Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Arrival je verovatno sjebala produkcija, mislim da je Denis podlegao zahtevima. Mada, daleko daleko daleko je od lošeg.

Edited by Dankan Ajdaho
Link to comment

Lošost je relativna kategorija. Naravno da je 90% SF filmova koji danas izlaze značajno gore, ali Arrival je adaptacija izuzetne priče i zato ogromna propuštena šansa (sav onaj debilizam oko ratobornih Kineza i predviđanja budućnosti i ostalo). Meni je to dovoljno da ga nazovem lošim filmom.

Link to comment

Ex-machinu i ja računam u malo remek delo i makar klasu iznad arrivala, ali kao što sam rekao viniju na najbitnijem topicu na forumu - to je praktično sav originalni sci-fi za odrasle koji smo dobili u poslednjih 4-5 godina.

Jbg, moram da podržavam po cenu da gutam i neke gluposti, ako ništa drugo a ono jer su takve stvari dovoljno retke da mi stvarno žao da previše zakeram. Arrival ima svojih problema, posebno u finišu, ali ga smatram vrlo dobrim filmom. Atmosfera je super i radi dosta toga kako treba. Ako je ex-machina klasa iznad arrivala, arrival je sigurno 2 klase iznad interstellara, gravitacije, marsovca i sličnih "gluposti"...Vilnev zna da napravi film i uvek ga valja pogledati i kad sve ne radi baš kako treba (i br2049 ima svojih problema ali plus kolona je mnogo jača kad se podvuče crta, samo izbegavam da ga komentarišem na forumu jer su fanovi originala previše fanatični).

 

Nisam čitao izvorni materijal, ali iskreno nije mi mnogo bitno i ako je knjiga 3x bolja. Ja to uvek posmatram 2 zasebna entiteta, ne duguje film ništa originalu, ima samo obavezu da bude najbolji film koji može da bude.

 

 

Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

Lošost je relativna kategorija. Naravno da je 90% SF filmova koji danas izlaze značajno gore, ali Arrival je adaptacija izuzetne priče i zato ogromna propuštena šansa (sav onaj debilizam oko ratobornih Kineza i predviđanja budućnosti i ostalo). Meni je to dovoljno da ga nazovem lošim filmom.

 

E tu je ono ali što devojci sreću kvari.

 

Dakle, Arrival je adaptacija jedne bukvalno genijelne priče (teško je opisati je drugačije), ali IZUZETNO NEFILMIČNE (makar što se poente tiče). Ili da budem precizniji, moglo je to da bude preneto na film, i to da bude zaista jedan masterpis, ali za neke mizerne novce uz minimum specijalnih efekata itd.

 

Međutim, ovde se u film sprcalo 47 milijuna, te su ulagači poželeli svoje novce nazad + zarada. 

 

A to je naravno nemoguće u nečem što bi maltene moglo da bude kamerna drama da nije par svemirskih lađa naokolo.

 

Stoga je na silu uguran onaj tvist kako bi se napravila neka drama i film približio averidž (američkom) Džou, koji uglavnom i isplaćuje uložena sredstva.

 

Kladim se u sopstvena muda da je DV tu grickao sopstvena ali da se nije mnogo pitao te je prilegao na rudu, jbga.

 

No uprkos tome, zadržao je dovoljno od duha originalne priče da i dalje ostane dobar film.

Edited by Dankan Ajdaho
Link to comment

Ali čekaj, to 80% vremena jeste kamerna priča iz originala. Palamude o mrtvoj ćerki i vanzemaljskoj vanvremenskoj lingvistici, sve kako treba, znači na ivici si da kvalitetno adaptiraš kvalitetnu priču... a onda napraviš debilni iskorak i naglo uvodiš neki suspens i neke nuklearne projektile i nekakvo predviđanje budućnosti i revolucionarizovanje nauke nikad prikazano.

 

Ideja da je tako prosto moralo jer inače film ne bi bio gledan i isplativ je glupost. Niko na svetu nije izašao iz bioskopa impresioniran akcionim raspletom - taj koga bi impresionirao akcioni rasplet verovatno je isekao vene tokom prvih sat i po kamerne priče.

Link to comment

Dajem glavu da je taj iskorak urađen na silu kada je u jednom trenutku neko u produkciji i definitivno shvatio da takva priča neće vratiti 47 milijuna, pa je onda nagurano tu nešto što diže tenziju™ i ritam i što će film učiniti (donekle) prijemčivijim DC/Marvel konzumerima.

 

Jer jbg, umetnost je umetnost, a pare su pare.

Link to comment

Bas je losa anihilacija, generalno los film, ne samo zbog svih scena sa uplakanom  natali portman kojima samo nedostaje jedan anakin, nego je prosto sve lose, pre svega prica.

 

Da su barem napravili tri puta duzi film, pa da ga hipsteri proglase za umetnost.

Link to comment

film odnosno scenario su toliko glupavi da to ide dotle da mi je tesko da poverujem da i knjiga icemu valja. u suocenju sa cinjenicom da knjiga skoro nikako ne moze biti toliko losa, pogotovo s obzirom na nagrade, losost filma se posebno istice kao jedna osebujna, specificna katastrofalnost

 

edit: jer inače u stanju sam da gledajući osrednji film, pa i loš film rađen po knjizi koju nisam čitao, zamislim tu knjigu, odnosno kako bi neka sekvenca imala znatno više smisla na papiru i kako je prosla spalir holivudizacije da bi dosla na taj ekran preda mnom, a sada ne mogu da zamislim knjigu nego eventualno neki fanfiction strip nacrtan u pejntu

Edited by Krošek
Link to comment
2 hours ago, Indy said:

Prica je prema knjizi koja je dobila Nebulu.

 

Nisam citao knjigu. Adaptirana prica u filmu mi se ne svidja uopste. Moze biti da je knjiga sjajna, na osnovu filma ja to ne mogu ni da naslutim.

Link to comment
On 3/14/2018 at 8:59 AM, maheem said:

Pogledao Annihilation, uz nekoliko dobrih momenata prilično jalova izvedba. Veliki pobačaj u prenošenju atmosfere, ni blizu atmosfere, recimo Zone u Stalkeru.
Gluma očaj, ma sve očaj sem osnovne priče

 

+1

 

Dobra je JJ Leigh, dobra je scena sa medvedom (mada totalni ripoff Knjige novog sunca, Severian vs. alzabo ako se neko seća?) i praktično ništa više.

 

Izuzetno trapavo su pretabačili introspekciju i alijenaciju iz originala u nekakvu šarenu akciju. Razumem potrebu za tim, ne žalim se, ali majku mu - ako praviš akcioni SF, onda ne mogu Southern Reach ekspedicije da ti budu ovako smešno koncipirane. Ako su glavna pretnja ajkulo-krokodoko-medvedi, zašto šalješ antropologe i biologe i psihologe? Zašto ne zaliješ sve napalmom, pa posle neka ide ekspedicija?

 

U originalu je sveprisutan osećaj da je svet već propao, da živimo u Apokalipsi iako toga još nismo svesni, da te ekspedicije šalju zaludni ljudi tek onako reda radi, a pritom ih je bilo dvadesetak, pa stoga i nije čudno što su se sad odlučili za tim hipnotisanihi žena najrazličitijih profesija. U filmu uopšte nema tog osećaja da je svet već gotov -  sve deluje ozbiljno i funkcionalno, ali retardi ipak odluče da posle prve neuspele vojne ekspedicije pošalju tim suicidnih amaterki da se upucavaju sa medvedima i aligatorima!

 

Rasplet je toliko banalizovan da mi uopšte nije jasno oko čega se ljudi toliko objašnjavaju online. Sve nam je nacrtano i spelovano, čak Leigh pred kraj lupi "ANNIHILATIOOON!" ("The only way for me to solve this crisis is to be Superman Four: The Quest for Peace")

 

Mene je kao i obično najviše žuljala Mali Perica nauka (nije spoiler, nego da ne dužim):

Spoiler

"Billions of years ago, there was just one cell on the whole planet, possibly one in the whole universe. Then it became two, then four, eight, sixteen..." :isuse: To kao kad bi antropolog cenio da je ljudski rod počeo od jednog Adama i jedne Eve. Pritom ne priča ovo u obdaništu nego studentima medicine. 

 

"You take a cell, circumvent the Hayflick limit, you prevent senescence." Drugim rečima, kad bismo mogli da produžimo ćelijsku deobu u nedogled, onda bi se ćelije delile u nedogled. Dva plus nula jednako je dva. Iz te banalnosti izvlači zaključak da starenje nije prirodan proces nego genetska greška  :isuse:

 

Gleda neke šarene lišajeve, pa stručno kaže: "Malignant. Like tumors." :isuse: 

 

I vrhunac svega, ono kad objašnjavaju da se DNK prelama kao radio talasi ili svetlost, pa zato sad biljke rastu u obliku ljudi. FFS!

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...