Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Samo da prebacim ovo ovde (da ga lakše nađem :) )

 

2 hours ago, rezwalker said:

kung%20pao%20chicken%202_zpsl0ljzhzg.jpg

 

kung%20pao%20chicken%201_zpstjldq36i.jpg

 

Kung Pao piletina, fenomenalno sečuansko jelo koje u Srbiji poznajemo u grotesknoj varijanti piletine s kikirikijem.

 

Glavna stvar kod pripreme ovog, ali i mnogih drugih kineskih stir-fry jela, je u alkalnoj marinadi koja počiva na soda-bikarboni.

 

Skala koja se koristi za merenje kiselosti ili alkalnosti (može i baznosti) rastvora naziva se pH. Kiseline funkcionišu tako što doniraju jone vodonika u rastvor, dok ih baze, suprotno tome, isisavaju. pH predstavlja meru koncentracije jona vodonika rastvorenih u vodi na logaritmičkoj skali od 0 do 14, a na kojoj čista destilovana voda ima neutralnu vrednost pH 7.0. Vrednosti pH niže od 7 indiciraju kiseline, dok vrednosti pH više od 7 indiciraju baze.

 

Premda većina marinada snižava vrednosti pH, neke funkcionišu usmeravanjem pH u suprotnom smeru - kako bi meso načinile alkalnijim.

 

Sama soda-bikarbona ima vrednost pH 9.0 i zbog svoje baznosti, odlična je u povećavanju kapaciteta za zadržavanje vode u mesu, što će ga na kraju činiti sočnijim. Takođe, pospešuje meillard reakciju i ubrzava proces karamelizacije prilikom prženja. Tekstura mesa, koja se postiže na ovakav način, može se donekle uporediti sa teksturom želea.

 

Naravno, važno je ne preterivati sa soda-bikarbonom kako se meso ne bi pretvorilo u kašu. Pola kašičice na pola Kg mesa je sasvim dovoljno.

 

Kada pripremam Kung Pao piletinu, trudim se da meso sečem tako da veličina kockice piletine bude jednaka kikirikiju. Meso mariniram u tamnom soja sosu, pirinčanom vinu, ulju od susama, gustinu, soda-bikarboni i sosu od ostriga, nekih 12 sati.

 

Kung Pao sos pravim mešanjem vode, gustina, tamnog soja sosa, pirinčanog sirćeta, meda i hoisin sosa.

 

Pileće meso pržim iz nekoliko puta u dubokom ulju i odlažem ga sa strane.

 

U istom woku zagrevam sos i vraćam piletinu.

 

Za to vreme u manjoj posudi zagrejem malo ulja u kom se pržila piletina. Propržim sečuanski biber i čili, a potom dodajem beli luk i đumbir, pola minuta mešam i prelivam preko piletine.

 

Na kraju dodajem prženi kikiriki, mladi luk i malo čili ulja i ulja od susama.

 

Link to comment

Puno puta sam hteo da napravim domaći kikiriki puter, ali nisam se upuštao u tu rabotu misleći da neće ići sa aparaturom koju imam.

Medjutim, došlo mi sad da moram da probam, ubacih 300g kikirikija u secka, i par minuta kasnije evo putera...

100% kikiriki, bez dodatka ulja :)

pvDap.jpg

Link to comment

Pa i ne baš, mislim da ima dodatog ulja u (skoro) svim ovim kupovnim što se mogu naći na našem tržištu.

I u Americi gde se to masovno tamani, te od čistog kikirikija posebno označavaju kao natural.

@nisam ja

Taj od badema mi je sledeći u planu. Preskup ovaj badem u Maksiju, moraću do zdrave hrane da uzmem na meru. Predpostavljam da je za ovu svrhu pečeni bolji od sirovog?

Nadam se da će secko izdržati, inače bi bilo preskupo :D

Deluje da se nije puno namučio, ali čini mi se da bi išlo još lakše da sam zagrejao kikiriki.

 

Edited by mraki
Link to comment

bravo, mraki. koliko ti je snazan ovaj bos? ja nikad sa svojom masinerijom nisam uspela da isteram ulje iz kikirikija, moram da dodam kasiku maslinovog na 200 g. koristim isti ovaj kikiriki koji vidim kod tebe na slici. iz lesnika da, al iz kikirikija jok. 

badem se prepece pre mlevenja zbog intenzivnije arome.

 

sastav granumovog:

 

Sastav: kikiriki 98%, devičansko bundevino ulje 1,5%, morska so 0,5%.

Edited by darling
Link to comment

600W

Moraću da probam sad i tahini da napravim, baš sam planirao humus ovih dana, pa da ne kupujem gotov. Valjda će sa susamom ići pošto je (rekao bih) masniji, sećam se da je laneno seme bežalo, nisam uspeo da ga sameljem.

Link to comment
Puno puta sam hteo da napravim domaći kikiriki puter, ali nisam se upuštao u tu rabotu misleći da neće ići sa aparaturom koju imam.
Medjutim, došlo mi sad da moram da probam, ubacih 300g kikirikija u secka, i par minuta kasnije evo putera...
100% kikiriki, bez dodatka ulja [emoji4]
pvDap.jpg&key=098bd7107fbf76e8b9be3ecc5fc6df2b8f84a6b65ff6b4fb1d16ee77a2120e85

Šta samo si krno kikiriki i zavrteo mašinu?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...