Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

1 hour ago, Ruxin said:

Duvaj ga vini :sleep:

 

Nervira me generalno način na koji pristupaš filmu (preterano sitničaranje oko zapleta i potenciranje onog što si ti zamislio da treba da bude, umesto kritikovanja onog što film pokušava da bude), plus znam da nema teoretske šanse da ikad promeniš mišljenje.

 

Ne znam zašto bi bilo kome bio cilj da promeni mišljenje sagovornika kad se radi o potpuno subjektivnim stvarima kao što su utisci o nekom pokušaju umetničkog dela. Ovom se sviđa, onom se ne sviđa, ne pokušava niko nikog da vrbuje. Samo obrazlažemo šta ko misli, iako svi znamo da će se na kraju ispostaviti da sam ja bio u pravu.

 

Ja se inače obično trudim da ne sitničarim previše; to kad nabrajam neke iritantne detalje obično je samo pokušaj da ilustrujem neku širu poentu™. Ako mi na to odgovoriš "taj detalj nije bitan, to autor samo uprošćava i lupeta kako bi stigao do šire poente(tm)", onda jebiga. A imaš i potputno suprotan primer baš na ovom topiku, kad sam branio Life od bigvladinih kritika tipa "ne može hvataljka sa svemiske stanice tako da uhvati sondu sa Marsa, to bi se sve pokidalo".

 

33 minutes ago, Krošek said:

ajd nekako to sto necim pokusava da se bude da stavimo u razmeru sa onim sucim se jest'

 

evo ja predlazem 15% htelo se, 85% dobilo se

 

Gde 15% za namere, ko im jebe namere, 0% za namere. Rezultati, braćo moja, rezultati, a ne zvona i praporci. Sinematički solipsizam ne priznajem, ako nisi dobacio do gledaoca onda ti je film sranje, ne zanima me kakve si divne ideje u svojoj glavi imao (posebno ako si te ideje uzeo iz tuđe knjige).

29087583_2098915076996271_434959124841627648_n.thumb.jpg.fd06d970261238753931692253922fb3.jpg

 

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Ne znam zašto bi bilo kome bio cilj da promeni mišljenje sagovornika kad se radi o potpuno subjektivnim stvarima kao što su utisci o nekom pokušaju umetničkog dela. Ovom se sviđa, onom se ne sviđa, ne pokušava niko nikog da vrbuje. Samo obrazlažemo šta ko misli, iako svi znamo da će se na kraju ispostaviti da sam ja bio u pravu.

 

 

Ja pokušavam da te vrbujem da mu daš pošteno šansu! :mad:

 

Naravno da je svakom dozvoljeno da mu ne se sviđa ovo, da mu se sviđa mute, i sve to tako jer eto umetnos'. Ali ne mogu se oteti utisku da su neki to malo ofrlje gledali pa me to pomalo žulja. :dry:

 

Inače nije rađen za netflix hostže, završio je na netflixu. Jer je studio izgubio 1 veru. A generalno se uglavnom slažem sa tobom, nisam ni ja nikad rekao remek delo. Samo vrlo dobar film iz žanra koji se ovih dana preretko sreće (sci-fi za netinejđere)

 

Edited by Ruxin
Link to comment

Išao je zapravo samo u američke bioskope pošto kod njih tradicionalno prolaze te inktelektualnosti za razliku od nas evropljana i ostatka. Prošao je fantastično.

 

A spominjani mute je mislim baš rađen za netflix, te zbilja ima taj blejd raner za sirotinju look.

 

Eto sad znaš i više nego što si ikad želeo. Nema na čemu :fantom:

Edited by Ruxin
Link to comment
9 hours ago, Host said:

Trailer izgleda kao da su dali omaz Altered Carbonu tj. snimili dva sranja o istom trosku. Jel bar prica dobra?

 

Dan posle, ne znam sta da kazem. Prica pocinje kao until the end of the world, prelazi u blade runner, nastavlja se kao mash i zavrsava kao pulp fiction. Koliko je tu  mesta ostalo originalnosti, prosudi sam.

 

Da revidiram: nije filmcina (kao Moon), ali je vrlo dobar. Meni je bas legao, ne verujem da ce svakome.

Link to comment
20 hours ago, Host said:

Annihilation je vrlo solidan film iz pretinca nije remek delo, ali nemam pojma cemu bih radije posvetio dva sata. Poput onih sto tvrde da su procitali knjigu, a film mi se nije svideo, ni ja nisam procitao knjigu a film mi je bio prilicno zanimljiv.

 

Filmovi sa mnogo CGIa radjeni za TV mi produkcijom obicno odmah razbiju iluziju, a filmovi radjeni za Netflix i ranije od toga, Annihilation me je odlicno drzao prvih sat vremena. Film sam pustio bez ikakve pripreme tako da osim zanra nista o njemu nisam znao. Svideli su mi se stalkerovska atmosfera, fotografija i motivi koji su kao preneti iz ranog Mijazakija. Prica je dosta zarazna, ali je previse ambiciozna pa se tenzija izduva oko polovine filma, a potpuno padne pred kraj kod onih scena koje su graficki kao izasle iz ranih CGI ostvarenja. 

 

Vidim da zamerate motivaciju likovima sto je malo smesno zato sto ljudi bas i nisu racionalna bica da bismo olako otpisali neciju motivaciju. Drugo, nemam pojma kako se oseca neko ko je u kratkom periodu preziveo tako velike traume. Mnogo mi je nategnutija motivacija likova iz knjige, ako je tacno to sto kazete da ih je psiholoskinja hipnotisane manipulisala, zato sto znam da ljudi pod hipnozom ne rade ono sto ne bi radili inace. Kad smo vec kod psihologije, jelte. 

 

Sve u svemu, OK gluma, vizuelno uglavnom lep film, zanimljiva postavka i provokativna prica koja ima izvesnu dubinu. Meni sasvim dosta, al to je zato sto sam ja, po sopstvenom priznanju, prilicno kul lik.

 

Ja nisam tako kul lik, ali ovo je otprilike i moj utisak. Sad, ja jesam pročitao sve tri knjige, ali od početka nisam imao očekivanja da će film biti verna adaptacija.

 

Vini ne razočarava :D zapravo da se radi o nečemu drugom, GoT, SW, itd, dobre su šanse da bih i ja rentovao koliko i on, ali mislim da smo odgledali ovo iz različitih uglova; ja sam ušao u film znajući i pomiren sa time da će film biti siromašniji od knjige. Odmah je uočljivo ovo razilaženje da se ne ide na atmosferu iz knjige već na drugi motiv (samouništenja), da li bi bilo bolje da su se držali originala, verovatno, ali u našoj glavi sve je dakako uvek bolje. Nisam hteo da sudim po tome, film svesno donosi odluku da ide u drugom pravcu, i sudio sam mu prema tom drugom pravcu.


Bilo je trapavih momenata, oh, kako da nije. Mada umesto lazy sciencea (nije da ga nema, meni jednostavno nije toliko zasmetao), meni su mnogo više zaparale uši neke totalno nebitne stvari. Taj lazy science je, for better or worse, ubačen da objasni tematiku promene u Shimmeru, dok je meni prvi WTF bio kada se bude nakon prve (ili pete?) noći i kad svih 5 odjedanput govori "Imam problema sa memorijom, ne sećam se prošlog dana, ni nekoliko prošlih dana", i svi kažu isto. Moguće da sam propustio neko objašnjenje koje je došlo kasnije, ali mislio sam da je detalj izuzetno nepotreban i samo stvara probleme nego da ima svrhu. Takođe, detalj da svih njih 5 imaju neki nagon ili motiv za samouništenje je bio potpuno izlišan. Ima ga Biološkinja, čak je dobro oslikan, i to je bilo sasvim dovoljno. Time što crtaju isti motiv na ostalih 4 članice ekspedicije ne doprinosi ama baš ništa a samo oduzima od uverljivosti. 

 

Možda je fazon što sam sve vreme žarko želeo da se ovo ne ponovi priča kao sa World War Z, koji je fantastičan roman, a kome su zadržali otprilike naslov i napravili zombi pucačinu od dva sata sa Bred Pitom, toga nije bilo ni u tragovima. I dosta lako je moglo da se dogodi da dobijemo re-hashovanog Predatora, a nismo. Ne znam je li dobar endorsement filma to što više govorim da nije pretvoren u sranje iako je lako mogao biti, znam samo da sam proveo dosta ugodnih 2 sata, očito mi iz ovih ili onih razloga nisu smetale stvari koje inače vrlo verovatno bi.

Link to comment

Ja to posmatram kao zašto bi se neko prijavio za samoubilačku misiju, osim ako makar na nekom nivou nema želju da se samoubije? Osim ako ćemo da se pravimo da je film sve to predstavio kao nekakvu selfless misiju spašavanja sveta u fazonu bejovog armagedona. A naravno da nije, dosta sam vremena tokom gledanja proveo razmišljajući baš o tom zašto, jer je film želeo da razmišljam o tome. Zato su me začudila ta neka čitanja gde je pet ribetina uzelo puške u ruke i otišlo da spase svet. To  stvarno nije ovaj film.

 

Mislim stoji da je ono kad u čamcu prolete kroz taj deo motivacije ostalih likova (a jeste samo deo motivacije, nije baš toliko uprošćeno) za nekih 30 sec previše on the nose i što se kaže clunky, moglo je i elegantnije sigurno. Ali generalno sa tom stranom motivacije nemam problem, u kontekstu filma ima logike.

Edited by Ruxin
Link to comment

Da, to je očigledno upiranje prstom u lajt motiv filma, ali opet, malo je neuverljivo, ako se desio najvažniji događaj u poslednjih nekoliko decenija i vidimo da se površina zemlje postepeno izjeda, nećemo slati tamo petoro ženskih na ivici, pa makar bila i druga (treća?) ekspedicija, ima u US Army sasvim dovoljno fanatičnih profija koji bi itekako shvatili ozbiljnost situacije i bili više nego spremni da rizikuju život shvatajući važnost misije. Ima mnogo više smisla poslati takve nego naoko namerno skupiti 5 (tj 4, hajde da kažemo da su Lenu namerno izabrali zbog muža) ne baš mentalno najstabilnijih i najfokusiranijih.

Link to comment

@Ruxin - Clunky je understatement samo takav, a taj "odlaziiimo da se ne vratiiimo" koncept uopšte ne kontrira konceptu po kom pet ribetina uzima puške u ruke i odlazi da spase svet.

 

Samodestruktivnost tj. samoubilačka namera nije sama po sebi dovoljna ni za šta, posebno ne kao protivteža toj herojštini i granatiranju gumenih vanzemaljaca. Samodestruktivnost smo decenijama unazad gledali kao izgovor za motivaciju raznog Suicide Squad palamuđenja. 

 

Znam da nije fer da ti sad guram protagonistu knjige koju nisi čitao kao kontrast, ali Biološkinja tamo meditira o prirodi i transhumanizmu, postepeno se miri da tim što je strani uticaj menja, i odlučuje da ostane tamo (poslednja knjiga se zove Acceptance). Kroz sve su tek suptilno provučeni sentimentalni motivi uzaludne potrage za mužem za kog se nada da je još uvek negde tamo. Od toga je u filmu ostala samo karikatura - razumem da je teško verno preneti beskrajne unutrašnje monologe unreliable narratora, ali jebiga, za to ste plaćeni.

 

Ako se to nije htelo - takođe sasvim legitimno - onda je trebalo ići all out i napraviti nekakvu Aliens-style herojsku akciju tamanjenja mrskog stranog zavojevača. Umesto toga, ostala je prisutan tek u tragovima ta izrazito neubedljiva transhumanistička meditacija koja se svodi na nekakvu autodestruktivnost (motivisanu bračnim neverstvom, no less)... onda u finalu ipak odemo u pravcu herojskog granatiranja... i onda kao, twist ending, jesmo li mi još mi ili smo u stvari vanzemaljske gljive, šio mi ga Đura.

Link to comment
19 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Da, to je očigledno upiranje prstom u lajt motiv filma, ali opet, malo je neuverljivo, ako se desio najvažniji događaj u poslednjih nekoliko decenija i vidimo da se površina zemlje postepeno izjeda, nećemo slati tamo petoro ženskih na ivici, pa makar bila i druga (treća?) ekspedicija, ima u US Army sasvim dovoljno fanatičnih profija koji bi itekako shvatili ozbiljnost situacije i bili više nego spremni da rizikuju život shvatajući važnost misije. Ima mnogo više smisla poslati takve nego naoko namerno skupiti 5 (tj 4, hajde da kažemo da su Lenu namerno izabrali zbog muža) ne baš mentalno najstabilnijih i najfokusiranijih.

 

Ja sam stekao utisak (na kojem polaže dosta mog tumačenja :) ) da ih niko nije poslao, već su se same prijavile. Nisam siguran da film kaže eksplicitno da li je jedno ili drugo, ali znam da ima ventress liniju dijaloga kad kaže u fazonu gledam tri godine kako timovi odlaze i ne vraćaju se, prekipelo. 

 

I da, timovi. Ne znamo koliko ih je tačno bilo, ali znamo da je množina i da sve to traje već tri godine.

Link to comment

@Weenie Pooh

 

Pitanje je kako se tumači to finale. Možemo da kažemo takođe da je brat shimmer pokupio od lene taj samodestruktivni "gen" pa se samodestruktovao. Ne bih smeo da tvrdim 100% da je tako, ali bliži sam tome nego nekakvoj smislenoj herojštini.

Link to comment
21 minutes ago, Ruxin said:

@Weenie Pooh

 

Pitanje je kako se tumači to finale. Možemo da kažemo takođe da je brat shimmer pokupio od lene taj samodestruktivni "gen" pa se samodestruktovao. Ne bih smeo da tvrdim 100% da je tako, ali bliži sam tome nego nekakvoj smislenoj herojštini.

 

Mda, Shimmer se samodestruktovao a ona iz nepoznatog razloga nije, nego je lepo otišla kući. Isisao joj Shimmer svu destruktivnost pa joj ništa nije ostalo :dry:

 

Herojština je 100% namerna, Garlandu je to trebalo kao nekakav fejk hepiend koji onda može da, OMG, dekonstruiše i kontrastira konačnim susretom Portman i Ajzaka Nigrutina, tj. njihovom identitetskom zapitanošću™. Mene to stvarno nimalo ne radi - koliko je u Ex Machina delovalo haunting da Ava samo izađe na sunce i ostavi ti da sam zamisliš šta će i kako biti sa njom i sa ljudskim rodom dalje, toliko ovde ima suprotan efekat ta openendedness: "Bravo Natali Portman, spasla si svet... or did you???" Deluje jeftino.

Link to comment

Super Marvinov opis Annihilationa, doduse neobicno kratak. Ali, sasvim na mestu.

 

PS. Kad je u pitanju "nauka" da budem skroz iskren ja na to uopste ne obracam nikakvu paznju (moglo bi se reci da SF gledam kao da je Fantasy, dakle - sve moze, samo da to ostane konzistentno.)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...