Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Imam utisak da vini nije gledao film pošteno, nego sa namerom da izmeri koliko su tačno upropastili knjigu. Zato me uglavnom mrzi da se upuštam, ali nekako me isprovocirate pre ili kasnije.

 

Motiv samouništenja upravo polazi od srećnog braka sabotiranog bez nekog bitnog razloga, uopšte ne vidim gde si izvukao da film kaže ma kurva, jebeš joj mater.

Ona je krenula između ostalog i zbog griže savesti i nekog misguided pokušaja žrtvovanja jer ima tu autodestruktivnu crtu, da. Svakako više nego zbog spasavanja ljudskog roda i herojske misija pet žena supervojnika, što potencirate iz nem pojma kog razloga.

Link to comment

Štaznam, meni prilično mizogino* zvuči ideja da je njena prevara poterala muža na suicide mission, pa da sad ona oseća grižu savesti zbog toga. Opravdavati tu konstrukciju nekom njenom urođenom samodestruktivnošću - za koju nikakvih drugih dokaza nema, naprotiv, gledali smo je kako se grčevito bori za opstanak - po meni je malo nategnuto. 

 

*Sačekaćemo da Hella pogleda, pa neka presudi da li su autori hteli da kažu "bludnice grešna okaj grehe" ili "ah, kako je samo kompleksna i autodestruktivna ličnost".

Link to comment
5 minutes ago, Ruxin said:

Svakako više nego zbog spasavanja ljudskog roda i herojske misija pet žena supervojnika, što potencirate iz nem pojma kog razloga.

 

Zato što je film time pretrpan. Od teškog naoružanja koje ove vukljaju okolo, preko sat vremena potrošenih na krokodile i medvede, do samog granatiranog raspleta... Plus, tu je meni omiljena banalna i eksplicitna rečenica: "Ventress wants to face it, you want to fight it..." Samodestruktivnost smo videli isključivo kod te devojke fizičarke, koja ode da postane jedno sa cvećem. 

Link to comment

Guglao sam da ne bude da sam se istripovao, kaže garland

 

What were you trying to pull out of the material thematically?

 

I think the main thematic preoccupation probably belongs primarily to the film, which is really about self-destruction. It’s about the nature of self-destruction in a literal sense: cells have life cycles and stars have life cycles and plants and the universe and us. You, me, everyone. But also psychological forms of self-destruction.

It was born out of a funny kind of preoccupation I started to have, that everybody is self-destructive, which is a strange thing to notice. I think a lot of self-destruction is very obvious. [Gestures to cigarettes on the table.] That’s an obvious self-destruction, right? And if a friend of yours is a heroin addict or an alcoholic, that’s an obvious kind of self-destruction. But there are also… You’ve also got friends, or people you encounter, who are super comfortable in their own skin, and very self-possessed, and feel like they have understood some sort of secret to existence that you’re not party to. And then you start to see, no, that’s not quite right. It’s more complicated than that. And fissures and fault lines appear, and between the fissures and the fault lines, you see bits of behavior that doesn’t really make sense — like they’re dismantling things in their lives for no good reason.

And it’s a key part in the film, which is that there’s an act of destruction of a marriage that the film does not explain, because it is important that these things are not explainable in those terms. You know? Somebody dismantling their marriage or their job or their friendship or something might have some superficial reasons why they think they’re doing it, but that’s not why they’re doing it. So, the film is looking at that and presenting a thesis as to why that’s the case, but it’s doing it by inference. I think, broadly speaking, the film is inferring stuff rather than stating it.

Link to comment

Nije tako teško, prvi pasus objašnjava nam komplikovan koncept zvan "autodestruktivnost" - ćelije su samodestruktivne, zvezde su samodestruktivne, cigarete, droga, bla bla, panta rhei.

 

Drugi pasus lupeta kako je neverstvo autodestruktivno, jer ako prevarite muža on će da ode da se ubije, a onda ćete mu dugovati pa ćete morati za njim u funky fungal forest. Fenomenalno je glupa ta teza da ljudi sve rade iz potrebe za samouništenjem - ne varaš bračnog partnera iz požude ili drugih objektivnih potreba koje ti brak (više) ne zadovoljava, nego zato što podsvesno želiš totalnu anihilaciju.

 

Opet, u knjizi donekle slični motivi postoje ali su neuporedivo suptilnije predstavljeni. 

Link to comment

I ja ću opet da ponovim da je garland slobodan da probere koje god motive iz knjige hoće i predstavi ih kako god želi, njegov je film. Film je uspeo u svojim  namerama se mene tiče i to je jedino bitno, sad se povlačim iz rasprave.

Link to comment

^ upravo! ali ovdi izgleda nesto kao "ovo nista ne valja i kakob ja to uradijo" vs kako je sve to Garland vido vs VanderMeerovo štivo.... i kako posle da ne ispadne tamo neka sopska salata....... dragi drugari, dajte sansu kreativnim slobodama

 

 

 

Link to comment

Ma živele slobode, slobodan je da predstavi koje god motive želi kako god želi... kao što smo i mi slobodni da kažemo da ih je predstavio kao neki bizarni križanac Kamerona i Sema Mendesa.

 

Ali žao i meni da dužim sad kad se Ruxin po jubilarni šesti put povukao iz rasprave, kao da još pričamo o novim™ ofsajd pravilima iz 2014. :sad: 

Link to comment

Duvaj ga vini :sleep:

 

Nervira me generalno način na koji pristupaš filmu (preterano sitničaranje oko zapleta i potenciranje onog što si ti zamislio da treba da bude, umesto kritikovanja onog što film pokušava da bude), plus znam da nema teoretske šanse da ikad promeniš mišljenje. Tako da se trudim da ne širim previše jer nećemo postići ništa osim što cemo spojlovati sve živo u filmu (što smo prilično već uradili) i eventualno mene iznervirati. A onda dođu ovi što nisu pazili na času da zamere nešto što je objašnjeno u filmu, i just when I thought I was out...

 

Ne ljutim se što sam u manjini, niti bežim, samo je realno poprilično traćenje vremena pa bih najradije izbegao sve to.

Edited by Ruxin
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...