzom, po ukusu

 

tako da ogrezne, ne da pliva u tečnosti ali da je vidljiva između sastojaka u šerpi

 

uključi u ponoć, otklopljeno na jačoj vatri, 45 min, onda smanji vatru na 120-130 poklopi i idi da spavaš.

 

ujutro kad ustaneš gotovo je

 

onda sačekaš da se ohladi, i polako, očistiš od kostiju, vratiš meso u ostatak posude

 

beli luk pažljivo ispritiskaš tako da iz njega iscuri ispečeni i omekšali sadržaj ljušture

 

dobro promešaš i imaš najbolji ragu za pastu na svetu

 

ja ću tako da pravim sad u nedelju vasilisu koji će mi biti gost na večeri

 

prilog - njoke

 

ono što ću drugačije da uradim - neću staviti paradajz na početku nego na kraju, želim svežiji ukus 

 

srećno

 

 

 

 

  • +1 4
Link to comment

ako imas suvih vrganja, dodaj saku.

 

ja sam pravio sad za vikend, na dva repa sam sasuo celu buteljku vina i tako pekao 5-6 sati na 180 (jbg, nije bilo vremena za preko noci). 

 

ostalo slicno kao gazza, cluk, bluk (glavica, ne cen) i celer. paradajz pred kraj, poslednjih pola sata-sat, otklopljeno taman da se malo zapece, dobar smek da. jelo se sa pastom.

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...