Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

3 hours ago, noskich said:

Bas zato sam i napisao da vredi pogledati ko je ljubitelj SF-a. Jer po meni te akcije (poput petog elementa) uopste nisu SF, SF im dodje samo kao tanka oblanda. Hard core SF je bas takav, fokus na ideje, a ne na akciju, ljubavnu pricu, horor, fantaziju... To je veciti problem SF-a, hard core SF nije komercijalno isplativ jer ima malu publiku. I onda ga filuju sa drugim zanrovima kako bi bio dopadljiv sto siroj publici. Zato sam zahvalan za filmove koji se sto vise priblizavaju hard core SF-u, cak i kada nisu toliko dobri, jer ih je malo.

ma sta pricas a gde su alien, predator, blade runner? tipican sci-fi 

 

imas ti razne podzanrove pod sci-fi nije samo filozofija u pitanju. 

da su annihilition hteli da bude neka filozofija drugacije bi film izgledao. gledah ga kao ljubitelj ovog zanra i kazem da me film nije dotakao osim scene sa medvedom (u kojoj pa dominira horor zanr). scene sa ljudskim oblikom cveca me podsecaju na vec negde vidjene scene ali nema sanse da se setim gde

Link to comment

Naravno da to sto si navela jeste SF sa jakom dozom akcije. Ali razlika izmedju tih filmova i petog elementa je u tome sto akcija nije srz filma, vec je deo price i shire ideje filma. Konkretno u slucaju Alien i Blade runner taj kontekst je cyberpunk. Vladavina korporacija, nemoc obicnih ljudi koji su deo mashinerije, opste zagadjenje i nekriticko usvajanje tehnologije za sve i svasta, a sve u cilju te korporativisticke agende itd. Predator postavlja pitanje o odnosu tehnoloskog napretka i lokalnog konteksta u kojoj se vrsta razvila. To jest postoji scijentisticka predrasuda o pravolinijskom progresu kojim idemo ka sve vecim nivoima sofisticiranosti, odbacivanju tradicije, iracionalnosti, agresivnosti... Predator je izazov tome. Jer pokazuje da je visokorazvijena vrsta ostala dosledna "primitivnim" tradicijama, klanskim podelama, agresivnosti itd.

 

Hard core SF je opet nesto malo drugacije, za nivo iznad toga. Ne samo sto su srz ideje, vec se minimizuju elementi svih ostalih filmskih zanrova. Klasicni primer je Odiseja 2001. 

Link to comment
3 hours ago, Indy said:

 

A sta je imao nameru da bude? Posto se ne bi reklo da su zeleli da budu pre svega (ili uopste) komercijalni uspeh.

 

Na imdbu lepo piše adventure,fantasy . Koštao je 40miliona ,doveli su Natu Portman i nisu ciljali komercijalni uspeh,ma daj. Plus aktuelna feministička strujanja 

Sada kada pogledam sa obzirom na budžet ne izgleda impresivno,verovatno je veći deo pojela anoreksična diplomka Harvarda. 

Film nije klasičan mambo-džambo,ima ideju, verovatno dobar podložak,ali sve je to nabacano za moj ukus,manjak motivacije,likovi stereotipni,nedefinisan

 

Meni prva asocijacija na hardcore Sf je Andromeda Strain

 

@noskich Predator?  Zar to nije ono kada nabildovani američki marnirac pokušava da pobegne od nadrkanog ružnog ejlijena po nekoj prašumi...

                   Daješ mu previše kredita,ali dobro svaki film se može gledati iz više uglova 

Link to comment

Pise na imdb-u "adventure fantasy", valjda zato kroz ceo film gledamo deobu celija. Mislim, vidim da ti je cilj da pobedis u ovoj raspravi, ali meni je ovo skroz besmisleno preganjanje niokocega.

 

 

EDIT. "Aktuelna feministicka strujanja". :mellow: Pa, ilustrovacu ti ovo graficki:

 

4women.jpg

Edited by Indy
Link to comment
1 hour ago, Fakundo Sava said:

 

@noskich Predator?  Zar to nije ono kada nabildovani američki marnirac pokušava da pobegne od nadrkanog ružnog ejlijena po nekoj prašumi...

                   Daješ mu previše kredita,ali dobro svaki film se može gledati iz više uglova 

 

Sve se moze banalizovati. Isto tako bi Alien bio gde americka zena pokusava da pobegne od nadrkanog ružnog ejlijena po svemirskom brodu.

 

Link to comment

Meni se film baš dopao. Mene lično nimalo me ne zanima da ga žanrovski stavljam u kategorije da li je SF, avantura ili fantasy, pa mi to ne predstavlja neki veliki problem ili pitanje.

 

Sad, u glavi sam imao sklopljeni headcanon jer sam dakako pročitao knjige, tako da je verovatno bilo neminovno da kad dođe deo gde se film prilično razdvaja od knjiga, tj čim krenu da se približavaju svetioniku, da počnem blago da razmišljam da možda neki delovi jesu trapavo odrađeni, ali dobro, imajući taj benefit knjiga u glavi ako polaznu osnovu, to mi nije preveliki greh. Pogotovo kad pomislim da znajući kakve su knjige II i III, da su II možda i mogli da ekranizuju kao nastavak, ali III bi svakako bio izuzetno težak za to. Hteli su da naprave jedan film, baziran na prvoj knjizi, kao celinu, i ako je to bio cilj, to su manje-više dobro uradili.

I ono najvažnije, prilično sam ubeđen da ljudi koji nisu pročitali knjige, mogu da budu potpuno okej sa samo filmom, dakle film stoji sam na svoje dve noge, i ako je urađen kao adaptacija, ta adaptacija je okej, nije baš da je obilovalo momentima "WTF šta je sad ovo ništa mi nije jasno e jebi ga sad moram da pročitam".

 

5 hours ago, Indy said:

EDIT. "Aktuelna feministicka strujanja". :mellow: Pa, ilustrovacu ti ovo graficki:

 

 

:lolol::lolol:

Link to comment
5 hours ago, Indy said:

EDIT. "Aktuelna feministicka strujanja". :mellow: Pa, ilustrovacu ti ovo graficki:

 

E, ali u knjizi je tim od bezličnih hipnotisanih žena koje znamo samo po (nongendered) nazivima profesijama: Biolog, Psiholog, Antropolog, itd. 

 

To se ne bi dobro primilo danas. Bolje lepo da im svima damo imenai da potpuno ukinemo motiv hipnoze - neće valjda publika da gleda kako žena žene mentalno takoreći siluje, to ne bi bilo u redu.

 

Nisam još pogledao film ali pošto se čak i 1 Marvinu svideo, moraću kako bih mu agresivno argumentovano i tvrdoglavo kontrirao.

Link to comment
4 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

E, ali u knjizi je tim od bezličnih hipnotisanih žena koje znamo samo po (nongendered) nazivima profesijama: Biolog, Psiholog, Antropolog, itd. 

 

To se ne bi dobro primilo danas. Bolje lepo da im svima damo imenai da potpuno ukinemo motiv hipnoze - neće valjda publika da gleda kako žena žene mentalno takoreći siluje, to ne bi bilo u redu.


Tjah, u knjizi je ipak interna naracija iz ugla samo jednog lika, i na medijumu knjige to svakako zvuči okej, ali knjiga počinje, teče i završava se samo tokom ekspedicije, tokom ekranizacije je donesena svesna uloga da film ne bude linearan i da se prikažu delići života i van ekspedicije, tu bi već izgledalo dosta nahereno da se nijednom liku ne da ime.

A motiv hipnoze baš nije potreban kako su promenili svrhu i motivaciju glavnog lika da bude sve u scope-u celine od jednog filma.
 

 

4 minutes ago, Weenie Pooh said:

Nisam još pogledao film ali pošto se čak i 1 Marvinu svideo, moraću kako bih mu agresivno argumentovano i tvrdoglavo kontrirao.
 


Al prvo TLJ :happy:
 

Link to comment

Ima i knjiga flešbekova, ne vidim zašto bi u interakciji Biološkinje i njenog muža bilo neophodno da se zivkaju po imenu. Taj manjak imena je od suštinskog značaja u knjizi jer potcrtava alienation od ljudskog roda kroz koji zaražena protagonistkinja prolazi. A još je zanimljivije u kontekstu toga da taj alienation u startu i nisu izazvale Space Fungi već Southern Reach Initiative svojim insistiranjem na hipnozi i ograničavanjem protoka informacija.

 

Kniga jeste u znatnoj meri pisana po Mystery Box modelu, ali ni u jednom trenutku ne obećava resolution, ne pravi se da će ponuditi objašnjenje. Od prve do poslednje strane je u onom "more things in heaven and earth, Horatio..." stilu, zato sam i imao utisak da čitam lavkraftovski horor (samo beskonačno bolje napisan).

 

A TLJ nikad, ja gledam samo kvalitetnan treš :nobles:

 

Link to comment

Stvarno nisam stekao utisak da ima bilo kakve veze sa nekakvim holivudskim feminizmom™. A pritom i nisam ljubitelj sto onaj rece mlade anoreksicarke... stavise, kad bih gledao ko u filmu igra glavnu ulogu, ne bih ga gledao ni na tom gusarskom potoku.

Link to comment
10 hours ago, noskich said:

Sta ce ti bioskop? Vec sada imas gomilu kvalitetnih torenata. Meni bioskop ima smisla samo ako je neki IMAX 3D, ili ako je bas bas kultni film u pitanju. A mislim da ovo nije niti ce biti kultni film. 

 

Zato što volim da se posvetim filmu na mestu za gledanje filmova.

Link to comment

Annihilation je onaj jedan vrlo dobar, odličan sci-fi koji dobijemo na svake 2 godine (arrival, ex-machina) tako da nemam ama baš nikakvu želju da budem kritičan. Valja, gledajte, to je to!

 

Iznenadila me količina horora. Pozitivno. :sleep:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...