Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Promenilo bi funkcionisanje tog Southern Reach. To je u knjigama predstavljeno kao potpuno raspala služba koja nikakve rezultate nije postigla, pa je sad već vode poluludi ljudi koji eksperimentalno šalju ekspedicije ka tom svetioniku bez ikakve ideje šta bi mogli da postignu. (A prilično su sigurni da problem nisu jebena mutirana čudovišta.) Dok smo u filmu videli tokom ispitivanja kako su u stvari oni organizovani i vrlo zainteresovani za eliminisanje vanzemaljske pretnje. To potpuno obesmišljava slanje biologa i antropologa da bacaju zapaljive granate i tako ti reše problem.

 

Ako ne znaš šta je pretnja i ceniš da je nešto pobilo ceo odred vojnika, nemoj slučajno da pošalješ veći i bolje opremljen odred vojnika. Ne, samo pošalji narednikovu ženu, bolesnu psihološkinju, zavisnu medicinarku, suicidnu fizičarku, i ožalošćenu majku žrtve leukemije. Da se ponašaju kao vojnici, samo tragično nesposobni, i na kraju stumble their way to success. Koji, twist ending, se ispostavi da je u stvari failure jer niko ne može da uradi isti onaj bloodwork koji je Portman uradila i shvatila da je nečim zaražena.

 

 

Link to comment

Nigde nije rečeno da su uopšte sigurni da je vanzemaljska pretnja, koliko se sećam, rečeno je da imaju mnogo teorija, ali da nisu sigurni i da je jedino što znaju jeste da se zona širi; opremljen odred vojnika su već poslali, bez rezultata, tako da slanje šarolikog tima naučnika ima smisla, tim pre što u filmu nije predstavljeno da je u pitanju minut do 12, naprotiv posle 3 godine je zona još uvek lokalnog tipa, tako da ni nema potrebe slati celu armiju i atomske bombe.

 

Što se tiče završetka, nigde nije rečeno da niko nije uradio bloodwork koji je ona uradila, već to što svi oko nje sede u hazmat odelima sugeriše da vrlo verovatno jesu odradili.

 

 

Edited by Time Crisis
Link to comment

Tokom debriefinga joj kažu: "So it was of alien origin? Was it carbon-based, or..." 

 

Ako sede u hazmat odelima dok slušaju debilnu priču o tome kako Svemirske Gljive nameravaju da unište svet, a svesni su da ih ona nosi u sebi, onda bi trebalo da je posle razgovora pošalju pravo u incinerator umesto u zagrljaj mužu-replikantu. Upravo taj open-ended rasplet lepo ilustruje ono što sam Ruxinu objašnjavao o nepametnoj adaptaciji: hoćeš da ostaviš "humanity is doomed" aspekt originala, a istovremeno hoćeš da ubudžiš interpretative dance fight scene u kom naša heroina herojski savladava vanzemaljce koristeći white phosphorous. To ne može da ide u paketu jedno sa drugim! Spasavanje sveta zapaljivim granatama pripada jednoj vrsti filma; apokaliptični doom & gloom pripada potpuno drugačijoj vrsti filma; strpati ih zajedno u poslednjih deset minuta deluje isiljeno i loše koncipirano.

Link to comment

daj breeee

 

Spoiler

pet ribetina koje spasavaju svet bez džipa, krosera ili makar bicikle, u svetu mutanata mašu puškama kao vrljikama etc

 

meni naucna fantastika divan žanr, ovaj film ga nije baš nešto dostojan (sem postprodukcije koja je OK)

Link to comment

glup je annihilation, chicks road trip film, mislim zašto ali zašto pešače, zar nije bezbednije i x puta brže da su otišli do svetionika nekim čamcem sa pučine

- ali pravi biser sam upravo odgledao geostorm, winiju će pregoreti osigurači ako ga bude gledao :happy: to je takav jedan drnč od nabacanih ideja već viđenih u filmovima, dan posle sutra, gravitacija, 2012 itd

- ima ga na kioscima, uživajte ako ga već niste pogledali :D

Link to comment
4 hours ago, Time Crisis said:

Da, međutim da li ih je savladala ili su oni nju savladali? Da li će ih ipak poslati zajedno u furunu? U principu sve su ostavili otvoreno.

 

Tako nekako, ne postoji tačan odgovor. Ja sam bliži mišljenju da je u pitanju originalni lik ali zauvek promenjen ali u suštini nije bitno.

 

Takođe natezanje oko sitnih plot points u fazonu onih cinema sins smarača mi je jako mrsko rabota, ali opet moram da kažem - spominje se u filmu da se već slali vozila i dronove, spominje se i da su prilazili sa vode. Ima i prikazano na jednom ekranu dok priča ventress sa portmanovom kako se shimmer otprilike podjednako razvio u sva 4 pravca, pa nije mnogo bitno odakle se prilazi.

 

Ali sve je to dosta nebitno, fundamentalno™ se ne slažemo o prirodi njihove misije pa smo samim tim i gledali dosta različite filmove. Vi ste gledali pet ribetina koje su poslali da spasavaju svet, ja sam gledao 5 očajnih likova koji volontiraju za samoubilačku misiju bez neke jasne ideje šta bi uopšte mogli da postignu. Motiv samouništenja je najzastupljeniji motiv u filmu, ali pošto vini kaže da ne može da bude jer se spominje samo u par reči mene mrzelo da se dalje upuštam.

 

Link to comment
On 3/18/2018 at 5:46 PM, Weenie Pooh said:

Gleda neke šarene lišajeve, pa stručno kaže: "Malignant. Like tumors." :isuse: 

 

ovo sam premotao jedno sedam puta i onda sam isao da se koljem nožem za hleb al sam se nešto predomislio...

Link to comment

Neću da koristim izraz "retardiran" jer ne bih da dajem loš primer, ali Annihilation je neka vrsta super ne-inteligentnog Stalkera, ovog puta sa pretežno ženskom ekipom (valjda da bi bio blizak modernom PC senzibilitetu). Sreća što Tarkovski nije živ, jer bilo kakvo poredjenje (čak i u ovom postu) neizbežno provlači kroz blato i njegovo remek delo.

Edited by Jeremija
Link to comment
59 minutes ago, Ruxin said:

 

Motiv samouništenja je najzastupljeniji motiv u filmu, ali pošto vini kaže da ne može da bude jer se spominje samo u par reči se eksplicitno kaže da Portman "wants to fight it", da bismo je kasnije gledali kako jedno 45 minuta interpretivno pleše sa dvojnicom u presmešnom gumenom odelu, a zatim je ubija granatom, mene mrzelo da se dalje upuštam.

 

 

Samouništenje si nekako apsorbovao osmozom iz ostataka source materijala, svaka tebi čast, ali u filmu je ono tragično ukombinovano sa mitraljezima, granatama, i bespoštednom borbom za spas ljudskog roda.

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Samouništenje si nekako apsorbovao osmozom iz ostataka source materijala, svaka tebi čast, ali u filmu je ono tragično ukombinovano sa mitraljezima, granatama, i bespoštednom borbom za spas ljudskog roda.

 

Ne vidim da se negde u filmu potencira "bespoštedna borba za spas ljudskog roda", pre je bespoštedna borba njih 5 pojedinačno, ljudski rod jedva da se uopšte i spominje.

Link to comment

Pa da, njih pet se bespoštedno bore za Cosa Nostra, do kraja nekako istraje ova jedna glavna. A ovamo su kao sve autodestruktivne. 

 

Ja sam velikodušan i tolerantan čovek pa sam im učitao ljudski rod kao motivaciju, ali realno si u pravu - malo se pričalo o tome da je ceo svet ugrožen. Više smo slušali o tome kako je Portman prevarila muža i pohotno se odala zadovoljstvima BBC, kuuurva, pa je on jadan morao da suicidno ode u Area X da bi se tamo ubio granatom. A onda je ona krenula istim putem da okaje grehe. U svakom slučaju, suludi galimatijas polusvarenih motivacija.

Link to comment

+1 ljudski rod nema pojma o dešavanjima u močvarama floride, lokalce su iselili uz fake news :D o izlivanju opasnog hemijskog otpada a sudeći po brzini širenja zone imali su još nekoliko godina pre nego što bi morali da priznaju da nešto nije u redu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...