Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

ja pravim svoju varijaciju s patlidzanom i radi odlicno.

 

patlidzan ceo (s korom i peteljkom) ubacim u vrucu rernu na jedno dvadeset minuta, isto kao kad pecem paprike. kad delimicno potamni - to je to. izvadim iz rerne, sacekam da se malo ohladi, zatim oljustim i isecem na kriske, uzduz. dok se patlidzan pece, isecem paradajz i fetu na kriske. kad je sve spremno, slazem u vatrostalni sud prvo patlidzan, zatim paradajz i gore sir, na svaki sloj malo mulja, soli, bibera, dodam persun i bosiljak i nazad u rernu na dvadesetak minuta. treba da bude dva sloja svega i sir odozgo. ako/kad imam halumija, dodam ali samo odozgo, da dobije zlatnu koricu. savrseno bude.

Link to comment

ja pravim svoju varijaciju s patlidzanom i radi odlicno.

 

patlidzan ceo (s korom i peteljkom) ubacim u vrucu rernu na jedno dvadeset minuta, isto kao kad pecem paprike. kad delimicno potamni - to je to. izvadim iz rerne, sacekam da se malo ohladi, zatim oljustim i isecem na kriske, uzduz. dok se patlidzan pece, isecem paradajz i fetu na kriske. kad je sve spremno, slazem u vatrostalni sud prvo patlidzan, zatim paradajz i gore sir, na svaki sloj malo mulja, soli, bibera, dodam persun i bosiljak i nazad u rernu na dvadesetak minuta. treba da bude dva sloja svega i sir odozgo. ako/kad imam halumija, dodam ali samo odozgo, da dobije zlatnu koricu. savrseno bude.

 

Šta sve znaju ovi naši forumaši, ja sam fasciniran... 

Link to comment

 

Šta sve znaju ovi naši forumaši, ja sam fasciniran...

 

a tek sta sve ne znam....

 

mene kuvanje jako odmara, to je moja meditacija. a kasno sam poceo da se interesujem za to, uglavnom jer je u mojoj familiji uzivanje u hrani bilo jako retko - uglavnom o praznicima i u gostima. roditelji, pravi socijalisticki drug i drugarica, nikad nisu kuvanju pridavali veliki znacaj, imali su preca posla. a i verovali su da cemo se u 21om veku hraniti pilulama kao astronauti. dnevna rutina ishrane je bila uvek ista - potrpaju sta dohvate iz sanduk zamrzivaca u ekspres lonac, to se krcka dok piju jutarnju kafu, iskljuce i odu na posao. kad se vrate, to jos malo dokuvaju dok piju aperitiv pred rucak, i voila! danas grasak, sutra boranija, prekosutra paprikas, kupus, stagod.... sve imalo isti ukus i miris - na nista. kad sipas u tanjir, dodas razne zacine i sosove i jedes uz mnogo hleba da nekako proguras sve to niz grlo. trash tipa pastete, mesni naresci, virshle, pogacice, sve to je bilo fenomenalno u odnosu na dnevne kuvane obroke. cak su i jela iz obdanista i skole bila daleko ukusnija od kucne radinosti. i tako sam navikao da jedem tek da prezivim. sve se promenilo kad sam se osamostalio i morao da se dovijam s malo novaca pa poceo da kuvam, pa da eksperimentisem, pa da uzivam. i od tad evo, nisam prestao. da sam u neke druge aktivnosti u zivotu ulozio toliko truda i vremena.... ih....

 

osim toga, kad vidim kako ovde kuvaju razni, nisam ja neki majstor.

Link to comment

osim toga, kad vidim kako ovde kuvaju razni, nisam ja neki majstor.

 

ne pises ovde cesto, ali medju svim iskusnim kuvarima ja najvise volim tvoje recepte na ovom topiku. uvek iskombinujes ukuse i svezinu na nacin koji odgovara i mom nepcu. 

Link to comment

hvala betty. ja sam dosta recepata pokupio odavde pa vracam koliko znam.

 

nego - kad sam vec ovde... pravim letnji rizoto. nista bolje za ovo vreme. a ima i svima omiljene tikvice.

 

Recept za dvoje - solja pirinca, pola glavice luka, cen bluka, pola tikvice. cluk + bluk se malo izdinsta na mulju, ubaci se pirinac, brzo przne na tom ulju i luku da se zacakli pa se lagano dodaje po malo vode/supe i krcka, mic po mic, standardno. posle nekih 15 minuta doda se feta seckana na kockice (100g, pola standardne table iz radne je sasvim dovoljno kad se kuva za dvoje), krcka se jos pet do deset minuta da bude skoro kuvano al malo tvrdje i tad se skine s vatre, doda se tikvica seckana na trake i zacini - samo so i biber. poklopi se, ostavi se poklopljeno jedno desetak minuta da se zavrsi kuvanje - ne na vatri nego skinuto s vatre. kad se digne poklopac doda se seckana ista kolicina nane i bosiljka - bogato, po saka jednog i drugog, sitno seckana kora od pola limuna i sok od pola limuna.  super bude.

Link to comment

Ja bih tu klasiku. Špik od bluka, slaninice, ruzmarina. Namazao sa prelivom od paprike, soli, bibera, mulja, dobro uteljao, ostavio da odstoji.

Pa u pekač, dva prsta piva, prst vode. Rernu na najjače, pa kad se isključi na 150°C. Pa jedno tri sata

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...