Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Čak ni Kobni koji tera pamćenje žanra ne veruje da je SF toliko pomatufio...

 

Forumaši kao da su fantastika pričaju fantastično naučno pokušavajući da nauku koja je fantastika predstave kao nauku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ma, šalio sam se, Hippie, nisi me shvatila :P  Ima onaj vic: "Ako si ti nastao od majnuna, ja nisam", kaže otac sinu tako da sam rekao za sebe da sam majmun. Nisam otac, inače, taj deo nisam mislio bukvalno.

Link to comment

Zanr su izmislili mudroseri da bi imali sta da razdvajaju, odvajaju, kvalifikuju, diskvalifikuju i sta vec mudroseri rade da bi narodu zamazali oci, ima pod umjetnost u savremenom svijetu.

I nije se jednom dogodilo da zajebu stvari, ali mudro cute, pa tako jedan Hickok bude trileras ili vec koji zanr, Ford onaj sto snima one kaubojce, a Le Kare - da pomenemo i neke druge umetnosti u kojima mudroserisanja nikad dosta, ostane pisac spijunskih romana i ako se radi o klasiku Hladnog rata.

Pa se tako zanrujuci, jedno sranje poput Rata zvezda, nadje pored Odiseje, Solarisa ili Osmog putnika, jebi ga zanr je to, sa sve pucanjem, pevanjem i sevanjem laserskih maceva, da po ostalim primerima ne kopam.

 

Dakle, takozvani zanr je, kao sto rekoh, bio i ostao ortopedsko pomagalo, ovako nekako:

Ma neka fantastika (triler, itd...), pogledaj, nije lose (sranje je, itd...)

 

Ili ono neprikosnoveno i odlucujuce:

Sine, pogledaj obavezno, nemoj da se zajebes, znas kakav film, jebo te... (ili nemoj slucajno da se zajebes da odes i pogledas to sranje...), pri cemu se takozvani zanr ili ne pominije uopste, ili se pomene onako pod 2...

Link to comment

Nedostaje ekonomska strana priče da bi film mogao biti smatran žanrovskim/SF filmom u holivudskom smislu - Tarkovski je mogao da snima SF, mogao je neki drugi žanr, ili je mogao da ne koristi žanr - produkciono njegov film nije postavljen kao SF u ovom smislu:

 

А него како је? Шта га избацује из жанра?

 

Тј не занима ме шта је Тарковски могао, него ево, ту је филм, ту је жанр, па ти распореди. Занима ме како ће то да изгледа.

Edited by расејан
Link to comment

А него како је? Шта га избацује из жанра?

 

 

 

 

To što nema ovo u kvotu

 

 

Жанр је, по мени, скраћени канал за комуникацију са гледаоцем пре него што овај уопште буде гледалац. СФ филм ће пре свега да се обраћа публици која гледа СФ филмове, па тек онда осталима. Такође је и упозорење за оне који га не варе, да продуже даље.

Link to comment

Како нема? Колике су шансе да је совјетски гледалац, пред плакатом за "Соларис", могао да помисли да филм нема везе са СФом?

Edited by расејан
Link to comment

Како нема? Колике су шансе да је совјетски гледалац, пред плакатом за "Соларис" могао да помисли да филм нема везе са СФом?

И то у земљи која се разумела у научну фантастику, неговала је, и то баш ону хуману, без певања и пуцања, са технологијом као средством, нечим сто се подразумева, а не централном темом, погледати под, на пример, браћа Стругацки, итд, итд...

СФ који је могао да буде СФ и без боје, црно бели, нису му требали специјални ефекти као услов да економски успе...

Edited by namenski
Link to comment

@vapad

Hehe boba mu bobova :)

Ne mogu, ubadam ko pijana po telefonu. Da sam kod kuce - kuce pa i neku da kazem. A i bolesna sam...al imam oci i ovo malo izdrogiranog lekovima mozga za citanje. I bas bi mi prijalo da citam malo vise argumentovano i da ajant ne kontrira nonstop, cak i sebi :) .

Edited by mustang
Link to comment

Under the Skin je 1 od boljih sf filmova u poslednjih godinu dana.... neb smeli da ga zasene svi ovi fensi smensi holivucki lolipopsi

 

pure cinema...

 

al nije za svakoga

 

jako lepo napisano..... space opera? fak jea... kak meni to nije na pamet palo......

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...