Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Daj bre omiljeni, jel' moraju te klasične sačekuše i na ovom topiku da se prave?

 

Da neko pomaže ljudima i kači dobre recepte, a neko mu lupa recke.

 

Daj svoj recept, pa da uporedimo, kad si tako pametan.

Link to comment

oh boy...

nisam imao baš nikakvu nameru da budem takoreći ofanzivan. to je onaj humorTM burek/roštilj nipošto južno od Niša i nikad severno od Niša.

banatjanin mi je top5 forumaš ovde i verovatno jedini čijeg se posta mogu setiti i posle 2 godine.

 

kao što rekoh ja sam fan apatinske škole paprikaša. probao sam samo jednom u Novom Sadu paprikaš u koji se dodaje i šargarepa. Mislim da je bilo i krompira i drugog povrća. Uopšte mi se nije dopalo i meni je to više kao čorba. NS je (ako mene pitaš) užasan po pitanju paprikaša. u Akvadoriji smo jednom poručili fiš...žali bože upropaštene ribe. Znam da su posle toga doveli nekog iz Apatina da im kuva paprikaš, ali to nisam probao pa ne mogu da pričam. Neko mi je rekao da ima negde na ribarcu dobar fiš, ali ne želim da rizikujem.

 

Ovaj Banatjaninov paprikaš sa dinstanim lukom bi mi mogao proći. Iako nisam baš siguran šta se postiže sa takvim lukom i kako onda izgleda takav paprikaš.

Da se od paprikaša sa nedinstanim lukom podriguje i da se vari 100 godina, to prvi put čujem. Nikad nije desilo a jeo sam takav paprikaš brat bratu hiljadu puta. I niko nikad mi nije rekao da je imao takve probleme. A tamo u Apatinu je paprikaš nacionalno jelo. Umesto na kafu, ljudi te zovu na paprikaš. Recepata sigurno ima svud po internetu. Ovo je prvi koji izbaci google i to je to. E sad, svako ima neku svoju varijaciju i trikove. Neko dodaje papriku tek posle u toku kuvanja, neko doda malo belog vina zbog kiseline, neko za to koristi sok od paradajza itd itd

 

p.s.

ovaj prika što je ostavio recept na coolinarici kaže da kotlić treba da bude na vatri 1h. To je baaaaš previše. Riba bi se skroz raskuvala što je no-no. 45 minuta u vrh glave, mada verovatno ne treba ni toliko.

Link to comment

Često mi se ne da uključivati rernu pa tražim neke alternative za pripremanje mesa (dajte neki predlog slobodno). Setih se da postoji verzija ćuretine sa mlincima u kojoj se mlinci u komadu urolaju u ćuretinu i zatim pripreme u tiganju uz prelivanje supom ili bujonom. Reših se da isprobam to ali mi je nekako bilo tunjavo i neinventivno da ćureće šnicle punim klot mlincima i ničim drugim. Zato sam modifikovao celu stvar uz pomoć senfa, meda, majčine dušice, goveđe pršute, suvih šljiva i plavog sira :)

 

Dakle, prvo mlinci. Od 300 grama brašna, 2 dl vode i malo soli dobio sam 6 lepih okruglih mlinaca. Umesto da ih pečem "na tvrdo" pa posle kvasim, odlučio sam da ih ispečem "na meko" tako da mogu odmah da se urolaju, pa će sami sebe da dovrše u tiganju.

 

Ćureće šnicle su naravno bile premale pa sam spajao po dve kako bi tako spojene mogle da prime po jedan mlinac. Sa spoljne strane (koja će da dodiruje tiganj) sam ih premazao maslinovim uljem i nasuo mlevenim biberom. Sa unutrašnje strane sam ih premazao miksom dižona i meda. Onda sam odozgo položio mlince, na mlince stavio po parče goveđe prušte i to zasuo obiljem sveže majčine dušice i sa pomalo plavog sira (neki danski brend, nije loš). Ovako je izgledalo.

 

Image.thumb.jpg.b780adc27b5ecd0b7dc850c8fa237f71.jpg

 

(u gornjem levom uglu ćete primetiti kupovnu kukuruznu tortilju umesto mlinca - to je modifikacija za hanumu koja je na bezglutenskoj ishrani)

 

Rolovanje je izvedeno pažljivo i ispostavilo se lakšim nego što sam očekivao - spojene šnicle su se odlično držale. Onako urolane sam ih malkice zasuo susamom. Odlučio sam da ne solim meso jer sam napravio bujon od kocki pa sam računao da će to biti dovoljno. U poslednjem trenutku sam odlučio da suve šljive ne ubacujem da mlince nego da ih pospem po tiganju, izvan šnicli.

 

Image1.thumb.jpg.df06e33dc93a1dcc4c49ac48dca011bc.jpg

 

Kad je bujon bio spreman. prvo sam propržio meso. Ima mali trik da se prvo proprži ona strana na kojoj je rolovanje završeno, kako bi se lepo zatvorila i posle ne bi otvarala kod okretanja (na kraju su mi se neke šnicle ipak malo otvorile ali nije bila frka). Posle tog prvog prženja se nalije malo belog vina, pa onda jedna kutlača bujona, šnicle se okrenu pa ostave dok to ne ispari. Onda se doda još bujona i meso još jednom okrene, i tako se može igrati sa njim nekih 20-ak minuta. Negde na polovini tog procesa sam dodao suve šljive. Uzgred, ono početno prženje je najbolje odraditi na puteru jer se on meša sa bujonom i polagano pravi preukusan umak koji ostane u tiganju kada šnicle izađu i onda se tim umakom sa suvim šljivama prelije gotovo meso. Ovako je izgledalo na kraju (dodao sam malo suvog vlašca u bujon tako da se i on vidi na fotki):

 

Image2.jpg.86eb6d0fd8872efc7f38c67daf7a988f.jpg

 

Posluženo uz hladnu salatu od olovka boranije sa dresingom od maslinovog ulja i balzamika, i vrelim prelivom od prodinstanog đumbira, belog luka i slatke paprike.

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

 

 

Image.thumb.jpg.b780adc27b5ecd0b7dc850c8fa237f71.jpg

 

(u gornjem levom uglu ćete primetiti kupovnu kukuruznu tortilju umesto mlinca - to je modifikacija za hanumu koja je na bezglutenskoj ishrani)

 

Tri tebi, jedna njoj - pošteno!

 

 

Odlično si sve ovo odradio.

Link to comment
11 hours ago, Lena said:

U te palačinke za heljdopitu ide otprilike 1/3 brašna od heljde, ostalo je pšenično. Bar kad je u pitanju Zlatiborski okrug :)

zamenis psenicno kukuruznim i eto ik bezglutenske :Jova:

Link to comment

Kako iskoristiti lisce limete (Key valjda)

 

Ovi recepti mi deluju malo previse egzoticno, osecam da 90% sastojaka ne bih ni mogao da nabavim

 

http://www.bbc.co.uk/food/lime_leaves

 

Kulinarka ima cak i tag al samo jedan recept

 

https://www.coolinarika.com/recept/green-chicken-curry-zeleni-pileci-curry/

 

edit: galanga, limunska trava, zelena kari pasta. Od ovoga mislim da jedino zelena kari pasta moze da se iskopa u BG-u

 

Neka supa? Caj?

 

edit 2: pre svega me zanima kao dodatak nekom nasem uobicajenom jelu. Mrzi me sad da se zezam sa egzotikom. 

Edited by katamaran
Link to comment

ja sam teoretska kuvarica, ne znam u praksi sta je, al cenim da ima limunasti ukus, u supu tajlandsku/azijsku turis da doda citrusnu notu, kao i u kari, svi zacini idu u kari, to je makar jednostavno. tako sam se lozila i na limun travu pa nabavila, imam smrznutu, imam u saksiji, guram je u azije, jos jedan sloj ukusa, al realno bih mogla i bez nje. 

oli supu ili kari? sve ti se to svede na isto, proprzis malo belog luka, djumbira, par kasika kari paste (kupis u maksiju, ima crvena, zelena i zuta, zavisi sta hoces da jedes), dodas kokosovo mleko i supu (za supu)/ malo vode za kari, onda turis povrca naseckanog na sitno i stavis da prokrcka. ubaci i par listova limete i eto ti. mozes i meso il ribu/rakove na sitno. 

evo ti jedan recept sto je supa sto se jednostavno izvede, kuvala sam je dobra je, povrce ne mora biti ovo. ako nemas fish sos, u redu je.

https://www.budgetbytes.com/2016/03/thai-curry-vegetable-soup/

Link to comment
29 minutes ago, katamaran said:

 

 

edit: galanga, limunska trava, zelena kari pasta. Od ovoga mislim da jedino zelena kari pasta moze da se iskopa u BG-u

 

 

imas lemon gras na Metrovu, u teglici a na prolece posej u bastu

Link to comment

Hvala ljudi. Upadoh sad u neku guzvu pa cu kasnije prostudirati :)

 

Gde da nadjem seme limunove trave?

 

edit: gde bas Metro, ne pamtim kad sam bio...

 

edit 2: vidim da ima seme limunove trave na Kupindu. Da ne trazim dzabe po cvecarama?

 

edit 3: kari bih vec mogao. Dugo nisam jeo.

 

Imam cak i fish sos.

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...