Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

@Sandradjer

 

patlidzane parmidjana npr. mozes da slozis i dva dana ranije pa da ih na dan ispeces 20min u rerni a to je super side a i super za vegeterijance

 

i neke pite takodje..od gljiva sa prazilukom i pirincem (ili bez pirinca) mozes da slozis i dva dana ranije

 

npr. kuvani ovas sa raznim povrcem i nekim dresingom je takodje super side ili glavno za vegan/vegeterijance a takodje moze ovas da se obari i nekoliko dana unapred i samo slozi na dan

Edited by ivy
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Sandradjer said:

Bas sam slaba sa spremanjem jagnjetine :sad:

Obrok je za stolom, moze puno salata i nekih djakonija. 

Ovo je moja ideja, bas mi je draga (to mi je sestra :D) i hocu sve ovo u nevreme (sad sam u haosu oko skole i svega) otud da se ne polomim 

 

Ispeci jagnjeći but, to svako možeš. Bez komplikovanja, osnovni začini, so, biber i neka grančica ruzmarina.

 

Caciki. Dan unapred u grčki jogurt seckani beli luk. Pred obrok narendaj krastavce i začini mirođijom. Opciono: pred samo posluženje par kapi limuna, ili kriške limuna na sto, pa neka svako koristi po potrebi - skoro za svako dalje predloženo jelo.

 

Za preosetljive na beli luk, alternativno, ili čak i paralelno posluži grčki jogurt sa naseckanom nanom.

 

Tabule. Dan unapred.

U natopljeni bulgur (jedna čaša od 2 - 2,5 dcl) bulgura naseckaš dve bogate veze peršuna. Maslinovo ulje, so, biber i još mladi luk i sitno seckani suvi deo paradjza (kora). Opciono čili p. Limun isto kao gore kod cacikija. Bulgur potraži u Lidlu, zna da zaostane nakon akcija. Mislim da je bulgur u redovnoj ponudi DM, ali je nešto skuplji ("organski"). U Lidlu izgleda ovako: https://www.akcijeikatalozi.rs/1001-delights-500gr-bulgur-h5uic

 

Fava. Dan unapred.

Na našem internetu kruži recept pod nazivom "pihtije od (suvog) boba". Ne bih jurio tu formu, već bih poslužio kao namaz. Neka ti ovaj rp sa pratećim linkovima posluži kao vodič: https://www.soibiberblog.com/bessara-marokanski-dip-od-boba-fava-pasulja/

Favu (suvi bob) sam kupio u prodavnici "zdrave hrane" na Dušanovačkoj pijaci, verujem da ga je moguće naći i na drugim mestima.

 

Patlidžan. Dan unapred.

Može se pripremiti na nekoliko načina uz brojne sitne varijacije. Par predloga:

  • sečen na kolutove (sa korom), ispečen na papiru za pečenje, premazan m uljem i sa komadićima putera. Jedno okretanje. Poslagan u posudu, zaliven maslinovim uljem, so, biber, mlevena paprika, sitno seckani beli luk, peršun. Opciono tahini, beli sir feta tipa, kozji, i sl.
  •  malidžano (namaz, ili ajvar od patlidžana) - patlidžan isečen po dužini na dva dela, meso patlidžana zaseći na kockice ili rombove bez zasecanja kore. Premazati maslinovim uljem, ili puterom, ili kombinaciom. Ispeći. Po pečenju odvaditi meso patlidžana izblendirati, ili iseckati na dasci. Začini opet maslinovo ulje, so, biber, beli luk, peršun, nana, bosiljak, beli sir preko, limun, itd... patlidžan se može kombinovati sa pečenom zelenom paprikom.
  • babaganuš - priprema kao prethodno, osim što se u usitnjeno meso patlidžana umeša pasta od susama (tahini). Tahini kupujem u prodavnicama "zdrave hrane", a redovno ovaj: https://cecinbiospajz.rs/proizvod/makedonski-tan-500g/

 

Tikvice. Na dan oboroka.

Probao bih da ih oživim pripremajući ih na ovaj način: https://www.youtube.com/watch?v=jFSQnyfuuGI

 

Celer. Na dan obroka.

Koren celera iseći na kolutove, okvirno debljine 0,5 do 1 cm. Odstraniti koru. Seći kao pomfrit. Prebaciti u činiju. Zaliti m uljem, a zatim začinima: so, biber, mlevena paprika, eventualno čili flekice. Izmešati. Ispeći na papiru za pečenje.

 

Sir.

Beli kozji. posluži klot, ili zaliven m uljem i začinskim biljem koje ćeš ionako koristiti za druga jela (mirođija, nana, bosiljak...)

 

Alternativno.

Pečeni sir u susamu. Na dan obroka, ispečen pred sam obrok i poslužen topao/vruć. Pravilan komad tvrdog dobrog belog sira (kozji/ovčiji/ mešavina), premažeš susamom koji je umešan u belanac. Kratko ispečeš (10 min) na 180 stepeni. Eventualno preko sira poslužiš kolut (kandirane) narandže, ili naseckanu čili p, pa zaliješ medom.

 

Salata.

Neka mešana, "grčka".

Alternativno ili uz grčku, paradajz:

  • od jedne vrste paradajza: sada ima već dobrog krupnog paradajza koji se može pravilno seći na kolutove, pa prekriti komadima mocarele i listovima bosiljka.
  • miks više vrsta paradajza: seckan na komade, uz čeri p različitih boja. Tvoj izbor je da li ćeš koristiti mocarelu, bosiljak, itd...

 

Piće.

Uz ovo sve bih pio ohlađenu retsinu, ili bilo koje belo vino koje ti se dopada. U Idei sam ranije kupovao neku retsinu koja mi je baš bila po ukusu, a izvorno sam je probao u Piatakia restoranu. Koliko vidim nije više u Ideinoj ponudi, pa ne znam koju bih preporučio.

 

Dezert

Pavlova, ili još lakše dekompozicija Pavlove, jagode možda egzotično začinjene sa malo crvenog bibera, poslužene sa puslicama. Ovako nešto: https://n1info.rs/magazin/cooking/a491827-jagode-s-puslicama/

 

Edited by Ras
  • +1 4
  • Wub 2
Link to comment
3 hours ago, Sandradjer said:

@ivy and @Ras

Hvala 

Jaoj daaa, ovaj patlidzan spas :).

Peceni sir u susamu :heart:.

Sad cu papir i olovku i organizujem se :D

na taj dan, ako se ima vremena, guacamole, ja volim ovako krupno seckani
gcml.PNG

takođe sjajan prilog uz sva pečena/grliovana mesa je crveni luk sa sumakom i peršunom
luk-sumac.PNG

možeš i pire od pasulja i jabuka, to može da se pravi ranije. ja volim i hladno, a može se i podgrejati.

u tiganj na malo maslinovog ulja baciš glavicu luka tipa pogačar iseckanog na listiće. dodaš dva čena belog luka, zdrobljenog samo nožem, i kad to sve omekša dodaš i dve kisele jabuke isečene na kocke i par minuta kasnije dve konzerve belog pasulja, krupnog. dodaš malo vode, poklopiš i pustiš da se lagano dinsta desetak minuta. za to vreme istostiraš malo listića badema ili lešnika, za ukrašavanje. skloniš sa vatre, tj. prespeš u činiju u kojoj ćeš služiti, dodaš sitno iseckane mirođiju i sveže listiće mente, pa blago izgnječiš, da ne bude skroz kašasto. pospeš onim lešnicima/bademima i to je to.

tamale pie je isto super, a možeš da bitniji deo napraviš unapred, i par dana. suština je čili kon karne, pa ga na taj dan preliješ testom za proju, malo ređim i zapečeš 20-tak minuta. preko nje kad se servira super ide umućeni mileram i kriške avokada
spacer.pngtamale.jpg

  • +1 3
  • Wub 5
Link to comment

@aram

Odlicna ideja za salate. Imam jos jedan par ruku za pomoc. 

Ne znam ovu tamale kako da uklopim sa pecenjem, a svidja mi se 

@Ras

Ove tikvice su :wub:

 

Jaoj da znate koji sam ja megaloman, sve cu ovo naspremati :D

 

Edited by Sandradjer
  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

ok, imam dvi veze shparoga iz maksija, cirka 20ak komada. uot nau? :unsure:

ja sam ih u tiganju sa malo putera propržio, sasvim fino.

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, gospa buba said:

ok, imam dvi veze shparoga iz maksija, cirka 20ak komada. uot nau? :unsure:

na suv tiganj pa prepži

pa baci preko neko jaje

ili umotaj u slannncu pa na tiganj

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

ovako je bilo :D

Isprzis pola cluka i dva tri cena bluka sa slaninininicom, dodas isekcane spargle, kapar +so+biber i proprzis jos malo, pomesas sa spagetama i persunom i voila.

 

kasno stizem, mogla si i ovako :)

Edited by Lancia
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...