Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

za klopu stvarno skidam kapu japancima. video sam preko 100 fabrika za proizvodnju kobasica u rusiji. ono je strava i uzas sta ulazi u 1 kobasicu. i kad sam mislio da ne moze gore, posao me odvede do par fabrika u ukraini :o sa druge strane japanci imaju najvise standarde u vezi hrane ili prehrambenih sirovina koje uvoze. mnogo puta sam na fabrikama u kini video odvojene linije gde se posebno vrsi dodatna kontrola samo za izvoz koji ide u japan. normalno da za najbolji kvalitet placaju znacajno skuplje od kupaca iz drugih zemalja. 1 mokri cvor u stanu mislim da je malo ako nije studentski stan

Link to comment
1 mokri cvor u stanu mislim da je malo ako nije studentski stan
Ne razumem se.Kod mene su kuhinjski sink, lavabo u kupatilu, kupatilo, WC, na po 2-3m daljine jedno od drugoga. Da li je to jedan mokri cvor ili razlicite vertikale, ne znam.
Link to comment
Kada (materijal od koga je napravljena) odrzava je toplom, od 39C spadne na 36C za 3 sata.
a jel hlađenje isparavanjem važi samo za velike površine tipa bazena? Hoću reći, jel ima i neki grejač u kadi ili je čisto taj materijal
Link to comment
Ne razumem se.Kod mene su kuhinjski sink, lavabo u kupatilu, kupatilo, WC, na po 2-3m daljine jedno od drugoga. Da li je to jedan mokri cvor ili razlicite vertikale, ne znam.
ne znam da li se na srpskom koristi izraz "mokri cvor". izgleda sam ja izmislio bukvalno prevodeci sa ruskog "санузел" sto znaci sanitarni cvor. u svakom slucaju mislim na kupatilo + WC, a jedno kupatilo je za evropske pojmove itekako malo ako ne zivis sam (eventualno sa zenom/devojkom). mi imamo cesto na 2-3 nedelje goste sa decom, rodbinu, pirjatelje bez dece koji obicno dolaze u grupicama po 3-4 coveka. mogu da zamislim haos koji bi nastupio pre par meseci, kad nas je bilo 4 odraslih i 4 dece (1,2,3,8) da imamo jedno kupatilo. ili kad imamo no kids ekipu, pa pred izlazak se sprema po 5-6 ljudi sinhrono. naravno da je malo onih koji mogu da imaju 3-4 spavace sobe sa posebnim kupatilom, ali nije mi jasno da oni koji mogu prave 1 kupatilo za troje dece i 5 spavacih soba, kao tvoj prijatelj npr.kako se spremaju na posao i u skolu mamatata i 2 kindera? koliko li to traje?
Link to comment
a jel hlađenje isparavanjem važi samo za velike površine tipa bazena? Hoću reći, jel ima i neki grejač u kadi ili je čisto taj materijal
Sa zamenom 10% vode na sat odrzava se toplota, mali i zatvoreni prostor tome pomaze. Kada je vise duboka nego siroka, slicno kao sto je casa za crn vino razlicita od case za belo. Porcelan ili tuceno emajlirano gvozdje bi to brzo sprovelo u sebe ili okruzenje.Materijal je (bar izgleda) kao neka jaka plastika, 90% kada su od njega. Neki su mi rekli da im se cinilo da je celo kupatilo izliveno iz jednog dela, i kada i zidovi i plafon (mada nije). Edited by Yoyogi
Link to comment
ne znam da li se na srpskom koristi izraz "mokri cvor". izgleda sam ja izmislio bukvalno prevodeci sa ruskog "санузел" sto znaci sanitarni cvor. u svakom slucaju mislim na kupatilo + WC, a jedno kupatilo je za evropske pojmove itekako malo ako ne zivis sam (eventualno sa zenom/devojkom).
Mozda nije mnogo ali ne znam gde je u Evropi to "itekako malo". Ceo Novi Beograd, dvosobni stanovi su takvi, verovatno milioni stanova i kuca u bivsoj SFRJ. Ili iz filmova - ni hoteli nisu imali kupatila nego se kada sa nogarama donese u sobu i kofe sa vodom za kupanje. Koliko cesto? Sigurno ne svaki dan, ako i svaki mesec.
mi imamo cesto na 2-3 nedelje goste sa decom, rodbinu, pirjatelje bez dece koji obicno dolaze u grupicama po 3-4 coveka. mogu da zamislim haos koji bi nastupio pre par meseci, kad nas je bilo 4 odraslih i 4 dece (1,2,3,8) da imamo jedno kupatilo. ili kad imamo no kids ekipu, pa pred izlazak se sprema po 5-6 ljudi sinhrono. naravno da je malo onih koji mogu da imaju 3-4 spavace sobe sa posebnim kupatilom, ali nije mi jasno da oni koji mogu prave 1 kupatilo za troje dece i 5 spavacih soba, kao tvoj prijatelj npr.kako se spremaju na posao i u skolu mamatata i 2 kindera? koliko li to traje?
Bas sam pitao mog inzenjera u pauzi za rucak - kako da pravi kucu od pola miliona US$ a jedno kupatilo. Kaze, ima 2 WC-a, umivaonik ima 2 lavaboa a kupatilo (za kupanje) je samo jedno. Na gornjem spratu ima skladiste i tu je instalacija spremna da se napravi jos jedno kupatilo ako bude trebalo.Kao sto sam i mislio, navike su drugacije. Brijanje, kupanje, pranje kose - to se obavlja svakodnevno, uvece, pred spavanje, natenane. Ujutro se tusira samo ako je nocu bila teska vrucina. Tako, nema guzve.Cak i kod mene su WC, kupatilo i umivaonik 3 razlicite prostorije.Jos jedna stvar koju nisam znao: Ves se pere posle kupanja u kadi. Ves masina ima "surlu" da popije koriscenu vodu iz kade dok pere. Ta masina je 10 godina stara. Nove koriste tako malo vode da se to ne isplati.
Link to comment

Takayama - 2Do starog grada se dolazi kroz normalni trgovacki centar, ulice imaju strehe zbog teskog snega koji zimi napada i cesto pada:ta07.jpgIz "novog" u stari deo grada se stize nakon prelaska Miyagava reke. Rekao je kao, na primer, Nisava u Pirotu, ne veca:ta08.jpgZa pocetak, policijska stanica koja jse sastoji od jednog policajca i jednog malog vozila. Pazi samo vozilo, ne sme 1cm branika da mu pretekne preko alociranog prostora za parkiranje:ta20.jpgStari deo. To je kao "Tesnjar" u Valjevu, ako neko zna ili kao Bascarsija:ta09.jpgta13.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment

Takayama -3Ove resetke su drvene:ta12.jpgta10.jpgta14.jpgZa one koji ne veruju da je Takayama, kako turisticki slogan kaze, "Place that time forgot" ima i tragova savremenosti, parkiranih u prostoru priznatom i ozvanicenom kao "parking u vlasnistvu". Ako je Mini malo veci danas nego pre, nema veze:ta19.jpgKuca na uglu:ta11.jpgI telefonske govornice imaju malo starinski smek:ta15.jpgKo hoce da kupi plac, ima. Nije 5 ari nego 25 kvadratnih metara. Verovatno je pola miliona US$, ako ne i vise:ta18.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment

Takayama -4 (valjda nece biti vise od 6)Takayama sreska uprava - Takayama Jinya, ispod linkova na japanskom su fotografije.Zgrada je podignuta 1816. i bila je u upotrebi (ista namena) do 1969. Danas je u originalnom stanju i pretvorena je u muzej/izlozbu.tj01.jpgNa ulazu. Cipele se izuvaju i dobije se kesa da se nose u njoj. Ubrzo se vidi zasto.tj00.jpgSkoro sve je pokriveno tatamijima (ovi okviri na podu od princane slame):tj02.jpgHodnici, klizeca vrata:tj03.jpgKlizeca vrata sa papirom su za vrela leta, da se pravi promaja zavisno od dela dana. Ko misli da su leta navrelija i najvlaznija u Bangkoku ili Dzakarti, ne zna sta je Japan. Vrelo i vlazno je 4 meseca. Fabrike piva to znaju - svaki jedan stepen iznad 30C znaci 1 milion boca piva vise dnevno se proda nego inace. 40C je prema tome, 10 miliona extra boca u prodaji.tj09.jpgVisi sluzbenici su imali sobe sa pogledom na vrt:tj08.jpgNormalne sobe se nisu promenile od onda do sada. Skroro svaki stan/kuca sa ili vise od 2 sobe imace jednu ovakvu - tatami room (i ja imam jednu, identicnu osim sto je prozor od armirano stakla, kao i svi, ne od papira):tj05.jpgU drugom nekom postu, gde je bila tatami soba i state of the art WC, neko rece "sa takvom sobom bi i cucavac bio prihvatljiv".Evo kako su izgledali WC-i te 1816. godine. Muski i opsti:tj06.jpg"Opsti", malo izbliza. To se nekako valjda zaklopi.tj07.jpgI dandanas su WC-u slicni, samo keramicki. Cak i u Shinkansenu ima ovakav par (naravno, keramicki) + jedan zapadni.

Edited by Yoyogi
Link to comment

Takayama -5 (imam posle jos jedan o onsenu, za kraj).Dok mi cerka daje vremena da odahnem, da brzo natovarim jos jedan post.Nastavak - sreska kuca.Soba za sluzavke. Vise kao 200kvm nego "devojacka".tj04.jpgBilo je i nekih koji nisu imali te pogodnosti. Utajivaci poreza (u pirincu).Ovo je bio istrazni zatvor:tj12.jpgKriminalci nisu bili milovani. Ona "harmonika" na podu je za klecanje. One ploce su betonske da se stave na butine dok se ne prizna.Ovako nekako:tj13.jpgYebote, samo da klecim na onoj "harmonici" 10 minuta bi me slomilo. Jos da mi navale one ploce, tacno bih priznao bilo sta - cak i da sam ja taj koji je izmislio kursor za ekran!Ova korpa, to je kao "marica" i privremena zatvorska jedinica, to bi neki voleli da me vide u njoj: tj14.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment
odvratna zemlja
Kada je covek propisno i svestrano informisan, moze da donosi ovakve "informed conclusions".To znaci da nije obican googlator koji ne zna da interpretira ono sto dobije nazad, to znaci da je samo nekoliko strana ranije procitao ovaj post i sledeci koji tamo sede dve godine, pa da onda jos malo googla , pa opet jos malo googla onda to vidi sa raznih strana.Bez toga, parcjalno googlanje samo otkriva zlonamernost i generalni nemar.Dodatno na organizovani, komercijalni masakr, po Kanadi i Norveskoj to rade i iz zezanja, za zabavu:Sad mogu ja da skocim na sto i dreknem: Kanada i Norveska odvratne zemlje! Edited by Yoyogi
Link to comment

Takayama -6 (poslednje)Oko Takayame ima 10-ak onsena (hot springs), ovaj je u samom mestu. Hoteli uglavnom imaju onsen u sebi ali su mnogo manji. Ovaj je "profesionalan", cak se i zove "Hiida Resort".Hiida OnsenKamera nije dozvoljena ali sam morao da je prosvercujem kad sam u jednom trenutku ostao sam.Ovo je za brijanje, samponiranje, kupanje sapunom i samponima:to01.jpgProbam da sednem na stolicicu i drknem celom u lampu. Lampi nista. Glava lampe je - od gume:to04.jpgStvarno, sta bi bilo da je od stakla? Prvo, rasekao bih se, drugo, morali bi da zatvore onsen dok se ne garantuje da na podu nema ni parceta stakla (mokar pod i svi bosi). I da se mole da ih ne tuzim.Morali bi svima da vrate pare, da im daju odstetu za remecenje planova, da onima koji tek dolaze kazu da je zatvoreno...tacno bi firma propala zbog jedne razbijene lampe.Ako neko ima ulog u nekom slicnom biznisu, ovo je ideja da se naprave pare - decje ustanove, bolnice, gde god je razbijeno staklo na podu veci problem nego inace, voleli bi da vide ovakav neki proizvod.Sauna, suva. Temperatura unutra skoro 100C:to02.jpgA unutra ima TV. Tu sam gledao, sav u znoju na 100C, proglasenje Rio de Zaneira za sediste Olimpijade 2016:to03.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment

Himeji 1 (od 1)Himeji Castle, od 1346. godine, danas je World Heritage.Himeji CastleJapanci vole u sali da kazu - Himeji je jedini japanski zamak koji treba da vidis u zivotu. Svi ostali su podskupovi.Stvarno je velicanstveno. hi00.JPGhi04.JPGhi02.JPGKada se pridje dovoljno blizu, zastaje dah:hi01.JPGhi03.JPGUnutra sve staro drvo, izuva se i cipele se nose u kesi.hi09.JPGSamo mesto je fantasticno, ima i svoju stanicu Shinkansena (Nozomi superexpress, ne "pilicari" shinkanseni kao Kodama i Hikari).Ovo je glavna ulica. U pozadini, sija se more, istovremeno je i lucki grad.hi05.JPGDuz glavne ulice je pokriveni "bazar", nekoliko kilometara radnji i restorana, klimatizovano:hi07.JPGhi06.JPGAha, cini mi se da sam sreo i Bucka: omatorio je i sprovodi skolske ekskurzije, uglavnom uniformisane zenske. Ima i sesir i bedz:hi08.JPG

Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...