Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

pa to je barem intutivno jasno, treba da napravis nesto u sta stavis jaje i sto ces da vrtis sa busilicom tako da mu tih zilion obrtaja razbije odbrambeni mehanizam i da pazis da to ne odleti i napravi ti kuhinju u atelje dzeksona poloka  :lolol: . vjerojatni bi se ocas dalo zmozgati. sace buba, ona je masinka:)

Link to comment

jednoga dana kada PPP bude javnim skupom slavio neku obljetnicu, mozete se takmiciti na ovu temu. najbolje paranje kosulje i skidanje rukava, najbolje vrcenje jajeta, najbolje ljuscenje i tako to.

bez technog azota ukljuchenog u proces necu da razgovaram -_-

Link to comment

ubih se od jajovrta danas. i opet nista! muckala u ruci, u rukavu, u najlon carapi, metoda uvrtanja, metoda helikoptera, metoda molitve... nista! 

 

nikad vise sveza jaja. mark my words.

Link to comment

ubih se od jajovrta danas. i opet nista!

treba da napravis nesto u sta stavis jaje i sto ces da vrtis sa busilicom tako da mu tih zilion obrtaja razbije odbrambeni mehanizam i da pazis da to ne odleti i napravi ti kuhinju u atelje dzeksona poloka

 

Ja krenuo da razmišljam o divajsu, al' onda skontao da su đeca jutros skuvala sva jaja na olckul <_<

Link to comment

ja lepo kažem da burundaši nit' jedu, nit 'jebu... :P evo došli iz njihove privredne komore da me pitaju za recept za čobanac na pm.

pepepeovci su uvek bili široke ruke, pogotovo prema braći, makar i zalutaloj u bespućima intenteta. :sleep:

izvoli Vaso, nadam se da nećeš biti razočaran jednostavnošću.

 

malo priče ispred: melenački čobanac nema veze sa čobancima kakvi se prave u Slavoniji ili u na severu Bačke. melenačka verizija je prosto, jednostavno, iskonsko u sastojcima i rustično jelo. isto onako kako je to spremanje mesa na ražnju ili pod sačem. to znači da u njega ne ide mnogo začina,nema ničeg egzotičnog i nikad ne ide paprika, ni paradajz, dakle nije crven. nastao je kao jelo zaista na pašnjacima, i originalno se pravi od jako mlede jagnjetine. čobani u banatu čuvaju stada na ledinama za račun gazde, ne vraćaju se u selo, a gazda ih obilazi na par dana da im doturi hrane i potrepština. pa tako, ako ovca ponekad ojagnji dva jagnjeta, vlasnik to ne mora da zna.... i onda jedno jagnje, dok još nije "registrovano" završi u čobancu. kažu da se nekad pravio u luburi od vrbove kore i blata. mogla je i zemljana ili metalna posuda. poenta je da se mlado meso iseče na komade, doda se gomila luka i bilja koje pri ruci na njivama, zatvara se u posudu hermetički i zaptrpava u žar. čobani odu za ovcama, a uveče se vrate na gotov čobanac.

 

moderna verzija je slična, a ja bar jednom godišnje prisustvujem kuvanju istog i gledam melenčane kako rade. kuvaju ga u velikom bakraču, za koji je napravljen poklopac. srazmerno smanjite količine za manje ljudi i prilagodite.

 

ovako:

 

1 jagnje (kod nas uvek cigaja)
srazmerna količina crnog luka, 1 na 1 (dakle ako je očišćeno jagnje 15 kila, onda i toliko neočišćenog luka). najbolji je krupan, mladi pogačar, ima najviše vode

so

biber, zrno i mleven, lovor

peršun i selen lišće

(opciono: najkvirc, kim - mi ne stavljamo)

 

ako je jagnje stvarno mlado jako, ne dodaje se voda u čobanac. ako je malo starije, ili su komadi od većeg iz mesare, mora da se doda vode odmah na početku. recimo, da ogrezne do pola.

meso sa kostima (leđa, rebra) na krupnije kocke. luk na rebarca. sve se odmah zajedna stavlja, pomeša, odmah se soli, obilno i odmah se stave začini. poklopi se i kreće se sa vatrom, prvo laganom. polako se meša, odozdo ka gore, kao kod topljena čvaraka - ko je gledao. posle nekog vremena luk i meso puštaju vodu. sad se meša, sve na lagano. pojačava se vatra postupno, i kad počne da ključa, voda mora da bude iznad mesa i luka. ako nije tako, mora da se dolije. opet se primiri vatra, da lagano prevrće i poklopi se (dakle, za običan kotlića mora da se nađe poklopac od nekog lonca). i tako, ispod umerena vatrica, ladan špricer iz oznojane krigle i lagano..... promeša se ponekad, proveravaš da slučajno ne hvata za dno. ako bude jako vrilo, ispariće tečnost. meso mora da pusti masnoću. posle jedno tri sata, uzmeš neku jaču hvataljku (klešta, jbg) i probaš da li kosti ispadaju iz mesa. ako da, može i da se povadi deo kostiju. skida se poklopac i lagano se ukrčkava dok se emulzija vode, masnoće i dezintegisanog luka ne sjedini. jede se vrelo, na travi, leti. meso se topi, dezintegriše, raspada.... i to je to. najbliže originalu.

 

e da, na sam početak, kad meso i luk puste vodu i prvi ključ, u sve se sputi cela jagnjeća džigerica. vadi se čim pobeli, posle dvadesetak minuta. seče se na trake, soli i smaže kao doručak... :lala:

Edited by banatjanin
Link to comment

Moram se za ovo zahvaliti i javno pa neka mi kače slike hiljadu somova.

Odličan recept, odlična prateća priča, naučih danas nešto novo i korisno.

Link to comment

nema na čemu :-)

 

e da dodam.

finalno, u tanjiru, to ne treba da bude čorbasto, nego da ispadne kao kocke mesa u srednje gustom sosu. pa kad nabodeš viljuškom i podigneš, a ono meso se samo raspoluti na dva sočna i lepljiva komada... pa ga samo umuljaš u onaj slatkasto - slani sos... a pored zgrizneš u ljuti zelenu svežu papriku. leba belog, pekarskog... pa spereš friškim špricerom. pa dovatiš koskicu od leđa prstima, pa usrčeš meso, pa ti se prsti ulepe, pa opet kriglu da ostanu otisci prstiju, pa opet... pa opet...

Link to comment

ko te ne zna, skupo bi te platio ;-) /ovo u neku ruku i kompliment - odlicno si sve to napisao/

salim se, naravno, ne sumnjam da je vama muskima to super, ali zaista ne znam ni jednu osobu zenskog pola kojoj se taj cobanski paprikas dopada :-) ne znam sta, kako i zasto je to tako, ali izgleda da nas je vekovna podela posla i ne obavljanje cobanskih aktivnosti uskratilo za desifrovanje tajni i skrivenih ukusa cobanskog paprikasa! jeste, cinjenica je da zene i inace redje obozavaju meso, pecenja i te ''iskonske'' ukuse, ali za svaki takav delikates postoji bar izvestan broj onih koje i to vole. a za ovo - ne znam ni jednu, zaista :-) 

sto ne znaci da smo u pravu, mozda nisamo probale u pravo vreme i kod pravih majstora /ja sam naravno probala samo jednom, na tradicionalnoj melenackom slavskoj manifestaciji. em je bilo 35 stepeni, em je sunce upeklo, a sve to se odvijalo u sred podneva, parikas bio nezacinjen i neljut, nista pasta ili lep hrskav lebac, ma, mislim strasno je bilo :-)/

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...