Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

nashao skakavce? nagrada - dolaze ti gosti u januaru da se ogreju iz sibira :D
dobro jutro :) januar - sjajno. ovde zna biti hladno, ali je uglavom suvo, ako nema vetra skroz ok za setnjicu ;) ma banja posle sibira, imaces osecaj ko da si u honolulu skakavce mi nasao Ros. imam dobar vid, ali moc zapazanja je katastrofa. tako blenem i u frizider po pola sata trazeci nesto...
Link to comment
Restorani u Japanu imaju odvojene sale. Tako i ovaj, iako francuski, ima odvojeni deo gde iza staklenog zida sedi stariji muskarac sa mladom devojkom.
Odvojene sale?Ima pokretnih paravana da ucine da se vece grupe osecaju kao da su sami, ima u "family restaurants" tipa Denny's odvojeno za pusace i nepusace ali ne znam kakve druge odvojene sale mogu da budu. Vise kao particije da veliki prostor ucine prihvatljivijim i manjim.
Nedelja je. vreme za turizam. Grad je praznjikav, prodavnice su zatvorene.
Taj deo grada je retko kada (mozda od 1-6 ujutro) pomalo praznjikav. Bar nekoliko hiljada restorana i barova radi do 3-5 ujutro.Sve radnje su otvorene svaki dan u godini, ukljucujuci vikende i praznike, od 10 ujutro do 8-9 uvece. Restorani od 11 ujutro vikendom.Tu sam stanovao 3 godine i tu je najveci city council rate. 800US$ mesecno je porez za gradske sluzbe da ciste, odnose smece i odrzavaju taj 24x7 deo grada. Kakvo praznjikavo. Prometnije je nego Manhattan.
... Na ulazu mala kucica za cuvare. dva prozorcica su otvorena. Prolazimo pored prvog koji nam daje malo parcence plastike na kojoj pise - Admission Free. Drugi cuvar skuplja te plasticne tikete nazad od onih koji izlaze... Cemu otvorena dva radna mesta?
Otvorili bi oni i 3-4 radna mesta, i deset, za jedno kad bi moglo. Taj nivo efikasnosti ih ne brine. Prosla vlast je uspela da ozakoni "temp" radnike, one koji su na manjoj plati, bez obuke i koji se lako otpustaju. U Martu i Aprilu je posao izgubilo 3 miliona tih "na odredjeno". Nova vlast je, u izbornom paketu imala ukidanje takvih radnih mesta.
izlazimo iz taksija. Sledeci takodje, ne zna ni rec engleskog niti nekog drugog jezika. Uzima karticu i shvata da je jedan od redova na japanskom i da sadrzi adresu hotela.Yes! posle 15 minuta stizemo do zgrade Skustine Tokija pa i do hotela. Zaboga! da li je to bilo toliko tesko?
Nema opravdanja da nije hteo da vozi ali nema ni razloiga da nije znao gde da ide. Cak i da je pao s marsa 10 minuta pre toga znao bi gde su Shinjuku hoteli. Cak i onda, svi imaju GPS i ukucavanje telefonskog broja ga vodi bilo gde.Opet, bez opravdanja, bilo je nesto drugo u pitaju. Mozda, posle 15 minuta voznje sat vremena cekanja na novi posao kod hotela?Da si ga prijavila, nayebo bi. Ionako mu je posao taksiste dopao kao na lutriji posto je izgubio neki drugi prethodni. Takvi se posle vide pod onim plavim musemama kao homeless. Edited by Yoyogi
Link to comment

"Ryokan" je termin za tradicionalni japanski hotel - vise kao guesthouse.Ovako izgleda soba, uvek mirise na slamu iz tatamija (to su ovi pravouglovi na podu, nisu prostirke vise kao ramovi, meki su odozgo):ry2.jpgPosteljina i futoni su u ormaru:ry3.jpgSve spremno za spavanje:ry4.jpgA za little traveled....koji se drze imitacija, pored aircona ima i ovaj WC "with works":ry1.jpg

Link to comment

Ja sam jednu noć boravio kao gost kod jedne japanske porodice, u gradiću Kure, pored Hirošime. Taj gradić je, dakle, neka vrsta provincije, iako je jedan od četiri centra japanske mornarice, tu je brodogradilište i (bilo?) podmornicogradilište, a tamo je valjda napravljen i čuveni ratni brod "Yamato". Ćale u toj porodici (prezivaju se Abe) predaje neke tehničko-nautičke predmete u ogromnoj oficirskoj školi sa internatom u Kureu, a majka daje časove engleskog jezika, privatno. Imaju dvoje dece, tinejdžere (jebiga, dečake) koji, uzgred, ne znaju ni reč engleskog. Stan im je nekih 70ak kvadrata, i veoma zapadnjački uređen. Jedino "japansko" što sam video su vrata koja se kližu, i one jebačke WC šolje (kao i kupatilo u kojem se tušira ne u kadi, već nasred kupatila). Spavao sam u sobičku (naš ekvivalent "polovine" sobe u dvoiposobnim stanovima), na dušeku dole. Uzgred, oni su članovi nekog udruženja u kojem, kao saradnici države i njenih projekata, volonterski (?) primaju vladine goste poput mene u svoj stan. Ja sam bio neki petnaesti kog su te godine ugostili, a bio je septembar. Ovim hoću da kažem da sve smeštaju u tu sobu, a u njoj inače gospođa drži časove engleskog. Nigde nisam video tatami, niti "japanski minimalizam". Za večeru nismo jeli suši (u supermarketu su me pitali "probao našu sirovu ribu? mi to zovemo suši", kada sam odgovorio potvrdno, i rekao/slagao da baš jako volim, zbog mene su kupili suši, uz reči da to oni jako retko jedu). Uzgred, u pitanju je bila obična zgrada od desetak spratova, negde između centra i periferije tog gradića Kure. I, taj stan ih je koštao oko 240.000 dolara, što naravno otplaćuju godinama. Još jedan doprinos tezi o ljudskim univerzalnostima: taj tip, čovek, suprug, nastavnik, kako da ga nazovem, me je dočekao u dresu "Barselone", sa limenkom piva ("Yebiso") u ruci. Kada smo bili u supermarketu (gde sam jeftino a kvalitetno kupio sake), i pitao ga koje pivo on pije, uz osmeh mi je rekao "ono koje je najjeftinije". Celo veče me je ispitivao o fudbalu u Srbiji, na šta sam ja lupetao kao Maksim po diviziji, jer o fudbalu pojma nemam.

Edited by Buck Naked
Link to comment

Takayama 1Ima ne samo posebnih topika, pdf-ova nego i posebnih sajtova namenjenih ovom prekrasnom planinskom mestu.Geografski, skoro sam centar Japana.MapaKoliko je planinsko, vidi se na samo 20-ak km od Takayame, u Toyama. Ovo nije zezanje (mada ima sajtova gde se ne veruje da je ovo moguce, samo Google "Tateyama Kurobe Alpine Route"):ta00.jpgJedan dickhead tvrdi:I've seem plenty of snow in my life. This is either Photoshopped or a picture of a street with fake snowbanks. Like someone mentioned in a previous post, there is no way you could get vertical snowbanks that high unless you had a snowblower 15 feet high. Roads that are plowed don't look like that. Plus the pavement is bare. Not something you would expect for a place that get this much snow. And the bus has no signs of snow on it or frost on the windows. Also the people walking along side don't look like they are dressed for winter.Nema veze, Takayama zvanicni sajtTo je od mene 180km, day trip ali se, zbog skracenih dana, ostalo jednu noc.Hotela ima puno, japanski su isto odlicni (i jeftiniji), nema buvara bez obzira koliko je jeftinije od Marriott-a.Moja soba (10,000Y, ~ 90US$), hotel Nana Hida:ta02.jpgta03.jpgOvaj prekoputa, "minshuku" Kuwayanita je isto OK, verovatno jeftiniji:ta16.jpgMesto se cesto zove Hida Takayama, tu vec dolazi do cuvene Hida govedine. Verovatno uz Kobe beef jedna od top 3 u Japanu. Restoran:ta17.jpgJelovnik (oko 50US$), za dvoje:ta04.jpgStiglo na sto, za samo-kuvanje, 300g:ta05.jpgPorcija cevapa je 160g, tako da je ovo dosta za dvoje. Kuva (pece) se na samom stolu, na plamenu. Ova masnoca iscuri i ostavi mesto mekim i ukus je kombinacija putera i mekog a malo res raznjica. Samo sto se topi u ustima prakticno bez zvakanja.ta06.jpgnastavice se...

Edited by Yoyogi
Link to comment

correct me if I am wrong: cini mi se da je varijanta kad sam peces meso vise koreanska, a u japanskim restoranima uglavnom kuvari rade pred tobom. ja preferiram ovu drugu varijantu, posebno ako je kuvar kul, pa izvodi razne kerefeke prilikom seckanja. i jos nesto - kupatila. razumem da je u tokiju frka sa kvadraturom, ali zasto i u brdima prave te kapsulice od kupatila? ti mozes da uporedis sa hongkongom. u HK ces u 4 star hotelu za nekih stotinjak dolara dobit sobicu 20 kv. m i perverziju od kupatila za staklom, kako bi imao utisak veceg prostranstva. ali ako platis vise ili odes sa ostrva (iz centra), ce dobijes mnogo vise mesta i normalno kupatilo.

Link to comment

I ja sam u Tokiju imao perverzija kupatilo u svakom hotelu (Tokio, Kjoto, Hirošima) osim u Nagoji. I kod ove porodice u kojoj sam bio, kupatilo bilo big deal. Zasebno WC, sa fancy elektroničkom daskom, pa zasebno velika prostorija u kupatilu za skidanje, pranje ruku, lica, itd, i na kraju takođe poprilična prostorija sa kadom i tako tim, za tuširanja i kupanja. A porodica neka srednja klasa, rekao sam tamo, nastavnik u vojnoj školi i domaćica + privatni časovi engleskog.

Link to comment
correct me if I am wrong: cini mi se da je varijanta kad sam peces meso vise koreanska, a u japanskim restoranima uglavnom kuvari rade pred tobom. ja preferiram ovu drugu varijantu, posebno ako je kuvar kul, pa izvodi razne kerefeke prilikom seckanja.
Govedina se u Japanu jede tek nesto vise od zadnjih 100 godina. Pre toga je bilo zabranjeno jesti meso cetvoronoznih zivotinja (budisticki razlozi).Dugo vremena usput je to ostalo neobicno. 1980. je prosecni Japanac jeo 5kg crvenog mesa godisnje, deset puta manje nego zapadne zemlje. Danas je ta razlika smanjena.Nacin pecenja (yakiniku = meso na grilu) jeste dosao iz Koreje.Razlika ismedju japanskiog i Korean BBQ je pre svega u kvalitetu mesa. U korejski ide jeftinije, uvozno meso i ima marinada pre pecenja.Japanski je bez marinade, cist ukus mesa i meso je mnogo skuplje.Na primer, uvozna govedina iz Australije ide u kobasice, mesne preradjevine, Korean BBQ i ostale jeftine restorane i takeaway.Tokom vekova, razvijene su unikatne rase goveda i njihovo meso je drugacije od "normalne" govedine.Spremljena na BBQ nacin, cak i najkvalitetnija australjska govedina (King Island) se pretvara u djon.Tanko secena ili "shaved" + marinada je dobra za Korean BBQ.
Link to comment
i jos nesto - kupatila. razumem da je u tokiju frka sa kvadraturom, ali zasto i u brdima prave te kapsulice od kupatila? ti mozes da uporedis sa hongkongom. u HK ces u 4 star hotelu za nekih stotinjak dolara dobit sobicu 20 kv. m i perverziju od kupatila za staklom, kako bi imao utisak veceg prostranstva. ali ako platis vise ili odes sa ostrva (iz centra), ce dobijes mnogo vise mesta i normalno kupatilo.
Nije tesko razumeti.Kupatilo je uvek jedno, bez obzira koliko je veliki stani ili kuca. Jedno jedino, isto kao sto je i WC jedan jedini.Moj kolega koji pravi kucu od 200kv, najsavremenija zelena tehnologija (na primer, sunceva energija mu greje vodu a kada mu ne treba energija, proizvedena struja ide u nacionalni grid odakle je on uzima nazad kada nema sunca) ima samo jedno kupatilo i 1 WC za 5 soba i troje dece.Ma koliko veliko i koliko luksuzno kupatilo bilo, svodi se na jedno: materijal od koga je napravljena kada odrzava temperaturu vode 3+ sata.Sada, zbog cega je celo kupatilo "wet room", prskaj gde hoces: pre sedanja u toplu kadu, obavi se kupanje "u sred" kupatila, sedeci na stolicici. Sapun, sampon, brijanje, pranje zuba, sve. Nije divllje tusiranje sa isprskivanjem.Onda se sedne u vodu da se preznoiji i relaksira. Pola sata najmanje, nije cudno sat ili sat i po. To je kao onsen ili hot spring. Neverovatno kako otklanja stres. Kada (materijal od koga je napravljena) odrzava je toplom, od 39C spadne na 36C za 3 sata.Eto, zato je kupatilo isto u Shinjuku gde je kvadratni metar 20,000EU i u nedodjiji gde je kuca u licnom vlasnistvu i prostor prakticno neogranicen: funkcija, namena, koriscenje i tradicija su identicni.Najvece sto sam video bilo je 2.5 x 2.5 m, u stanu gde je renta 5,000US$ mesecno. I to je nista, ja imam takva dva kupatila i stanu od 66kvm u Bangkoku.Sve luksuznije od toga znaci - nema Japanaca na vidiku da koriste tu "smestajnu jedinicu".Osnovno kupatilo, mali stanovi i male hotelske sobe (business hotel). Sve je u jednom, wet room. pazi kako se slavina skrece iz lavaboa u kadu:ku1.jpgSrednji stanovi, kao moj sada, imaju odvojeno lavabo, laundry:ku4.jpgI odvojeno kupatilo, koje je malo vece ali princip je isti kao "all in one":ku3.jpg Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...