Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ko te ne zna, skupo bi te platio ;-) /ovo u neku ruku i kompliment - odlicno si sve to napisao/

salim se, naravno, ne sumnjam da je vama muskima to super, ali zaista ne znam ni jednu osobu zenskog pola kojoj se taj cobanski paprikas dopada :-) ne znam sta, kako i zasto je to tako, ali izgleda da nas je vekovna podela posla i ne obavljanje cobanskih aktivnosti uskratilo za desifrovanje tajni i skrivenih ukusa cobanskog paprikasa! jeste, cinjenica je da zene i inace redje obozavaju meso, pecenja i te ''iskonske'' ukuse, ali za svaki takav delikates postoji bar izvestan broj onih koje i to vole. a za ovo - ne znam ni jednu, zaista :-) 

sto ne znaci da smo u pravu, mozda nisamo probale u pravo vreme i kod pravih majstora /ja sam naravno probala samo jednom, na tradicionalnoj melenackom slavskoj manifestaciji. em je bilo 35 stepeni, em je sunce upeklo, a sve to se odvijalo u sred podneva, parikas bio nezacinjen i neljut, nista pasta ili lep hrskav lebac, ma, mislim strasno je bilo :-)/

 

 

ono jes, ja zaista jesam sklon atavizmima svake vrste.

 

ama u tvom slučaju, mislim da si jela naprosto loš čobanac. evo upoznaću te ja sa jednom ženom koja ga voli: svojom :lolol:

Edited by banatjanin
Link to comment

da, da...to sam i pomislila kada sam napisala post - reko', sta ako njegova zena to bas voli, propade mi pisanije... kao sto rekoh, meni sve to bilo kao na nekoj daci, otuzno i nikakvo.

a ovaj slucaj sa tvojom suprugom cemo podvesti pod izuzetkom koje potvrdjuje pravilo :-)

Link to comment

pileća supa,

italian beef chicago style (ispalo odlično), čili sos, ren, senf

pečeni krompir, pečena bundeva,

zelena salata, svež krastavac,

salata od boranije,

satrica,

crveni luk sa peršunom i limunom.

kompot od suvih šljiva, jabuka i suvog grožđa.

Link to comment

 

 evo upoznaću te ja sa jednom ženom koja ga voli: svojom :lolol:

šta će, mora.  :fantom:

 

šalim se, naravno. kad budem čoban u narednom životu ima ovo da primenim. ogladneo sam čitajući post. a ne volem janjetinu. 

Link to comment

Osmanska sarma :) po zahtevu Skyhighatrista:

 

 

Za nekih 15-16 sarmi:

15-16 listova kupusa (to je pakovanje od nekih 1kg ako se kupuje u prodavnici)

1kg krupno mlevenog junećeg bifteka bez žila

1kg dimljene ćuretine (dva poveća bataka npr)

1 čaša belog pirinča (basmati npr)
2 glavice luka
6 čenova belog luka (5 iseckati na sitno a jedan na listiće)

1 kafena kašika bibera u zrnu (zdrobiti ga nožem ili avanom)
3-4 lista lovora
Malo slatke tucane paprike (ja koristim nenadmašni pulbiber)

Malo mlevenog crnog bibera
1 žlica Vegete
 

Luk sitno iseckati (ne u blender) i prodinstati na maslinovom ulju u većoj posudi. Dodati pirinač, 5 čenova sitno iseckanog belog luka i Vegetu koja će omekšati luk. Kada luk lepo omekša dodati meso i opušteno ugasiti vatru, pa lepo umešati sve u vreloj posudi. Na kraju dodati tucanu papriku i mleveni biber.

Kod zavijanja sarmi nemam neke posebne trikove osim što koren svakog lista kupusa malo istanjim nožem ukoliko je suviše debeo. Takođe, prilikom zavijanja ne zatežem kupus previše tj ostavljam malo „lufta“ kako pirinač ne bi pocepao sarmu kada nabubri.

Za krčkanje je najbolje uzeti zemljani lonac (göveç iliti đuveč na turskom :) ). Na dno staviti kosti i nešto mesa od ćuretine i tako napraviti „ram“ čija je uloga da sarme ne dodirnu dno posude (kako se ne bi zalepile). Pažljivo poređati prvi red sarme, pa drugi itd. Sa strane ubaciti listove lovora a između sarmi uglaviti najbolje komade ćuretine. Na kraju ubaciti listiće od onog jednog čena belog luka i odozgo posuti zdrobljena zrna bibera. Naliti vodu tako da prekrije sarmu, staviti na jaku vatru, poklopiti i čekati da provri. Kada provri smanjiti vatru na skroz laganu i krčkati oko 4h. Povremeno kontrolisati i i dodavati vodu po potrebi.

 

Evo već peti dan vadim po jednu iz frižidera kada dođem gajbi, zagrejem i rastopim se od sreće i užitka.

Link to comment

Jbt koji sam ja luđak, 'ladno sam pogrešno skontao da je ćuretina umesto junetine za punjenje sarmi, i sve vreme balim na to :lolol: 

Ništa, moraću da napravim ovu tvoju, pa onda da sameljem ćure ili pile i da probam i to :piggy:

Link to comment

imas varijaciju toga dole u oskaru na dorcolu u brace baruh, oni skuvaju kolenicu, ociste je od kosti i masnoce i kozurice i onda meso zaviju u list keselog kupusa. dobijes dve velike u porciji. nije sarma ali je odlicno.

Link to comment

Jbt koji sam ja luđak, 'ladno sam pogrešno skontao da je ćuretina umesto junetine za punjenje sarmi, i sve vreme balim na to :lolol: 

Ništa, moraću da napravim ovu tvoju, pa onda da sameljem ćure ili pile i da probam i to :piggy:

:lol: nisam probao ali nekako sam sumnjičav prema punjenju sarme živinom. Ono što preferiram je najbolji mogući komad junetine a toga ovde barem ima.

Link to comment

Pazi kad sam već spremio ćureću punjetinutm: samleo kilo ćurećih prsa, dodao veliku glavicu sitno seckanog cluka i 100gr pirindža, bibera i mlevene dimljene slatke paprike. Umesto suha mesa i slanine - dimljeni ćureći batak. Večeras ću da urolam i stavim da se krčka natenane, sutra report na šta liči...

Link to comment

moja žena tako i to ozbiljno. prvi put čuo. 

 

elem naleteo na candele napolitane. i samo ih obario ko seljo. 

cenim da sam uzo neki špric i nafilovao nekim sirom i spanaćem te ispekao u nekoj zemljanoj kaseroli da bi bilo mljac. 

drugi puta. 

Link to comment

Pazi kad sam već spremio ćureću punjetinutm: samleo kilo ćurećih prsa, dodao veliku glavicu sitno seckanog cluka i 100gr pirindža, bibera i mlevene dimljene slatke paprike. Umesto suha mesa i slanine - dimljeni ćureći batak. Večeras ću da urolam i stavim da se krčka natenane, sutra report na šta liči...

 

Pa ono, dobra je, al' nije ništa spektakularno različito, deca nisu ni provalila da je nešto drugačije...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...